آنچه باید در مورد بخش ساخت و ساز در ترکیه بدانید

کشور ترکیه از سال ۱۹۸۰ به بخش ساخت و ساز و املاک اهمیت زیادی می دهد. در ۱۵ سال اخیر در نقاط مختلف کشور مجتمع، مراکز خرید، پل ها و فرودگاهها در حال ساخت می باشند. باید بدانیم که بخش ساخت و ساز نیرو محرکه اقتصاد ترکیه بوده و برای میلیون ها نفر اشتغال زایی می کند.

در راستای تغییر بافت فرسوده شهری، سازه های قدیمی شهر تخریب شده و به جای آن ها ساختمان های مدرن تر و ایمن تری ساخته می شوند. افراد ساکن در این مناطق تشویق می شوند تا در شرایط بهتری زندگی کرده و با شرایط پرداخت مناسبی صاحب خانه شوند.

بیایید نگاهی به برخی نکات که باید درباره بخش ساخت و ساز در ترکیه بدانید، بیندازیم.

داشتن خانه برای ترک ها موضوع مهمی می باشد

در فرهنگ ترک، داشتن خانه اهمیت زیادی دارد. اصطلاح « جا در دنیا، ایمان در آخرت» اهمیت داشتن خانه را بیان می کند. افزایش قدرت خرید مردم طی ۲۰ سال اخیر، حمایت دولت برای افرادی که قصد خرید خانه دارند، واحدهای ساخته شده با قیمت معقول توسط اداره مسکن انبوه سازی (TOKİ) و فرصت های جذاب وام دهی توسط بانک ها، خرید خانه برای ترک ها در سال ۲۰۰۰ را قابل دسترس تر کرده است.

در سال ۲۰۱۷ ، ۱.۴۰۹.۰۰۰ مسکن به فروش رفته است

مجموعا ۱.۴۰۸.۳۱۴ واحد مسکن از  دسامبر ۲۰۱۷ در ترکیه  فروخته شده است. با در نظر گرفتن این که این رقم در سال ۲۰۱۶ ، ۱.۳۴۱.۴۵۳ بوده، می توان گفت برای سال ۲۰۱۷ رشد ۵/۱ درصدی در بخش ساخت و ساز مشاهده می شود. در سال ۲۰۱۵ نیز ۱.۲۸۹.۳۲۰، در سال ۲۰۱۴  ۱.۱۶۵.۳۸۱ واحد به فروش رفته است. بنابراین مشاهده می شود که بخش املاک در ترکیه به طور منظمی رشد داشته است.

اداره انبوه سازی مسکن

اداره انبوه سازی مسکن (TOKİ) که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد، با تشویق ساخت و ساز، پاسخگوی افزایش تقاضا به طور برنامه ریزی شده ای می باشد. TOKİ با حرکت در راستای منافع اجتماعی با قیمت و گزینه های پرداخت مناسب، خرید خانه برای میلیون ها انسان را فراهم کرده است. تا سال ۲۰۱۷ در ۸۱ استان ترکیه در مجموع ۸۰۰.۱۱۲ مسکن توسط TOKİ احداث شده که می توان گفت نقش « بازار ساز» را برای این حوزه ایفا می کند.

در سال ۲۰۱۷ در زمینه فروش مسکن به خارجیان رکورد زده شد

فروش مسکن به خارجیان در ترکیه به طور مستمری افزایش پیدا می کند. سال ۲۰۱۷ از این جنبه سال مهمی بوده چرا که در این سال نسبت به سال قبل آن ۲۲/۲٪ افزایش وجود داشته و در مجموع ۲۲.۲۳۴ واحد به خارجیان فروخته شده است. در فروش مسکن رتبه نخست را با ۸۱۸۲ واحد استانبول، رتبه دوم را با ۴۷۰۷ واحد آنتالیا و رتبه سوم را نیز با ۱۴۷۴واحد، بورسا از آن خود کرد.

در سال ۲۰۱۷ شهروندان عراقی در مجموع از ترکیه ۳۸۰۵ واحد خریداری کردند. بعد آن عربستان سعوی با ۳۳۴۵ واحد، کویت با ۱۶۹۱ واحد و روسیه با ۱۳۳۱ واحد در رتبه های بعدی قرار گرفتند. می توان گفت در بروز این وضعیت، تخفیف های مالیاتی اجرا شده برای خارجیان و اعطای حق شهروندی نیز موثر بوده است.

اعطای تابعیت ترک به خارجیانی که مسکن می خرند

به همراه تغییرات اعمال شده در قانون تابعیت ترک در سال ۲۰۱۷ ، خارجیانی که از ترکیه مسکن خریداری کردند ، حق کسب تابعیت را خواهند داشت. طبق این قانون، اتباع خارجی که حداقل به ارزش ۱ میلیون دلار مسکن، زمین و یا محل کار خریداری کنند، در صورت مراجعه به طور مستقیم می توانند تابعیت ترک کسب کنند.

هدف توسعه در ۲۰۱۸، ۵٪ است

انتظار می رود بخش ساخت و ساز در سال ۲۰۱۸، ۵٪ رشد داشته باشد. با عرضه مدل های مالی جدید به مردم، امکان خرید مسکن برای اقشار پایین و متوسط جامعه فراهم خواهد شد. با وجود افزایش ۱۹ درصدی قیمت مصالح در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶، اگر بخواهیم افزایش نه چندان چشمگیر قیمت مسکن را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم سال ۲۰۱۸ برای خرید مسکن، زمان خوبی خواهد بود.

 

منبع :

        https://www.atakurumsal.com/turk-konut-sektoru-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد