چه محصولاتی در ترکیه بیشترین صادرات را دارند و بیشتر به کدام کشور ها صادر می شوند؟

ترکیه در هدف دارد تا سال ۲۰۲۳ که صدمین سالگرد تاسیس این کشور است صادرات ۵۰۰ میلیارد دلاری انجام دهد. به ویژه بخش های خودروسازی، لوازم خانگی، پوشاک حوزه های برجسته برای تحقق این هدف به مشار می روند.

صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۲۰۱۶ با رشد ۱۰/۲۲ درصدی از ۱۴۲/۵ میلیارد دلار به ۱۵۶ میلیارد دلار افزایش یافت. در ۲۰۱۷ به دومین میزان بالای صادارت دست یافته شد. بالاترین میزان صادرات نیز رقم ۱۵۷/۶ میلیاردی در سال ۲۰۱۴ بود. اکنون نگاهی به بیشترین محصولات صادره و کشورهایی که صادرات به آنها انجام شده خواهیم داشت.

محصولات با بیشترین صادرات

خودرو

بخش خودروسازی به مدت ۱۲ سال است که بدون وقفه در اوج حوزه صادراتی ترکیه قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ ، ۲۸/۵ میلیارد دلار از صادرات تنها از بخش خودروسازی صورت گرفت. به این رقم نیز به کمک تولیدات کارخانه های فورد، تویوتا، توفاش، اویاک رنو، مرسدس بنز ترک، صنایع بوش، مَن تراک و گود ییر دست یافته شد.

پوشاک و لباس آماده

ترکیه از سال های ۱۹۸۰ به بعد در نتیجه سرمایه گذاری های صورت گرفته به بخش پوشاک و نساجی به رشد خود همچنان ادامه می دهد. این حوزه نیز به میزان زیادی در صادارت تمرکز دارد.

از سال ۲۰۱۴ بخش نساجی و پوشاک ترکیه در سطح جهان با سهم ۳/۴ درصدی در موقعیت هشتمین صادر کننده بزرگ دنیا قرار گرفت. به لحاظ صادرات صورت گرفته به کشورهای اتحادیه اروپا نیز بعد کشورهای چین، بنگلادش و آلمان در رتبه چهارم قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ بخش پوشاک و نساجی در مجموع صادرات ۱۲/۵ میلیارد دلاری انجام داده است.

لوازم خانگی

ترکیه در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار عدد لوازم خانگی صادر کرده است. به ویژه در حمایت های صورت گرفت در زمینه مالیات مصارف خصوصی در سال ۲۰۱۷ در حوزه لوازم خانگی رشد ۷/۳ درصدی اتفاق افتاد. در صادرات لوازم خانگی نیز رشد ۶ درصدی به وجود آمد.

۷۲٪ صادرات لوازم خانگی ترکیه به کشورهای اتحادیه اروپا صورت می پذیرد. به ویژه انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا کشورهایی هستند که بیشترین صادرات لوازم خانه به آنها صورت می گیرد.

از شرکت های پیشروی ترکیه در بخش لوازم خانگی نیز می توان آرچِلیک، بِکو، وِستِل، دِمیر دوکوم، پروفیلو، ایندِزیت، آریستون را نام برد.

محصولات کشاورزی

ترکیه به دلیل شرایط اقلیمی و خاک حاصلخیز، کشوری با تولید محصولات کشاورزی می باشد. بین سال های ۲۰۰۲-۲۰۱۶ صادرات محصولات کشاورزی با افزایش ۴ برابری از ۳/۷ میلیارد به ۱۶/۲ میلیارد رسید.

در تولیدات کشاورزی از سال ۲۰۰۵ ترکیه رتبه نخست اروپا بوده و طی ۱۵ سال اخیر در تجارت خارجی محصولات کشاورزی مجموعا ۵۸ میلیارد دلار مازاد صادراتی داشته است. همچنین اقداماتی به جهت پایان دادن به واردات محصولات کشاورزی و تبدیل شدن ترکیه به کشور بدون واردات در سایه حمایت های دولتی در حال انجام می باشد. در سال ۲۰۱۸ به کشاورزان و سرمایه گذاران مشغول به زراعت حمایت معادل ۱۴/۵ میلیارد از سوی دولت صورت خواهد گرفت.

کشورهایی که بیشترین صادرات به آنها از ترکیه صورت می گیرد

کشورهایی که بیشترین صادرات از ترکیه به آنها صورت می گیرد به میزان زیادی کشورهای اتحادیه اروپا می باشند. طبق داده های موسسه آمار ترکیه این کشورها به شرح زیر می باشند:

آلمان

صادرات صورت گرفته به آلمان از سال ۲۰۱۱ بالای ۱۳ میلیارد دلار می باشد. در ۲۰۱۷ در مجموع ۱۵/۱ میلیارد دلار صادرات به آلمان صورت گرفت. زندگی بیش از ۳ میلیون شهروند ترک در این کشور نیز بدون شک فاکتور مهمی در قرار گرفتن در صدر رتبه صادارت ترکیه به آن می باشد.

 انگلیس

در صادرات صورت گرفته به انگلیس بخش خودرو سازی در صدر قرار دارد، بخش مبلمان و نساجی نیز در ۳ رتبه نخست قرار گرفتند. در سال ۲۰۱۷ ارزش صادرات به این کشور در کل ۹/۶ میلیارد دلار بوده است.

امارات متحده عربی

در سال ۲۰۱۷ صادراتی به مبلغ ۹/۲ میلیارد دلار به امارات صورت گرفته است.

عراق

عراق به دلیل این که در همسایگی ترکیه قرار دارد در زمینه صادرات هم در رتبه های نخست قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۶ در مجموع فروش ۷/۶ میلیارد دلاری به این کشور انجام شده که در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۹ میلیارد دلار رسید.

آمریکا

ترکیه به آمریکا بیشتر قطعات ماشین آلات، سیمان، مس و پلاستیک می فروشد. در سال ۲۰۱۶ ارزش صادرات به این کشور ۶/۶ میلیارد دلار بوده که این رقم در ۲۰۱۷ به ۸/۶ میلیارد دلار رسید.

ایتالیا

در سال ۲۰۱۷ ارزش صادرات به این کشور معادل ۸/۴ میلیارد دلار بوده که به ویژه از حوزه های خودروسازی و نساجی صورت گرفته است.

فرانسه

محصولات صادره به فرانسه عمدتا  قطعات ماشین، پلاستیک و مواد شیمیایی می باشند. در سال ۲۰۱۷ ارزش صادرات به فرانسه ۶/۵ میلیارد دلار بوده است.

اسپانیا

بخش عمده محصولات فروخته شده به اسپانیا را خودرو، روغن زیتون و مرکبات تشکیل می دهند. این رقم در سال ۲۰۱۷ بیش از ۶/۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۶ در حدود ۴/۹ میلیارد دلار بوده است.

هلند

صادرات به این کشور بیشتر در زمینه های خودرو، مواد رسانای الکتریکی و پوشاک و نساجی می باشد. از سال ۲۰۱۱ میزان صادرات به این کشور بیش از ۳ میلیارد دلار بوده و در سال ۲۰۱۷ به رقم ۳/۸ میلیارد دلار رسیده است.

 

منبع :

https://www.atakurumsal.com/turkiyede-en-cok-ihracati-yapilan-urunler-ve-ihracat-yapilan-ulkeler/

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد