اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه

در کشور ترکیه، هر فرد خارجی دارای یک سری حقوقی است که در راستای قوانین بین‌المللی و به موازات قوانین داخلی کشور ترکیه می‌ باشد. یکی از مهم‌ ترین حقوقی که هر فرد خارجی می ‌بایست در ترکیه از آن برخوردار باشد، بی شک «اجازه اقامت» است. به صورت قانونی، فردی که تصمیم می‌ گیرد در جایی اقامت داشته باشد، می ‌بایست از دولت محلی اجازه‌ اقامت را کسب نماید. در کشور ترکیه اجازه‌ اقامت برای اتباع خارجی نه تنها یک قانون، بلکه یک نظم اجتماعی است؛ از این رو، دولت ترکیه برحسب قوانین خود تصمیم می ‌گیرد چه کسی و برای چه مدت (یک زمان مشخص)، می تواند مجوز یا اجازه‌ اقامت را دریافت نماید.

صدور این مجوز که از طریق مقامات ذی ‌صلاح تنظیم و صورت می پذیرد، پس از ثبت «درخواست اخذ اقامت ترکیه» توسط اتباع خارجیِ واجد شرایط، ممکن است. این مجوز به طور قانونی به فرد این اجازه را می‌ دهد که در طی مدت تعیین شده، حق اقامت در ترکیه را دارا باشد. اجازه اقامت باعث می ‌شود فرد بتواند در ترکیه کار کند، به تحصیل بپردازد و یا حتی کسب و کار خود را راه بیندازد.

در ترکیه نیز نظیر هر کشور توسعه یافته ای، برای دریافت: اجازه‌ اقامت، کار و یا تحصیل، باید مطابق قانون عمل کرد؛ در نتیجه، به افراد برای مدت مشخص و بر حست نوع مجوز اقامتشان، جهت تردد آزادانه در داخل و به خارج از کشور، مجوزهایی صادر می‎ شود. مقاله‌ اجازه اقامت برای خارجیان در ترکیه، حاوی مطالبی پیرامون سه حالت ممکن جهت دریافت مجوز قانونی اقامت در کشور ترکیه می باشد.

 

 • مجوز اقامت کوتاه مدت

مجوز اقامت کوتاه مدت، مجوزی است که اتباع خارجی در صورت برقراری ارتباط تجاری، تحصیل، انجام کار و یا در صورت داشتن املاک غیرمنقول در کشور ترکیه، می ‎توانند برای دریافت آن درخواست بدهند. مجوزهای کوتاه مدت، حداقل ۶ ماه و حداکثر برای ۲ سال صادر می ‎شوند که در صورت داشتن شرایط لازم، قابل تمدید نیز می باشند که می بایست پیش از پایان مدت تعیین شده، تمدید گردند. نهاد مسئول برای صدور مجوز اقامت کوتاه مدت، «اداره‌ مهاجرت استان» می ‎باشد.

 

 • مجوز اقامت بلند مدت

برای اخذ مجوز اقامت بلند مدت یا دائم در ترکیه، درصورتیکه اشخاص خارجی طی ۸ سال پی در پی «مجوز اقامت کوتاه مدت» خود را تمدید کرده باشند، می توانند برای «اخذ اقامت دائم» اقدام کنند. آنها می بایست پس از ثبت اینترنتی درخواست از طریق بخش «e-ikamet»، در اداره مهاجرت استان، و پس از تهیه‌ مدارک لازم، شخصا به اداره مهاجرت استان مراجعه و درخواست اقامت خود را پیگیری و مجوز اقامت دائم خود را دریافت نمایید که دیگر نیاز به تمدید سالیانه نیز، نمی باشد.

اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت بلند مدت هستند، با محفوظ ماندن حقوق تامین اجتماعی آنها، در تمامی موارد به غیر از اموری همچون: خدمت سربازی، شرکت در رای گیری (حق انتخاب و انتخاب شدن)، اشتغال به عنوان مامور دولت، واردات خودرو (به صورت معاف)، و مقررات درج شده در قانون ویژه، با آنها همانند سایر شهروندان ترکیه برخورد می شود.

 

 • اخذ شهروندی یا تابعیت

افراد خارجی که به واسطه خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه و برای مدت ۵ سال، اقامت کوتاه مدت خود را تمدید نموده اند (مشروط بر آنکه مدت ۴ سال و ۶ ماه از ۵ سال خود را در ترکیه سپری کرده باشند)، می توانند برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنند. طبیعی است که با اخذ تابعیت، اقامت دائم نیز به دست می ‌آید اما صِرف داشتن اقامت (چه دائم و چه موقت)، به معنی داشتن تابعیت یا اخذ شهروندی نیست. توضیحات تکمیلی پیرامون این موضوع، در مقاله های شرایط اخذ شهروندی در ترکیه و ماده قانونی مرتبط ، و مزایای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی، در دسترس شما می باشند.

 

در ادامه برای شما، به اختصار نحوه اقدام و راه های دریافت انواع مجوزهای لازم جهت اقامت را بیان خواهیم کرد.

انواع اجازه اقامت:

در ماده ۳۰ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی شش نوع اجازه اقامت پیش بینی گردیده است.

 • اجازه اقامت کوتاه مدت
 • اجازه اقامت خانوادگی
 • اجازه اقامت دانشجویی
 • اجازه اقامت بلند مدت
 • اجازه اقامت بشر دوستانه
 • اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

اجازه اقامت کوتاه مدت

در مورد این نوع اقامت، در ابتد مطلبی برای شما بیان گردید. در ادامه، باید اشاره داشت که مقررات مربوط به اجازه اقامت کوتاه مدت، در ماده ۳۱ الی ۳۳ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی و همچنین ماده ۲۸ و ۲۹ آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، تنظیم و درنظر گرفته شده اند. در زیر، فهرستی از اتباع خارجی ای که اجازه اقامت کوتاه مدت دارند، تهیه شده است.

1) اتباع خارجی که با هدف تحقیقات علمی به کشور ترکیه آمده اند.

2) اتباع خارجی که در ترکیه دارای املاک و مستغلات می باشند (اقامت از طریق خرید ملک).

3) اتباع خارجی که قصد راه اندازی کسب و کار یا برقراری ارتباط تجاری دارند (اقامت از طریق سرمایه گذاری ]ثبت شرکت[).

4) اتباع خارجی که با هدف گردشگری، اقامت خواهند داشت (اقامت توریستی).

5) اتباع خارجی که با اهداف آموزشی و در چارچوب برنامه تبادل دانشجو یا تفاهم نامه هایی منعقد شده با ترکیه و موارد مشابه آن، به این کشور آمده باشند.

6) اتباع خارجی که قصد شرکت در برنامه آموزشیِ ضمن خدمت را دارند.

7) اتباع خارجی که جهت درمان و به شرط به خطر نینداختن سلامت عمومی ترکیه، آمده باشند (عدم وجود بیماری های واگیردار خطرناک یا لاعلاج).

8) اتباع خارجی که باید بر اساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی یا اداری در ترکیه اقامت نماید.

9) اتباع خارجی که شروط لازم برای اجازه اقامت خانوادگی را از دست داده و اقامت آنها به اقامت کوتاه مدت تبدیل شده است.

10) اتباع خارجی که قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند.

11) اتباع خارجی که به واسطه نهادهای دولتی، قصد آموزش، تحقیق، کارآموزی و شرکت در دوره های آموزشی، در ترکیه را دارند.

12) اتباع خارجی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ التحصیلی خود از مراکز آموزش عالی در ترکیه، مراجعه خواهند نمود.

13) افرادی که قصد کار در ترکیه را ندارند اما در قالب و مدت تعیین شده از سوی هیئت وزرا، قصد سرمایه گذاری دارند (مجوز صادر شده، صرفا مشمول همسر وی و فرزندان زیر هجده سال آنها که احتیاج به مراقبت دارد، خواهد شد).

14) اتباع خارجی که شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون: نحوه ثبت درخواست برای کسب اجازه‌ اقامت در ترکیه، مدارک مورد نیاز و نحوه ارائه درخواست، مطالعه مقاله فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی چگونه می توانند مجوز اقامت دریافت کنند؟، را به شما توصیه می نماییم.

مجوز اقامت خانوادگی در ترکیه

صدور مجوز اقامت خانواده، مطابق ماده ۲۸ قانون شماره‌ ۵۹۰۱، به افرادی که تابعیت تُرک خود را از دست داده‎اند، برای همسر خارجی، فرزند خارجی نابالغ و یا فرزند خارجی وابسته، دارندگان حفاظت ثانویه و پناهندگان، صادر می ‎شود. در راستای دریافت این مجوز، قرار گرفتن این افراد در محیط خانواده، هدف قرار داده شده است؛ از این رو، قانون مربوط به مجوز اقامت خانوادگی، به فرادی که دارای نقش «حمایت کننده» در خانواده می باشند، تعلق می‎ گیرد. در واقع، همانگونه که این مجوز برای همسر یا فرزندان شخص حامی قابل اخذ می باشد، برای فرزندان وابسته به همسرِ حامی (فرزند خوانده ها)، که از وی نیستند نیز، می‎ تواند دریافت شود.

بر این اساس و مطابق قانون، امکان بهره‎ مندی اتباع خارجی از مجوز اقامت خانواده به طور گسترده فراهم شده و اساسا دارا بودن یکی از انواع مجوزهای اقامت در ترکیه توسط شخص حامیِ خارجی (که برای مجوز اقامت درخواست خواهد داد)، کافی می ‎باشد. تحت این شرایط، دارا بودن حداقل مجوز اقامت کوتاه مدت از سوی فردی که در موقعیت حامی قرار دارد، کفایت می کند. از این رو، همانطور که خانواده‎ های فردِ دارای مجوز اقامت می‎ توانند این مجوز را اخذ کنند، خانواده‎ های شهروندان ترک، پناهندگان و اتباع خارجی با حفاظت ثانویه نیز، می ‎توانند از آن بهره ‎مند شوند.

شرایط اخذ و مدارک مورد نیاز جهت درخواست مجوز اقامت خانواده، در مقاله‌ مجوز اقامت خانواده در ترکیه، اشاره گردیده است.

مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه

مجوز اقامت دانشجویی، مجوزی است که دانشجویان خارجی وابسته به موسسا‌ت آموزش عالی در ترکیه، جهت تحصیل در مقاطع: فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، باید دریافت نمایند. کسانی که به عنوان دانشجوی خارجی برای مجوز اقامت درخواست می ‎دهند، باید با ویزای آموزشی اخذ شده از سوی کنسولگری‎ های ترکیه، وارد این کشور شده باشند.

دانشجویان خارجی تا ۱ ماه بعد از ورود به ترکیه، باید برای مجوز اقامت دانشجویی درخواست بدهند و دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام کرده ‎اند، می ‎توانند مجوز اقامت خود را به نحوی که کل دوره‌ تحصیلی را پوشش دهد، دریافت کنند. دانش آموزانی که در مقاطع ابتدایی و متوسطه آموزش می‎ بینند، در هر بار درخواست، فقط می توانند مجوز اقامتی که حداکثر برای یک سال اعتبار دارد را دریافت کنند. لازم به ذکر است، مدت مجوز اقامت دانشجویی، بیشتر از طول دوره ‌تحصیلی فرد نخواهد بود و مدارک مورد نیاز جهت دریافت آن، در مقاله ‌ مراحل گرفتن مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه، شرح داده شده است.

اجازه اقامت بلند مدت

در قوانین کشور ترکیه، مقررات «اجازه اقامت بلند مدت» در ماده ۴۲ الی ۴۵ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (به شماره ۶۴۵۸)، و همچنین در ماده ۴۰ و ۴۳ آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، تنظیم گردیده است. این مجوز، صرفا برای اتباع خارجی ای که برای مدت حداقل هشت سالِ پیاپی با اجازه اقامت در ترکیه اقامت داشته اند و یا دارای شروط تعیین شده از سوی سازمان سیاست های مهاجرتی باشند، با تائید وزارت خانه و از طریق استانداری ها، صادر گردد.

نکته مهم این که، هنوز هیچگونه مجوز اقامت بلند مدتِ بشردوستانه و حفاظت موقتِ حق مراجعه، برای: پناهجویان، پناهجویان مشروط و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی، از سوی دولت ترکیه تعیین نگردیده است.

اجازه اقامت بشر دوستانه

مقررات اجازه اقامت بشردوستانه، در ماده ۴۶ و ۴۷ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (به شماره ۴۵۸)، و همچنین مقررات اجازه اقامت بشردوستانه در ماده ۴۴ آئین نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی تعیین و ذکر گردیده است. شروط لازم جهت بهره مندی از این نوع مجوز، عبارتنداز:

 • در مواردی که برای کودک، مزایای بسیاری به همراه داشته باشد.
 • در مواردی که فرد درخواست دهنده، پیش از این از طرف دولت ترکیه ممنوع الورود یا خروج از ترکیه نباشد، اتباع خارجی قبلا از این کشور اخراج نشده باشند و همچنین در مواردی که خارج شدن آنها از ترکیه، معقول و ممکن نباشد.
 • در مواردی که در خصوص فرد خارجی و بر اساس ماده ۵۵ قانون، حکم به اخراج او از کشور صادر نشده باشد.
 • در مواردی که بر اساس ماده ۵۳، ۷۲ و ۷۷ قانون، درخواست تجدید نظر قضایی برای اقدامات صورت گرفته، صادر شده باشد.
 • در ادامه روند بازگرداندن فرد مراجعه کننده به کشوری ثالث یا اولین کشوری که پیش از این بدان پناهنده شده بوده.
 • در مواردی که فرد خارجی می بایست بنا به دلایلی همچون: وجود برخی مسائل اضطراری، حفظ منافع کشور یا حفظ امنیت و نظم عمومی، وارد خارک ترکیه شده و از طرفی نیز به دلیل وجود موانع در صدور اجازه اقامت، امکان دریافت سایر انواع اجازه های اقامت را نیز نداشته باشد.
 • در صورت وجود شرایط فوق العاده، اجازه اقامت بشردوستانه تنظیم خواهد شد.

اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

برطبق قوانین کشور ترکیه، مقررات اجازه اقامت به قربانیان تجارت انسان، در ماده ۴۸ و ۴۹ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (به شماره ۶۴۵۸)، و همچنین در ماده ۴۵ و ۴۶ آئین نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، ذکر گردیده است. بر این اساس، اتباع خارجی ای که به عنوان قربانی تجارت انسان و مشمول اجازه اقامت تشخیص داده می شنود، افرادی هستند که یا قربانی تجارت انسان شده اند و یا به احتمال زیاد، مورد تجارت انسانی قرار خواهند گرفت.

اقامت از طریق اخذ مجوز کار در ترکیه

یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند ماده ۶۴۵۸، قانونی است که طبق آن می ‌توان از مجوز کار نیز برای اقامت استفاده نمود. انواع مجوزهایی که تحت عنوان مجوز کار در ترکیه می‌ توان دریافت کرد و به تبع آن اجازه اقامت را نیز اخد کرد، عبارتند از:

 • مجوز کار مدت دار
 • مجوز کار نامحدود
 • مجوز کار مستقل

هر کدام از این موارد دارای شرایط و قوانین خاصی هستند شرح کامل آنها در مقاله انواع مجوز کار در ترکیه، گردآوری شده است.

نحوه دریافت مجوز اقامت، توسط فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی

ترکیه در سال‌های اخیر، پیشرفت چشمگیری در حوزه‌ تحصیلی داشته و هر ساله میزبان دانشجویان مختلفی از کشورهای گوناگون می ‎باشد. توسعه سیستم آموزش دانشگاهی و فراهم آمدن مزایای مختلف برای دانشجویان خارجی، بدین معنی است که کشور ترکیه در حوزه‌ تحصیل، می تواند میزبانی دانشجویان بیشتری باشد.

«مجوز اقامت دانشجویان خارجی» که در طول تحصیل، مجوزی معتبر است، با پایان تحصیلات نیز به پایان می رسد و این افراد قادر خواهند بود از روش های جدیدی اقدام به دریافت سایز مجوزها بکنند. در حقیقت، پس از پایان دوره تحصیلات، دانشجویان خارجی در ترکیه می توانند از دو طریق مجوز اقامت کوتاه مدت و بلند مدت دریافت کنند. مجوز کار و اقامت دانشجویان خارجی که فارغ التحصیل شده‎اند، در رده سایر مجوز‎های اقامت قرار می ‎گیرد؛ بدین معنی که، دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده از تاریخ اتمام مجوز اقامتِ خود، طی ۱۰ روز بر حسب نوع اقامتی که می‎ خواهند و مشروط به لحاظ کردن شرایط مورد نیازشان، می ‎توانند درخواست مجوز نمایند. نحوه دقیق دریافت این مجوز، در مقاله‌ فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی چگونه می توانند مجوز اقامت دریافت کنند؟، بخوبی اشاره شده است.

اخذ شهروندی یا تابعیت

یکی از مهم ‌ترین و آسان ترین روش هایی که اتباع خارجی می توانند مستقیما اجازه اقامت را در ترکیه دریافت نمایند، خرید خانه در این کشور می باشد. طبیعتا شما به عنوان یک تبعه خارجی، زمانی که قصد خرید خانه در ترکیه خانه‌ را دارید، جزو افراد سرمایه گذار محسوب می‌ شوید و از این رو، دولت ترکیه از شما حمایت خواهد کرد. شما می توانید با خرید خانه در ترکیه، سند قطعی آن را دریافت و پس از آن، به همراه خانواده خود، اجازه اقامت در خاک ترکیه را دریافت نمایید.

مقاله های مزایای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی، و حمایت دولت ترکیه از قانون اخذ شهروندی اتباع خارجی با خرید ملک، اطلاعات مورد نظر شما در این خصوص رابطور کامل در اختیارتان قرار می دهد.

اخذ اقامت ترکیه

در کشور ترکیه، هر فرد خارجی دارای یک سری حقوقی است که در راستای قوانین بین‌المللی و به موازات قوانین داخلی کشور ترکیه می‌ باشد. یکی از مهم‌ ترین حقوقی که هر فرد خارجی می ‌بایست در ترکیه از آن برخوردار باشد، بی شک «اجازه اقامت» است. به صورت قانونی، فردی که تصمیم می‌ گیرد در جایی اقامت داشته باشد، می ‌بایست از دولت محلی اجازه‌ اقامت را کسب نماید. در کشور ترکیه اجازه‌ اقامت برای اتباع خارجی نه تنها یک قانون، بلکه یک نظم اجتماعی است؛ از این رو، دولت ترکیه برحسب قوانین خود تصمیم می ‌گیرد چه کسی و برای چه مدت (یک زمان مشخص)، می تواند مجوز یا اجازه‌ اقامت را دریافت نماید.

صدور این مجوز که از طریق مقامات ذی ‌صلاح تنظیم و صورت می پذیرد، پس از ثبت «درخواست اخذ اقامت ترکیه» توسط اتباع خارجیِ واجد شرایط، ممکن است. این مجوز به طور قانونی به فرد این اجازه را می‌ دهد که در طی مدت تعیین شده، حق اقامت در ترکیه را دارا باشد. اجازه اقامت باعث می ‌شود فرد بتواند در ترکیه کار کند، به تحصیل بپردازد و یا حتی کسب و کار خود را راه بیندازد.

در ترکیه نیز نظیر هر کشور توسعه یافته ای، برای دریافت: اجازه‌ اقامت، کار و یا تحصیل، باید مطابق قانون عمل کرد؛ در نتیجه، به افراد برای مدت مشخص و بر حست نوع مجوز اقامتشان، جهت تردد آزادانه در داخل و به خارج از کشور، مجوزهایی صادر می‎ شود. مقاله‌ اجازه اقامت برای خارجیان در ترکیه، حاوی مطالبی پیرامون سه حالت ممکن جهت دریافت مجوز قانونی اقامت در کشور ترکیه می باشد.

 

 • مجوز اقامت کوتاه مدت

مجوز اقامت کوتاه مدت، مجوزی است که اتباع خارجی در صورت برقراری ارتباط تجاری، تحصیل، انجام کار و یا در صورت داشتن املاک غیرمنقول در کشور ترکیه، می ‎توانند برای دریافت آن درخواست بدهند. مجوزهای کوتاه مدت، حداقل ۶ ماه و حداکثر برای ۲ سال صادر می ‎شوند که در صورت داشتن شرایط لازم، قابل تمدید نیز می باشند که می بایست پیش از پایان مدت تعیین شده، تمدید گردند. نهاد مسئول برای صدور مجوز اقامت کوتاه مدت، «اداره‌ مهاجرت استان» می ‎باشد.

 

 • مجوز اقامت بلند مدت

برای اخذ مجوز اقامت بلند مدت یا دائم در ترکیه، درصورتیکه اشخاص خارجی طی ۸ سال پی در پی «مجوز اقامت کوتاه مدت» خود را تمدید کرده باشند، می توانند برای «اخذ اقامت دائم» اقدام کنند. آنها می بایست پس از ثبت اینترنتی درخواست از طریق بخش «e-ikamet»، در اداره مهاجرت استان، و پس از تهیه‌ مدارک لازم، شخصا به اداره مهاجرت استان مراجعه و درخواست اقامت خود را پیگیری و مجوز اقامت دائم خود را دریافت نمایید که دیگر نیاز به تمدید سالیانه نیز، نمی باشد.

اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت بلند مدت هستند، با محفوظ ماندن حقوق تامین اجتماعی آنها، در تمامی موارد به غیر از اموری همچون: خدمت سربازی، شرکت در رای گیری (حق انتخاب و انتخاب شدن)، اشتغال به عنوان مامور دولت، واردات خودرو (به صورت معاف)، و مقررات درج شده در قانون ویژه، با آنها همانند سایر شهروندان ترکیه برخورد می شود.

 

 • اخذ شهروندی یا تابعیت

افراد خارجی که به واسطه خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه و برای مدت ۵ سال، اقامت کوتاه مدت خود را تمدید نموده اند (مشروط بر آنکه مدت ۴ سال و ۶ ماه از ۵ سال خود را در ترکیه سپری کرده باشند)، می توانند برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنند. طبیعی است که با اخذ تابعیت، اقامت دائم نیز به دست می ‌آید اما صِرف داشتن اقامت (چه دائم و چه موقت)، به معنی داشتن تابعیت یا اخذ شهروندی نیست. توضیحات تکمیلی پیرامون این موضوع، در مقاله های شرایط اخذ شهروندی در ترکیه و ماده قانونی مرتبط ، و مزایای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی، در دسترس شما می باشند.

 

در ادامه برای شما، به اختصار نحوه اقدام و راه های دریافت انواع مجوزهای لازم جهت اقامت را بیان خواهیم کرد.

انواع اجازه اقامت:

در ماده ۳۰ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی شش نوع اجازه اقامت پیش بینی گردیده است.

 • اجازه اقامت کوتاه مدت
 • اجازه اقامت خانوادگی
 • اجازه اقامت دانشجویی
 • اجازه اقامت بلند مدت
 • اجازه اقامت بشر دوستانه
 • اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

اجازه اقامت کوتاه مدت

در مورد این نوع اقامت، در ابتد مطلبی برای شما بیان گردید. در ادامه، باید اشاره داشت که مقررات مربوط به اجازه اقامت کوتاه مدت، در ماده ۳۱ الی ۳۳ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی و همچنین ماده ۲۸ و ۲۹ آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، تنظیم و درنظر گرفته شده اند. در زیر، فهرستی از اتباع خارجی ای که اجازه اقامت کوتاه مدت دارند، تهیه شده است.

1) اتباع خارجی که با هدف تحقیقات علمی به کشور ترکیه آمده اند.

2) اتباع خارجی که در ترکیه دارای املاک و مستغلات می باشند (اقامت از طریق خرید ملک).

3) اتباع خارجی که قصد راه اندازی کسب و کار یا برقراری ارتباط تجاری دارند (اقامت از طریق سرمایه گذاری ]ثبت شرکت[).

4) اتباع خارجی که با هدف گردشگری، اقامت خواهند داشت (اقامت توریستی).

5) اتباع خارجی که با اهداف آموزشی و در چارچوب برنامه تبادل دانشجو یا تفاهم نامه هایی منعقد شده با ترکیه و موارد مشابه آن، به این کشور آمده باشند.

6) اتباع خارجی که قصد شرکت در برنامه آموزشیِ ضمن خدمت را دارند.

7) اتباع خارجی که جهت درمان و به شرط به خطر نینداختن سلامت عمومی ترکیه، آمده باشند (عدم وجود بیماری های واگیردار خطرناک یا لاعلاج).

8) اتباع خارجی که باید بر اساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی یا اداری در ترکیه اقامت نماید.

9) اتباع خارجی که شروط لازم برای اجازه اقامت خانوادگی را از دست داده و اقامت آنها به اقامت کوتاه مدت تبدیل شده است.

10) اتباع خارجی که قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند.

11) اتباع خارجی که به واسطه نهادهای دولتی، قصد آموزش، تحقیق، کارآموزی و شرکت در دوره های آموزشی، در ترکیه را دارند.

12) اتباع خارجی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ التحصیلی خود از مراکز آموزش عالی در ترکیه، مراجعه خواهند نمود.

13) افرادی که قصد کار در ترکیه را ندارند اما در قالب و مدت تعیین شده از سوی هیئت وزرا، قصد سرمایه گذاری دارند (مجوز صادر شده، صرفا مشمول همسر وی و فرزندان زیر هجده سال آنها که احتیاج به مراقبت دارد، خواهد شد).

14) اتباع خارجی که شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون: نحوه ثبت درخواست برای کسب اجازه‌ اقامت در ترکیه، مدارک مورد نیاز و نحوه ارائه درخواست، مطالعه مقاله فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی چگونه می توانند مجوز اقامت دریافت کنند؟، را به شما توصیه می نماییم.

مجوز اقامت خانوادگی در ترکیه

صدور مجوز اقامت خانواده، مطابق ماده ۲۸ قانون شماره‌ ۵۹۰۱، به افرادی که تابعیت تُرک خود را از دست داده‎اند، برای همسر خارجی، فرزند خارجی نابالغ و یا فرزند خارجی وابسته، دارندگان حفاظت ثانویه و پناهندگان، صادر می ‎شود. در راستای دریافت این مجوز، قرار گرفتن این افراد در محیط خانواده، هدف قرار داده شده است؛ از این رو، قانون مربوط به مجوز اقامت خانوادگی، به فرادی که دارای نقش «حمایت کننده» در خانواده می باشند، تعلق می‎ گیرد. در واقع، همانگونه که این مجوز برای همسر یا فرزندان شخص حامی قابل اخذ می باشد، برای فرزندان وابسته به همسرِ حامی (فرزند خوانده ها)، که از وی نیستند نیز، می‎ تواند دریافت شود.

بر این اساس و مطابق قانون، امکان بهره‎ مندی اتباع خارجی از مجوز اقامت خانواده به طور گسترده فراهم شده و اساسا دارا بودن یکی از انواع مجوزهای اقامت در ترکیه توسط شخص حامیِ خارجی (که برای مجوز اقامت درخواست خواهد داد)، کافی می ‎باشد. تحت این شرایط، دارا بودن حداقل مجوز اقامت کوتاه مدت از سوی فردی که در موقعیت حامی قرار دارد، کفایت می کند. از این رو، همانطور که خانواده‎ های فردِ دارای مجوز اقامت می‎ توانند این مجوز را اخذ کنند، خانواده‎ های شهروندان ترک، پناهندگان و اتباع خارجی با حفاظت ثانویه نیز، می ‎توانند از آن بهره ‎مند شوند.

شرایط اخذ و مدارک مورد نیاز جهت درخواست مجوز اقامت خانواده، در مقاله‌ مجوز اقامت خانواده در ترکیه، اشاره گردیده است.

مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه

مجوز اقامت دانشجویی، مجوزی است که دانشجویان خارجی وابسته به موسسا‌ت آموزش عالی در ترکیه، جهت تحصیل در مقاطع: فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، باید دریافت نمایند. کسانی که به عنوان دانشجوی خارجی برای مجوز اقامت درخواست می ‎دهند، باید با ویزای آموزشی اخذ شده از سوی کنسولگری‎ های ترکیه، وارد این کشور شده باشند.

دانشجویان خارجی تا ۱ ماه بعد از ورود به ترکیه، باید برای مجوز اقامت دانشجویی درخواست بدهند و دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام کرده ‎اند، می ‎توانند مجوز اقامت خود را به نحوی که کل دوره‌ تحصیلی را پوشش دهد، دریافت کنند. دانش آموزانی که در مقاطع ابتدایی و متوسطه آموزش می‎ بینند، در هر بار درخواست، فقط می توانند مجوز اقامتی که حداکثر برای یک سال اعتبار دارد را دریافت کنند. لازم به ذکر است، مدت مجوز اقامت دانشجویی، بیشتر از طول دوره ‌تحصیلی فرد نخواهد بود و مدارک مورد نیاز جهت دریافت آن، در مقاله ‌ مراحل گرفتن مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه، شرح داده شده است.

اجازه اقامت بلند مدت

در قوانین کشور ترکیه، مقررات «اجازه اقامت بلند مدت» در ماده 42 الی 45 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (به شماره 6458)، و همچنین در ماده 40 و 43 آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، تنظیم گردیده است. این مجوز، صرفا برای اتباع خارجی ای که برای مدت حداقل هشت سالِ پیاپی با اجازه اقامت در ترکیه اقامت داشته اند و یا دارای شروط تعیین شده از سوی سازمان سیاست های مهاجرتی باشند، با تائید وزارت خانه و از طریق استانداری ها، صادر گردد.

نکته مهم این که، هنوز هیچگونه مجوز اقامت بلند مدتِ بشردوستانه و حفاظت موقتِ حق مراجعه، برای: پناهجویان، پناهجویان مشروط و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی، از سوی دولت ترکیه تعیین نگردیده است.

اجازه اقامت بشر دوستانه

مقررات اجازه اقامت بشردوستانه، در ماده 46 و 47 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (به شماره 458)، و همچنین مقررات اجازه اقامت بشردوستانه در ماده 44 آئین نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی تعیین و ذکر گردیده است. شروط لازم جهت بهره مندی از این نوع مجوز، عبارتنداز:

 • در مواردی که برای کودک، مزایای بسیاری به همراه داشته باشد.
 • در مواردی که فرد درخواست دهنده، پیش از این از طرف دولت ترکیه ممنوع الورود یا خروج از ترکیه نباشد، اتباع خارجی قبلا از این کشور اخراج نشده باشند و همچنین در مواردی که خارج شدن آنها از ترکیه، معقول و ممکن نباشد.
 • در مواردی که در خصوص فرد خارجی و بر اساس ماده 55 قانون، حکم به اخراج او از کشور صادر نشده باشد.
 • در مواردی که بر اساس ماده 53، 72 و 77 قانون، درخواست تجدید نظر قضایی برای اقدامات صورت گرفته، صادر شده باشد.
 • در ادامه روند بازگرداندن فرد مراجعه کننده به کشوری ثالث یا اولین کشوری که پیش از این بدان پناهنده شده بوده.
 • در مواردی که فرد خارجی می بایست بنا به دلایلی همچون: وجود برخی مسائل اضطراری، حفظ منافع کشور یا حفظ امنیت و نظم عمومی، وارد خارک ترکیه شده و از طرفی نیز به دلیل وجود موانع در صدور اجازه اقامت، امکان دریافت سایر انواع اجازه های اقامت را نیز نداشته باشد.
 • در صورت وجود شرایط فوق العاده، اجازه اقامت بشردوستانه تنظیم خواهد شد.

اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

برطبق قوانین کشور ترکیه، مقررات اجازه اقامت به قربانیان تجارت انسان، در ماده 48 و 49 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (به شماره 6458)، و همچنین در ماده 45 و 46 آئین نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، ذکر گردیده است. بر این اساس، اتباع خارجی ای که به عنوان قربانی تجارت انسان و مشمول اجازه اقامت تشخیص داده می شنود، افرادی هستند که یا قربانی تجارت انسان شده اند و یا به احتمال زیاد، مورد تجارت انسانی قرار خواهند گرفت.

اقامت از طریق اخذ مجوز کار در ترکیه

یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند ماده ۶۴۵۸، قانونی است که طبق آن می ‌توان از مجوز کار نیز برای اقامت استفاده نمود. انواع مجوزهایی که تحت عنوان مجوز کار در ترکیه می‌ توان دریافت کرد و به تبع آن اجازه اقامت را نیز اخد کرد، عبارتند از:

 • مجوز کار مدت دار
 • مجوز کار نامحدود
 • مجوز کار مستقل

هر کدام از این موارد دارای شرایط و قوانین خاصی هستند شرح کامل آنها در مقاله انواع مجوز کار در ترکیه، گردآوری شده است.

نحوه دریافت مجوز اقامت، توسط فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی

ترکیه در سال‌های اخیر، پیشرفت چشمگیری در حوزه‌ تحصیلی داشته و هر ساله میزبان دانشجویان مختلفی از کشورهای گوناگون می ‎باشد. توسعه سیستم آموزش دانشگاهی و فراهم آمدن مزایای مختلف برای دانشجویان خارجی، بدین معنی است که کشور ترکیه در حوزه‌ تحصیل، می تواند میزبانی دانشجویان بیشتری باشد.

«مجوز اقامت دانشجویان خارجی» که در طول تحصیل، مجوزی معتبر است، با پایان تحصیلات نیز به پایان می رسد و این افراد قادر خواهند بود از روش های جدیدی اقدام به دریافت سایز مجوزها بکنند. در حقیقت، پس از پایان دوره تحصیلات، دانشجویان خارجی در ترکیه می توانند از دو طریق مجوز اقامت کوتاه مدت و بلند مدت دریافت کنند. مجوز کار و اقامت دانشجویان خارجی که فارغ التحصیل شده‎اند، در رده سایر مجوز‎های اقامت قرار می ‎گیرد؛ بدین معنی که، دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده از تاریخ اتمام مجوز اقامتِ خود، طی 10 روز بر حسب نوع اقامتی که می‎ خواهند و مشروط به لحاظ کردن شرایط مورد نیازشان، می ‎توانند درخواست مجوز نمایند. نحوه دقیق دریافت این مجوز، در مقاله‌ فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی چگونه می توانند مجوز اقامت دریافت کنند؟، بخوبی اشاره شده است.

اخذ شهروندی یا تابعیت

یکی از مهم ‌ترین و آسان ترین روش هایی که اتباع خارجی می توانند مستقیما اجازه اقامت را در ترکیه دریافت نمایند، خرید خانه در این کشور می باشد. طبیعتا شما به عنوان یک تبعه خارجی، زمانی که قصد خرید خانه در ترکیه خانه‌ را دارید، جزو افراد سرمایه گذار محسوب می‌ شوید و از این رو، دولت ترکیه از شما حمایت خواهد کرد. شما می توانید با خرید خانه در ترکیه، سند قطعی آن را دریافت و پس از آن، به همراه خانواده خود، اجازه اقامت در خاک ترکیه را دریافت نمایید.

مقاله های مزایای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی، و حمایت دولت ترکیه از قانون اخذ شهروندی اتباع خارجی با خرید ملک، اطلاعات مورد نظر شما در این خصوص رابطور کامل در اختیارتان قرار می دهد.

مشاوره جهت گرفتن اقامت ترکیه

لطفا جهت تماس سریع کارشناسان ما با شما برای مشاوره و آگاهی از شرایط گرفتن اقامت ترکیه، فرم زیر را تکمیل نمایید.

Switch The Language

  ایپک اِویز (IPEK EVIZ) یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ “ایپک یولی آراز” ؛ یک شرکت مشاور و کارگزار حرفه ای املاک در ازمیر ترکیه است که از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است.

  ایپک اِویز بصورت بین‌المللی با استفاده از یک شبکه قوی از مشاوران و عوامل املاک و مستغلات با تجربه و قابل اعتماد کار می‌کند و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ایرانیان و خارجیان ارائه می‌دهد.

  تلفن

  0090-543-413-1173

  ایمیل

  info@Ipekeviz.com