معرفی شهر ازمیر

ازمیر ، یکی از استان های کشور ترکیه و سومین شهر پرجمعیت آن است. با توجه به آمار ۲۰۱۶ ترکیه ، جمعیت ازمیر ۴۲۲۳۵۴۵ نفر می باشد.این شهر که در  غرب شبه جزیره ی آناتولی و مرکز منطقه اژه واقع شده و در اطراف خلیج ازمیر ، قرار دارد ، یک مرکز نمایشکاهی مهم است که هر سال نمایشگاه بین المللی ازمیر  را برگذار می کند و یک شهر بندری است. از نظر اندازه، بیست و سومین استان بزرگ کشور است. در غرب آن دریای اژه و جزیره های اژه ، در شمال  آن  شهر آیدین (Aydın)، در جنوب آن شهر بالیک اسیر( Balıkesir )، و در شرق آن نیز مانیسا Manisa) ) قرار دارد.

شبه جزیره ی چشمه Çeşme)) با دریا ، ساحل ها و مراکز حرارتی خود در غرب ازمیر ، قرار دارد . افس Efes) )که از شناخته شده ترین شهرستان های عصر باستان بود ، در دوران امپراطوری رم یکی از بزرگترین شهرهای دنیا به شمار می آمد.افس Efes)  (که تمام احتشام فرهنگ اییونیا (Iyonya)  را در خود جا داده است ، با فعالیت های هنری گسترده نیز پر آوازه بود. به همین دلیل به ای شهر ” ازمیر زیبا” ، ” ازمیر کهن ” و “La Perle de l lonie” (مروارید اییونیا ) گفته می شد.

ازمیر درآغاز یک خلیخ دراز و باریک محاصره شده با قایق ها و کشتی ها واقع شده است. در طول ساحل ، درختان نخل و خرما و خیابانهای عریض وجود دارد. بندر ازمیر بعد از بندر مرسین ، بزرگترین بندر ترکیه می باشد.ازمیر که یک شهرزنده و  بین المللیست، با نمایشگاه های بین المللی هنر و نمایشگاه بین المللی ازمیر جایگاه مهمی دارد.

ریشه ی کلمه ازمیر

اطلاعات تثبیت شده ای مبنی بر این که کلمه ی ازمیر از کجا آمده وجود ندارد.  اما ، طبق این داستان که ارکتیدها Erektidler) (که دوره ای در ازمیر کنونی زندگی کرده اند و با آمازون ها جنگ کرده پیروز شده اند و رهبر قوم ، تز These) (با زن آمازون اسمیرنا ازدواج کرده و نام او را به منطقه گذاشته و نام ازمیر از اسمیرنا گرفته شده است، عقیده ای که بیشتر از همه مورد قبول قرار گرفته شده است.

در ضمن نام شهر در لهجه ی اییون ها) (Iyonlar که سالهای زیادی در منطقه حکومت کرده اند ، اس مورنه smurne)  (و در لهجه ی آتینا (Atina)   نیز اس مرینا (Smryna)    نوشته می شد. هلن ها Helenler)  (نام این شهر را اس میرنی (  Smirni) تلفظ می کردند .لغت اس میرنا ، یونانی نیست ، بلکه مانند مانند بسیاری ار نام های اسکانی منطقه ی اژه ا ز ریشه ی آناتولی می باشد. در متنهای به دست آمده در کول تپه ی کایسریKayseri Kültepe  ، مربوط به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد ، نام تیسمورنا Tismurna)  (به چشم می خورد. حرف ‘t’ در (Tismurna)  پیشوند ی است که به نام یک شخص یا یک مکان اشاره می کند. احتمالا هلن ها یا کسانی که درتپه ی  Bayraklı  ساکن شده بودند ، ای حرف را حذف کرده و به شهر اسمورنا Smurna)   (گفته اند. احتمالا بین سالهای ۱۸۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد نام شهر اسمورنا بوده است.

کلمه ی ازمیر در لهجه ی اییون قدیم ، اسمیرنه ، در لهجه ی آتینا نیز اسمیرنا ، نوشته می شد.هلن های امروز نام شهر را به صورت ازمیرنی Zmirni) (تلفظ می کنند ، در سالهای اخیر نیز در جوار شهر افس کهن ، به نشانه های یک روستا با این نام ، دست یافته شده است. احتمال می رود نام ملکه ای که از ازمیر به افس می رفت را به روستایی که اقامت می کردند ، گذاشته اند ، که به اطلاعات مربوط به این در منابع قدیمی نیز موجود است.

تاریخچه

شهر ازمیر کهن (اسمیرنا) ، روی جزیره ای در جنوب شرقی خلیج به مساحت صد هکتار واقع شده بود. در طی صد سالها ی اخیر ، با محوری که سیل هایی که از رود ملس Meles)  (و کو ه یامانلار Yamanlar ) (امروزی  آورده ، زمین بورنوا Bornova)   (تشکیل شد و شبه جزیره به یک تپه تبدیل شد.

اکنون روی این تپه که نام تپه کوله (Tepekule)  به خود گرفته است ، باغ نمونه ی کارخانه ی شراب و آبجو ی مدیریت  TEKEL  قرار دارد.در این اطراف که از سال ۱۹۵۵ منطقه ی حاشیه نشینی میباشد ، تپه ی ازمیر که که به عنوان اولین قسمت اقامتی ازمیر شناخته شده است ، قرار دارد. در خاکبرداری های این قسمت ، مجمع تاریخ ترکیه و اداره کل آثار باستانی و موزه ها ، نقش بسزایی داشته است.

اولین شهر نشینی های سواحل آناتولی غربی ، معمولا روی شبه جزیره های کوچک ، بوده است.که شهرهایی مانند پیتانس) Pitanes (، فوکائیا Phokaia) (، اسمیرنا Smyrna) (یا ازمیر ، کلازومنای  Klazomenai)  (، میلت Milet)  (و یاسوس Iasos) (هستند.به این ترتیب شهرهای شبه جزیره ، هم دارای ۲ بندر گاه بودند و هم در مقابل حمله های احتمالی دریای سیاه  ، در امان بودند. در شرایط آب و هوایی نامناسب ، در صورتی که یکی از بندر گاهها مساعد نباشد، کشتیرانها شانس استفاده از بندرگاه دوم را داشتند.

تپه ی بایراکلی (Bayraklı) در گوشه ی جنوب شرقی خلیج ، در مقابل حمله هایی که احتمال داشت با غصب کوه یامانلار (Yamanlar)   نیز انجام شود ، در موقعیت امنی قرار داشت . شمالش به ایمبات Imbat)  (باز بود. ازمیر کهن حدود ۳۰۰۰ سال روی این شبه جزیره قرار داشت. بعد از نیمه ی سال۴۰۰ قبل از میلاد ، به دلیل افزایش جمعیت زیاد ، به دامنه های کادیفه کاله Kadife kale)  (ی امروزی انتقال یافت.

دوران جمهوریت

ازمیر  ، در نتیجه ی قانون شماره ۲۹۷۲ که در سال ۱۹۸۴ ثبت شد و فرمان شماره ۱۹۵ که حکم قانون داشت ، همراه با استانبول و آنکارا ، عنوان کلانشهر به خود گرفت . با قانون شماره ۳۰۳۰ که در همان سال ثبت شد ، وضعیت شهرداری های شهرستان ها وکلانشهر ها به طور قطعی مشخص شد. در آغاز، ۳ شهرستان ( بورنوا ، کارشی یاکا ، کناک ) به شهرداری کلانشهر ازمیر پیوستند. با قانون شماره ۵۲۱۶ که در سال ۲۰۰۴ ثبت شد ، محدوده ی شهرداری کلانشهر به عنوان ساختمان فرمانداری تائید شدوبه واحدی که نصف مساحتش ۵۰ کیلومترباشد گسترش یافت.  ۲۱ شهرستانی که در این محدوده ماندند ، به شهرداری های شهرستانهای کلانشهر تبدیل شد . با قانون شماره ۶۳۶۰ که در سال ۲۰۱۲ ثبت شد ،  به دنبال انتخابات محلی ۲۰۱۴ ترکیه ، محدوده ی شهرداری کلانشهر ، محدوده ی غیر نظامی استان شد.

جغرافیا

استان ازمیر در غربی ترین قسمت جمهوری ترکیه قرار داشته و به دریای اژه ساحل دارد. در جنوب با بالیک اسیر Balıkesir)  (در شرق با مانیسا Manisa ) (و در شمال با آیدین Aydın)  (همسایگی دارد. در نقطه مقابل شهرستان

اقلیم

در استان ازمیر اقلیم معمول مدیترانه حاکم است. تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها خنک و بارانی می گذرد. در این استان در یک سال دمای هوا ی زیر صفر ، بیشتر ۱۰ روز دیده نمی شود.  حدود ۱۰۰ روز در سال ، بالای ۳۰ درجه سپری می شود. بارش برف و یخبندان خیلی نادر دیده می شود. میزان بارش سالیانه ، بین ۷۰۰ الی ۱۲۰۰ میلیمتر می باشد. در ماههای تابستان نسیمی به نام ایمبات هوارا خنک می کند. این نسیم که از تفاوت دمایی شب روز به وجود می آید ، مختص این استان است . دمای میانگین سالانه آب دریا ۱۸٫۵ سانتیگراد است.

جمعیت

با توجه به سرشماری عثمانی سال ۱۸۹۳ ، تعداد افرادی در مرکز ازمیر زندگی می کنند ۲۰۷٫۵۴۸ نفر می باشد.

تعداد افراد ترکی که در ازمیر زندگی می کردند ۷۹٫۲۸۸نفر  بوده ، ۳۸% جمعیت را تشکیل می دادند. رومی ها ۲۶% ، خارجی هایی که تحت تابعیت عثمانی نبودند ۲۵% ، یهودی ها ۷% ، ارمنی ها نیز ۳% جمعیت را تشکیل می دادند. ۵۵% جمعیت ازمیر مسیحی ، ۳۸ % مسلمان، و ۷ % موسوی  بود.

جمعیت ازمیر با توجه به اطلاعات رسمی ۲۰۱۴ ترکیه، ۴٫۱۱۳٫۰۷۲ نفر می باشد.جمعیت شهر بین سالهای ۱۹۷۰-۱۹۸۵ خیلی افزایش یافته است . تا سال ۱۹۴۵ ، دومین شهر بزرگ ترکیه بود .با توجه به اطلاعات رسمی ، تعداد افرادی که به ازمیر کوچ کرده اند،مانیسا با بیشترین تعداد ۱۸۶۰۰۰ نفر ،ماردین ۱۳۰۰۰۰ نفر ،ارزوروم ۱۲۶۰۰۰ نفر ، کنیا ۱۲۰۰۰۰ نفر ، آیدین ۸۴۰۰۰ ، آفیون کاراشهیر ۸۳۰۰۰ ، و جمعیت قابل توجهی که به نام سایر شهرها ثبت شده است.

اقتصاد

با توجه به Brookings Institution & JP Morgan 2014 درمیان ۳۰۰ شهر در حال توسعه از لحاظ اقتصادی ، ازمیر بعد لز ماجوا Macua)  (، در جایگاه دوم قرار دارد. در لیست سال ۲۰۱۳ در ردیف ششم جای داشت . در همان لیست ،از ترکیه  استانبول در جایگاه سوم ، بورسا چهارم و آنکارا نهم قرار داشتند. و طبق همین گزارش ، میزان بیکاری در سال ۲۰۱۴ در ازمیر ۶٫۶% می باشد.

ازمیر در میان ۳ کلانشهر ، تنها شهری است که می تواند برق مورد نیاز خود را تولید کند. سانترالهای  برق شارژ شده با قدرت ۳۹۹۲ مگاوات در این استان وجود دارد.

برگزاری نمایشگاهها

نمایشگاه بین المللی ازمیر یا نمایشگاه ازمیر یا در داخل ازمیر به اختصار ، نمایشگاه (Fuar) ، هر سال ۱۰روز که سالگرد آزادی ازمیر ،( ۹ سپتامبر )را هم در بگیرد برگذار می شود که اصیل ترین ، مشهور ترین و جامع ترین نمایشگاه ترکیه می باشد.در برنامه ای به نام WWE  که بین سالهای ۲۰۰۴-۲۰۰۳، در نمایشگاه بین المللی ازمیر سازماندهی شد ه بود میزبان Batista &Rey Mysterio Jeff Hardy Matt Hardy & Undertaker شده است. در سال ۲۰۰۶ ، هفتاد و پنجمین نمایشگاه بین المللی ازمیراز ۱سپتامبر تا ۱۰سپتامبر برگزار شده است. بعضی اوقات در فرهنگ پارک ازمیر نیز برگذار می شود .اما ، نمایشگاه بین المللی ازمیر IEF  ، در اصل به طور مثال نمایشگاهی که در سال ۲۰۰۵ در محدوده ی فرهنگ پارک برگزار شد فقط یکی از ۳۷ نمایشگاهی است که در سطح بین المللی است.

تور مجازی پروژه

برای اطلاع از آخرین قوانین اقامت ترکیه عضو خبر نامه ما شوید

ایمیل شما با موفقیت ثبت گردید