عناوین شغلی غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

یکی دیگر از شرایط کار خارجیان در ترکیه ، ممنوع نبودن شغل درخواستی برای فرد خارجی می باشد . مطابق بند ۱ ماده ۱۵ قانون اقامت و مسافرت اتباع خارجی شرط پیش نیاز موجود بدین شرح می باشد : « خارجیان در ترکیه فقط در زمینه های شغلی اجازه داده شده می توانند کار کنند». قانون گذرنامه نیز با حکمی مشابه در زمینه اشتغال خارجیان محدودیت هایی به کار گرفته است . مطابق قانون شماره ۲۰۰۷ مربوط به بخش هنر و خدمات اختصاص داده شده به شهروندان ترک در ترکیه که در سال ۱۹۳۲ به اجرا درآمده شغل های غیر مجاز برای خارجیان ذکر گردیده است .

طبق ماده ۱ قانون : عکاسی، آرایشگری، مراقبت، نگهبانی، سرایداری، خدمات خانه، کارهای سرگرمی، خوانندگی، بورس و فروش جنس دست دوم ، تولید کنندگان لباس، کلاه و کفش، فروش موادی که در انحصار دولت قرار دارد، لیدر، کارگر ساختمانی، رانندگی، دامپزشکی و داروسازی برای خارجیان ممنوع می باشد . همچنین طبق ماده ۲ قانون تا زمانی که هیئت وزیران اجازه ندهد مشاغل تکنیسین هواپیما و خدمات عمومی نمی توانند از سوی خارجیان انجام گیرند . حتی اگر قانون ۴۸۱۷ و ۲۰۰۷ از اجرا خارج شود باز هم شغل هایی که برای خارجیان غیر مجاز است در قانون های دیگر به میزان زیادی حفظ شده است .

حوزه سلامت از جمله زمینه هایی است که بیشترین ممنوعیت کار را برای خارجیان دارد . در این حوزه مهم ترین تنظیم در مورد مقررات اجرایی شغل های انحصاری برای شهروندان ترک، قانون ۱۲۱۹ علوم پزشکی و پیراپزشکی می باشد . طبق این قانون برای طبابت، الزام داشتن تابعیت ترک وجود داشت . با ایجاد تغییر در ماده ۱ با مصوبه قانونی که در سال ۲۰۱۱ صادر شد ، طبابت از لیست مشاغل غیرمجاز برای خارجیان حذف شده است . مطابق همان مصوبه در قانون ۶۲۸۳ ، در مورد پرستاری بدون اعمال هر نوع تغییری شرط ترک بودن از میان برداشته شده. در راستای تغییر این قانون ، مقررات تنظیم شده برای شاغلین خارجی در بخش سلامت ، سال بعد آن به تصویب رسیده است .

در دیگر مواد مذکور در قانون ۱۲۱۹ مشروط به موجب مقررات در نظر گرفته شده، برای شغل های دندانپزشکی، مامایی و مراقبت از بیماران شرط ترک بودن همچنان برقرار می باشد . به همان صورت مشابه در قانون ۶۱۹۷ مرتبط با داروسازان و دامپزشکان برای انجام این مشاغل در ترکیه شرط داشتن تابعیت ترک مقرر گشته است . اما روند نشان می دهد که این مشاغل نیز از لیست مشاغل غیرمجاز خارج خواهند شد . قانون شماره 663 ،کار کردن کارشناسان خارجی در موسسات بهداشتی را تنظیم کرده است .

در مقابل طبق قانون بیمارستان های خصوصی شرط شهروند ترک بودن برای مدیریت در بیمارستان همچنان پابرجا می باشد. از لحاظ شغل های واجد شرایطی که در نیروی دریایی ترکیه مشغول فعالیت هستند ، بخش دریانوردی منحصر به ترکیه می باشد . تنها چند سال بعد تشکیل جمهوری با قانون تجارت ساحلی به عنوان نمایشی از استقلال و حاکمیت در سواحل ترکیه ، عموما اشتغال شهروندان ترک اساس قرار داده شده است . طبق قانون ثبت بین المللی کشتی ، در کشتی و قایق هایی که به عنوان ترک به ثبت رسیده اند ، ترک بودن ناخدا اجباری می باشد .

همچنین طبق قانون تجارت ساحلی حمل مسافر در ساحل، انجام کارهای بندر و راهنمایی در انحصار شهروندان ترک قرار دارد . همچنین طبق مواد دیگر ذکر شد در قانون، صادرات ماهی، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان و … ، غواصی و جست و جو کردن، راهنما بودن، تکنیسین کشتی، دستیاری و خدمه کشتی نیز جزو شغل های غیرمجاز برای خارجیان هستند .

می توان گفت که حوزه عدالت تقریبا به طور کامل از نظر اشتغال به خارجی ها بسته است . به غیر از کلیه شغل های منسوب به قضات و دادستان ها که کارمند دولتی محسوب می شوند و نیز دیگر پرسنل کمکی، وکلا و دفترخانه ها که به طور مستقل کار می کنند هم باید شهروند ترک باشند . مطابق قانون ثبت اسناد برای اینکه بتوان کارآموزی دفتر ثبت را قبول کرد و نیز مطابق قانون وکالت برای فعالیت به عنوان وکیل، شهروند ترک بودن الزم می باشد . به طور مشابه مطابق قانون گمرک کارگزار گمرک و دستیارش نیز باید ترک باشند . در آخر مطابق با قانون امنیت نهادهای دولتی فقط ترک ها می توانند به عنوان مسئول نگهبانی در نهادهای دولتی و شخصی مشغول به کار شوند .

به طور خلاصه از سال ۲۰۱۶ مشاغل غیر مجاز برای شهروندان خارجی بدین ترتیب می باشند :

  • دندانپزشکی، مامایی و پرستاری
  • داروسازی
  • دامپزشکی
  • مدیر مسئول در بیمارستان های خصوصی
  • ناخدای کشتی در محدوده آب های درون مرزی، صادرات ماهی، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان و غیره…، غواصی، جستجو، هدایت، تکنیسین کشتی، دستیاری و خدمه کشتی
  • وکالت
  • دفتر اسناد رسمی
  • مشاوره گمرکی
  • مسئول امنیتی در نهادهای خصوصی یا دولتی

در مورد خارجیان با ریشه ترک در خصوص مشاغل غیرمجاز در ترکیه استثنا وجود دارد . لازم به ذکر است که بیگانگان با ریشه ترک تنها از معیارهای ارزیابی معاف هستند نه از اجازه کار. در این صورت خارجیان با ریشه ترک با اخذ مجوز ، کار خواهند کرد و در کنار آن خواهند توانست مشاغل غیر مجاز برای خارجیان را نیز انجام دهند . باید توجه شود که تغییرات مربوط به کار خارجیان با ریشه ترک و قانون ۴۸۱۷ و مقررات مربوطه در زمینه مشاغل ممنوع برای خارجیان شامل هیچ گونه حکمی نمی باشد .

با وجود آزاد بودن مشاغل مهندسی و معماری قوانین سخت گیرانه تری در مورد آنها در ترکیه اجرا می شود . طبق قانون اتحادیه مهندسان و معماران ترکیه برای اجرای مشاغل مذکور ثبت نام در اتاق رشته مربوطه اجباری بوده ، مهندسین خارجی با گرفتن نظر از وزارت محیط زیست و برنامه ریزی شهری و اتحادیه اتاق و مبادلات کالای ترکیه توسط اجازه کار صادره از سوی وزارت کار و امور اجتماعی خواهند توانست به ایفای شغل بپردازند و در صورت اقامت بیش از ۱ ماه در ترکیه ، باید در اتحادیه اتاق مربوط به رشته شان به طور موقت ثبت نام کنند .

همچنین پیمانکاران و یا سازمان های خارجی در بخش دولتی در ترکیه و نهادهای رسمی و خصوصی و نیز سازمان های محلی ، همچنین در شغل های متعهد شده در زمینه های مهندسی و معماری و امورات مربوطه به همراه سازمان های محلی تنها با شرط انحصار فعالیت در این شغل ها می توانند اجازه کار دریافت نمایند .

منبع :  https://www.atakurumsal.com/yabancilar-icin-yasak-meslekler/

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد