آنچه باید قبل از کار در ترکیه بدانید

قبل از هر چیزی باید بدانید ترک ها انسان هایی بسیار علاقمند به کشور خود می باشند از این رو توصیه می کنیم هیچ نوع فعالیت تجاری که می تواند یکپارچگی کشور را به خطر بیندازد را به آنها پیشنهاد نکنید. در سایر موضوعات مختلف می توانید با ترک ها راه میانه ای را برای مذاکره بیابید.

ترکیه به دلیل جمعیت جوانی که سریعا در حال رشد است، نیروی کار واجد شرایط و موقعیت ژئوسیاسی فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاران عرضه می کند؛ لذا برای عادت کردن به زندگی کاری در ترکیه قبل از هر چیزی آگاهی از ویژگی های کلی مردم آن  می تواند مفید باشد. البته که نمی توان چیزی را برای کل ملت یک کشور  تعمیم داد، اما با این حال برخی اطلاعات مفیدی وجود دارد که باید قبل همکاری با ترک ها از آن ها مطلع شوید.

اعتماد از اهمیت اولیه برخوردار  است

در زندگی کاری ترکیه، اعتماد در صدر مفاهیم اساسی قرار دارد. تاجرین ترک چه با مشتریان و چه با همکاران خویش خواهان برقراری رابطه ای بر پایه اعتماد می باشند. از این رو قبل کار با ترک ها ساختن تصویری قابل اعتماد از اهمیت زیادی برخوردار است. می توانیم پیشنهاد کنیم عجول نباشید، صبورانه رفتار کنید و شبکه خود را بسازید.

زمانی که وجود شرکت های خانوادگی زیاد در ترکیه را مد نظر قرار دهیم ، نباید فراموش کرد که روابط شخصی در زندگی کاری درهای مهمی را به رویتان خواهد گشود.

باید به ارزش های فرهنگی احترام گذاشت

نظیر سایر کشورها در ترکیه نیز کدهای فرهنگی وجود دارد. به دلیل این که ترکیه کشوری دارای ارزش های فرهنگی شرق و غرب تواما می باشد، داشتن اطلاعات فرهنگی از قبل در این زمینه مفید خواهد بود. برای مثال باید به اصولی از قبیل قوانین سلام دادن، آداب سفره نشینی، ژست و میمیک ها، جمله بندی های مورد استفاده و ارزش های دینی و ملی دقت کنید.

ملت ترک دوستدار تواضع بوده و برای آن ارزش قائلند. از کبر و گستاخی بیزارند. تا زمانی که محترم و صادق باشید حین کار با ترک ها به چندان مشکلی برنخواهید خورد. زمانی که به ارزش های فرهنگی ترک ها احترام قائل شوید، خواهید توانست با آنها رابطه ای خوب و طولانی مدت برقرار کنید.

آخرین زمان تحویل قابل انعطاف است

در ترکیه ممکن است برخی مواقع مرجع تصمیم گیری کمی کند پیش رود. یعنی برای دستیابی به نتیجه ای ممکن است مجبور شوید چندین بار جلسه برگزار کنید. از این رو نباید عجله کنید، بلکه باید در برابر تصمیم گیری افراد مقابلتان صبور باشید.

به رشوه دادن حتی فکر هم نکنید

پیشنهاد رشوه در زندگی کاری برای تسریع امورات امری غیر قانونی محسوب می شود. در ترکیه نیز دیدگاه خوبی در این زمینه وجود ندارد. بدین جهت حتی به رشوه دادن به ترکها فکر هم نکنید. چراکه مجازات های مختلفی برای افرادی که رشوه می دهند و می گیرند وجود دارد.

با این حال می توانید برای افرادی که با آنها همکاری خواهید داشت هدایای کوچکی از کشور خود بدهید. این نوع هدایا رشوه تلقی نمی شود. برعکس طرف مقابلتان را بسیار خوشنود خواهید کرد.

می توانید چانه بزنید

در ترکیه فرهنگ چانه زدن بر سر چیزی وجود دارد. به عبارتی دیگر حین خرید کالایی می توانید آن را پایین تر از قیمت درج شده روی اتیکت بخرید. هر چند که این روش در مغازه و رستوران هایی که از سیاست تک قیمتی پیروی می کنند روش معتبری نیست، اما به ویژه در محل هایی نظیر بازارچه ها توانید چانه بزنید. علاوه بر این فرضا اگر به عنوان رئیس شرکتی فعال در ترکیه هستید و می خواهید ماده خام خریداری کنید ، می توانید سر قیمت با شرکت فروشنده چانه زنی کنید.

قرارهای کاری برای صرف غذا مهم می باشد

وقتی که برای تجارت با ترکها به ترکیه می آیید ، شرکای بالقوه حتما شما را به صرف غذا دعوت خواهند کرد. ترکها نسبت به خارجیان بسیار مهمان نوازند. سرگرمی و سرگرم کردن مهمانانشان را دوست دارند. از این رو این پیشنهاد آنها برایتان عجیب به نظر نرسد. همچنین باید بگوییم که بخش اعظم شراکت، فروش و خریدها در این قرارها به نتیجه می رسند. با وجود رسمی نبودن این رویداد صرف غذا در زندگی کاری ترک ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

معمولا کت شلوار پوشیده می شود

در شرکت های سازمانی عموما لباس رسمی پوشیده می شود. در مورد مدل مو و ریش و جزئیاتی از قبیل داشتن گوشواره و خالکوبی توصیه می کنیم از قوانین محیط کار خود آگاهی داشته باشید. سبک پوششی با نام casual smart مناسب محیط کاری می باشد. می توان گفت استانداردهای حاکم در کشورهای غربی در مورد نحوه پوشش در محیط کار در مورد ترکیه نیز صدق می کند.

 

منبع :

https://www.atakurumsal.com/turklerle-yapmadan-bilmeniz-gerekenler/

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد