ازمیر در میان 300 کلان شهر جهان، از نظر رشد اقتصادی در جایگاه دوم قرار دارد

کشور ترکیه یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای منطقه و دارای ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا است. این کشور در هشت سال گذشته سرمایه‌ای بالغ بر ۹۴ بیلیون دلار جذب کرده است. از طرفی، ترکیه یکی از جذاب‌ترین کشورهای دنیا برای تاجران و کارآفرینان است.

یکی از مزیت‌های کشور ترکیه از نظر سرمایه گذاری موقعیت مرکزی آن می‎‌باشد. این موقعیت جغرافیایی ایده‌آل (قرار گرفتن در مرکز اروپا ، آسیا ، خاورمیانه و آفریقای شمالی ) باعث شده است سرمایه گذاران بسیاری این کشور را برای اهداف تجاری خود در نظر بگیرند.

به علاوه این، سالیانه بیش از ۲۸ میلیون نفر توریست به ترکیه سفرمی‌کند. صنعت توریسم ترکیه یکی از بزرگ‌ترین صنعت‌های گردشگری دنیا محسوب می‌شود. همه این عوامل باعث شده است که جایگاه اقتصادی ترکیه طی چند سال اخیر رشد چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

ازمیر با رشد اقتصادی چشمگیر

ازمیر، یکی از استان‌های ترکیه با 4 میلیون و 279 هزار و 677 نفر جمعیت، سومین شهر پرجمعیت ترکیه است و با سرانه درآمد 14 هزار و 257 دلار، 6.23 درصد از کل تولید ناخالص داخلی ترکیه را به خود اختصاص داده است. رشد اقتصادی این استان باعث شده تا میزان بیکاری در ازمیر به ۶٫۶% برسد.

کسب رتبه دوم از نظر رشد اقتصادی

بر اساس گزارش Global Metro Monitor 2014 موسسه  Bookings (  موسسه آمریکایی بوکینگ انستیتو و جی‌پی مورگان چیس) ازمیر در میان 300 کلان شهر جهان، از نظر رشد اقتصادی در جایگاه دوم قرار دارد.

رشد اقتصادی
منبع : Brookings analysis of data from Oxford Economics, Moody’s Analytics, and U.S. Census Bureau

این در حالی است که آمارهای سال ۲۰۱۳، ازمیر را در ردیف ششم این فهرست نشان می‌داد. در این گزارش، استانبول در جایگاه سوم، بورسا چهارم و آنکارا در رتبه نهم قرار دارند. ازمیر در میان سه کلان‌شهر ترکیه، تنها شهری است که می‌تواند برق مورد نیاز خود را تولید کند. سانترال‌های برق شارژ شده با قدرت ۳۹۹۲ مگاوات در این استان فعال هستند.

این کلان‌شهر طی 15 سال گذشته شمار کشورهایی که به آن‌ها صادرات دارد را دو برابر و میزان صادرات خود به خارج از کشور را چهار برابر افزایش داده است. ازمیر دارای 8 دانشگاه، 13 شهرک صنعتی، 2 منطقه آزاد تجاری، 3 پارک علم و فن آوری و 4 بندر بین‌المللی کانتینری است و 6 درصد از میزان تولیدات صنعتی و صادرات کل ترکیه را در دست دارد. بر اساس آمار هیئت صادرکنندگان ترکیه، ازمیر در میان شهرهای ترکیه دارای چهارمین رتبه از لحاظ صادرات است و از میان هزار صادرکننده برتر ترکیه 77 نفر در این شهر ساکن هستند. هم اکنون میزان صادرات ازمیر به خارج از ترکیه با چهار برابر افزایش، نسبت به سال 2002، به 9 میلیارد و 253 میلیون دلار رسیده است.

آینده اقتصادی امیدوارکننده

رئیس اتاق بازرگانی ازمیر، اکرم دمیرتاش، با وجود شرایط نابسامان و ناپایدار موجود در منطقه خاورمیانه، حملات تروریستی و … ، رشد در محور صادرات و سرمایه گذاری را پیشرفت مهمی قلمداد کرد. دمیرتاش بیان کرد: « چنین رشدی برای ما امیدوارکننده است. ما به عنوان اتاق بازرگانی ازمیر، همواره به اهمیت سرمایه گذاری، تولید و فروش تولیدات، به ويژه به بازارهای خارجی به عنوان نقش کاتالیزوری در توسعه اقتصادی، تاکید داشته‌ایم. »

او افزود: « اگر رشد اقتصادی متمرکز بر سرمایه گذاری و صادرات با همین رویه ادامه داشته باشد، می‌توانیماهداف برنامه میان مدت را پشت سر گذاشته، بیکاری را به طور کل ریشه کن کنیم. »

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد