معرفی شهر ازمیر

ازمیر ، یکی از استان‌های کشور ترکیه و سومین شهر پرجمعیت آن است. با توجه به آمار ۲۰۱۶ ترکیه، جمعیت ازمیر ۴۲۲۳۵۴۵ نفر می‌باشد. این شهر در غرب شبه جزیره آناتولی و مرکز منطقه اژه واقع شده و در اطراف خلیج ازمیر قرار دارد. در غرب آن دریای اژه و جزیره‌های اژه، در شمال  آن  شهر آیدین (Aydın)، در جنوب آن شهر بالیک اسیرBalıkesir)) و در شرق آن نیز مانیساManisa)) قرار دارد. شبه جزیره چشمه (Çeşme) نیز با دریا و ساحل زیبای خود، در غرب ازمیر قرار گرفته است.

یکی از جذابیت‌های ازمیر شهر افس(Efes) است، که از شناخته شده‌ترین بناهای باستانی دنیا می‌باشد. افس در دوران امپراطوری رم یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دنیا به شمار می‌رفته است. این شهر کهن با آثار هنری و باستانی‌ای که در خود جای داده، میزبان بسیاری از توریست‌ها از سرتاسر دنیا است.

ازمیر را می‌توان یک خلیج دراز و باریک محاصره شده با قایق ‌ها و کشتی‌های تفریحی و تجاری دانست. در طول ساحل درختان نخل در کنار خیابان‌های عریض واقع شده‌اند و شما به راحتی به حریم ساحل دسترسی خواهید داشت. بندر ازمیر بعد از بندر مرسین، بزرگ‌ترین بندر ترکیه است. این بندر، یک مرکز نمایشگاهی مهم نیز هست که هر ساله نمایشگاه بین‌المللی ازمیر را برگزار می‌کند. در واقع، ازمیر یک شهر زنده و  بین المللی است که به نمایشگاه‌های خود شهرت دارد.

تاریخچه شهر ازمیر

شهر ازمیر کهن (اسمیرنا) ، روی جزیره ای در جنوب شرقی خلیج به مساحت صد هکتار واقع شده بود. در طی سال‌های اخیر، با سیل‌هایی که از رود ملس(Meles) و کوه یامانلار ( Yamanlar) امروزی آورده شده، زمین بورنوا (Bornova) تشکیل شد و شبه جزیره مسطح به یک تپه تبدیل شد. اکنون روی این تپه که نام آن تپه کوله (Tepekule) است، کارخانه شراب سازیTEKEL  قرار دارد. از سال ۱۹۵۵ این منطقه، منطقه‌ای حاشیه نشین شد. تپه ازمیر به عنوان اولین قسمت اقامتی ازمیر شناخته شده است.

ازمیر ، بر اساس قانون شماره ۲۹۷۲ که در سال ۱۹۸۴ به تصویب رسید و فرمان شماره ۱۹۵ که حکم قانون داشت، همراه با استانبول و آنکارا، عنوان کلان‌شهر گرفت. با قانون شماره ۳۰۳۰ که در همان سال ثبت شد، وضعیت شهرداری‌های شهرستان‌ها وکلان‌شهرها به طور قطعی مشخص شد. در آغاز، ۳ شهرستان ( بورنوا ، کارشی یاکا ، کناک ) به شهرداری کلان‌شهر ازمیر پیوستند. با قانون شماره ۵۲۱۶ که در سال ۲۰۰۴ ثبت شد، محدوده شهرداری کلان‌شهر به عنوان ساختمان فرمانداری تائید شد و به واحدی که نصف مساحت‌اش ۵۰ کیلومترباشد گسترش یافت.  ۲۱ شهرستانی که در این محدوده ماندند به شهرداری‌های شهرستان‌های کلان‌شهر تبدیل شدند. با قانون شماره ۶۳۶۰ که در سال ۲۰۱۲ ثبت شد و به دنبال انتخابات محلی ۲۰۱۴ ترکیه، محدوده شهرداری کلان‌شهر محدوده غیرنظامی استان اعلام شد.

آب و هوا

سراسر استان ازمیر آب و هوای مدیترانه‌ای دارد. تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها خنک و بارانی است. در این استان دمای هوای زیر صفر، بیشتر ۱۰ روز در طول سال دیده نمی‌شود و حدود ۱۰۰ روز در سال، بالای ۳۰ درجه است. بارش برف و یخبندان بسیار به ندرت دیده می‌شود. میزان بارش سالیانه، بین ۷۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی‌متر است. در ماه‌های تابستان نسیمی به نام ایمبات هوا را خنک می‌کند. این نسیم که از تفاوت دمایی شب روز به وجود می آید مختص این استان است. دمای میانگین سالانه آب دریا نیز ۱۸٫۵ درجه سانتی‌گراد است.

جمعیت

با توجه به سرشماری عثمانی سال ۱۸۹۳، تعداد افرادی در مرکز ازمیر زندگی می‌کردند ۲۰۷٫۵۴۸ نفر بود. در این سرشماری تعداد افراد ترکی که در ازمیر زندگی می کردند ۷۹٫۲۸۸نفر  بوده که ۳۸% جمعیت را تشکیل می‌دادند. رومی‌ها ۲۶% ، خارجی‌هایی که تحت تابعیت عثمانی نبودند ۲۵% ، یهودی‌ها ۷% و ارمنی‌ها نیز ۳% جمعیت را تشکیل می‌دادند. ۵۵% جمعیت ازمیر مسیحی، ۳۸ % مسلمان و ۷ % یهودی  بودند.

جمعیت ازمیر با توجه به اطلاعات رسمی سال ۲۰۱۴ ترکیه، ۴٫۱۱۳٫۰۷۲ نفر است.جمعیت شهر بین سال‌های ۱۹۷۰-۱۹۸۵ افزایش چشمگیری داشته است. تا سال ۱۹۴۵، دومین شهر بزرگ ترکیه، ازمیر بود. با توجه به اطلاعات رسمی، مانیسا با بیشترین تعداد مهاجر به ازمیر با ۱۸۶۰۰۰ نفر، ماردین با ۱۳۰۰۰۰ نفر،ارزروم با ۱۲۶۰۰۰ نفر، کنیا با۱۲۰۰۰۰ نفر، آیدین با ۸۴۰۰۰ و آفیون کاراشهیر با ۸۳۰۰۰ نفر مهاجر، جمعیت ازمیر را افزایش داده‌اند.

اقتصاد

با توجه به آمارهای رسمی، درمیان ۳۰۰ شهر در حال توسعه ترکیه از لحاظ اقتصادی، ازمیر در جایگاه دوم قرار دارد. این در حالی است که آمارهای سال ۲۰۱۳ ازمیر را در ردیف ششم نشان می‌داد. در همان آمار، استانبول در جایگاه سوم، بورسا چهارم و آنکارا نهم قرار داشتند. میزان بیکاری در ازمیر ۶٫۶% است.

ازمیر در میان سه کلان‌شهر ترکیه، تنها شهری است که می‌تواند برق مورد نیاز خود را تولید کند. سانترال‌های  برق شارژ شده با قدرت ۳۹۹۲ مگاوات در این استان وجود دارد.

برای اطلاع از آخرین قوانین اقامت ترکیه عضو خبر نامه ما شوید

ایمیل شما با موفقیت ثبت گردید