چگونه تحت قوانین سرمایه‌گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟

ویزای کار تحت قانون سرمایه گذاری خارجی

اصول مربوط به سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی به طور خاص در قانون شماره ۴۸۷۵ در مورد سرمایه گذاری مستقیم خارجی و تنظیم مقررات قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی تنظیم شده است. ماده ۱ قانون شماره ۴۸۷۴ ، هدف قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی را توصیف می‎کند:

« هدف این قانون تشویق سرمایه گذاران خارجی، حفظ حقوق آنان، تعریف مفهوم سرمایه گذاری در استانداردهای بین‎المللی، رساندن سرمایه گذار به این سطح از استاندارد، ایجاد یک سیستم هشدار دهنده برای مشاهده و تایید سرمایه گذاری‎های مستقیم خارجی و افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی با سیاست‎‎های مشخص شده می‎باشد. این قانون مدیریت عملیات سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تنظیم می‎کند. »

در راستای انگیزه‎های سرمایه گذاری مستقیم خارجی، برخی از سیاست‎ها و اصول دیگر توسط قانون ویژه برای کارکنان خارجی در سرمایه گذاری مستقیم تنظیم می‎شود.

مقررات جذب پرسنل در سرمایه گذاری‎‎های مستقیم خارجی، دستورالعمل ها و اصول کارکنان خارجی را برای کار در چنین سرمایه گذاری‎ها تنظیم می‎کند. همچنین مطابق ماده ۲ مقررات، این اصول و دستورالعمل‎ها تنها در مورد پرسنل کلیدی و مهم در سرمایه گذاری مستقیم خارجی اجرا خواهد شد. در ماده ۴ همان مقررات این پرسنل کلیدی باید یکی از ویژگی‎های مذکور در پایین را داشته باشد.

۱) الف- کار به عنوان مدیر ارشد یا مدیر شرکت، ب- اداره تمام و یا بخشی از شرکت، ج- امور مربوط به حسابرسی شرکت، بازرسی سرپرستان و کارکنان فنی و کنترل، د- افراد قادر و یا صاحب نظر در زمینه جذب یا اخراج پرسنل؛ افرادی که در حوزه‎های مذکور در بالا از قبیل شریک تجاری شرکت، رئیس هیئت مدیره، عضو هیئت مدیره، مدیر کل، معاون مدیر کل، مدیر شرکت و دستیار وی دارای نفوذ و صاحب اختیار باشند.

۲) افرادی که اطلاعات در مورد خدمات، ابزار تحقیق، تکنیک‎ها و روش های لازم برای شرکت ارائه می‎کنند.

۳) حداکثر یک نفر با حق امضا در دفتر ارتباطی متعلق به شرکت مادر

در ماده ۴ همان قانون یک شرکت با سرمایه خارجی باید حداقل یکی از شرایط زیر را به عنوان سرمایه گذاری خارجی مستقیم دارا باشد :

۱. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل ۱۰۶۲۶۹۱ لیر است، آخرین گردش مالی یک سال اخیر شرکت یا شعبه باید حداقل ۷۹/۸ میلیون لیر باشد.

۲. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل ۱۰۶۲۶۹۱ لیر است، مقدار صادرات واقعی یک سال اخیر شرکت یا شعبه باید حداقل ۱ میلیون دلار آمریکا باشد.

۳. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل ۱۰۶۲۶۹۱ لیر است، شرکت یا شعبه طی سال گذشته حداقل باید ۲۵۰ کارمند ثبت شده داشته باشد.

۴. شرکت یا شعبه باید حداقل سرمایه گذاری ثابت حداقل ۲۶/۶ میلیون لیر داشته باشد.

۵. کشوری که مرکز اصلی شرکت مادر سرمایه گذار مستقیم خارجی در آن واقع شده، حداقل باید در یک کشور دیگر دفتر مدیریتی تاسیس کرده باشد.

درخواست های اجازه کار

درخواست مجوز کار ترکیه پرسنل کلیدی که در سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویژه کار خواهند کرد، طبق اصول مطرح شده در ماده ۱۴ قانون کار خارجیان نمی‎تواند رد شود. ماده ۱۴ به وزارت کار و رفاه اجتماعی حق رد مجوز کار را چنانچه طی ۴ هفته در کشور در زمینه کاری درخواست داده شده باشد و افرادی با همان صلاحیت پیدا نشود، می‎دهد. درخواست‎های مجوز کار از طریق کنسولگری‎های ترکیه در خارج از کشور صورت می‎گیرد. در شرایطی که طی ۶ ماه اخیر مجوز اقامت معتبر وجود داشته باشد، اتباع خارجی ساکن در ترکیه می‎توانند درخواست‎های خود را به طور مستقیم به وزارت کار و رفاه اجتماعی ارائه دهند. در صورتی که حیطه کاری پرسنل کلیدی بی ارتباط با تحصیلات کاری وی باشد، وزارتخانه از مراجع ذیربط در خصوص بازدهی تخصصی نظر نخواهد خواست. برای این پرسنل کلیدی، روند‎های مربوط به صلاحیت های علمی و حرفه ای اعمال نمی‎شود. علاوه بر اسناد معمولی که در درخواست مجوز کار مورد نیاز است، در مورد درخواست مجوز کار برای پرسنل کلیدی، برگه‎های « سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویژه » مختص وزارتخانه باید به عنوان شواهد از سوی شرکت یا شعبه تایید شود. درخواستی که به درستی صورت گرفته باشد با ارسال مدارک به وزارتخانه طی ۱۵روز، ارزیابی و تعیین می‎شود. این مدت ۱۵ روزه بسته به مدت خدمات تخصصی با درخواست پرسنل کلیدی می‎تواند طولانی‎تر شود.

 

منبع:
atakurumsal.com

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد