کدام بخش ها در 10 سال اخیر در ترکیه پیشرفت داشته اند ؟

اقتصاد ترکیه در سال های اخیر جهش بزرگی داشته است. بدنبال این رشد و توسعه نیز برخی حوزه ها برجسته تر شده اند. اینک نگاهی به این بخش ها که به لحاظ ارزش افزوده و اشتغال زایی به رشد اقتصاد کشور به طور مستقیم اثر گذارند، می اندازیم.

ساخت و ساز و املاک

می توانیم بگوییم مهم ترین بخش در ترکیه، بخش ساخت و ساز می باشد. بخش ساخت و ساز به لحاظ ارزش افزوده و اشتغال زایی، هم به کشور و هم به سرمایه گذاران حوزه مربوطه سودهای زیادی به همراه دارد. همه ساله با مد نظر قرار دادن تحقق پروژه های بزرگ و غول آسا به ویژه در شهرهای بزرگ نظیر استانبول و آنکارا می توان گفت این حوزه طی ۱۰ سال اخیر افزایش ارزش زیادی به همراه داشته است. پروژه های نوسازی بافت های فرسوده شهری نیز به عنوان فاکتور مهمی در رشد این حوزه می باشد. علاوه بر این شرکت های ترک مختلفی که در شهرهای گوناگون جهان در حال فعالیت می باشند به میزان زیادی ارز برای کشور فراهم می کنند.

لوازم خانگی

بخش لوازم خانگی طی ۱۰ سال اخیر رشد ۱۰۰ درصدی از خود نشان داده است. به کمک زیرسازی اصولی، تاسیسات تولیدی منطبق بر آخرین فناوری ها و نیروی کار واجد شرایط بخش لوازم خانگی به طور مستقیم و غیر مستقیم حدودا برای ۵۰۰ هزار نفر اشتغال زایی می کند. ۷۲٪ صادرات لوازم خانگی ترکیه به اتحادیه اروپا صورت می گیرد. به ویژه کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا بیشترین صادرات را به خود اختصاص می دهند. از شرکت های پیشگام در این حوزه نیز می توانیم آرچِلیک، بِکو، وِستِل، دِمیر دوکوم، پروفیلو، ایندِزیت، آریستون را نام ببریم. برای مثال کارخانه وستل واقع در شهر مانیسا با نام وستل سیتی که تولید کننده محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی است، بزرگترین کارخانه ترکیه می باشد و یکی از بزرگترین مراکز صنعتی جهان در این زمینه محسوب می شود. در این کارخانه که در زمینی به مساحت بیش از ۱ میلیون متر مربع بنا شده ۱۶.۰۰۰ نفر مشغول کارند. شرکت وستل که بزرگترین تولید کننده تلویزیون در جهان است، در زمینه تولید یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، تلفن هوشمند نیز جزء مارک های پیشگام ترک در سطح جهانی می باشد.

خودرو

بخش خودروسازی در سال ۲۰۱۷ رشد مستمر خود را ادامه داده و در حال حاضر به بالاترین جایگاه خود طی ۱۰ سال اخیر رسیده است. بخش خودروسازی ترکیه با محصولات جدید و ظرفیت سرمایه گذاری میزان تولید و صادرات خود را هر سال افزایش داده و رشد خود را در بازارهای جهانی ادامه می دهد. در سال ۲۰۱۷ بعد کشورهای آلمان، اسپانیا، فرانسه، انگلیس و روسیه، ترکیه در حوزه خودروسازی بیشترین توسعه را داشته ، در زمینه صادرات وسایل نقلیه موتوری نیز از کشورهای قوی نظیر ژاپن، کره جنوبی و آمریکا پیشی گرفته است.

می توان گفت پروژه های تولید خودروی داخلی به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه نیز در رشد آن سهیم بوده اند.

مبلمان

بخش مبلمان هم یکی از بخش های دارای اهمیت در ترکیه می باشد که به طور مستمر در حال توسعه است. در ۱۰ سال اخیر این حوزه رشد ۷ برابری داشته و صادرات آن ۶ برابر افزایش یافته است. صادرات در حوزه مبل، کاناپه، تخت خواب و مبلمان صنعتی در سال ۲۰۰۱ به میزان ۱۹۲ میلیون دلار بوده است، این رقم با افزایش قابل توجهی در سال ۲۰۱۵ به ۲ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار رسید. در این توسعه سهم حمایت های دولتی برای تولید کنندگان بسیار پراهمیت می باشد.

انرژی های تجدید پذیر

به دلیل افزایش هزینه های سوخت های فسیلی، آسیب های آن به محیط و تجدید ناپذیر بودن، اخیرا در ترکیه توجه به منابع انرژی تجدید پذیر افزایش یافته است. در ۱۰ سال اخیر پنل های خورشیدی و توربین های بادی در بسیاری از مناطق ترکیه گسترده شده اند

به همراه افزایش مناطق صنعتی در ترکیه برای تامین نیاز به انرژی به صورت منطقی تر، وزارت صنعت و معدن، بنیاد توسعه فناوری ترکیه (TTGV) و موسسه حمایت از توسعه کشاورزی و روستایی (TKDK) حمایت های جدی از سوی دولت به سرمایه گذاران داخلی و خارجی که در زمینه انرژی بادی و خورشیدی سرمایه گذاری کنند، تعلق خواهد گرفت.

 

منبع:

 https://www.atakurumsal.com/turkiyede-son-10-yilda-en-cok-deger-kazanan-sektor-ve-urunler/

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد