فرهنگ آپارتمان نشینی و روابط همسایگی در ترکیه

آپارتمان ها که از سازه های مهم معماری شهری به شمار می روند در سال ۱۸۰۰ در ترکیه شروع به توسعه یافتن کردند. امروزه مشاهده نخستین آپارتمان های احداث شده به ویژه در مناطق تقسیم، شیشلی، پِرا، کادیکوی که شهروندان غیر مسلمان در آن زندگی می کردند، ممکن می باشد. در سال های ۱۹۵۰ نیز فرهنگ آپارتمان نشینی به طور کامل در ترکیه جا افتاده و در مجتمع سازی شهرهای بزرگ، معماری آپارتمانی پیاده شد.

سازه های معماری بین پارامترهای اساسی تعیین کننده فرهنگ شهری و روابط همسایگی قرار دارند. انتقال از فرهنگ محله نشینی به آپارتمان نشینی در ترکیه باعث شده آپارتمان ها به عنوان نماینده کوچکی از محله ها پدیدار شوند.

آپارتمان ها؛ سازه های معماری اجتناب ناپذیر فرهنگ شهرنشینی

بر حسب منطقه زندگی تفاوت هایی در فرهنگ آپارتمان نشینی به چشم می خورد. برای مثال، در استانبول که بزرگترین شهر ترکیه است جمعیت آپارتمان نشین منطقه کادیکوی با جمعیت آپارتمان نشین منطقه تقسیم تفاوت دارند.

البته در سال های اخیر مجتمع های مسکونی بزرگ، مجتمع های معمولی و خانه های مستقل بیش از آپارتمان ها طرفدار دارند. ولی همچنان فرهنگ آپارتمان نشینی موجودیت خود را حفظ کرده و به نظر می رسد سالیان طولانی هم حفظ خواهد کرد.

در آپارتمان هایی که در بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی با محتوای اقتباس شده از بسیاری آثار ادبی نمایش داده می شود، شاید مهمترین شخص مدیر باشد. مدیرانی که کلیه دخل و خرج ، نیازها و کارهای آپارتمان را تنظیم می کنند گاها ممکن است در موارد مذکور زیاده روی کرده و برخی سخت گیری هایی به اهالی آپارتمان نشان دهند.

مدیران؛ شخصیت دوست داشتنی و سرسخت آپارتمان ها

در صدر موضوع هایی که مدیران به آن حساسند جمع کردن پول شارژ آپارتمان قرار دارد. هنگامی که نقصی در شارژ ماهانه که برای کارهای گرمایش، نظافت، نگهداری و تعمیرات از واحدها جمع آوری می شود، پیش آید مدیران چهره دیگری به خود گرفته و با روش هایی که به ذهن خطور نمی کند سعی در جمع آوری پول ها خواهند کرد.

روشی که در ترکیه مدیران ساختمان جهت جمع آوری پول شارژ به سراغ آن می روند، فاش کردن نام اشخاصی که پول شارژشان را پرداخت نکرده اند روی بولتن موجود در ورودی ساختمان می باشد.

بیشترین مشکلاتی که مدیران با آن دست و پنجه نرم می کنند نیز تعمیر آسانسور و نگهداری از منبع سوخت است. آسانسورهایی که ماهانه تعمیر می شوند بیشتر اوقات خراب هستند و برای ساکنین استفاده سرسخت از پله ها آغاز می شود.

بیشترین ساکنینی که مدیران ساختمان با آنها درگیرند دانشجویان هستند. در خوابگاه دانشجویانی که از شهرهای دیگر می آیند، کنترل ساختمان به عهده مدیر می باشد. ساعت بازگشت به خانه در شب، ایجاد سر و صدا، دعوت زیاد از دوستان به خانه و مسائلی از این دست در اختیار مدیر می باشد.

همچنین جزئیاتی نظیر پارک کردن خودروی غریبه، عدم ورود دست فروش و گداها به ساختمان نیز توسط مدیر کنترل می شود. در ترکیه نیز اکثرا مدیران ساختمان را از افراد بازنشسته و یا کسانی که مشغول به کار دیگری نباشند انتخاب می کنند. چنانچه این شخص بازنشسته نظامی نیز باشد می توان به ساختمان به دید سربازخانه و ساکنین به دید سرباز صفر نگریست.

هرچند گاهی روش های مدیران خسته کننده باشد اما او نیز جزئی از ساکنین ساختمان بوده و روابط همسایگی در آپارتمان در بالاترین سطح خود قرار دارد. در برابر هر نوع مشکل محتمل به وجود آمده شخصی که به او مراجعه می کنیم، همسایه مان می باشند.

روابط همسایگی در ترکیه از روابط فامیلی قوی تر است

توسعه زیاد روابط همسایگی در ترکیه باعث می شود همسایگان در هر موقعیت نامناسب سعی در حل مشکلات یکدیگر کنند. ساکنین آپارتمان که از لحاظ مادی و معنوی همه گونه از هم حمایت کرده و برای تسهیل مشکلات تلاش می کنند، به مانند اعضای یک خانواده محسوب می شوند.

روابط همسایگی برای مردم ترک خیلی مهم بوده و در این زمینه ضرب المثل های بسیاری وجود دارد. با پندهایی از قبیل « خانه نخر، بلکه همسابه بخر؛ همسایه به خاکستر همسایه اش نیاز دارد؛ همسایه بد انسان را صاحب خانه می کند»  در وصف اهمیت روابط همسایگی بیان شده اند.

هر چند اخیرا در ترکیه به جای آپارتمان ها ساختمان های با تعدد طبقات بیشتر بنا شده اند اما پیوند گرم و صمیمی بین همسایه ها همچنان تداوم یافته است.

بیزیم کیلر (Bizimkiler)؛ سریال ترک که فرهنگ آپارتمان نشینی را به بهترین نحو نمایش می دهد

اگر می خواهید نمونه ای در باب فرهنگ آپارتمان نشینی ترکیه مشاهده کنید، سریال تحت عنوان Bizimkiler دقیقا محتوایی با این مضمون را عرضه خواهد کرد. در این سریال که یکی از طولانی ترین سریال های ترک به شمار می رود، آقای صبری، مدیر ساختمان، سرایدار جعفر، جمیل مست، جناب شاعر، خانم آیلا و بسیاری دیگر از شخصیت های مختلف بهترین نمونه از نمایش فرهنگ آپارتمان نشینی ترک هستند.

 

منبع:

  https://www.atakurumsal.com/turkiyede-apartman-kulturu-ve-komsuluk-iliskileri/

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد