ترکیه در سه ماه نخست سال ۴۰ میلیارد لیر ذخیره کرد

در پایان ماه مارس، حساب های پس انداز در بانک ها بیش از 970 میلیارد لیر بود. در دوره ۳ ماهه گذشته ۴۰ میلیارد لیر به این پس اندازها افزوده شد.مطابق داده های نهاد تنظیمات و نظارت بانکداری (BDDK) مجموع حساب های پس انداز در بانک ها تا پایان ماه مارس به 970 میلیارد و 366 میلیون لیر رسید.

این رقم در پایان سال گذشته در حدود۹۳۰ میلیارد و ۲۷۲ میلیون لیر بوده است. بدین ترتیب طی دوره سه ماهه حساب های پس انداز بانک ها ۴۰ میلیارد و ۹۴ میلیون لیر دیگر افزایش یافت.  ۴۳٪ مجموع کل سپرده های پس انداز موجود در ترکیه در استانبول ذخیره شده است. این شهر با جمعیت بالای ۱۵ میلیون نفر طی سه ماه نخست توانست در مجموع ۴۱۹ میلیارد و ۳۶ میلیون و ۴۶۸ هزار لیر پس انداز جمع آوری کند.

صرفه جویی در سرمایه برای پایتخت به مرز ۱۰۰ میلیارد لیر رسید

شهر استانبول که به مانند نیروی محرکه ای برای بسیاری از بخش ها است با توجه به ارزش افزوده ای که به اقتصاد کشور اضافه می شود و با جمعیت و تنوع آن، توانست در حوزه پس انداز نیز در جایگاه نخست قرار گیرد. این شهر در سه ماه نخست مبلغ ۱۸ میلیارد و ۳۸۹ میلیون لیر دیگر را به حساب پس انداز بانک ها افزود. شهر آنکارا نیز بعد استانبول قرار دارد. پس انداز آنکارا طی سه ماه نخست در مقایسه با پایان ۲۰۱۷ با افزایش ۴ میلیارد لیری به رقم ۹۶/۴ میلیارد لیر رسید.

در افزایش پس انداز بعد استانبول و آنکارا ، ازمیر با رقم ۲/۹ میلیارد لیر، بورسا با ۱/۳ میلیارد لیر و آنتالیا با ۱ میلیارد لیر قرار دارند.

پس انداز ۶ استان کاهش و ۷۵ استان نیز افزایش یافت

در حالی که طی سه ماه نخست در سطح ترکیه حساب پس انداز ۷۵ استان افزایش داشته ، اندوخته های ۶ استان نیز از خود کاهش نشان داد. طبق این استانی که بالاترین میزان کاهش سپرده را داشته با رقم ۹۸/۷ میلیون لیر استان دیاربکر بوده است. بعد آن نیز ریزه با ۳۵/۲ میلیون لیر، شیرناک با ۲۵/۹ میلیون لیر، ارزوزوم با ۶/۹ میلیون لیر و آرتوین با ۵/۴ میلیون لیر و کارس با ۳۱۸ هزار لیر قرار دارند.

 

منبع:

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turkiye-ilk-ceyrekte-40-milyar-lira-daha-biriktirdi-365280.html

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد