۷/۸ میلیارد لیر برای اجاره مسکن در استانبول پرداخت شد

در سال ۲۰۱۷ در استانبول مجموعا به مساحت ۳۰ میلیون متر مربع و ۲۵۲ هزار و ۲۲۳ مسکن اجاره و در ازای آن سالانه ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیر اجاره پرداخت شده است.

مطابق بررسی مرکز پردازش داده های ترکیه (TUVİMER) در سال ۲۰۱۷ در استانبول به مساحت مجموع ۳۰ میلیون متر مربع و به تعداد ۲۵۲ هزار و ۲۳۳ واحد مسکن اجاره شده است که در ازای آن سالانه ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیر پرداخت شده است.

TUVİMER که با استفاده از داده های به دست آمده از پروژه « کجا سرمایه گذاری کنیم » که توسط برنامه تاپوسور که با هدف رفع کمبود داده های مناسب در بخش املاک و مستغلات طراحی شده، دومین گزارش تحقیقاتی خود را با موضوع « عملیات اجاره و خرید مسکن در سال ۲۰۱۷  » منتشر کرد. طبق این گزارش سال گذشته در سطح استانبول ۲۵۲ هزار و ۲۲۳ عملیات اجاره تحقق یافته که از این تعداد ۲۴ هزار و ۶۹۰ مورد از آن در منطقه Esenyurt بوده است.

در تعداد مسکن اجاره شده طی سال گذشته بعد منطقه Esenyurt، منطقه ساری یِر با تعداد ۱۳۷۸۲، آتاشِهیر با ۱۱۴۴۰ ، شیشلی با ۱۱۰۱۳، عمرانیه با ۹۹۳۸ عدد در رده های بعدی قرار گرفتند. منطق پِندیک با ۹۷۲۷ واحد مسکن، کاغیتخانه با ۹۳۰۲، کادیکوی با ۸۵۰۱، باشاک شهیر با ۸۴۸۰، سنجاق تپه با ۷۴۶۱ توانستند در۱۰ رتبه نخست قرار گیرند. در شهرهایی که در ۵ رده نخست قرار گرفته اند، بالا بودن میزان اجاره ها بیش از ۷۰ هزار  قابل توجه می باشد.

بیشترین اجاره مسکن در مناطق کادیکوی، بِشیکتاش و شیشلی پرداخت شد

طی سال گذشته در سطح استانبول برای اجاره های صورت گرفته جهت ۲۵۲۲۲۳ واحد مسکن، ماهانه ۶۵۰ میلیون لیر و در مجموع نیز ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیر پرداخت شده است. سال گذشته در صدر شهرهایی که بیشترین میزان اجاره پرداخت شده بود، با ۱۷۱ میلیون و ۴۵۶ هزار لیر منطقه بشیکتاش قرار داشت؛ بعد آن نیز با ۸۳ میلیون و ۶۱۷ هزار لیر منطقه کادیکوی، ۸۱ میلیون و ۶۱۷ هزار لیر منطقه شیشلی، ۵۳ میلیون و ۱۸ هزار لیر نیز منطقه ساری یِر قرار گرفت.

در حالی که در منطقه بَکرکوی طی سال گذشته برای اجاره مبلغ ۳۴ میلیون و ۵۸۴ هزار لیر پرداخت شده، این رقم در منطقه آتا شِهیر و اوسکودار ۱۹ میلیون و ۲۶۵ هزار لیر، در مالتپه ۱۷ میلیون و ۴۲۸ هزار لیر، در بِی کوز ۱۷ میلیون و ۱۵۱ هزار لیر، در ایوب ۱۶ میلیون و ۸۷۵ هزار لیر ثبت شده است.

خانواده ها به طور میانگین هر ۱۶ سال یکبار مسکن عوض می کنند

به گفته عمر ترک اوغلی هماهنگ کننده اصلی Tapusor، در کلیه عملیات اجاره کردن میانگین خدمات واسطه ای کسب شده در حالت کلی، زیر نرخ صحبت شده بوده و کمتر از نرخ یک ماهه اجاره می باشد. ترک اوغلی گفت در چنین وضعیتی در نتیجه اقدامات صورت گرفته در استانبول طی سال ۲۰۱۷ برای اجاره مسکن مقدار هزینه های دریافتی توسط واسطه ها به طور تخمینی حدودا ۴۰۹ میلیون و ۵۰۰ هزار لیر بوده است. وی افزود میانگین مدت زمان تعویض مسکن به ازای هر خانوار ۱۶ سال می باشد. در سایت Tapusor.com مطابق نتایج ثبت شده حاصل از بررسی داده ها می توان گفت: بیشترین میزان اجاره مسکن به غیر از مناطق شیشلی و کادیکوی، در مناطقی صورت گرفته که به ازای ۱۰۰ متر مربع، میانگین مبلغ ۱۵۰۰ لیر و کم تر از آن پرداخت شده است. همچنین اجاره مسکن در بخش اروپایی استانبول در مناطق اسِن یورت، ساری یر، شیشلی و در بخش آسیایی نیز در مناطق آتاشهیر، عمرانیه و پِندیک بیشتر صورت گرفته است.

به گفته ترک اوغلو طی سال های اخیر هزینه مسکن نه تنها افزایش نیافته بلکه در برخی مناطق با کاهش نیز مواجه شده و در نتیجه ی سیر ثابت و یا صعودی هزینه های اجاره در ۲۵ بخش از ۳۹ بخش استانبول، دوره استهلاک مسکن که بر ارزش فعلی اجاره و فروش متمرکز است، کوتاهتر نیز شده است.

 

منبع:

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/istanbulda-konut-kirasina-78-milyar-lira-odeme-yapildi-367329.html

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد