معاون نخست وزیر ترکیه : ترکیه مجددا وارد دوره ای جهشی خواهد شد

به گفته شیمشک معاون نخست وزیر ترکیه در ارتباط با انتخابات ۲۴ ژوئن: « این انتخابات راه ترکیه را هموار تر خواهد کرد. با چشم اندازی ۵ ساله ترکیه مجددا وارد دوره ی جهشی خواهد شد. »

معاون نخست وزیر که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود، به سوالاتی در رابطه با دستور کار پاسخ داد.

تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام، منجر به رفع ابهام شد

در پی مطرح شدن سوالی در رابطه با چگونگی ارزیابی برگزاری زود هنگام انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان در بازارهای بین المللی، شیمشک چنین پاسخ داد که: این تصمیم از سوی بازار مثبت و صحیح ارزیابی شده است. وی با اشاره به این که تحت شرایط عادی تقویم انتخاباتی برگزاری مدت زمانی بیش از ۱/۵ سال را در برمی گیرد گفت در این دوره هرقدر هم که برنامه ریزی هایی برای اصلاحات صورت پذیرد طی این بازه به دلیل جو حاکم ناشی از انتخابات ممکن است حس تردید به وجود بیاید، به دنبال تصمیم برای برگزاری زود هنگام انتخابات ، سوالات موجود برای سرمایه گذاران رفع خواهد شد.

شیمشک اذعان کرد که با تصمیم گیری بر مبنای برگزاری انتخابات زود هنگام، نه تنها در ترکیه بلکه در تمام کشورها فضای انتخاباتی کمی شلوغ می باشد که اکنون این بازه کوتاه تر شده است.

قبلا هنگام برگزاری انتخابات چنانچه نتیجه مشخصی وجود نداشت، بازار احتیاط می کرد ؛ ولی امروزه این گونه نیست، چرا؟ چون سیستم حکومتی تغییر پیدا کرده ، بلافاصله بعد انتخابات ، رئيس جمهور منتخب با راه اندازی دولت خود کارش را آغاز خواهد کرد. حدودا زمان طولانی ۵ ساله برای اقدامات خود نظیر انجام اصلاحات و اجرای سیاست های صحیح در راه دارد. ولی قبلا این طور نبوده. 7 ژوئن را به یاد دارید، زمانی که انتخابات نتیجه ای دربرنداشت، دولت های موقتی روی کار آمدند.

چرا ترکیه سیستم خود را تغییر داد؟ برای این که این بلاتکلیفی را کمتر کرده و ثبات سیاسی را تثبیت کند.  مردم در صندوق های رای تصمیم خود را خواهند گرفت اما هر کسی هم انتخاب شود به مدت ۵ سال مملکت را اداره خواهد کرد. بازار دید مثبتی به این روند دارد. اما چرا؟ اولا، بی ثباتی کاهش خواهد یافت، ثانیا به علت گذر به سیستم ریاست جمهوری، راه ترکیه باز است، ثالثا، اجرای سریع اصلاحات فرصتی برای حل مشکلات موجود ارائه می کند. از این رو یک جریان جدی منابع از سوی سرمایه گذاران وجود دارد. بنده در واشنگتن با گروهی متشکل از سرمایه گذاران با تعداد بالای ۲۰۰ نفر گرد هم آمدم.

در حالت عمومی مشکلی در ارتباط با سیاست و انتخابات وجود ندارد، بیشتر موضوعاتی پیرامون اقتصاد کلان معمولی که همه می دانیم از قبیل تورم، سیاست پولی و کسری حساب جاری در آنجا مطرح بود. این موضوعات نیز پر اهمیت هستند و ما هم روی آنها تمرکز خواهیم کرد.

ترکیه مجددا وارد دوره جهشی خواهد شد

شیمشک با اشاره به این که با تصمیم زود هنگام جهت برگزاری انتخابات نگرانی ها در رابطه با « اقتصاد انتخابات » کمی محدودتر خواهد شد گفت: ترکیه انتخابات زیادی را پشت سر گذاشته است، با وجود همه این ها توانسته نظم مالی خویش را حفظ کند.

وی تاکید کرد طی دوره های حکومتی حزب AKP در ترکیه، این حزب عملکرد بسیار صریحی به میان گذاشت ، در رابطه با اقتصاد انتخاباتی « ترکیه در دوره های حکومتی این حزب هر چند که برخی تدابیر و تصمیماتی اتخاذ کرده ، این ها را جبران خواهد کرد و با عملکردی که بتواند نظم مالی را استمرار بخشد حرکت خواهد کرد چراکه این حزب دارای پیشینه، تجربه و مصمم در این راه است.

بدین منظور گمان می کنم نیازی به نگرانی در این زمینه نیست. اصلاحات بسیار مهمی نیز با هدف بهبود محیط سرمایه گذاری صورت گرفته است. بعد این  نیز اقدامات پشت صحنه ادامه خواهد داشت. بلافاصله بعد تاسیس حکومت جدید این اصلاحات در اولویت قرار گرفته و شروعی سریع در پیش خواهد بود. هر زمانی که ترکیه اصلاحات جامع و قدرتمندی انجام دهد، جهشی در آن رخ می دهد. به رهبری ریاست جمهوری حزب AKP یک برنامه اصلاحاتی بسیار قوی در ترکیه به اجرا درآمده است.

سرانه در آمد ملی به ازای هر فرد از ۳۵۰۰ دلار به ۱۰۶۰۰ دلار افزایش یافته است. این یک جهش مهمی به شمار می رود. برای جهش مشابهی دیگر، اصلاحاتی که از آنها به عنوان نسل دوم و سوم یاد می شود و کمی از آن به اجرا درآمده را بطور سریعی به پایان خواهیم رسانید. از جمله اجزء مهم انتخابات، تحول صنعتی و چشم انداز آینده برای قوی تر کردن اکوسیستم و چهارمین انقلاب صنعتی را مس تونا نام برد. باید به جای بحث از گذشته، از آینده سخن بگوییم. آینده، همین جاست. بر این عقیده ام که این انتخابات راه را برای ترکیه باز خواهد کرد. چراکه این یک چشم انداز ۵ساله ای است که با آن ترکیه مجددا وارد دوره جهشی خواهد شد.

مبارزه علیه تورم، ادامه خواهد داشت

شیمشک گفت: در مقایسه با پایان سال، نرخ تورم کاهش ۱/۷ امتیازی داشته ، بیشترین بی ثباتی بازار ناشی از سیاست پولی می باشد. وی با اشاره به اهمیت مبارزه با تورم ادامه داد: ما به عنوان دولت چه از طریق کمیته غذا و چه از راه سیاست مالی حمایت خود را انجام می دهیم. بانک مرکزی هم آنچه ضروری باشد را در جایی که الزم است انجام می دهد. به نوعی نگرانی و بی ثباتی در این مورد اندکی کاهش یافته است. در واقع بازتاب در بازار در این راستا می باشد.

شیمشِک همچنین از تاخیر افت تورم به تک رقمی در نتیجه افت ارزش لیر سخن گفت: « ما چنین افت ارزش در لیر را پیش بینی نمی کردیم. در این جا مشکل اساسی لیر است. کاهش سریع ارزش لیر حداقل باعث تاخیر افت تورم به تک رقمی شد. تاثیر سیاست پولی، اندکی با تاخیر جواب می دهد. حتی اگر نرخ سود و دیگر اقدامات را امروز به اجرا درآورید، باز هم اثر آن زمان بر خواهد بود.

معتقدم که در شرایط کاهش بی ثباتی ها، شرایطی که اصلاحات موضوع اصلی را تشکیل می دهد، بعد پایان انتخابات و در فضایی که سیاست های مالی نقش حمایتی داشته باشند، تورم در نهایت رو به افت خواهد بود اما تا کنون به دلیل نرخ ارز این مهم، برای سه ماه نخست امکان پذیر نبوده است. اگر افزایش بهای لیر در کوتاه مدت ممکن نباشد، کاهش تورم در بازه زمانی کوتاه ممکن به نظر نمی رسد.

باز هم تلاش بانک مرکزی در این نقطه، کمیته غذایی دولت و تلاش از طریق عناصر حمایتی سیاست های مالی ادامه خواهد داشت. تورم به دلیل تکان های موقت نرخ ارز هم اکنون بالای ۱۰٪ است و ممکن است مدتی در این حالت ادامه یابد. من بر این باورم که نهایتا با تلاشی قوی خواهیم توانست نرخ تورم تک رقمی را ایجاد کنیم. »

ترکیه می تواند این مشکل را برای همیشه حل کند

به گفته شیمشک تمایل برای سرمایه گذاری در ترکیه بالا بوده اما پس انداز به این حد بالا نمی باشد، وی اذعان کرد نرخ پس انداز طی ۱۲ ماه گذشته در حدود ۲۴-۲۵٪ بوده است. مهم ترین مورد در دستور کارمان ، هدایت پس انداز موجود به حوزه های تولیدی است. برای این که این امر مهم به طرز صحیحی انجام گیرد، سیاست های مالیات، وام و حمایت های دولتی را وارد عمل خواهیم کرد. به اختصار اگر بتوانیم پس اندازها را به عنوان سرمایه به حوزه های فناوری متوسط و بالاتر هدایت کنیم، در اصل ترکیه خواهد توانست این مشکل را برای همیشه حل کند. افزایش بیشتر پس انداز ها یک محور است. »

وی افزود در حوزه بازنشستگی به ۱۱ میلیون نفر دست یافته اند و مقدار پول مدیریت شده بالای ۸۰ میلیارد لیر می باشد، این میزان منبعی طولانی مدت به شمار می رود و صرف سرمایه گذاری ها می شود. پس اندازها افزایش می یابد و خواهد یافت . مهم ترین دلیل افزایش کسری حساب جاری طلا است اما در اصل آن نیز یک پس انداز به شمار می رود.  شیمشک در رابطه با محدودیت اعمالی در بدهکاری با ارز خارجی نیز چنین گفت: « چنانچه درآمد ارزی نداشته اما با ارز خارجی بدهکار شوید،  نوسانات ارز شما را به طور جدی متاثر می کند.

این نیز متعاقبا سبب نگرانی و صدمه به اقتصاد واقعی و تورم می شود. زمانی که هیچ کسی درآمد ارزی نداشته و با ارز بدهکار شود و به داخل کشور سرمایه گذاری کند، در کوچکترین بحث با دنیای خارجی هر قدر هم که حق با ما باشد، به دلیل این که شرکت ها کسری موقعیت ارز دارند سریعا به منظور رفع این کمبود سعی در خرید دلار خواهند کرد. این نیز باعث افت ارزش لیر و افزایش نرخ تورم و بهره خواهد شد. کسانی که درآمد ارزی دارند با آن می توانند بدهکار شوند.

دولت کسری ارز خارجی نداشته و تراز آن قوی است. چنانچه با دولت کار می کنید اگر در زمنیه های خصوصی سازی، انرژی تجدید پذیر، ساخت-ادراه- انتقال اجازه عملیات با ارز را به شما می دهد، باید آن را بپذیرید. به طور خلاصه، در سال های آینده افرادی که ریسک ارز خارجی را  بتوانند مدیریت کنند، دارای ظرفیت پرداخت بدهی ارز هستند و کسانی که نمی توانند نباید با ارز بدهکار شوند. این امر از لحاظ آینده اقتصادی ترکیه و ثبات بازار بسیار بحرانی است. نیاز به اقدامات پیشگیرانه بود که ما آن را اعمال کردیم ، این تصمیم برای همه نتیجه خوبی خواهد داشت.‌ »

 

 

منبع:

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/basbakan-yardimcisi-simsek-turkiye-yeniden-bir-sicrama-donemine-girecek-363221.html

 

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد