قوانین راهنمایی و رانندگی برای خارجیان در ترکیه

قوانین راهنمایی و رانندگی برای خارجیان در ترکیه

ممکن است سفر به ترکیه یکی از برنامه‌های آتی شما برای سفر به منظور تفریح یا کار باشد. ترکیه به عنوان کشور همسایه ایران یک مقصد خوب به لحاظ گردشگری و سرمایه‌گذاری است که نیاز به ویزا ندارد.

برای راحتی بیشتر در تردد امکان رنت یا اجاره خودرو در کشور ترکیه وجود دارد و بدین صورت است که شما موقع ورود به ترکیه در فرودگاه شهر مورد نظرتان ماشین را تحویل گرفته و موقع برگشت ماشین را در فرودگاه تحویل می‌دهید. یکی از معتبرترین کمپانی‌هایی که در زمینه رنت خودرو بصورت سراسری در کشور ترکیه فعالیت دارد سایت rent.eseyr.com می‌باشد که براحتی می‌توانید در عرض چند دقیقه خودرو مورد نظرتان را در هر شهری از ترکیه و بدون نیاز به وثیقه و پیش‌پرداخت رزرو کنید. و یا مستقیما با شماره 09374131173 تماس بگیرید.

اگر قصد رانندگی در ترکیه را دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

یکی از ضروریات حفظ امنیت مالی و جانی افراد رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می‎باشد. با در نظر گرفتن وجود بیش از ۲۰ میلیون وسیله نقلیه در ترکیه که روزانه در حال تردد هستند، می‎توان گفت رعایت قوانین دارای اهمیت حیاتی است.

در این مقاله مقرراتی که باید رعایت کنید را با جزئیات شرح داده و از شما می‎خواهیم تا همواره آنها را در نظر بگیرید.

قوانین راهنمایی و رانندگی که باید در ترکیه آنها را رعایت کنید کدامند؟

شایان ذکر است در ترکیه شهر استانبول با ازدحام وسایل نقلیه زیاد دارای بیشترین ترافیک در کشور می‎باشد. از این رو اگر قصد زندگی در استانبول را دارید پیشنهاد می‎کنیم از وسایل نقلیه عمومی در شهر استفاده کنید. اکنون نگاهی به برخی مواردی که باید رعایت کنید خواهیم داشت.

در گردش به راست به پیاده‎ها راه دهید

در ترکیه ترافیک از سمت راست جریان دارد. هنگام رانندگی اگر قصد پیچیدن به سمت راست را دارید و افراد پیاده در حال عبور هستند، اولویت متعلق به عابرین پیاده خواهد بود. در آن نقطه چنانچه چراغ راهنمایی هم وجود نداشته باشد، اولویت همیشه متعلق به پیاده‎هاست.

در خطوط عابر پیاده سرعت خود را بکاهید

خطوط عابر پیاده جهت حفظ امنیت جانی افراد در جاهایی که چراغ راهنمایی وجود نداشته باشد تعبیه شده است. در این جا نیز همواره اولویت با افراد پیاده می‎باشد.

فاصله با ماشین ها را رعایت کنید

هنگام حرکت به حفظ فاصله خود با ماشین جلویی دقت داشته باشید. چراکه در ترافیک هر لحظه ممکن است هر اتفاقی رخ دهد. برای نمونه ممکن است ماشین جلویی به دلیل پریدن ناگهانی گربه جلویش مجبور به ترمز آنی شود. از این رو اگر فاصله امن با ماشین جلویی را حفظ کنید ریسک تصادف را به کمترین حد خواهید رساند.

حتما به علایم راهنمایی و چراغ ها دقت کنید

در راه‎ها علایم مختلفی به منظور هشدار به رانندگان قرار گرفته است. این علایم راه را برای رانندگان نشان داده و در مورد شرایط ادامه مسیر آنها را آگاه می‎کند. به عبارتی دیگر توجه به علایم کنار مسیر ضمن حرکت از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از این علایم بدین ترتیب هستند:

بدیهی است نمی‎توان چراغ های راهنمایی رانندگی را نادیده گرفت. چرا که در تصادفات عدم توجه به این چراغ‎ها نقش مهمی دارند. هرگز نباید در چراغ قرمز رد شوید. گاهی ممکن است هنگام منتظر ماندن پشت چراغ قرمز، آمبولانس و یا ماشین آتش نشانی با آژير از پشت سرتان در حال آمدن باشند. در چنین شرایطی برای راه دادن به آنها می‎توانید ماشین خود را به جای مناسب تری جابجا کنید.

باند چپ را در مواقع غیر ضروری اشغال نکنید

در راه‎های چند بانده، باند سمت چپ برای سبقت گرفتن از ماشین جلویی به کار می‎رود. از این رو حین رانندگی سعی کنید باند سمت چپ را اشغال نکنید. یعنی بعد سبقت گرفتن مجددا به باند خود برگردید.

همچنین در راه‎های چند بانده، باند سمت راست برای ایمنی است. این باند در موارد ضروری برای آمبولانس و آتش نشانی در نظر گرفته شده است. اگر پیوسته از این خط حرکت کنید از سوی پلیس جریمه خواهید شد.

بیشترین قوانین راهنمایی نقض شده در ترکیه کدامند؟

هنگامی بررسی آمار مربوط به سال ۲۰۱۶ می‎بینیم که در ترکیه ۴۱۳۰۰۰ تصادف رخ داده است. متاسفانه در این تصادفات بیش از ۷۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‎اند. اساسا علت وقوع این حوادث عدم رعایت قوانین و بی‎دقتی است. اکنون نگاهی به بیشترین قوانین نقض شده در ترکیه خواهیم انداخت :

 • عدم بستن کمربند. تمام سرنشینان یک خودرو باید کمربند ایمنی خود را ببندند،
 • نقض حق اولویت عابرین پیاده در عبور از خیابان،
 • رد شدن از چراغ قرمز،
 • عدم پیروی از علائم راهنمایی و رانندگی،
 • سرعت بیش از حد و عدم رعایت محدودیت سرعت،
 • سبقت غیرمجاز،
 • رانندگی در حالت مستی،
 • چرخش و تغییر باند بدون راهنما زدن،
 • صحبت و یا پیام دادن با تلفن،
 • عدم رعایت قوانین در اولویت عبور،
 • عدم رعایت مسافت با خودروی جلویی،
 • عدم استفاده از زنجیر در زمستان،

جزو رایج‎ترین دلایل وقوع تصادفات در تکیه محسوب می‎شوند.

محدودیت سرعت در ترکیه و جرایم آن به چه نحویست؟

متاسفانه بسیاری از تصادفات در نتیجه عدم رعایت محدودیت سرعت به وقوع می‎پیوندد. از این رو رعایت این مسئله در ترکیه، برای رانندگی دارای اهمیت حیاتی به لحاظ امنیت جانی و مالی می‎باشد.

به منظور پیشگیری از خطرات ناشی از سرعت غیرمجاز در سطح کشور برنامه‎های کاربردی رادار (کنترل سرعت) به طور گسترده‎ای به کار می‎رود. رادار، سرعت رانندگان را ثبت کرده و در شرایط تجاوز از حد مجاز با ثبت پلاک خودروها به طور اتوماتیک آنها را جریمه می‎‎کند. به طریق مشابه خودروهای پلیس موجود در کنار مسیرها نیز می‎تواند از این برنامه استفاده کند. بدین جهت رعایت حد مجاز سرعت دارای اهمیت می‎باشد.

به علاوه شایان ذکر است که در ترافیک ترکیه نمره منفی اعمال می‎شود. در مواردی از قبیل عبور از چراغ قرمز، عدم رعایت سرعت مجاز و صحبت با تلفن حین رانندگی گواهینامه راننده ممکن است از سوی پلیس توقیف شود. برای مثال افرادی که ۲۱-۲۵ کیلومتر از حد سرعت تخطی کنند ۱ نمره منفی، برای رانندگانی که در چراغ قرمز رد شوند ۱ نمره منفی داده می‎شود. گواهینامه راننده‎ای که در مجموع ۸ نمره منفی دارد ممکن است توقیف شود.

حداکثر سرعت غیر مجاز به روز رسانی شده در سال ۲۰۱۸ را می‎توانید در آدرس اینترنتی اداره کل بزرگراه‎ها مشاهده نمایید.

kgm.gov.tr

ابزارهایی که باید در ماشین وجود داشته باشد کدامند؟

به موجب قوانین راهنمایی رانندگی و ترافیک امن در ترکیه حضور ابزار و مدارک ذکر شده در زیر در کلیه وسایل نقلیه ضروری می‎باشد:

مدارکی که باید در خودروهای شخصی وجود داشته باشند

لازم است مدارک زیر در کنترل‎های روتین ترافیکی به پلیس راهنمایی رانندگی نشان داده شود :

 • کارت ماشین
 • گواهینامه
 • بیمه اجباری تمدید شده به طور سالانه
 • تمبر مربوط به معاینه اگزوز (گازهای آلاینده)
 • معاینه فنی که در خودروهای شخصی هر ۲ سال صورت می‎گیرد
 • مالیات وسایل نقلیه که ۲ بار در سال پرداخت می‎شود ( پرداخت هزینه کافی بوده و نیاز به وجود رسید در خودرو نمی‎باشد )
 • بیمه خودرو در صورت وجود

ابزارهایی که باید در خودروهای شخصی وجود داشته باشند

وجود ابزارهای زیر در خودرو در برابر تصادفات و خرابی‎های محتملی که رخ خواهد داد، ضروری می‎باشد:

 • جعبه کمک‎های اولیه. ( وجود وسایل زیر داخل جعبه ضروری است : ۲ عدد باند زخم بزرگ، ۱ قوطی گاز استریل هیدروفیل، ۳ عدد باند مثلثی، ۱ عدد محلول ضدعفونی کننده، ۱۰ عدد سنجاق قفلی، ۱ عدد قیچی کوچک (از جنس استیل ضد زنگ)، شریان بند، ۱۰ عدد چسب زخم، روکش سوختگی از جنس آلومینیوم، ۲ جفت دستکش پزشکی، ۱ عدد چراغ قوه)
 • کپسول آتش نشانی حداقل ۱ کیلویی
 • مثلث اخطار بازتابنده حداقل ۲ عدد که قادر به ایستادن روی سطح زمین باشد
 • جک و آچار چرخ
 • زنجیر چرخ و طناب بوکسل برای فصل زمستان (به صلاحدید اداره کل امنیت در ماه‎های زمستان از تردد خودروهای بدون زنجیر چرخ و طناب بوکسل در ترافیک ممانعت به عمل می‎آید)

خارجیان چگونه می‎توانند در ترکیه گواهینامه دریافت کنند؟

خارجیان دارای مدارک رانندگی که آن را خارج از ترکیه دریافت کرده‎اند از تاریخ بدو ورود به کشور حداکثر به مدت ۶ ماه می‎توانند رانندگی کنند. در پایان ماه ۶‎ ام جهت رانندگی در ترکیه تعویض مدارک رانندگی اخذ شده خارج از ترکیه با مدارک داخل کشور اجباری می‎باشد.

خارجیانی که برای نخستین بار گواهینامه دریافت خواهند کرد نخست باید در کلاس‎های رانندگی شرکت کرده و در آن موفق شوند. سپس با آماده کردن مدارک زیر شخصا باید به اداره کل امنیت شهر یا استان مراجعه کنند. شایان ذکر است برای فرآیند گواهینامه باید وقت اینترنتی دریافت کنید. (https://surucurandevu.egm.gov.tr/)

 • اصل و ۱ عدد کپی مجوز اقامت
 • اصل گواهی اخذ شده از آموزشگاه رانندگی
 • کپی مدارک اخذ شده از آموزشگاه رانندگی
 • ۴ قطعه عکس بیومتریک
 • کارت گروه خونی
 • فیش هزینه پرداختی برای اخذ گواهینامه
 • ترجمه محضری مدرک آموزشی

 

منبع:

atakurumsal.com

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد