اخذ شهروندی در ترکیه

اخذ شهروندی در ترکیه

اگر بر روی این بخش کلیک کرده‌اید و این موضوع را برای مطالعه انتخاب نموده‌اید، حتما بارها با واژه‌هایی مانند اخذ شهروندی یا تابعیت و اقامت برخورد داشته‌اید. شهروند کیست؟ و چرا اخذ شهروندی کشور ترکیه میتواند به بهبود و پیشرفت زندگی شما کمک کند؟

شهروند واژه ای است که در دولت‌های دموکراتیک به افرادی نسبت داده می‌شود که با دولتی دموکراتیک وابستگی حقوقی ـ سیاسی دارند و از تمام حقوق و آزادی‌های بشری (حقوق شهروندی)، مطابق قانون اساسی و سایر قوانین ملی آن کشور، برخوردارند. تبعه یا شهروند، اگر در کشور خود زندگی نکند، باز هم رابطۀ حقوقی- سیاسی اش برقرار بوده و در شرایط خاص، مورد حمایت سیاسی و حقوقی کشور خویش قرار می‌گیرد. مقیم به فردی گفته می‌شود، که برای مدتی معین و یا نامعین، در کشوری که رابطه‌ی سیاسی ـ حقوقی با آن ندارد (یعنی شهروند آن کشور نیست) اقامت می‌کند. در رابطه با اقامت، فرد باید به صورت دائم و یا موقت دارای اجازه‌ی اقامت باشد.

در کشور ترکیه هر فرد خارجی دارای یک سری حقوق است. این حقوق در راستای قوانین بین‌المللی و به موازات قوانین داخلی ترکیه می‌باشد. یکی از مهمترین حقوقی که یک فرد خارجی در ترکیه باید از آن برخوردار باشد بی‌شک اجازه‌‌ی اقامت است. به صورت قانونی، فردی که تصمیم می‌گیرد در جایی اقامت داشته باشد، باید از دولت محلی اجازه‌ی اقامت داشته باشد و نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کند. فردی که به واسطه داشتن اجازه اقامت در ترکیه مقیم باشد، هر زمان که بخواهد می‌تواند بدون نیاز به اخذ ویزا ورود و خروج کند همچنین بدون خروج از ترکیه، می‌تواند این اجازه را تمدید کند، به شرط آن که شرایط لازم را کماکان داشته باشد. در رابطه با این موضوع با کلیک بر روی آنچه باید در زمینه تمدید مجوز اقامت در ترکیه بدانید و خواندن مقاله ای که برای شما آماده کرده‌ایم، می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. طبیعی است که با اخذ تابعیت، اقامت هم به دست می‌آید اما صرف داشتن اقامت چه دائم و چه موقت، به معنی داشتن تابعیت و یا اخذ شهروندی نیست. شرایط کسب اجازه‌ی اقامت برای خارجیان را می‌توانید در این مقاله‌های هزینه های اجازه اقامت در ترکیه (۲۰۱۸)  و اجازه اقامت برای خارجیان در ترکیه بخوانید.

اهمیت اخذ شهروندی در کشور ترکیه چیست و چه مزایایی دارد؟

هر کشور بنا بر توانمندی و موفقیتش در اداره‌ی امور داخلی و روابط خارجی و بین المللی خود که شامل پیشرفت در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، ثروت ملی و عواملی از این قبیل می‌باشد به شهروندان خود امکانات رفاهی و تسهیلاتی اختصاص می‌دهد که حق برخورداری از این تسهیلات و امتیازات برای یک شهروند به مراتب بیشتر از یک مقیم است. این حقوق شامل تمام موارد ذکر شده در قوانین حقوق شهروندی می‌باشد. برای شما تعدادی از امکانات و حقوقی را که با اخذ شهروندی در ترکیه به دست خواهید آورد مثال می‌زنیم:

امکان دریافت پاسپورت کشور ترکیه و امکان سفر بدون روادید به بسیاری از کشورها، آزادی بیان، حق حمایت حقوقی و سیاسی دولت از شهروندانش، حق رأی، حق محاکمه‌ی عادلانه و برابری در مقابل قانون، حق نامزد شدن در مشاغل مهم دولتی، تجارت آزاد و به دور ازتحریم در سراسرجهان، حق تشکیل اجتماعات و صنف‌ها، حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه های دولتی، حق برخورداری از رفاه و تسهیلاتی که تصویب آن‌ها در مجلس ترکیه سالیانه روند رو به رشدی را طی می‌کنند، امکان تحصیل ارزان در دانشگاه‌های کشور ترکیه، امکان افتتاح حساب‌های بانکی بین المللی در بانک‌های سرتاسرجهان و دسترسی به سوییفت، بهره‌مندی از وام‌های بانکی جهت خرید مستغلات و وسایل نقلیه و… با بهره‌های بسیار پایین، امکان شاغل شدن در کلیه‌ی مشاغل دولتی و مشاغلی چون وکالت، طبابت و… تسهیل اخذ ویزا از کشورهای اروپا و آمریکا و غیره. تمام شهروندان حق دارند تا از حقوق و امتیازات یکسان در برابر قانون برخوردار باشند. هیچ کسی نباید بر اساس زبان، قوم، رنگ، دین، پول، نفوذ، منصب و سایر موارد، از حقوق و امتیازات ویژه در نزد قانون برخوردار باشد که در غیر این صورت، نقض حقوق بشر صورت گرفته و شهروندان می‌توانند از راه قانونی دست به اعتراض و شکایت بزنند.

ناگفته نماند که نمودار روند پیشرفت و رشد همه جانبه در کشور ترکیه با سرعت بسیار بالایی در جهت مثبت در حال حرکت است و زندگی به عنوان یک شهروند در کشوری که روزانه در حال رشد است به مراتب از همه جهت برای بهبود و پیشرفت زندگی شما نیز سودآور خواهد بود.

اخذ شهروندی در ترکیه

تغییرات مهمی در قوانین شهروندی ترکیه در سال جاری رخ داده است. شرایط و معیارهای مالی سرمایه گذاری که خارجی ها برای اخذ تابعیت ترکیه پیش از این باید رعایت میکردند، کاهش و تسهیل یافته است، که میتوانید تغییرات رخ داده در تسهیل شرایط اخذ شهروندی ترکیه را با کلیک بر روی مقاله‌ی دریافت شهروندی ترکیه با ۲۵۰٫۰۰۰ دلار بخوانید.

در جهت حمایت دولت ترکیه از قانون اخذ شهروندی خارجیان با خرید ملک تصمیمی حمایت کننده از سوی دولت ترکیه در حوزه ی فروش املاک و مستغلات برای سرمایه گذاری خارجی‌ها گرفته شد که در روزنامه رسمی این کشور در تاریخ ۲۰۱۸/۱۲/۷ منتشر شده است. بر اساس این تصمیم، با توجه به اصلاحیه‌ی مقررات مربوط به اجرای قانون شهروندی ترکیه، سرمایه گذاری و خرید اموال غیرمنقول به ارزش ۲۵۰ هزار دلار به صورت نقد برای کسب شهروندی خارجی‎ها کافی خواهد بود.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه تعداد خارجی در ترکیه اقامت دارند؟ تعداد خارجی‌هایی که بصورت رسمی و قانونی در ترکیه اقامت دارند طبق جدید‌ترین آمار ۶۵۰۳۰۸ نفر خارجی می‌باشد که این به معنی فراهم بودن بستر و پذیرش مردم مهمان‌نواز و دولت ترکیه برای جذب توریست و پذیرش خارجی‌ها می‌باشد. البته با تصویب قانون جدید اخذ شهروندی، فرصت‌های مناسب برای سرمایه گذاری افزایش یافته و با این سیاست، اقتصاد ترکیه بیش از پیش رشد خواهد کرد که این مورد به خودی خود به معنی پیشرفت و افزایش سودآوری شما در سرمایه گذاریی است که با خرید ملک در کنار دریافت شهروندی در کشور ترکیه می‌کنید. شهرهای توریستی ترکیه از جمله ازمیر و سایر شهرهای اطراف آن از جذاب‌ترین مناطق برای سرمایه گذاران املاک می‌باشند و با این فرصت دولت ترکیه در این مناطق امکان توسعه و پرجاذبه‌تر کردن صنعت توریست را خواهد داشت. به همین دلیل با جاذبه های توریستی بیشتر، افزایش تقاضا را برای خرید خانه در ترکیه پیش رو خواهیم داشت. انتظار می‌رود که در چند سال آینده نیز افزایش ارزش ملک در ترکیه همینطور به سیر صعودی خود ادامه دهد. در این ارتباط می‌توانید مطلب مزایای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان را نیز بخوانید.

شرایط اخذ شهروندی در ترکیه

شروط لازم

با توجه به  ماده ۱۱ قانون شهروندی در ترکیه به شماره  ۵۹۰۱ ، اشخاص خارجی برای اخذ شهروندی در ترکیه ؛ باید طبق قانون ملی خودشان و اشخاص بدون ملیت طبق قانون مدنی شماره ۴۷۲۱ ترکیه، بالغ و دارای توانایی تشخیص بوده و شرایط زیر را دارا باشند:

  1. داشتن اقامت بدون وقفه به مدت ۵ سال قبل از تاریخ مراجعه (در طول مدت اقامت خود، حداکثر ۶ ماه فرد می‌توانند خارج از ترکیه حضور داشته باشد.)
  2. خرید اموال غیر منقول در ترکیه یا ایجاد کسب و کار یا سرمایه‌گذاری یا انتقال محل کار و تجارت به ترکیه یا مشغول شدن در یک محل کار با مجوز مورد تائید یا ازدواج با یک شهروند ترک یا مراجعه به صورت خانوادگی یا داشتن مادر، پدر، خواهر، برادر و یا فرزندی که قبلا حق شهروندی اخذ کرده باشد و یا ادامه‌ی تحصیل در ترکیه.
  3. داشتن رفتار مناسب با احساس مسئولیت لازم برای زندگی اجتماعی، جلب اعتماد از طرف اطرافیان، عدم داشتن رفتار و یا عادات مغایر با ارزش‌های جامعه (عدم داشتن سوء پیشینه در کشور ترکیه)
  4. توانایی صحبت کردن به زبان ترکی به میزانی که بتواند با زندگی اجتماعی سازگار باشد.
  5. داشتن درآمد کافی برای تأمین معاش خود و افراد تحت تکفلش در ترکیه.
  6. عدم داشتن موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی.
  7. عدم ابتلا به بیماری واگیردار و غیر قابل درمان.

در ادامه مراحل مراجعه برای اخذ شهروندی و مدارکی که برای روند اخذ شهروندی کشور ترکیه لازم است را با کلیک بر روی مقاله‌ی شرایط اخذ شهروندی در ترکیه و ماده ی قانونی مرتبط  بخوانید.

راه‌های دیگری هم برای کسب شهروندی وجود دارند که قوانین و پیچیدگی‌های مختص به خودشان را دارا می‌باشند. در ادامه توضیحاتی در این زمینه ارائه می‌دهیم.

کسب شهروندی ترکیه با تولد

کسب شهروندی ترکیه با تولد، با توجه به ارتباط خانوادگی، از طریق شخصی که با او ارتباط فامیلی درجه یک دارد یعنی پدر یا مادری با تابعیت ترک، به دست می‌آید. تابعیتی که با تولد به دست می‌آید از لحظه به دنیا آمدن، موجه شناخته می‌شود.

آیا نوزادانی که در ترکیه متولد شده‌اند می‌توانند تابعیت تُرک داشته باشند؟ در ثبت هویت نوزادان متولد شده از والدین خارجی چه راهی باید در پیش گرفته شود؟ در ثبت هویت نوزادان متولد شده در ترکیه که به دلیل پدر یا مادر (و یا هر دو) جزو اتباع خارجی هستند، چه روندی باید در پیش گرفته شود ؟ می‌توانید با کلیک بر روی مقاله‌ی آیا نوزادانی که در ترکیه متولد شده اند می توانند تابعیت ترک داشته باشند ؟ به پاسخ این سوالات دست یابید.

شرایط ازدواج خارجی‌ها در ترکیه

برای اینکه ازدواج دو فرد با تابعیت خارجی و یا یک فرد ترک با یک فرد خارجی، در ترکیه معتبر باشد باید از طرف مسئولین ازدواج مجاز، عقد ازدواجشان صورت بگیرد. زمانی‌ که شما با یک شهروند ترک ازدواج می‌کنید، می‌توانید پس از گذراندن ۳ سال از ۵ سالی که تعیین شده درخواست اقامت دائم نمایید که با بررسی همه جانبه در مورد روند زندگی شما و سوری نبودن ازدواجتان طبق صلاح‌دید مسئولین مربوطه، تصمیم در مورد اقامت دائم شما گرفته خواهد شد. با این حساب مدارک لازم برای ازدواج با فرد خارجی کدامند؟ مدارک مورد نیاز برای ازدواج با فرد خارجی و قوانین مربوط به آن را در مقاله‌ی شرایط ازدواج خارجی ها در ترکیه بخوانید.

اخذ شهروندی در ترکیه

پروژه های مسکونی ایپک اویز

مرواریدی در شهر زیبای ازمیر

پروژه مسکونی باغ زیتون

پروژه مسکونی باغ زیتون
شاهکاری در قلب شهر زیبای ازمیر

پروژه مسکونی جنگل طلایی

پروژه مسکونی جنگل طلایی
مرواریدی در شهر زیبای ازمیر

پروژه مسکونی باغ زیتون

پروژه مسکونی باغ زیتون