ترکیه نیمی از نفت خام خود را از ایران خریداری می کند

سهم واردات نفت خام ترکیه از کشور همسایه، ایران، طی سه ماه نخست سال به ۵۰/۳٪ افزایش یافت.  مطابق اطلاعات بدست آمده از داده های نهاد تنظیم بازار انرژی، مجموع کل واردات نفت خام ترکیه در سه ماه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افت ۱۰/۶ درصدی  به ۸ میلیون و ۴۴۴ هزار تن کاهش یافت.

واردات نفت خام کاهش و واردات گازوئیل افزایش یافت

در این دوره، واردات دو مورد اصلی که۹۰٪ سهم واردات نفتی کشور را تشکیل می دهد به ترتیب نفت خام کاهش و گازوئیل افزایش یافت.

در دوره ژانویه- مارس واردات نفت خام در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۳۳/۵ درصدی به ۴ میلیون و ۱۲۸ هزار تن رسید. در این زمان واردات گازوئیل با رشد ۲۴/۳ درصدی به ۳ میلیون و ۱۷۷ هزار تن رسید. بخش باقی مانده واردات نفتی را سوخت های نفتی و سوخت های حمل و نقل هوایی و دریایی تشکیل می دهند.

طی دوره ژاویه- مارس کشورهایی که بیشترین واردات نفتی از آنها صورت گرفته به ترتیب روسیه، هند، یونان، اسرائیل و بلغارستان بوده اند. در این دوره واردات گازوئیل بدین شرح بوده است: ۴۰٪ از روسیه، ۲۹/۲٪ هند، ۱۲/۹٪ یونان، ۶٪ اسرائیل و ۳/۱٪ از بلغارستان. باقی مانده سهم ۹ درصدی نیز از ایتالیا، رومانی و سوئد صورت گرفت.

کاهش ۷۹/۵ درصدی در نفت عراق

ترکیه در سه ماه نخست سال بیشترین واردات نفت را از کشورهای ایران، کویت، عربستان سعودی، عراق و روسیه انجام داده است. در این دوره سهم ایران در واردات نفت خام ترکیه با ۲ میلیون و ۷۷ هزار تن به ۵۰/۳٪ افزایش یافت. در بین کشورهای ذکر شده از کویت، عربستان و روسیه نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان واردات یکسانی صورت گرفته در حالی که در واردات نفت از عراق کاهش چشمگیری به چشم می خورد. میزان نفت وارده از عراق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افت ۷۹/۵ درصدی به ۴۲۷ هزار تن رسید.

 

منبع:

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turkiye-ham-petrolun-yarisini-irandan-aliyor-367727.html

 

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد