اشتغال در ترکیه

شرایط اشتغال اتباع خارجی در ترکیه

اشتغال در ترکیه – کشور ترکیه ششمین اقتصاد برتر اتحادیه ی اروپاست. ترکیه در ۸ سال گذشته بالغ بر ۹۴ بیلیون دلار سرمایه جذب کرده است و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا برای تاجران و کارآفرینان است. نیروی کار این کشور بسیار جوان می باشد به طوری که نیمی از جمعیت ترکیه زیر ۲۹ سال هستند. فضای کسب و کار در ترکیه بسیار رقابتی است و بیش از ۲۵۰۰۰ شرکت بین المللی در ترکیه وجود دارند. به طور میانگین برای راه اندازی یک شرکت در ترکیه فقط ۶ روزلازم است، در حالی که در سایر کشورهای عضو OECD این زمان به طور میانگین ۱۳ روز می باشد. نساجی و تولید پوشاک یک سوم شغل های کشور ترکیه را ایجاد کرده است و صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساخت و ساز ترکیه در حال رشد می باشند.

 

ترکیه به دلیل نیروی کار واجد شرایط، جمعیت جوانی که سریعاً در حال رشد است و موقعیت ژئوسیاسی اش، فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاران عرضه می کند؛ لذا برای عادت کردن به زندگی کاری در ترکیه قبل از هر چیزی آگاهی از ویژگی های کلی مردم آن می تواند مفید باشد. در مقاله ی «آنچه باید قبل از کار در ترکیه بدانید» به بیان مسائلی می پردازیم که آگاهی از آن ها قبل از شروع کار سودمند خواهد بود.

Read More
آنچه باید قبل از کار در ترکیه بدانید

کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال زایی در ترکیه

با توجه به آمار رسمی که در مطلب نرخ بیکاری در ترکیه کاهش یافته است ارائه داده ایم، نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۸ با افت شدیدی رو به رو شد. استخدام نیرو تحت عنوان «بسیج استخدام ملی» که ژانویه ی سال گذشته با حمایت رئیس جمهور رجب طیب اردوغان آغاز شده بود، رکورد تاریخ جمهوری ترکیه را شکست. بسیج اشتغال زایی تأثیر خود را روی نتایج به این صورت منعکس کرده است که تعداد افراد بیکار طی یک سال، ۵۴۶ هزار نفر کاهش یافته است. پروژه ی بسیج اشتغال زایی برای کارفرما، سرمایه و برای شهروندان نیز، امکان اشتغال ایجاد کرده است. ادامه ی متن این خبر را در رکورد استخدام طی بسیج اشتغال زایی در تاریخ جمهوری ترکیه شکسته شد بخوانید.طبق سخنانی که لطفی الوان وزیر اقتصاد ترکیه در رابطه با نرخ بیکاری داشته است ، ظرفیت ایجاد شغل در ترکیه سال به سال در حال افزایش می باشد. طوری که نرخ بیکاری در ماه ژانویه ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲/۲ درصد کاهش داشته است. افزایش میزان اشتغال برای نیروی کار جوان در سال های آتی نیز ادامه خواهد یافت. در این میان کاهش نرخ بیکاری زنان نیز با سرعت بالا در حال ادامه است. این موضوع نشان‌ دهنده ی اقتصاد پویا و ظرفیت‌های بالایی است که ترکیه در این زمینه دارا می باشد.
Read More
ظرفیت ایجاد اشتغال ترکیه در سال 2018 افزایش می‌یابد

انواع مجوز کار در ترکیه

مجوز کار در ترکیه سه نوع می باشد:

 1. مجوز کار مدت دار
 2. مجوز کار نامحدود
 3. مجوز کار مستقل

توضیحات مربوطه در مورد این مجوزها را در انواع مجوز کار در ترکیه بخوانید.

Read More
انواع مجوز کار در ترکیه

تمدید مجوز کار خارجیان

در ترکیه مجوزهای کار صادر شده برای بار اول، یک ساله می ‎باشند. اما درخواست ‎های تمدید مجوز کار می‎توانند دو ساله نیز باشند و باید محل کاری که فرد در آن اشتغال دارد یک سری شرایط را ایجاد کند. برای کسانی که مجوز دو ساله ی خود را به پایان رسانده‎ اند، مجوز کار می‎تواند به مدت ۳ سال نیز تمدید شود. شایان ذکر است تمدید مجوز کار نظیر درخواست اول از سوی کارفرما و یا شرکت مشاور تحت وکالت نامه ی وی، صورت پذیرفته و فرد خارجی به نام و یا حساب خود نمی ‎تواند مجوز کار دریافت کرده و یا آن را تمدید نماید.تمدید مجوز کار برای شرکت ‎ها، خدمات خانگی، مؤسسات آموزشی خصوصی و سازمان‎ های غیر دولتی چگونه است؟ برای اطلاع یافتن از شرایط تمدید مجوز کار به مقاله ی شرایط تمدید مجوز کار خارجیان در ترکیه رجوع کنید و همچنین در مطلب سوالات متداول در زمینه مجوز کار در ترکیه که برای یافتن پاسخ سؤالات متداول در این زمینه فراهم شده، می توانید به پاسخ سؤالاتی نظیر: ارزیابی و نتیجه گیری درخواست های مجوز کار به چه نحوی صورت می پذیرد؟ در صورت رد درخواست مجوز کار، مراجع مرتبط برای اعتراض کدامند؟ درخواست صدور مجوز کار رد شده است، آیا می توانیم مجددا درخواست دهیم؟ و… دست یابید.

دستمزد اتباع خارجی

در خصوص کارفرمایانی که در ترکیه مایل به کارگیری نیروی کار خارجی (اجازه ی کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه) هستند، میزان دستمزدی که باید پرداخت کنند بر حسب وظایف پرسنل متغیر می باشد. بر این اساس با در نظر قرار دادن مبلغ حقوق پایه بعد از تاریخ درخواست، مبلغی که باید به فرد خارجی پرداخت شود چه مبلغی است؟ توضیحات را همراه با درج اطلاعاتی در مورد مزایای بیمه برای خارجی ها در مطلب حداقل دستمزد اتباع خارجی در سال 2019 در ترکیه به طور کامل توضیح داده ایم.

شرایط راه اندازی کسب و کار در ترکیه

سرمایه گذاران بین المللی می توانند تمامی انواع شرکت های مشخص شده در قانون تجاری ترکیه (TTK) را تأسیس کنند.  TTK یک رویکرد مدیریت سازمانی را مطابق با استانداردهای بین المللی، ترویج سرمایه گذاری خصوصی و فعالیت های عمومی، فراهم سازی شفافیت در فرآیند مدیریتی و هم ترازی محیط کسب و کار ترکیه با قوانین اتحادیه ی اروپا و روند پیوستن به آن را ارائه می دهد. در حوزه ی TTK ، انواع شرکت های سازمانی و غیرسازمانی می توانند تأسیس شوند. هنگام تأسیس شرکت در ترکیه رعایت قوانین و مقررات بسیار دقیقی الزامی است که در مقاله ی شرایط راه اندازی کسب و کار در ترکیه به طور مفصل این قوانین برای شما گردآوری و توضیح داده شده اند. اگر مایل به تأسیس شرکت و ایجاد اشتغال از این طریق در ترکیه می باشید مطلقاً خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.
jobs-in-turkey-ipekeviz

شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه

شریک خارجی شرکت خصوصی تأسیس شده در ترکیه، باید مجوز اخذ کند. ضرورت اجازه ی کار شریک خارجی، مستقل از ساختار شرکت است. اگر شرکتی جزءِ سهامی خاص یا عام نباشد، طبق قوانین ترکیه برای این که این اشخاص جزئی از شرکت محسوب شوند، باید مجوز کار دریافت کنند. به علاوه، بازه ی زمانی درخواست مجوز کار برای شرکت هایی با سرمایه ی خارجی و شرکت هایی که مستقیماً در رده ی شرکت های خارجی قرار می گیرند می تواند متفاوت باشد. شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها و و مدارک مورد نیاز برای درخواست های مجوز کار شرکای خارجی را با کلیک بر روی شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه بخوانید.
Read More
شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه

به عنوان یک خارجی چگونه می توانید در ترکیه صادرات انجام دهید؟

همان گونه که می‎ دانید اخیراً با ترتیبات صورت گرفته در ترکیه تأسیس شرکت توسط خارجیان و مدیریت آن بسیار ساده می‎باشد. طبق این نکته، شخص خارجی که می‎ خواهد در ترکیه سرمایه ‎گذاری کند نظیر یک شهروند ترک با تأسیس شرکت می ‎تواند وارد بازار ترکیه که در آن شرایط بازار آزاد حاکم است، شود. با این حساب خارجیانی که می ‎‎‎خواهند از ترکیه صادرات و صادرات الکترونیک انجام دهند باید چه کنند؟ در به عنوان یک خارجی چگونه می توانید در ترکیه صادرات انجام دهید؟ بخوانید.
Read More
مزایای سرمایه گذاری خارجیان در ترکیه چیست؟

ویزای کار تحت قانون سرمایه گذاری خارجی

ماده ۱ قانون شماره ۴۸۷۴، هدف قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی را توصیف می‎کند: «هدف این قانون تشویق سرمایه گذاران خارجی، حفظ حقوق آنان، تعریف مفهوم سرمایه گذاری در استانداردهای بین‎المللی، رساندن سرمایه گذار به این سطح از استاندارد، ایجاد یک سیستم هشدار دهنده برای مشاهده و تأیید سرمایه گذاری‎ های مستقیم خارجی و افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی با سیاست‎‎های مشخص شده می ‎باشد. این قانون مدیریت عملیات سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تنظیم می‎کند.» جهت مطالعه ی بیشتر در این مورد روی مقاله ی چگونه تحت قوانین سرمایه‌گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟ کلیک کنید.
Read More
چگونه تحت قوانین سرمایه‌گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟

چه زندگی و امکاناتی در انتظار دانشجویان خارجی در ترکیه است؟

ساختمان‎ های آموزشی و محوطه‎ های دانشگاهی در ترکیه به جای این که به صورت بناهای‎ معمول شهری باشند در فضاهای خاصی تجمع یافته اند و مجهز به امکاناتی هستند که تنها دانشجویان می‎ توانند از آن‌ ها استفاده کنند. ترکیه از این جهت کشور بسیار ایده آلی برای ادامه ‌ی تحصیل به شمار می رود. کامپوس‎ ها محوطه هایی هستند با فضاها و امکانات خاص که دانشگاه‌ها برای هر چه بهتر شدن شرایط زندگی دانشجویان تدارک می‌ بینند. این فضاها که از قبیل سالن ‎های ورزشی، باشگاه‎ های دانشجویی، کتابخانه، آزمایشگاه، رستوران، کافه، سالن‎ های سینما و فضاهای بسیار متفاوت دیگری می باشند، برای فعالیت و آسایش هر چه بیشتر دانشجویان تعبیه شده اند. در مقاله ی چه نوع زندگی و امکاناتی در انتظار دانشجویان خارجی در ترکیه است به معرفی برخی از دانشگاه‌ ها با کامپوس‎ های برجسته و شرح امکانات آن ها پرداخته ایم.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی درترکیه دارای ویژگی های خاص

تحت «قانون استخدام پرسنل خارجی در سرمایه گذاری مستقیم خارجی»، مجوز کار تحت قواعد خاصی بوده و راحتی در صدور این مجوز هدف گذاری شده است. در سرمایه گذاری های مستقیم خارجی که تحت این پوشش نیستند درخواست های صدور مجوز کار برای پرسنلی که استخدام خواهند شد، تابع احکام عمومی مذکور (قانون شماره ۴۸۱۷ و مقررات اجرایی) می باشد. دو شرط اصلی تحت قانون استخدام پرسنل خارجی در سرمایه گذاری های مستقیم خارجی تعیین کننده است. با کلیک بر روی سرمایه گذاری مستقیم خارجی درترکیه دارای ویژگی های خاص اطلاعات مورد نظر در این زمینه را می توانید مطالعه بفرمایید.

اجازه ی کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه

مطابق قوانین برای صدور اجازه ی کار، کارفرما و کارجوی خارجی باید دارای یک سری صلاحیت های خاصی باشند. در صورت مطابق بودن با این صلاحیت ها نیز نباید این گونه برداشت شود که اجازه ی کار صادر خواهد شد. معیارهای مذکور صرفاً برای مراجعه جهت دریافت مجوز ضروری هستند. صدور و یا عدم صدور مجوز توسط کارشناسان وزارت کار و امور اجتماعی ارزیابی شده و تابع متغیرهای گوناگونی از قبیل وضعیت بازار کار، وضعیت اقتصادی، ساختار مالی کارفرما، سهم اشتغال زایی و تحقیقات امنیتی در مورد فرد خارجی می باشد.

معیارهای مجوز کار برای اتباع خارجی

در محل کاری که مجوز کار در آن درخواست شده حداقل ۵ نفر با تابعیت ترک و با بیمه ی تأمین اجتماعی باید مشغول به کار باشند. در صورتی که در همان محل کار برای بیش از یک نفر اتباع خارجی درخواست صدور مجوز کار شده باشد، بعد از نخستین تبعه ای که مجوز کار برایش صادر شده، به ازای هر شخص خارجی، ۵ نفر دیگر با تابعیت ترک و به صورت جداگانه نیز باید استخدام شود .مجوز کار چگونه دریافت می شود؟
Read More
اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه

شغل های غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه

از شرایط کار خارجیان در ترکیه، ممنوع نبودن شغل درخواستی برای فرد خارجی می باشد. مطابق بند ۱ ماده ۱۵ قانون اقامت و مسافرت اتباع خارجی، خارجیان در ترکیه فقط در زمینه های شغلی اجازه داده شده، می توانند کار کنند. قانون گذرنامه نیز با حکمی مشابه در زمینه ی اشتغال خارجیان محدودیت هایی به کار گرفته است. مشاغل غیر مجاز و ممنوع برای خارجیان را می توانید در مطلب عناوین شغلی غیر مجاز برای خارجیان در ترکیه رؤیت بفرمایید.

مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه

خبر خوب به پزشکانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند این می باشد که موذن اوغلو، وزیر بهداشت ترکیه طی جلسه تشکیلی در دفتر ریاست جمهوری در ادیرنه بیان کرد: با کمبود ۳۰ هزار پزشک مواجه هستیم، از خارج کشور پزشک درخواست خواهیم کرد. در حال حاضر با کمبود ۲۰ هزار متخصص و ۱۰ هزار پزشک عمومی مواجه هستیم. برای این که مراکز خصوصی سلامت بتوانند با پزشکان خارجی در ترکیه همکاری کنند نخست باید درخواست مجوز اولیه از وزارت بهداشت کنند. شغل پزشکی که در دوره های قبلی جزءِ مشاغل غیرمجاز برای خارجیان ترکیه بود اکنون آزاد می باشد. مدارک مورد نیاز و قوانین و شرایط برای اخذ مجوز پزشکان خارجی را با کلیک بر روی متن مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه بخوانید.

شرایط استخدام معلمین خارجی در ترکیه

وزارت کار جهت صدور مجوز کار برای معلمین خارجی در ترکیه که در مؤسسات آموزش غیرانتفاعی کار خواهند کرد یک سری ترتیباتی را ارائه کرده است : مطلب شرایط استخدام معلمین خارجی در ترکیه را در این مورد بخوانید.

اجازه کار برای مهندسین خارجی در ترکیه

اصول مربوط به مجوز کار مهندسان و معماران مطابق ماده ۲۱ قانون جدید ۶۷۳۵ نیروی کار بین المللی، تعیین شده است. مهندسین و معمارانی که آموزش های خود را در دانشکده های تحصیلات تکمیلی گذرانده و یا در خارج از کشور در مراکزی که از سوی مقامات ذیربط و یا مؤسسه ی آموزش عالی که توسط شورای عالی آموزش به رسمیت شناخته شده است سپری کرده اند، مشروط به دریافت مدارک خویش می توانند به صورت پروژه ای و یا موقت در ترکیه مشغول به کار شوند. بدین ترتیب مهندسین و معمارانی که جزءِ پرسنل واجد شرایط محسوب شده و در پروژه های مهم کشور ترکیه نقش کلیدی ایفا می کنند، بدون نیاز به فرآیندهای بیشتری، دریافت مجوز کارشان مورد هدف قرار گرفته است. مجوز کار برای مهندسین خارجی چگونه دریافت می شود؟
Read More
اجازه کار برای مهندسین خارجی در ترکیه

و در نهایت آینده شغلی تان را در ترکیه ارتقا دهید!

نخست مطلبی که ما در خصوص آنچه باید قبل از کار در ترکیه بدانید نوشته ایم را بخوانید تا اطلاعات تکمیلی در خصوص این مطلب را بدانید. همه روزه در صفحات روزنامه ها شاهد مشهور شدن بسیاری از افراد خارجی در ترکیه می باشیم. همچنین به وفور شاهد کسب شهروندی دوگانه توسط فوتبالیست ها نیز شده ایم. در مقاله ی «آینده شغلی تان را در ترکیه ارتقا دهید! داستان های موفقیت از ترکیه» بر آن شدیم تا اشاره ای به تاجران موفق خارجی در ترکیه که در بخش های مختلف مشغول به کار هستند، داشته باشیم.
Switch The Language

  ایپک اِویز (IPEK EVIZ) یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ “ایپک یولی آراز” ؛ یک شرکت مشاور و کارگزار حرفه ای املاک در ازمیر ترکیه است که از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است.

  ایپک اِویز بصورت بین‌المللی با استفاده از یک شبکه قوی از مشاوران و عوامل املاک و مستغلات با تجربه و قابل اعتماد کار می‌کند و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ایرانیان و خارجیان ارائه می‌دهد.

  تلفن

  021-910-10-507
  041-910-10-507

  ایمیل

  info@Ipekeviz.com