دکتر شرف نور اوزترک: ۴۰٪ جمعیت ترکیه مبتلا به فشار خون بالا هستند

به گفته دکتر اوزترک رئیس انجمن روانپزشکی ترکیه ۴۰٪ افراد در این کشور مبتلا به فشار خون بالا هستند. یعنی از هر ۳ نفر ۱ نفر آن فشار خون دارند.

دکتر اوز ترک رئیس انجمن روانشناسی ترکیه طی سخنرانی خود که در ۱۷ مه روز جهانی فشار خون بالا داشت گفت: وقتی فشار خون بیشتر از حد طبیعی باشد به آن فشار خون بالا گفته می شود. در صورتی که این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به بیماری های قلبی و سکته مغزی شود. وی افزود: « ۴۰ ٪ مرگ های ناشی از بیماری های عروق مغزی به دلیل فشار خون بالا صورت می گیرد.

یعنی زمانی که فشار خون بالا (هیپرتانسیون ) درمان شود فرد به بیماری های مغزی مبتلا نشده و مرگ و میر کاهش خواهد یافت. درمان هیپرتانسیون بسیار ساده است. نخست باید مصرف نمک کاهش یابد . رفتار غلطی رایج در جامعه وجود دارد که بدون امتحان کردن مزه غذا به آن نمک اضافه می کنیم. به سبب محافظت از غذا به آنها ناچار نمک می افزاییم. این کار اضافه بوده و مضر است. همه این رفتارها منجر به رواج این بیماری در جامعه می شود. چناچه فرد با تدابیری که خود در پیش می گیرد نتواند با آن مقابله کند با مصرف برخی داروها کنترل بیماری می تواند راحت تر صورت گیرد.

از هر ۳ نفر، ۱ نفر مبتلا به هیپرتانسیون

اوزترک با تاکید به اینکه هیپرتانسیون باید حتما تحت کنترل قرار گیرد افزود: فشار کوچک ۹ و بزرگ تا ۱۴ قابل قبول است اما اگر بالای آن باشد باید حتما پیشگیری شود. فشار خون در جهان عامل بسیار خطرناکی است.۴۰٪ از مردم ترکیه مبتلا به فشار خون هستند. یعنی از هر ۳ نفر ۱ نفر. جالب تر این که ۱ نفر از این ۳ نفر به هیچ عنوان درمان نمی شوند، یا بی خبرند و یا این که دسترسی به درمان ندارد. در بیمارانی که توسط پزشک خانواده معاینه می شوند حتما باید از این لحاظ به دقت بررسی گردند.

برای کنترل هیپرتانسیون، کاهش وزن، پیاده روی نیم ساعتی روزانه با سرعت متوسط، ورزش کردن و مصرف میوه و سبزیجات خیلی مهم است. در این زمینه لازم است کودکان از غذای خانگی تغذیه کرده و در مدرسه نیز این مهم را رعایت کنند. به جای غذاهای آماده در مدارس باید از غذاهایی نظیر میوه و سبزی تغذیه شود.

فشار خون بالا دلیل سکته

دکتر اوزترک با اشاره به این که در جهان سالانه ۱۷ میلیون نفر دچار سکته می شوند گفت: ۴۰٪ منشا آن از فشار خون بالا صورت می گیرد. در ترکیه سالانه ۴۰ هزار نفر از سکته می میرند که علت مرگ ۱۲ هزار نفر از این تعداد نیز هیپرتانسیون می باشد. از سویی دیگر هیپرتانسیون منجر به بیماری های قلبی مختلفی می شود. آگاه سازی جامعه در رابطه با این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در تلاشیم تا با همکاری وزارت بهداشت این آگاه سازی را ایجاد کنیم.

منبع:

http://www.trthaber.com/haber/saglik/prof-dr-serefnur-ozturk-turkiyede-insanlarin-yuzde-40i-hipertansiyon-hastasi-365838.html

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد