کارت فیروزه چیست ؟ چه کسانی می توانند آن را دریافت کنند ؟

کارت فیروزه چیست ؟

کارت فیروزه یک حرکت انقلابی جدید جهت صدور مجوز کار و اقامت نامحدود به دانشمندان خارجی ، ورزشکاران ، هنرمندان ، افرادی که در ترکیه خانه خریداری می کنند و یا خارجیانی که سرمایه گذاری های مختلفی در ترکیه انجام داده اند ، همچنین در اولویت قرار دادن اعطای حق تابعیت ترک و نیز دریافت حق تابعیت نامحدود برای همسر و فرزندان تحت حمایت، می باشد .

کارت فیروزه جدید ترکیه

کارت فیروزه را می توان به عنوان گرین کارت آمریکا و یا کارت آبی اتحادیه اروپا به شمار آورد ؛ ولی به معنای واقعی مشابه آن نمی باشد . سیستم هایی نظیر گرین کارت بدون توجه به ماهیت ، صرفا جهت جذب نیروی کار خارجی ارزان و غیرماهر به کشورشان تلاش می کنند . این در حالیست که دولت ترکیه برای کشاندن سرمایه گذاران و نیروی کار واجد شرایط به کشور خود سیستم کارت فیروزه را تشکیل داده است .

دوره گذر برای کارت فیروزه سه سال است و یک سیستم امتیازدهی در آن وجود دارد. خارجیانی که در سه سال نخست گزارش های خود را به طور مرتب عرضه کرده و امتیازات خود را حفظ و افزایش داده اند ، می توانند برای مدت نامحدودی صاحب کارت فیروزه شوند ، این افراد می توانند طی دو سال بعدی برای دریافت تابعیت ترک مراجعه کنند و درخواستشان توسط هیئت وزیران تصویب خواهد شد .

خارجیانی که می خواهند صاحب کارت فیروزه شوند

خارجیانی که می خواهند صاحب کارت فیروزه شوند نخست باید برای ادامه و یا عدم ادامه زندگی در ترکیه تصمیم بگیرند. از این رو داشتن خانه ای در ترکیه می تواند درهای دریافت این کارت را به رویتان بگشاید ، اما این نیز به تنهایی برای تکمیل فرآیند کافی نخواهد بود ، افراد صاحب این کارت حداکثر تا یک سال باید آغاز به کار کنند و افرادی که وارد مشاغل نشوند ، کارت های آنها ابطال خواهد گردید .

کارت فیروزه برای خارجیانی که به طور رسمی در ترکیه شاغل هستند نیز فرصت بزرگی محسوب می شود . خارجیانی که حداقل ۲ سال در ترکیه شاغل بوده اند می توانند برای دریافت کارت فیروزه اقدام کرده و به مدت نامحدودی صاحب مجوز اقامت و اشتغال شده ، نزد کارفرمای مورد علاقه خود بدون غرق شدن در روش های سخت و رسمی کار کنند و یا شغل مورد نظر خود را تاسیس کنند، به غیر از موارد سربازی و حق رای ، این افراد هیچ تفاوتی با شهروندان ترک نخواهند داشت . بعد از اتمام دوره ۵ ساله می توانند برای اخذ تابعیت مراجعه کنند، کودکان زیر ۱۸ سال در آن واحد تابعیت را کسب می کنند و همسرشان نیز بعد از ۳ سال می توانند این تابعیت را اخذ کند .

کشور ترکیه همواره دیدگاهی محترمانه به دانشمندان داشته است . درخواست کارت فیروزه برای دانشمندان خارجی بر  حسب مدارک تحصیلی به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفته و طی مدت کوتاهی تایید خواهد شد . همچنین ورزشکاران خارجی دارای درجات بین المللی نیز در مدت کوتاهی وارد این سیستم خواهند شد.

کسانی که بتوانند ترکیه و ارزش های اخلاقی آن، غذاها ، توریسم و دنیای کسب و کار آن را به جهانیان معرفی کنند نیز خواهند توانست این کارت را دریافت کنند . به ویژه برای نویسندگان، برنامه نویسان و کارآفرینان، افق های جدیدی توسط دولت باز شده است . پروژه هایی که ترکیه را به نحو احسن به جهانیان معرفی می کند ، تحت حمایت دولت قرار خواهند گرفت .

مراجعه برای کارت فیروزه

آیا در زمینه خاصی مهارت دارید؟ و یا این که آیا می توانید در ترکیه سرمایه گذاری کنید ؟ چنانچه پاسخ مثبت باشد ، می توانید از طریق سفارت خانه های ترکیه و یا از طریق ارتباط با کارشناسان ” Ipekeviz ” ، برای این کار اقدام کنید.

منبع :   https://www.atakurumsal.com/turkuaz-kart-nedir-kimler-alabilir

برای اطلاع از آخرین قوانین خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه در خبر نامه ما عضو شوید

اشتراک شما ایجاد شد

WhatsApp تماس سریع با واتساپ