اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، حتما این عبارات روزمره‎ ترک ها را برای ارتباط صمیمانه یاد بگیرید.

عبارات روزمره‎ ترک ها

زبان ترکی به لحاظ عبارات و ضرب المثل‎ها بسیار غنی می‎باشد. مردم ترک نیز از این عبارات در زندگی روزمره خود به وفور استفاده می‎کنند. از این رو ممکن است تنوع عبارات به کار رفته در کوچه و خیابان، اتوبوس و کافه‎ها شما را متعجب کند.

همچنین مردم ترک، در برابر افراد خارجی رفتار گرمی از خود نشان داده، کلمات و عبارات ترکی را به طور دوستانه به آن‎ها یاد می‎دهند. به عبارتی دیگر در طول مدت زمانی که در ترکیه ( توصیه هایی برای زندگی در ترکیه )  زندگی خواهید کرد ذاتا بسیاری از عبارات را خواهید آموخت. اما ما در این مقاله برخی از عبارات و اصطلاحاتی که زیاد به آنها مواجه خواهید شد را گنجانده و کار شما را اندکی ساده‎تر کردیم.

Hayırlı Olsun

عبارت « Hayırlı Olsun » را می‎توان چنین تعریف کرد: تبریک گفتن به قهرمانان یک رویداد بعد وقوع آن و تمنای در پی  داشتن نتایج خوب برای این رویداد.

به افرادی که خانه جدید خریده، وارد کار تازه‎ای شده و یا اشیای تازه‎ای خریده باشند « Hayırlı Olsun » گفته می‎شود، انتظار می‎رود این رویداد جدید نتایج خوبی در پی داشته باشد (معادل مبارک باشه).

Hayırlı İşler

معمولا بعد خرید از جایی به صاحب فروشگاه « Hayırlı İşler » گفته می‎شود. این عبارت به معنی خواستن کسب و کار پر رونق و مشتری زیاد برای صاحب فروشگاه می‎باشد. همچنین این عبارت ممکن است بعد ورود به فروشگاه و سلام کردن هم به کار رود.

Kolay Gelsin

عبارت « Kolay Gelsin » به شخصی که مشغول به کاری است گفته می‎شود. این عبارت را می‎توان چنین معنی کرد: کار انجام شده فرد را خسته نکند و نیز آرزوی آسان‎تر انجام شدن کار توسط شخص (معادل خسته نباشی) .

Afiyet Olsun

این عبارت قبل یا بعد خوردن غذا به فرد می‎تواند گفته شود. معنی آن یعنی: غذایی که توسط شخص خورده می‎شود برای وی مفید باشد (معادل نوش جان). برای نمونه در رستوران، گارسون بعد این که غذای شما را می‎آورد و یا بعد غذا جهت تمیز کردن میز می‎آید قبل آن به شما Afiyet Olsun خواهد گفت. اگر در جواب این عبارت تشکر کنید، جوی صمیمانه ایجاد خواهید کرد.

Sağlık Olsun

عبارت Sağlık Olsun عموما برای داشتن دیدگاه مثبت، نسبت به یک وضعیت منفی به کار می‎رود (معادل فدای سرت). برای مثال برای شخصی که علیرغم مطالعه زیاد در امتحان، نمره مورد انتظارش را کسب نکند Sağlık Olsun گفته می‎شود. به عبارتی دیگر، شخص با اینکه تمام تلاش خود را کرده اما با این حال اگر موفقیت مورد انتظارش را بدست نیاورد این عبارت به کار می‎رود. تا زمانی که سلامت شخص موردی نداشته باشد هر چیزی در زندگی امکان جبران را خواهد داشت، اما زمانی که سلامت به خطر افتاد هیچ چیزی اهمیت پیدا نمی‎کند. این عبارت نیز در اهمیت این موضوع به وفور به کار می‎رود.

Sıhhatler Olsun

این عبارت که مشابه عبارت قبلی می‎باشد معمولا برای مردان بعد اصلاح موی سر و یا ریش به کار می‎رود. بیشتر به شکل « Saatler olsun » تلفظ می‎شود.

Geçmiş Olsun

بعد وقوع رویداد بد برای افراد از عبارت Geçmiş Olsun استفاده می‎شود (معادل به خیر گذشت). در واقع این عبارت برای نشان دادن شکر گزاری برای عدم ختم این رویداد به نتایج بزرگتر و بدتر به کار می‎رود.

برای شخصی که دچار سانحه رانندگی جزئی شده، شخصی که با افتادن از پله‎ها پایش شکسته و یا کسی که بعد سفر طولانی مدت با او دیدار کرده‎اید این عبارت به کار می‎رود (معادل خدا بد نده).

Ben Ismarlıyorum

مردم ترک بسیار مهمان‎نواز هستند. عبارت Ben Ismarlıyorum را از ترک‎ها که تمایل به مهمان کردن برای صرف غذا و یا نوشیدنی دارند، بسیار خواهید شنید (معادل مهمان من هستی). به طوری که اگر « Senin paran burada geçmez » (یعنی پول تو اینجا اعتباری نداره) را شنیدید تعجب نکنید. البته که پول شما نیز اعتبار دارد اما فردی که نمی‎خواهد در آن لحظه شما دست در جیبتان کنید همه حساب را خودش پرداخت خواهد کرد. از این رو اگر این عبارت را به ویژه از دوستان صمیمی ترک خود شنیدید، بدانید که به شما ارزش داده و دوستتان دارند.

 

منبع:

atakurumsal.com

 

 

ایپک اویز (ipekeviz)

نامی معتبر برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک  در ترکیه را دارند.

اجرای تورهای بازدید برای مشتریان عزیز ،جهت بررسی پروژه های مسکونی شهر ازمیر

همراهی با مشتریان در تمامی مراحل انتقال سند و دریافت اقامت با کمک کارشناسان ، وکلا و مترجمان قسم خورده شرکت ایپک اویز

در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید به قسمت سئوالات متداول مراجعه نمایید و یا با مشاورین فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

 

واتساپ: (روی شماره کلیک کنید)

 0090-543-413-1173

 0090-531-617-1953

تلفن ثابت:

 041-333-37-414

 021-885-90-625

 

For Latest News, You Can Subscribe Us

اشتراک شما ایجاد شد