تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

با توجه به اهمیت تحصیل و نقش مهمی که در آینده شغلی فرزندانمان ایفا می کند، آینده نگری و سرمایه گذاری در این زمینه امری بسیار مهم می باشد. هر پدر و مادری تمایل به فراهم آوردن بهترین شرایط تحصیل برای فرزند خود می باشد و همیشه در تلاش است با انتخاب بهترین مدرسه، بهترین معلم و در ادامه انتخاب بهترین رشته تحصیلی، موقعیت های علمی و کاری خوبی را برای آنها محیا سازد. در این میان، دانشجویان رشته های مختلف نیز علاقه مند هستند برای دریافت مدارج علمی بالاتر و خود، به دانشگاه های معتبرتر و به روزتری راه پیدا کنند. تلاش برای ادامه تحصیل در مراکز آموزشی و سطوح مختلف علمی در خارج از کشور، بویژه کشورهایی که دارای شهرهای به اصطلاح دانشجویی یا علمی شناخته می شوند، بیشترین تقاضا را دارد.

کشور ترکیه به دلیل موقعیت منحصر به فرد خود در شاهراه ارتباطی بین آسیا و اروپا، توریست پذیری، بالا بودن میزان امنیت و وجود قوانین به روز شده در جهت جذب توریست و سرمایه گذاران خارجی، یکی از مناسب ترین کشورهاست. از این رو ، شهر ازمیر به دلیل همجواری با دریای زیبای اژه و نزدیکی به فرهنگی مدیترانه ای، با داشتن انواع مراکز علمیِ دولتی، خصوصی و بین المللی در سطوح مختلف که حتی برخی از آنها به چندین زبان های بین المللی اقدام به آموزش می کنند، بهترین گزینه برای متقاضیان دریافت اقامت تحصیلی یا خانواده هایی است که تمایل به شروع یک زندگی نو برای خود و فرزندانشان می باشند.

تحصیلات ابتدایی و راهنمایی

تحصیل در دوره ابتدایی در ترکیه ‌(Ilk Ogertim)،  از ۶ سالگی شروع می شود و طول دوره ۵ سال می‌ باشد که بعد از آن، دوره 4 ساله دوره راهنمایی ۴ آغاز می ‌شود. در ازمیر مدارس در دو نوع دولتی و خصوصی دایر می باشند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما شهریه مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. همچنین، در مدارس بین المللی ازمیر، تدریس  به چهار زبان: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی، صورت می گیرد.

مدارس ابتدایی ترکیه

تحصیلات دبیرستانی و پیش دانشگاهی

تحصیل در مقطع دبیرستان‌ (Lise)، به مدت ۴ الی ۵ سال به طول می ‌انجامد. مدارس مقطع دبیرستان در دو نوع دولتی و آناتولی می ‌باشند. در مدارس دولتی تدریس به صورت استاندارد انجام می پذیرد و در مدارس آناتولی زبان‌ های خارجی تدریس می ‌شوند. دوره دبیرستان‌ شامل‌ رشته‌ های: علوم‌ انسانی، ریاضی، فیزیک، فنی‌ و علوم‌ تجربی است اما می ‌توان‌ تحصیلات‌ دبیرستانی‌ را در رشته ‌های علوم‌ دینی و هنرستان‌ های‌ صنعتی‌ نیز ادامه‌ داد که‌ طول‌ تحصیلات‌ در این‌ رشته‌ ها معمولا ۱۲ سال‌ است. در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌ آموزان‌ مدرک‌ دیپلم‌ (Lise Diplomasi)، اعطاء می ‌شود و پس از شرکت در امتحانات جامع و قبولی، دانش آموزان می توانند به دانشگاه راه یابند.

دبیرستان در ترکیه

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌

برای‌ ورود به‌ دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ کشور ترکیه‌، داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و گذراندن‌ آزمون‌ سراسری‌ (کنکور)، الزامی‌ است. آزمون‌ سراسری‌ برای‌ متقاضیان‌ خارجی‌ و محلی متفاوت‌ است‌ و برای خارجیان‌ به‌ زبان ‌های ترکی‌ و انگلیسی‌ و برای مردم‌ ترکیه‌ به‌ زبان‌ ترکی‌ برگزار می‌ شود. دروس نیز‌ امتحانی‌ شامل:‌ ریاضی، فیزیک، شیمی، معلومات‌ عمومی و هوش‌، است. پذیرش‌ دانشجو در دانشگاه‌ها نیز بر اساس‌ رتبه‌ آنان‌ در آزمون‌ سراسری صورت‌ می ‌گیرد.

دانشگاه ترکیه

‌‌دوره‌ های تحصیلی در مراکز آموزش عالی نیز از Ön Lisans Diplomasi  تا سطح DOKTORA (Ph.D.)، می باشد که. توضیحات بیشتر در این زمینه و نحوه‌ ارزشیابی مدارک‌ تحصیلی در ترکیه را می توانید با مطالعه مقاله راهنمای تحصیل در ترکیه، بدست آورید.

ویزای دانشجویی ترکیه

مجوز اقامت دانشجویی، مجوزی است که دانشجویان خارجی وابسته به موسسات آموزش عالی در ترکیه، جهت تحصیل در مقاطع: فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، باید اخذ نمایند. صدور ویزای تحصیلی به صورت یک ساله است و دانشجو پس از ورود به کشور ترکیه، می بایست در عرض یک ماه اقدام به دریافت برگه اقامت یک ساله از پلیس اتباع بیگانه کند که پس از آن می‌ تواند مکررا تردد کند. جزییات مدارک مورد نیاز جهت مجوز اقامت دانشجویی و سایر اطلاع مورد نیاز علاقمندان نیزدر مقاله مراحل گرفتن مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه، فراهم آمده تا بطور کامل راهنمای آنها باشد.

بورسیه ی تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه

   دولت ترکیه به منظور افزایش تعداد دانشجویان خارجی، مزایایی را در اختیار این دانشجویان قرار داده است؛ یکی از نمونه ‌‌های این مزایا، بورسیه‌‌ هایی هستند که براساس امتیازهای کسب شده در آزمون‌ های داخلی و بین المللی، به دانشجویان اعطا می ‌شود. میانگین هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های ترکیه و نیز میانگین هزینه زندگی دانشجویی در طول یک سال، مواردی هستند که در مقاله راهنمای تحصیل در ترکیه، بدانها اشاره شده است.

بورسیه های ترکیه

شرایط کار کردن دانشجویان

شما با داشتن ویزای دانشجویی، می توانید در هر هفته ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام بدهید؛ دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری نیز که دارای مجوز اقامت دانشجویی هستند، می ‎توانند به طور مستقیم با اخذ مجوز کار (مطابق قانون شماره ۶۷۳۵)، کار کنند. دانشجویانی که در مقاطع فوق دیپلم ثبت نام کرده‎اند هم مشروط به عدم تجاوز از ۲۴ ساعت در هفته، می ‎توانند به کار مشغول شوند.

جایگاه دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی جهانی

دانشگاه های ترکیه بین ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه های بالای جهان قرار دارند. برای مشاهده رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در جهان، کافیست نام دانشگاه یا شهر را در سیستم URAP، قید کنید تا طی چند ثانیه، امتیاز بندی دانشگاه را به شما نمایش بدهد. URAP، در گزارشات اتحادیه اروپا، به عنوان یک سیستم رده بندی قابل اعتماد مطرح می باشد و همواره با انجام رتبه بندی های به روز، کمک بزرگی در انتخاب دانشگاه به دانشجویان می کند. برای آگاهی از رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی بر اساس سیستم URAP، می توانید مقاله جایگاه دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی جهانی، را مطالعه فرمایید.

شرایط پذیرش برای مقطع لیسانس در ترکیه

   ترکیه به لحاظ وجود دانشگاه هایی با رتبه های برتر جهانی، اساتید موفق دانشگاهی و امکانات پیشرفته آزمایشگاهی، برای بسیاری از دانشجویانی که می خواهند تحصیلات لیسانس و مقاطع بالاتر را کسب کنند، کشور بسیار ایده آلی به شمار می آید. در ترکیه 53 دانشگاه دولتی و 24 دانشگاه متعلق به بنیاد های مختلف وجود دارند که در مجموع 1/9 میلیون دانشجو مشغول به تحصیل در این مراکز می باشند. نظیر هر کشور و هر سیستم آموزشی، محصلین خارجی که می خواهند در ترکیه آموزش ببیند باید در آزمون ویژه ای نمره قبولی کسب کنند. این آزمون که در ترکیه به نام YÖS شناخته می شود، معیارهای مختلفی را می سنجد. آزمون YÖS نوعی امتحان ورودی است که فقط دانشجویان خارجی می توانند در آن شرکت کنند. درآزمون YÖS که از دو مرحله تشکیل شده، دانش آموزان نخست می بایست در آزمون «تست مهارت های پایه آموزش» قبول شوند تا بتوانند به مراحل بعدی راه پیدا کنند.

جزئیات بیشتر در این زمینه و همچنین پیرامون آزمون YÖS، آزمون های مختص هر دانشگاه و تاریخ ثبت نام، اطلاعات زمینه ای و سایت های رسمی دانشگاه های مربوطه را در مقاله های پیش رو، جهت مطالعه در اختیارتان قرار داده شده است.

سبک زندگی و امکانات اختصاص داده شده به دانشجویان خارجی

ساختمان‎ های آموزشی و محوطه‎ های دانشگاهی به جای این که در ترکیه به صورت بناهای‎ معمول شهری باشند، در فضاهای خاصی تجمع یافته اند و مجهز به امکاناتی هستند که تنها دانشجویان می‎ توانند از آن‌ ها استفاده کنند؛ برای همین، ترکیه از این جهت کشور بسیار ایده آلی برای ادامه تحصیل به شمار می رود. کامپوس‎ ها (Campus)، محوطه هایی هستند که دانشگاه‌ها برای هر چه بهتر شدن شرایط زندگی دانشجویان، با فضاها و امکاناتی خاص تدارک می‌ بینند. این فضاها که از قبیل: سالن ‎های ورزشی، باشگاه‎ های دانشجویی، کتابخانه، آزمایشگاه، رستوران، کافه، سالن‎ های سینما و فضاهای بسیار متفاوت دیگری می باشند، برای فعالیت و آسایش هر چه بیشتر دانشجویان درنظر گرفته شده اند. در مقاله چه نوع زندگی و امکاناتی در انتظار دانشجویان خارجی در ترکیه است، به معرفی برخی از دانشگاه‌ ها و کامپوس‎ های برجسته و شرح امکانات آن ها پرداخته ایم.

شهرهای دانشگاهی ترکیه

اغلب دانشگاه‌‌ های مشهور و بزرگ ترکیه در شهرهای: استانبول، آنکارا، ازمیر و آدانا، قرار دارند. البته در سایر شهرها مانند: اسکی‌شهر، اسپارتا و آنتالیا، دانشگاه‌ های معتبر پذیرای دانشجویان بین المللی هستند.

 • تحصیل در ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ و مهم ترکیه است؛ پس از استانبول و آنکارا، ازمیر به عنوان یک شهر تجاری، صنعتی و بندری، دارای موقعیت ممتازی است. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد و همه ساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان خارجی است. وجود دانشگاه‌ های معتبری در این شهر که از جمله بارزترین آن‌ ها می ‌توان به دانشگاه صنعتی ازمیر اشاره کرد، ارائه دهنده رشته‌ های فنی و مهندسی جهت تدریس می ‌باشند. شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ ها، مطابق شرایط عمومی دیگر دانشگاه‌ های ترکیه است و اطلاعات بیشتر در این پیرامون، در مقاله نحوه آموزش در مدارس و دانشگاه های ازمیر، در دسترس می باشد.

 • معرفی مدارس 9 ایلول ازمیر

موسسه آموزشی 9Eylül ، واقع در زمینی به مساحت ۴۰۰۰۰ متر مربع،  دربرگیرنده مدارس ۴ زبانه در همه مقاطع است. این موسسه در فاصله ۱۰ دقیقه ای از پروژه «تریاندا» و شامل تخفیف ۲۰ درصدی برای ساکنین آن می باشد. یکی از اهداف اصلی کالج ۹ ایلول، تعلیم فرزندانی شاد، با اعتماد به نفس و موفق جهت ورود به جامعه می باشد. این کالج یکی از مجهزترین کالج ها از بابت امکانات و به کارگیری شیوه های نوین آموزشی است. برای آشنایی با امکانات و تجهیزات این کالج، مطلب مقاله معرفی مدارس 9 ایلول ازمیر، را به شما توصیه می کنیم.

زبان آموزشی در ترکیه

همانطور که می دانید، در اغلب موارد، بزرگترین مانع دانشجویان برای تحصیل دانشگاهی در یک کشور خارجی، زبان است. ترکیه از این نظر دارای الگوی آموزش دانشگاهی آسان تری برای اغلب دانشجویان می باشد؛ چراکه دانشگاه های ترکیه به ۲ زبان ترکی و انگلیسی آموزش می دهند. شما می توانید از طریق مطالعه مقاله های زیر، در خصوص راهکارهای یادگیری زبان، تکنیک های کاربردی برای یادگیری زبان استانبولی، اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید:

گذراندن دوره های کارآموزی در ترکیه

ترکیه با دانشگاه های تراز بالا در رتبه بندی جهانی و شاخه های صنعتی پیشرو در بخش های مختلف، همراه با کیفیت بالای استانداردهای فراهم شده برای دانشجویان، توانسته بین کشورهایی در رتبه خوبی قرار بگیرد تا دانشجویان خارجی آن را برای کار آموزی انتخاب کنند. برای دانشجویانی که می خواهند در ترکیه دوره کارآموزی خود را سپری کنند، دو قانون مختلف وجود دارد؛

 • دانشجویان اتباع خارجی که در ترکیه آموزش می بینند، چنانچه در شرایط محل آموزشی شان کارآموزی اجباری باشد، در شرکت های تحت حوزه آموزش کاربردی، می توانند بدون انجام کار اضافی این دوره را سپری کنند.
 • دانشجویان خارجی که آموزش خود را در خارج از ترکیه گذرانده و می خواهند کارآموزی شان را در ترکیه بگذرانند، تحت پوشش ماده ۵۵ قانون شماره ۴۸۱۷، قرار می گیرند؛ لذا از این نوع دانشجویان مجوز کار درخواست می شود.

فهرست مدارک مورد نیاز برای کارآموزی دانشجویانی که در ترکیه آموزش دیده اند و برای کارآموزی دانشجویانی که در خارج از ترکیه آموزش دیده اند، در مقاله آنچه باید دانشجویان خارجی که می خواهند کارآموزی خود را در ترکیه بگذرانند، انجام دهند، ببطور کامل ارائه شده است.

جلسات مشاوره در خصوص ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ازمیر

با توجه به اینکه یکی از دغدغه های مهم شما عزیزان، آینده تحصیلی خودتان یا فرزندانتان در مدارس و دانشگاه های بین المللی در ترکیه می باشد، و همچنین از آنجایی که بر خود واجب می دانیم تا اطلاعات دقیق و کاربردی و صحیحی را چه در مورد اقامت و چه در مورد تحصیل در اختیار شما قرار دهیم، لذا تصمیم گرفتیم تا جلسات مشاوره خصوصی و گروهی در خصوص ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه برگزار نماییم.

شما می توانید در صورت تمایل، با کلیک بر روی جلسات مشاوره خصوصی و گروهی در خصوص ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه، از شرایط و چگونگی بهره ‌مند شدن از جلسات مشاوره ما آگاه شوید و از این فرصت استفاده نمایید.

شرایط تحصیل در ترکیه

با توجه به اهمیت تحصیل و نقش مهمی که در آینده شغلی فرزندانمان ایفا می کند، آینده نگری و سرمایه گذاری در این زمینه امری بسیار مهم می باشد. هر پدر و مادری تمایل به فراهم آوردن بهترین شرایط تحصیل برای فرزند خود می باشد و همیشه در تلاش است با انتخاب بهترین مدرسه، بهترین معلم و در ادامه انتخاب بهترین رشته تحصیلی، موقعیت های علمی و کاری خوبی را برای آنها محیا سازد. در این میان، دانشجویان رشته های مختلف نیز علاقه مند هستند برای دریافت مدارج علمی بالاتر و خود، به دانشگاه های معتبرتر و به روزتری راه پیدا کنند. تلاش برای ادامه تحصیل در مراکز آموزشی و سطوح مختلف علمی در خارج از کشور، بویژه کشورهایی که دارای شهرهای به اصطلاح دانشجویی یا علمی شناخته می شوند، بیشترین تقاضا را دارد.

کشور ترکیه به دلیل موقعیت منحصر به فرد خود در شاهراه ارتباطی بین آسیا و اروپا، توریست پذیری، بالا بودن میزان امنیت و وجود قوانین به روز شده در جهت جذب توریست و سرمایه گذاران خارجی، یکی از مناسب ترین کشورهاست. از این رو ، شهر ازمیر به دلیل همجواری با دریای زیبای اژه و نزدیکی به فرهنگی مدیترانه ای، با داشتن انواع مراکز علمیِ دولتی، خصوصی و بین المللی در سطوح مختلف که حتی برخی از آنها به چندین زبان های بین المللی اقدام به آموزش می کنند، بهترین گزینه برای متقاضیان دریافت اقامت تحصیلی یا خانواده هایی است که تمایل به شروع یک زندگی نو برای خود و فرزندانشان می باشند.

تحصیلات ابتدایی و راهنمایی

تحصیل در دوره ابتدایی در ترکیه ‌(Ilk Ogertim)،  از ۶ سالگی شروع می شود و طول دوره ۵ سال می‌ باشد که بعد از آن، دوره 4 ساله دوره راهنمایی ۴ آغاز می ‌شود. در ازمیر مدارس در دو نوع دولتی و خصوصی دایر می باشند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما شهریه مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. همچنین، در مدارس بین المللی ازمیر، تدریس  به چهار زبان: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی، صورت می گیرد.

مدارس ابتدایی ترکیه

تحصیلات دبیرستانی و پیش دانشگاهی

تحصیل در مقطع دبیرستان‌ (Lise)، به مدت ۴ الی ۵ سال به طول می ‌انجامد. مدارس مقطع دبیرستان در دو نوع دولتی و آناتولی می ‌باشند. در مدارس دولتی تدریس به صورت استاندارد انجام می پذیرد و در مدارس آناتولی زبان‌ های خارجی تدریس می ‌شوند. دوره دبیرستان‌ شامل‌ رشته‌ های: علوم‌ انسانی، ریاضی، فیزیک، فنی‌ و علوم‌ تجربی است اما می ‌توان‌ تحصیلات‌ دبیرستانی‌ را در رشته ‌های علوم‌ دینی و هنرستان‌ های‌ صنعتی‌ نیز ادامه‌ داد که‌ طول‌ تحصیلات‌ در این‌ رشته‌ ها معمولا ۱۲ سال‌ است. در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌ آموزان‌ مدرک‌ دیپلم‌ (Lise Diplomasi)، اعطاء می ‌شود و پس از شرکت در امتحانات جامع و قبولی، دانش آموزان می توانند به دانشگاه راه یابند.

دبیرستان در ترکیه

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌

برای‌ ورود به‌ دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ کشور ترکیه‌، داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و گذراندن‌ آزمون‌ سراسری‌ (کنکور)، الزامی‌ است. آزمون‌ سراسری‌ برای‌ متقاضیان‌ خارجی‌ و محلی متفاوت‌ است‌ و برای خارجیان‌ به‌ زبان ‌های ترکی‌ و انگلیسی‌ و برای مردم‌ ترکیه‌ به‌ زبان‌ ترکی‌ برگزار می‌ شود. دروس نیز‌ امتحانی‌ شامل:‌ ریاضی، فیزیک، شیمی، معلومات‌ عمومی و هوش‌، است. پذیرش‌ دانشجو در دانشگاه‌ها نیز بر اساس‌ رتبه‌ آنان‌ در آزمون‌ سراسری صورت‌ می ‌گیرد.

دانشگاه ترکیه

‌‌دوره‌ های تحصیلی در مراکز آموزش عالی نیز از Ön Lisans Diplomasi  تا سطح DOKTORA (Ph.D.)، می باشد که. توضیحات بیشتر در این زمینه و نحوه‌ ارزشیابی مدارک‌ تحصیلی در ترکیه را می توانید با مطالعه مقاله راهنمای تحصیل در ترکیه، بدست آورید.

ویزای دانشجویی ترکیه

مجوز اقامت دانشجویی، مجوزی است که دانشجویان خارجی وابسته به موسسات آموزش عالی در ترکیه، جهت تحصیل در مقاطع: فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، باید اخذ نمایند. صدور ویزای تحصیلی به صورت یک ساله است و دانشجو پس از ورود به کشور ترکیه، می بایست در عرض یک ماه اقدام به دریافت برگه اقامت یک ساله از پلیس اتباع بیگانه کند که پس از آن می‌ تواند مکررا تردد کند. جزییات مدارک مورد نیاز جهت مجوز اقامت دانشجویی و سایر اطلاع مورد نیاز علاقمندان نیزدر مقاله مراحل گرفتن مجوز اقامت دانشجویی در ترکیه، فراهم آمده تا بطور کامل راهنمای آنها باشد.

بورسیه ی تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه

   دولت ترکیه به منظور افزایش تعداد دانشجویان خارجی، مزایایی را در اختیار این دانشجویان قرار داده است؛ یکی از نمونه ‌‌های این مزایا، بورسیه‌‌ هایی هستند که براساس امتیازهای کسب شده در آزمون‌ های داخلی و بین المللی، به دانشجویان اعطا می ‌شود. میانگین هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های ترکیه و نیز میانگین هزینه زندگی دانشجویی در طول یک سال، مواردی هستند که در مقاله راهنمای تحصیل در ترکیه، بدانها اشاره شده است.

بورسیه های ترکیه

شرایط کار کردن دانشجویان

شما با داشتن ویزای دانشجویی، می توانید در هر هفته ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام بدهید؛ دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری نیز که دارای مجوز اقامت دانشجویی هستند، می ‎توانند به طور مستقیم با اخذ مجوز کار (مطابق قانون شماره ۶۷۳۵)، کار کنند. دانشجویانی که در مقاطع فوق دیپلم ثبت نام کرده‎اند هم مشروط به عدم تجاوز از ۲۴ ساعت در هفته، می ‎توانند به کار مشغول شوند.

جایگاه دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی جهانی

دانشگاه های ترکیه بین ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه های بالای جهان قرار دارند. برای مشاهده رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در جهان، کافیست نام دانشگاه یا شهر را در سیستم URAP، قید کنید تا طی چند ثانیه، امتیاز بندی دانشگاه را به شما نمایش بدهد. URAP، در گزارشات اتحادیه اروپا، به عنوان یک سیستم رده بندی قابل اعتماد مطرح می باشد و همواره با انجام رتبه بندی های به روز، کمک بزرگی در انتخاب دانشگاه به دانشجویان می کند. برای آگاهی از رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی بر اساس سیستم URAP، می توانید مقاله جایگاه دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی جهانی، را مطالعه فرمایید.

شرایط پذیرش برای مقطع لیسانس در ترکیه

   ترکیه به لحاظ وجود دانشگاه هایی با رتبه های برتر جهانی، اساتید موفق دانشگاهی و امکانات پیشرفته آزمایشگاهی، برای بسیاری از دانشجویانی که می خواهند تحصیلات لیسانس و مقاطع بالاتر را کسب کنند، کشور بسیار ایده آلی به شمار می آید. در ترکیه 53 دانشگاه دولتی و 24 دانشگاه متعلق به بنیاد های مختلف وجود دارند که در مجموع 1/9 میلیون دانشجو مشغول به تحصیل در این مراکز می باشند. نظیر هر کشور و هر سیستم آموزشی، محصلین خارجی که می خواهند در ترکیه آموزش ببیند باید در آزمون ویژه ای نمره قبولی کسب کنند. این آزمون که در ترکیه به نام YÖS شناخته می شود، معیارهای مختلفی را می سنجد. آزمون YÖS نوعی امتحان ورودی است که فقط دانشجویان خارجی می توانند در آن شرکت کنند. درآزمون YÖS که از دو مرحله تشکیل شده، دانش آموزان نخست می بایست در آزمون «تست مهارت های پایه آموزش» قبول شوند تا بتوانند به مراحل بعدی راه پیدا کنند.

جزئیات بیشتر در این زمینه و همچنین پیرامون آزمون YÖS، آزمون های مختص هر دانشگاه و تاریخ ثبت نام، اطلاعات زمینه ای و سایت های رسمی دانشگاه های مربوطه را در مقاله های پیش رو، جهت مطالعه در اختیارتان قرار داده شده است.

سبک زندگی و امکانات اختصاص داده شده به دانشجویان خارجی

ساختمان‎ های آموزشی و محوطه‎ های دانشگاهی به جای این که در ترکیه به صورت بناهای‎ معمول شهری باشند، در فضاهای خاصی تجمع یافته اند و مجهز به امکاناتی هستند که تنها دانشجویان می‎ توانند از آن‌ ها استفاده کنند؛ برای همین، ترکیه از این جهت کشور بسیار ایده آلی برای ادامه تحصیل به شمار می رود. کامپوس‎ ها (Campus)، محوطه هایی هستند که دانشگاه‌ها برای هر چه بهتر شدن شرایط زندگی دانشجویان، با فضاها و امکاناتی خاص تدارک می‌ بینند. این فضاها که از قبیل: سالن ‎های ورزشی، باشگاه‎ های دانشجویی، کتابخانه، آزمایشگاه، رستوران، کافه، سالن‎ های سینما و فضاهای بسیار متفاوت دیگری می باشند، برای فعالیت و آسایش هر چه بیشتر دانشجویان درنظر گرفته شده اند. در مقاله چه نوع زندگی و امکاناتی در انتظار دانشجویان خارجی در ترکیه است، به معرفی برخی از دانشگاه‌ ها و کامپوس‎ های برجسته و شرح امکانات آن ها پرداخته ایم.

شهرهای دانشگاهی ترکیه

اغلب دانشگاه‌‌ های مشهور و بزرگ ترکیه در شهرهای: استانبول، آنکارا، ازمیر و آدانا، قرار دارند. البته در سایر شهرها مانند: اسکی‌شهر، اسپارتا و آنتالیا، دانشگاه‌ های معتبر پذیرای دانشجویان بین المللی هستند.

 

 • تحصیل در ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ و مهم ترکیه است؛ پس از استانبول و آنکارا، ازمیر به عنوان یک شهر تجاری، صنعتی و بندری، دارای موقعیت ممتازی است. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد و همه ساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان خارجی است. وجود دانشگاه‌ های معتبری در این شهر که از جمله بارزترین آن‌ ها می ‌توان به دانشگاه صنعتی ازمیر اشاره کرد، ارائه دهنده رشته‌ های فنی و مهندسی جهت تدریس می ‌باشند. شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ ها، مطابق شرایط عمومی دیگر دانشگاه‌ های ترکیه است و اطلاعات بیشتر در این پیرامون، در مقاله نحوه آموزش در مدارس و دانشگاه های ازمیر، در دسترس می باشد.

 

 • معرفی مدارس 9 ایلول ازمیر

موسسه آموزشی 9Eylül ، واقع در زمینی به مساحت ۴۰۰۰۰ متر مربع،  دربرگیرنده مدارس ۴ زبانه در همه مقاطع است. این موسسه در فاصله ۱۰ دقیقه ای از پروژه «تریاندا» و شامل تخفیف ۲۰ درصدی برای ساکنین آن می باشد. یکی از اهداف اصلی کالج ۹ ایلول، تعلیم فرزندانی شاد، با اعتماد به نفس و موفق جهت ورود به جامعه می باشد. این کالج یکی از مجهزترین کالج ها از بابت امکانات و به کارگیری شیوه های نوین آموزشی است. برای آشنایی با امکانات و تجهیزات این کالج، مطلب مقاله معرفی مدارس 9 ایلول ازمیر، را به شما توصیه می کنیم.

زبان آموزشی در ترکیه

همانطور که می دانید، در اغلب موارد، بزرگترین مانع دانشجویان برای تحصیل دانشگاهی در یک کشور خارجی، زبان است. ترکیه از این نظر دارای الگوی آموزش دانشگاهی آسان تری برای اغلب دانشجویان می باشد؛ چراکه دانشگاه های ترکیه به ۲ زبان ترکی و انگلیسی آموزش می دهند. شما می توانید از طریق مطالعه مقاله های زیر، در خصوص راهکارهای یادگیری زبان، تکنیک های کاربردی برای یادگیری زبان استانبولی، اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید:

گذراندن دوره های کارآموزی در ترکیه

ترکیه با دانشگاه های تراز بالا در رتبه بندی جهانی و شاخه های صنعتی پیشرو در بخش های مختلف، همراه با کیفیت بالای استانداردهای فراهم شده برای دانشجویان، توانسته بین کشورهایی در رتبه خوبی قرار بگیرد تا دانشجویان خارجی آن را برای کار آموزی انتخاب کنند. برای دانشجویانی که می خواهند در ترکیه دوره کارآموزی خود را سپری کنند، دو قانون مختلف وجود دارد؛

 • دانشجویان اتباع خارجی که در ترکیه آموزش می بینند، چنانچه در شرایط محل آموزشی شان کارآموزی اجباری باشد، در شرکت های تحت حوزه آموزش کاربردی، می توانند بدون انجام کار اضافی این دوره را سپری کنند.
 • دانشجویان خارجی که آموزش خود را در خارج از ترکیه گذرانده و می خواهند کارآموزی شان را در ترکیه بگذرانند، تحت پوشش ماده ۵۵ قانون شماره ۴۸۱۷، قرار می گیرند؛ لذا از این نوع دانشجویان مجوز کار درخواست می شود.

فهرست مدارک مورد نیاز برای کارآموزی دانشجویانی که در ترکیه آموزش دیده اند و برای کارآموزی دانشجویانی که در خارج از ترکیه آموزش دیده اند، در مقاله آنچه باید دانشجویان خارجی که می خواهند کارآموزی خود را در ترکیه بگذرانند، انجام دهند، ببطور کامل ارائه شده است.

جلسات مشاوره در خصوص ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ازمیر

با توجه به اینکه یکی از دغدغه های مهم شما عزیزان، آینده تحصیلی خودتان یا فرزندانتان در مدارس و دانشگاه های بین المللی در ترکیه می باشد، و همچنین از آنجایی که بر خود واجب می دانیم تا اطلاعات دقیق و کاربردی و صحیحی را چه در مورد اقامت و چه در مورد تحصیل در اختیار شما قرار دهیم، لذا تصمیم گرفتیم تا جلسات مشاوره خصوصی و گروهی در خصوص ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه برگزار نماییم.

شما می توانید در صورت تمایل، با کلیک بر روی جلسات مشاوره خصوصی و گروهی در خصوص ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه، از شرایط و چگونگی بهره ‌مند شدن از جلسات مشاوره ما آگاه شوید و از این فرصت استفاده نمایید.

برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما در امر گرفتن پاسپورت ترکیه و اخذ شهروندی

کافیست با یکی از شماره های زیر در ارتباط باشید :

0090-543-413-1173

0090-531-617-1953

Switch The Language

  ایپک اِویز (IPEK EVIZ) یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ “ایپک یولی آراز” ؛ یک شرکت مشاور و کارگزار حرفه ای املاک در ازمیر ترکیه است که از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است.

  ایپک اِویز بصورت بین‌المللی با استفاده از یک شبکه قوی از مشاوران و عوامل املاک و مستغلات با تجربه و قابل اعتماد کار می‌کند و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ایرانیان و خارجیان ارائه می‌دهد.

  تلفن

  0090-543-413-1173

  ایمیل

  info@Ipekeviz.com