قوانین اتباع خارجی در ترکیه

شرایط و قوانین اتباع خارجی در ترکیه

برقراری عدالت و برابری در اجرای مقررات حقوقی، چه در سطح یک کشور یا در عرصه بین المللی به منظور جلوگیری از نقض حقوق بشر و ایجاد یک سیستم شایسته شأن انسانی، موضوعی بسیار مهم می باشد. در این راستا، اتباع خارجی که در کشور ترکیه حضور دارند، دارای حقوق و مسئولیت های گوناگونی می باشند. قانون حمایت از حقوق اتباع خارجی و انواع اجازه های اقامت در چهارچوب این حقوق و مسئولیت ها، زمینه قانونی اقامت و فعالیت آنها را در کشور ترکیه فراهم می آورد. طبق جدیدترین آمار منشر شده، 650,308 تبعه خارجی بصورت رسمی و قانونی در کشور ترکیه اقامت دارند که این به معنی فراهم بودن بستر و پذیرش مردم مهمان نواز و دولت ترکیه، برای جذب گردشگر و پذیرش اتباع خارجی است (چه تعداد خارجی در ترکیه اقامت دارند؟).

حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه

متعاقب سیاست های اخیر دولت ترکیه مبنی بر: جذب سرمایه گذاران خارجی، فروش ملک به اتباع خارجی، آسان تر شدن شرایط دریافت شهروندی و اقامت ترکیه، ارائه انواع مجوزهای کار و تحصیل و بسیاری موارد دیگر، که منجرب به حضور بیشتر اتباع خارجی در کشور ترکیه می شود، توجه و ضروت به حقوق فردی و اجتماعی انها بیش از پیش خود را آشکار می کند. بر این اساس، دولت ترکیه با تعریف سرفصل هایی، نسبت به قبل توجه بیشتری به این موضوع نشان داده که در زیر به عنواین آنها اشاراتی می شود:

 • قوانین حفاظتی از حقوق امنیت اجتماعی اتباع خارجی
 • توافقنامه دوجانبه تامین اجتماعی با کشور تبعه خارجی
 • تاثیر توافقنامه دوجانبه تامین اجتماعی بر بیمه اتباع خارجی
 • حقوق درمانی و بهداشتی اتباع خارجی
 • شرایط بهره مندی اتباع خارجی از حقوق درمانی و بهداشتی
 • بیمه بیکاری برای اتباع خارجی
 • برخورداری اتباع خارجی از حقوق حق سنوات و مرخصی با حقوق
 • مشاغل قانونی برای اتباع خارجی
 • امکان بازنشستکی اتباع خارجی در ترکیه

جزییات بیشتر در این خصوص، در مقاله: خارجیان ساکن در ترکیه از چه حقوق اجتماعی برخوردار هستند؟، مفصلا شاره شده است.

اتباع خارجی در ترکیه

بر اساس قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (YUKK)، به شماره 6458، مجوز اقامت عبارت است از مدرکی که به اقامت فرد در ترکیه وجه قانونی می دهد. این مجوز که از سوی مقامات ذی صلاح تنظیم می گردد، به اتباع خارجی حق اقامت در کشور ترکیه را برای مدت و مکان معین می دهد. اجازه اقامت که به لحاظ حفظ نظم عمومی دارای اهمیت بسیاری است، در صورت درخواست یک تبع خارجی و پس از ارائه مدارک لازم، دارا بودن شرایطِ تعیین شده و متناسب با نوع اقامت درخواستی، صادر می گردد. این اجازه اقامت باعث می شود فرد بتواند در ترکیه تحصیل، زندگی و کار نماید (یا درصورت تمایل، کسب و کار خود را راه اندازی کند). اتباع خارجی ای که اجازه اقامت در ترکیه را کسب می کنند، بدون نیاز به اخذ ویزا، می توانند به این کشور ورود و خروج کنند (اجازه اقامت برای افراد خارجی در ترکیه).

foreign-laws-turkey

بر اساس قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (YUKK)، به شماره 6458، مجوز اقامت عبارت است از مدرکی که به اقامت فرد در ترکیه وجه قانونی می دهد. این مجوز که از سوی مقامات ذی صلاح تنظیم می گردد، به اتباع خارجی حق اقامت در کشور ترکیه را برای مدت و مکان معین می دهد. اجازه اقامت که به لحاظ حفظ نظم عمومی دارای اهمیت بسیاری است، در صورت درخواست یک تبع خارجی و پس از ارائه مدارک لازم، دارا بودن شرایطِ تعیین شده و متناسب با نوع اقامت درخواستی، صادر می گردد. این اجازه اقامت باعث می شود فرد بتواند در ترکیه تحصیل، زندگی و کار نماید (یا درصورت تمایل، کسب و کار خود را راه اندازی کند). اتباع خارجی ای که اجازه اقامت در ترکیه را کسب می کنند، بدون نیاز به اخذ ویزا، می توانند به این کشور ورود و خروج کنند (اجازه اقامت برای افراد خارجی در ترکیه).

foreign-laws-turkey

فردی که به واسطه داشتن اجازه اقامت در کشور ترکیه حضور دارد، می تواند به شرط حفظ شرایط لازم اقامت هر زمان که خواست، بدون خروج از ترکیه این اجازه را تمدید نماید (مطالعه مقاله های: هزینه های اجازه اقامت در ترکیه (2019)، و آنچه باید در زمینه تمدید مجوز اقامت در ترکیه بدانید). اشخاص با تابعیت خارجی که مجوز اقامت در ترکیه را پیش از این دریافت کرده اند، می توانند منزلی اجاره کنند. ناگفته پیداست برای آن دسته از اتباع خارجی که قصد اجاره منزلی را دارند، عقد قرارداد در چهارچوب قوانین کشور ترکیه، اهمیت زیادی در جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی در آینده دارد (مراجعه به مقاله: آنچه که باید هنگام اجاره خانه در ترکیه دقت شود).

دلایل اخراج اتباع خارجی از ترکیه

مطابق با ماده 19 قانون 5683 درخصوص اجازه اقامت برای اتباع خارجی در ترکیه و مسافرت آنها بدین شرح می باشد: «چنانچه از سوی وزارت کشور، ماندن تبعه خارجی در کشور برعلیه امنیت عمومی، سیاسی و موجبات اداری باشد، وی می بایست در مدت زمان تعیین شده اقدام به ترک خاک کشور ترکیه بنماید. اشخاصی که در پایان این مدت کشور را ترک نکرده باشند، اخراج خواهند شد»

شغل های غیرقانونی ترکیه

بر اساس ماده 8 قانون گذرنامه (شماره 5682)، برخی از عمده ترین دلایل اخراج اتباع خارجی عبارتند از:

 • کار و فعالیت بدون مجوز کار
 • فعالیت در مشاغل غیرمجاز برای اتباع خارجی
 • اتباع خارجی که در مدت اقامتشان قادر به تامین معاش خود نبوده و از کمک های دولتی استفاده نموده اند
 • افرادی که از روش های غیرقانوی امرار معاش می کنند
 • افرادی که هنگام ورود به ترکیه یا ثبت درخواست های ویزا و مجوز کار، از اسناد جعلی ارائه کرده اند
 • افرادی که بیش از 10 روز از مجوز اقامت یا مهلت ویزایشان گذشته یا ویزای ترکیه آنها باطل شده است
 • کسانی که پس از پایان مهلت مجوز اقامت، ظرف 10 روز اقدام به تمدید آن نکرده اند
 • کسانی که مجوز اقامت آنها لغو شده است
 • ورود و خروج غیرقانونی به کشور
 • اوباش، متکدیان، روسپیان، قاچاقچیان، تاجرین انسان
 • افرادی که دارای بیماری های واگیردار، لاعلاج و جنون باشند
 • کسانی که پیش از این از ترکیه اخراج شده اند
 • افرادی که مخل نظم عمومی و امنیت کشور باشند
 • رهبر، عضو یا حامیان سازمان و گروه های تروریستی
 • افرادی که به 2 سال حبس یا بیشتر محکوم شده باشند

روند اخراج اتباع خارجی بطور کامل تحت پوشش وزارت کشور انجام خواهد شد و مطابق بخشنامه شماره 155 در تاریخ 2013/10/02، اداره کل امنیت وزارت کشور: «چنانچه مشخص شود اتباع خارجی که قرار است از کشور اخراج شوند، جرایم مربوطه را پرداخت نکرده باشند، هنگام بازگشت به کشور موظف به پرداخت آن بوده و تا زمان پرداخت، مطابق برنامه محدودیت با کد «چ»، از ورود آنها ممانعت به عمل خواهد آمد» (به چه دلایلی ممکن است افراد خارجی از ترکیه اخراج شوند؟)

نگاهی به ویژگی های زندگی در ترکیه

کشور ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس ‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و از این رو، گذرگاه شمال غرب آسیا به اروپا به ‌شمار می‌ رود. بهره مندی از همین ویژگی (در کنار سیاسیت گذاری های درست)، موجب شده تا کشور ترکیه ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا باشد. ترکیه در 8 سال گذشته بالغ بر 94 میلیارد دلار جذب سرمایه داشته و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا جهت تاجرت و کارآفرینانی محسوب می شود.

مردم کشور ترکیه، مردمی بسیار مهربان و مهمان پذیر هستند و مشترکات فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند. ترک ها بسیار خانواده دوست و خونگرم می باشند. در محله های ترکیه تقریبا هیچ محله ای بدون قهوه خانه و کافه و رستوران نیست و اکثر مردم چه پیر و چه جوان، در زمان های غیرکاری وقت خود را با دوستان در این مراکز می گذرانند. بیشتر زنان نیز در ساعات معینی از روز، برای صرف چای بعد از ظهر (به نام دوره های 7 تا 17 روزه)، با دوستان و همسایگان خود گِرد هم آمده و گپ و گفت می کنند.

از سوی دیگر، بر اساس اعداد و ارقام اعلام شده، می توان تخمین زد میانگین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه چیزی حدود 2,500 تا 3,000 لیر باشد. این در حالی است که، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان است اما هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی، سالانه بین 12,000 تا 40,000 لیر و هزینه های تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی سالانه بین 5,000 تا 10,000 لیر می باشد.

حقیقت این است، موضوع زندگی و بررسی ویژگی های آن بقدری گسترده و دارای جزییات فراوان است که امکان بیان آن در چند جمله ممکن نمی باشد؛ از این رو با ارجاع شما به مقاله های زیر، اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهیم:

شرایط اخذ اقامت در ترکیه

در ترکیه نیز نظیر هر کشور توسعه یافته ای، برای دریافت: اجازه‌ اقامت، کار و یا تحصیل، باید مطابق قانون عمل کرد؛ در نتیجه، به افراد برای مدت مشخص و بر حست نوع مجوز اقامتشان، جهت تردد آزادانه در داخل و به خارج از کشور، مجوزهایی صادر می‎ شود. مقاله‌ اجازه اقامت برای اتباع خارجی در ترکیه، حاوی مطالبی پیرامون سه حالت ممکن جهت دریافت مجوز قانونی اقامت در کشور ترکیه می باشد.

 • مجوز اقامت کوتاه مدت
 • مجوز اقامت بلند مدت
 • اخذ شهروندی یا تابعیت

توضیحات جامع تر پیرامون این موضوع را در مقاله های: اخذ اقامت ترکیه و انواع اجازه اقامت در کشور ترکیه، دانستنی هایی درمورد مجوز اقامت خانواده در ترکیه، برایتان گردآوری کرده ایم.

اخذ شهروندی در کشور ترکیه

در سال جاری تغییرات مهمی در قوانین شهروندی ترکیه رخ داده است که جهت آگاهی از آنها، خواندن مقالات زیر را اکیدا به شما توصیه می کنیم:

برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما در خصوص دریافت پاسپورت کشور ترکیه و اخذ شهروندی،

کافیست با یکی از شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

0090-543-413-1173

0090-531-617-1953

اجازه کار برای اتباع خارجی در ترکیه

یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند ماده 6458، قانونی است که به موجب آن می توان از مجوز کار نیز برای اقامت استفاده کرد. انواع مجوزهایی که می توان تحت عنوان «مجوز کار» در ترکیه اخذ نمود، سه نوع می باشد:

 • مجوز کار مدت دار (یک ساله: دریافت برای بار اول – دو ساله: تمدید پس از پایان یک سال – سه ساله: تمدید پس از پایان دو سال)
 • مجوز کار نامحدود (صدور برای اتباعی که دارای: مجوز اقامت طولانی مدت، اقامت یکسره بیش از 8 سال یا دارای سابقه کار قانونی بیش از 8 سال در ترکیه)
 • مجوز کار مستقل (صدور به شرط: اقامت مستمر و قانونی بیش از 5 سال، ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی در حوزه فعالیت و اشتغال زایی)

هر کدام از این موارد، دارای شرایط و قوانین خاصی هستند که می توانید با کلیک بر روی انواع مجوز کار در ترکیه، از شرایط و قوانین آن اطلاع پیدا کنید. همچنین، می توانید مقالاتی چون: کار در ترکیه، شرایط کار برای اتباع خارجی در ترکیه و نیز راه اندازی کسب و کار در ترکیه، را مطالعه نمایید.

بطور کلی، درخواست‎های مجوز کار، از طریق کنسولگری ‎های ترکیه در خارج از این کشور صورت می ‎گیرد. درصورتیکه طی 6 ماه اخیر، اتباع خارجیِ ساکن در ترکیه مجوز اقامتِ معتبری داشته باشند، می ‎توانند درخواست ‎های خود را مستقیما به وزارت کار و رفاه اجتماعی ارائه کنند. شرح کامل این قوانین در مقاله: چگونه تحت قوانین سرمایه گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟، اشاره شده است.

دستمزد اتباع خارجی در ترکیه

در خصوص کارفرمایانی که در ترکیه خواهان به کارگیری نیروی کار خارجی (اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی)، هستند، میزان دستمزد پرداختی بر حسب وظایف پرسنل، متغیر می باشد. بر این اساس، با مد نظر قرار دادن مبلغ حقوق پایه (پس از تاریخ درخواست)، میزان مبلغی که باید به فرد خارجی پرداخت شود و همچنین در ارتباط با مزایای بیمه آنها، مقاله: حداقل دستمزد اتباع خارجی در سال 2019 در ترکیه، می تواند اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار بدهد.

شغل های غیر مجاز برای افراد خارجی در ترکیه

از اصلی ترین شروط کار برای اتباع خارجی در ترکیه، ممنوع نبودن آن کسب و کار برای فرد خارجی می باشد. مطابق بند 1 ماده 15 قانون اقامت و مسافرت اتباع خارجی، این افراد صرفا می توانند در زمینه های شغلی اجازه داده شده در ترکیه، کار کنند. قانون گذرنامه نیز با حکمی مشابه در خصوص اشتغال اتباع خارجی، محدودیت هایی را اعمال نموده است. مشاغل غیر مجاز و ممنوع برای افراد خارجی را می توانید به مراجعه به لینک عناوین شغلی غیر مجاز برای اتباع خارجی در ترکیه از آنها اطلاع پیدا کنید.

ترکیه به دلیل جمعیت جوان در حال رشد، نیروی کار متخصص و موقعیت جغرافی-سیاسی خود، در صدر کشورهای مورد نظر سرمایه گذاران خارجی است. اتباع خارجی که سرمایه گذاری مستقیم انجام می دهند، می توانند بطور مساوی از امکانات فراهم شده برای سرمایه گذاران داخلی بهره مند شوند. این افراد می توانند از کسر مالیات، تخصیص محل سرمایه گذاری، حق بیمه و حمایت های مشابه دولتی، بهره مند شوند. برخلاف آن، سرمایه گذاری های غیرمستقیم که با خرید سهام یا اوراق بهادار انجام می شوند، هیچ نوع حمایتی از سوی این کشور شامل سرمایه گذاران خارجی نمی شود (مراجعه به مقاله: سرمایه گذاری در ترکیه).

بر این اساس، سرمایه گذاران خارجی می توانستند از طریق سرمایه گذاری با مبالغ پایین و مشخص در ترکیه، شهروندی و پاسپورت این کشور را اخذ نمایند. این قوانین عبارتند از:

 • خرید خانه به ارزش 250 هزار دلار (بهترین و کم هزینه ترین روش)
 • سپرده گذاری نیم میلیون دلاری در یکی از بانک های ترکیه
 • سرمایه گذاری ثابت 500 دلار و ایجاد اشتغال برای حداقل 50 شهروند ترک

مزایایی موجود برای سرمایه گذاران خارجی، نوع شرکت هایی قابل تاسیس توسط آنها، میزان مالیات و امکان دریافت تابعیت ترک به سرمایه گذاران خارجی، موضوعاتی هستند که در مقاله: مزایای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه چیست؟، بدانها پرداخته شده است.

با این حال، عمده ترین عللی که می توان برای سرمایه گذاری در نظر گرفت، شامل 10 مزیت سرمایه گذاری در ترکیه، به شرح زیر می باشد:

 • وضعیت مناسب و پایدار اقتصادی
 • جمعیت جوان و تحصیل کرده
 • نیروی کار ماهر
 • فضای سرمایه گذاری آزاد و مطمئن
 • موقعیت مناسب جغرافیایی
 • وجود زیر ساخت های مناسب و به روز
 • تشویق ها و حمایت های دولتی
 • تجارت آزاد با 20 کشور مطرح دنیا
 • نقطه کلیدی در انتقال انرژی به اروپا
 • وجود بازار بزرگ داخلی

در آخر به یاد داشته باشید، کسانی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند، برنده خواهند بود.

شرایط افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی در ترکیه

پیش از هرچیز، باید اشاره داشت امکان افتتاح حساب به شرط داشتن اقامت یا تابعیت ترکیه برای اتباع خارجی مقدور می باشد؛ لذا داشتن اقامت دائم (یا حداقل گردشگری)، و نیز دارا بودن آدرس محل سکونت از جمله شروط اصلی برای افتتاح حساب در این کشور می باشد. ذکر این نکته ضروری است که داشتن اقامت کشور ترکیه، ایمن و راحت ترین راه برای افتتاح حساب در بانک های این کشور و دریافت کارت اعتباری بانکی می باشد.

از این رو، دولت ترکیه جهت افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی به دو صورت: شرکتی و شخصی، و نیز انجام عملیات بانکی، قوانین مختلفی آسانی وضع کرده است. امروزه افتتاح حساب در ترکیه برای اتباع خارجی بسیار راحت شده است و با وجود شرایط مختلف هر یک از بانک های این کشور، باز این کار برای آنها راحت و به دور از دردسرهای معمول می باشد. در اولین گام، می بایست مدارک و اطلاعات زیر توسط تبعه خارجی فارغ از نوع حساب بانکی، به بانک موردنظر ارائه شوند:

 • داشتن پاسپورت (وجود آن ضروری)
 • آدرس محل سکونت (الزامی و می تواند متعلق به یکی از بستگان یا آشنایان تبعه خارجی نیز باشد)
 • شماره مالیاتی
 • شماره تلفن همراه

ارائه این مدارک جهت افتتاح حساب برای اشخاص کفایت می کند، اما برای شرکت ها، می بایست مدارک مربوط به شرکت و امضای مدیر مجموعه نیز ضمیمه گردند. شما می توانید در مقاله: شرایط افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی در ترکیه، اطلاعات تکمیلی و مورد نیازتان را مطالعه نمایید.

مزایای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی

در کشوری نظیر ترکیه که بخش املاک حوزه ای بسیا فعال و پویاست، خرید ملک یک روش مناسب جهت سرمایه گذاری محسوب می شود. راه اخذ این تابعیت برای اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به خرید مسکن می کنند، با تسهیل قانون جدید بسیار آسان شده و شما به راحتی می توانید با خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار در ترکیه، مجوز اقامت و شهروندی را اخذ نمایید. از این رو، خرید ملک در کنار اخذ شهروندی و اقامت، مزایای بسیاری برای شما در پیش خواهد داشت که اطلاعات لازم را می توانید با کلیک روی مقاله: خريد خانه در ترکيه و زندگی رویایی دریک کشور اروپایی، بدست آورید.

همچنین، برای آگاهی از اقدامات لازم جهت خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی و محدودیت های خرید ملک برای آنها، مراجعه به مقاله: مزایای خرید خانه در ترکیه برای افراد خارجی توصیه می شود؛ همچنین، در زمینه شرایط وراثت در مورد املاک خریداری شده توسط اتباع خارجی، می توانید مقاله: شرایط وراثت در مورد اموال غیر منقول شخص بیگانه در ترکیه و اخذ حکم وراثت، را مطالعه کنید.

فروش اموال غیر منقول به اتباع خارجی در ترکیه

مقررات مربوط به خرید اموال غیرمنقول توسط اتباع خارجی در قانون ثبتی به شماره 2644، بطور کامل مشخص شده است. با توجه به این که میزان سرمایه گذاری اتباع خارجی در کشور ترکیه سالانه به 5 میلیارد دلار رسیده، انتظار می رود این میزان در طول سال های آینده افزایش یابد. ما در مقاله: فروش اموال غیر منقول به اتباع خارجی در ترکیه، قوانین مربوطه و مسائلی که در این خصوص باید بدانید را مورد بررسی قرار داده ایم.

شرایط ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

برای آنکه در ترکیه ازدواج دو فرد با تابعیت خارجی یا یک فرد ترک با یک فرد خارجی، معتبر شناخته شود، می بایست عقدشان توسط مسئولینِ مجاز، صورت بگیرد. زمانی که شما با یک شهروند ترک ازدواج می کنید، می توانید پس از گذراندن 3 سال از 5 سالی که تعیین شده، درخواست اقامت دائم نمایید؛ این امر توسط مراجعه ذی صلاح و با بررسی همه جانبه در مورد روند زندگی شما و اطمینان از سوری نبودن آن، صورت می پذیرد تا نهایتا در مورد درخواست اقامت دائم شما تصمیم گرفته شود. مدارک مورد نیاز برای ازدواج با فرد خارجی و قوانین مربوط به آن در مقاله: شرایط ازدواج خارجی ها در ترکیه، در دسترستان می باشد.

شرایط وراثت برای اتباع خارجی در ترکیه

در کشور ترکیه و پس از فوت شهروند غیر ترکیه، مواردی چون: چگونگی انتقال اموال غیرمنقول مورثی، بررسی امکان تایید وصیتنامه و ضرورت اخذ گواهی وراثت، همگی با توجه به قوانین و حکم دادگاه صورت می گیرد. باید در نظر داشت، از آنجاییکه دادگاه های ترکیه دارای اختیارات انحصاری در مورد اموال غیرمنقول می باشند، تایید وصیتنامه یا حکم وراثت اخذ شده از دادگاه های خارجی، امکان پذیر نمی باشد. لذا، وصیتنامه مورد نظر به تنهایی برای انتقال اموال غیرمنقول کافی نبوده و باید برای اخذ حکم وراثتی که شامل تاییدیه دادگاه های ترکیه برای انتقال اموال غیرمنقول نیز می باشد، اقدام شود.

توضیحات تکمیلی در این خصوص در مقاله: شرایط وراثت در مورد اتباع خارجی در ترکیه، در اختیار شما می باشد.

خدمات تامین اجتماعی ایران برای ایرانیان در ترکیه

به منظور آسایش و امنیت بیشتر سلامتی ایرانیان در خارج از کشور بویژه ترکیه، سازمان تامین اجتماعی اقدام به ارائه خدماتی در این خصوص نموده است. بر این اساس، دکتر احمد رضا خزاعی (مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی)، در تاریخ 1398/01/10 و طی جلسه ای اظهار داشت: «شرایط بیمه پردازی برای همه ایرانیان چه داخل کشور و چه خارج از آن، برای همه یکسان می باشد و از این پس، ایرانیان خارج از کشور نیز می توانند از خدمات تامین اجتماعی بهره مند شوند»

از این رو، بیمه ایرانیان خارج از کشور در قالب یک بسته خدماتی، دربرگیرنده تعهدات زیر می باشد:

 • بیمه اجتماعی بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان
 • بیمه درمان (همانند بیمه شدگانِ داخل کشور و با تعرفه داخلی)
 • کمک هزینه کفن و دفن
 • کمک هزینه وسایل پزشکی ارتروز و پروتز

به منظور آگاهی از: مشمولین این طرح، شرایط، ارائه درخواست و …، مطالعه مقاله: خدمات تامین اجتماعی برای ایرانیان خارج از کشور ممکن شد، بسیار ضروری می باشد و ما خواندن ان را به شما بطور جِد تاکید می کنیم.

خدمات بهداشت و درمان برای اتباع خارجی در ترکیه

اخیرا با سرمایه گذاری ‎های صورت گرفته در حوزه سلامت در کشور ترکیه، بهره‎ مندی از خدمات بهداشتی بسیار تسهیل گشته و توانسته استاندارهای خود را در این حوزه به سطح سایر کشورهای مطرح اروپایی و امریکایی برساند. شما می توانید با بهره گیری از فناوری های روز و اختصاص یافته برای شبکه بهداشت و درمان  همچون: وب سایت و App، به راحتی از مراکز درمانی موردنظر خود وقت بگیرید یا نتایج آزمایشگاهی لازم دسترسی پیدا کنید. در این خصوص نیز، سه راهکار برای وقت گرفتن از بیمارستان های ترکیه وجود دارد که با مطالعه مقاله: برای وقت گرفتن از بیمارستان های دولتی ترکیه به عنوان خارجی چه باید کرد؟، می توانید از آنها آگاهی پیدا کنید.

اتباع خارجی نیز می توانند با احراز شرایط زیر، از بیمه عمومی یا خصوصیِ سلامت و خدمات مربوط به آن بهره مند شوند:

 • دارا بودن مجوز اقامت
 • اتباع بیمه شده در کشوری غیر از ترکیه
 • اتباعی که بیش از یک سال در ترکیه زندگی و برای بیمه درمانی درخواست داده اند

در ادامه، مقاله های: خدمات بهداشتی ترکیه برای خارجیان و دانستینی های خدمات بهداشت و درمان برای اتباع خارجی، حاوی جزییات بیشتر در این باره می باشند تا اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه بدهند.

خدمات دندانپزشکی برای اتباع خارجی در ترکیه

در ارتباط با حوزه بهداشت و درمانِ دهان و دندان، باید اشاره داشته ترکیه از نظر کیفیت خدمات و نیز رضایت بیماران، جزو کشورهای پیشگام در جهان به شمار می آید. خدمات و کیفیت ارائه شدهء ترکیه در این حوزه، موجب شده سالانه پذیرای بیماران فراوانی از سراسر جهان باشد. در ترکیه افرادی قصد استفاده از خدمات دندانپزشکی را دارند، به سه طریق می توانند از آن بهره مند شوند:

 • بیمه عمومی سلامت (بطور رایگان در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی)
 • بیمه خصوصی (بیمارستان های دولتی و خصوصی)
 • معاینات ویژه (بدون پوشش بیمه در مطب های خصوصی دندانپزشکان و با تعرفه های بالاتر)

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله: اتباع خارجی چگونه می توانند از خدمات دندانپزشکی بهره مند شوند؟، مراجعه و از جزییات این خدمات آگاه شوید.

شرایط و قوانین اتباع خارجی در ترکیه

برقراری عدالت و برابری در اجرای مقررات حقوقی، چه در سطح یک کشور یا در عرصه بین المللی به منظور جلوگیری از نقض حقوق بشر و ایجاد یک سیستم شایسته شأن انسانی، موضوعی بسیار مهم می باشد. در این راستا، اتباع خارجی که در کشور ترکیه حضور دارند، دارای حقوق و مسئولیت های گوناگونی می باشند. قانون حمایت از حقوق اتباع خارجی و انواع اجازه های اقامت در چهارچوب این حقوق و مسئولیت ها، زمینه قانونی اقامت و فعالیت آنها را در کشور ترکیه فراهم می آورد. طبق جدیدترین آمار منشر شده، 650,308 تبعه خارجی بصورت رسمی و قانونی در کشور ترکیه اقامت دارند که این به معنی فراهم بودن بستر و پذیرش مردم مهمان نواز و دولت ترکیه، برای جذب گردشگر و پذیرش اتباع خارجی است (چه تعداد خارجی در ترکیه اقامت دارند؟).

حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه

متعاقب سیاست های اخیر دولت ترکیه مبنی بر: جذب سرمایه گذاران خارجی، فروش ملک به اتباع خارجی، آسان تر شدن شرایط دریافت شهروندی و اقامت ترکیه، ارائه انواع مجوزهای کار و تحصیل و بسیاری موارد دیگر، که منجرب به حضور بیشتر اتباع خارجی در کشور ترکیه می شود، توجه و ضروت به حقوق فردی و اجتماعی انها بیش از پیش خود را آشکار می کند. بر این اساس، دولت ترکیه با تعریف سرفصل هایی، نسبت به قبل توجه بیشتری به این موضوع نشان داده که در زیر به عنواین آنها اشاراتی می شود:

 • قوانین حفاظتی از حقوق امنیت اجتماعی اتباع خارجی
 • توافقنامه دوجانبه تامین اجتماعی با کشور تبعه خارجی
 • تاثیر توافقنامه دوجانبه تامین اجتماعی بر بیمه اتباع خارجی
 • حقوق درمانی و بهداشتی اتباع خارجی
 • شرایط بهره مندی اتباع خارجی از حقوق درمانی و بهداشتی
 • بیمه بیکاری برای اتباع خارجی
 • برخورداری اتباع خارجی از حقوق حق سنوات و مرخصی با حقوق
 • مشاغل قانونی برای اتباع خارجی
 • امکان بازنشستکی اتباع خارجی در ترکیه

جزییات بیشتر در این خصوص، در مقاله: خارجیان ساکن در ترکیه از چه حقوق اجتماعی برخوردار هستند؟، مفصلا شاره شده است.

اتباع خارجی در ترکیه

بر اساس قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی (YUKK)، به شماره 6458، مجوز اقامت عبارت است از مدرکی که به اقامت فرد در ترکیه وجه قانونی می دهد. این مجوز که از سوی مقامات ذی صلاح تنظیم می گردد، به اتباع خارجی حق اقامت در کشور ترکیه را برای مدت و مکان معین می دهد. اجازه اقامت که به لحاظ حفظ نظم عمومی دارای اهمیت بسیاری است، در صورت درخواست یک تبع خارجی و پس از ارائه مدارک لازم، دارا بودن شرایطِ تعیین شده و متناسب با نوع اقامت درخواستی، صادر می گردد. این اجازه اقامت باعث می شود فرد بتواند در ترکیه تحصیل، زندگی و کار نماید (یا درصورت تمایل، کسب و کار خود را راه اندازی کند). اتباع خارجی ای که اجازه اقامت در ترکیه را کسب می کنند، بدون نیاز به اخذ ویزا، می توانند به این کشور ورود و خروج کنند (اجازه اقامت برای افراد خارجی در ترکیه).

foreign-laws-turkey

فردی که به واسطه داشتن اجازه اقامت در کشور ترکیه حضور دارد، می تواند به شرط حفظ شرایط لازم اقامت هر زمان که خواست، بدون خروج از ترکیه این اجازه را تمدید نماید (مطالعه مقاله های: هزینه های اجازه اقامت در ترکیه (2019)، و آنچه باید در زمینه تمدید مجوز اقامت در ترکیه بدانید). اشخاص با تابعیت خارجی که مجوز اقامت در ترکیه را پیش از این دریافت کرده اند، می توانند منزلی اجاره کنند. ناگفته پیداست برای آن دسته از اتباع خارجی که قصد اجاره منزلی را دارند، عقد قرارداد در چهارچوب قوانین کشور ترکیه، اهمیت زیادی در جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی در آینده دارد (مراجعه به مقاله: آنچه که باید هنگام اجاره خانه در ترکیه دقت شود).

دلایل اخراج اتباع خارجی از ترکیه

مطابق با ماده 19 قانون 5683 درخصوص اجازه اقامت برای اتباع خارجی در ترکیه و مسافرت آنها بدین شرح می باشد: «چنانچه از سوی وزارت کشور، ماندن تبعه خارجی در کشور برعلیه امنیت عمومی، سیاسی و موجبات اداری باشد، وی می بایست در مدت زمان تعیین شده اقدام به ترک خاک کشور ترکیه بنماید. اشخاصی که در پایان این مدت کشور را ترک نکرده باشند، اخراج خواهند شد»

بر اساس ماده 8 قانون گذرنامه (شماره 5682)، برخی از عمده ترین دلایل اخراج اتباع خارجی عبارتند از:

 • کار و فعالیت بدون مجوز کار
 • فعالیت در مشاغل غیرمجاز برای اتباع خارجی
 • اتباع خارجی که در مدت اقامتشان قادر به تامین معاش خود نبوده و از کمک های دولتی استفاده نموده اند
 • افرادی که از روش های غیرقانوی امرار معاش می کنند
 • افرادی که هنگام ورود به ترکیه یا ثبت درخواست های ویزا و مجوز کار، از اسناد جعلی ارائه کرده اند
 • افرادی که بیش از 10 روز از مجوز اقامت یا مهلت ویزایشان گذشته یا ویزای ترکیه آنها باطل شده است
 • کسانی که پس از پایان مهلت مجوز اقامت، ظرف 10 روز اقدام به تمدید آن نکرده اند
 • کسانی که مجوز اقامت آنها لغو شده است
 • ورود و خروج غیرقانونی به کشور
 • اوباش، متکدیان، روسپیان، قاچاقچیان، تاجرین انسان
 • افرادی که دارای بیماری های واگیردار، لاعلاج و جنون باشند
 • کسانی که پیش از این از ترکیه اخراج شده اند
 • افرادی که مخل نظم عمومی و امنیت کشور باشند
 • رهبر، عضو یا حامیان سازمان و گروه های تروریستی
 • افرادی که به 2 سال حبس یا بیشتر محکوم شده باشند

روند اخراج اتباع خارجی بطور کامل تحت پوشش وزارت کشور انجام خواهد شد و مطابق بخشنامه شماره 155 در تاریخ 2013/10/02، اداره کل امنیت وزارت کشور: «چنانچه مشخص شود اتباع خارجی که قرار است از کشور اخراج شوند، جرایم مربوطه را پرداخت نکرده باشند، هنگام بازگشت به کشور موظف به پرداخت آن بوده و تا زمان پرداخت، مطابق برنامه محدودیت با کد «چ»، از ورود آنها ممانعت به عمل خواهد آمد» (به چه دلایلی ممکن است افراد خارجی از ترکیه اخراج شوند؟)

نگاهی به ویژگی های زندگی در ترکیه

کشور ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس ‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و از این رو، گذرگاه شمال غرب آسیا به اروپا به ‌شمار می‌ رود. بهره مندی از همین ویژگی (در کنار سیاسیت گذاری های درست)، موجب شده تا کشور ترکیه ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا باشد. ترکیه در 8 سال گذشته بالغ بر 94 میلیارد دلار جذب سرمایه داشته و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا جهت تاجرت و کارآفرینانی محسوب می شود.

مردم کشور ترکیه، مردمی بسیار مهربان و مهمان پذیر هستند و مشترکات فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند. ترک ها بسیار خانواده دوست و خونگرم می باشند. در محله های ترکیه تقریبا هیچ محله ای بدون قهوه خانه و کافه و رستوران نیست و اکثر مردم چه پیر و چه جوان، در زمان های غیرکاری وقت خود را با دوستان در این مراکز می گذرانند. بیشتر زنان نیز در ساعات معینی از روز، برای صرف چای بعد از ظهر (به نام دوره های 7 تا 17 روزه)، با دوستان و همسایگان خود گِرد هم آمده و گپ و گفت می کنند.

از سوی دیگر، بر اساس اعداد و ارقام اعلام شده، می توان تخمین زد میانگین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه چیزی حدود 2,500 تا 3,000 لیر باشد. این در حالی است که، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان است اما هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی، سالانه بین 12,000 تا 40,000 لیر و هزینه های تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی سالانه بین 5,000 تا 10,000 لیر می باشد.

حقیقت این است، موضوع زندگی و بررسی ویژگی های آن بقدری گسترده و دارای جزییات فراوان است که امکان بیان آن در چند جمله ممکن نمی باشد؛ از این رو با ارجاع شما به مقاله های زیر، اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهیم:

شرایط اخذ اقامت در ترکیه

در ترکیه نیز نظیر هر کشور توسعه یافته ای، برای دریافت: اجازه‌ اقامت، کار و یا تحصیل، باید مطابق قانون عمل کرد؛ در نتیجه، به افراد برای مدت مشخص و بر حست نوع مجوز اقامتشان، جهت تردد آزادانه در داخل و به خارج از کشور، مجوزهایی صادر می‎ شود. مقاله‌ اجازه اقامت برای اتباع خارجی در ترکیه، حاوی مطالبی پیرامون سه حالت ممکن جهت دریافت مجوز قانونی اقامت در کشور ترکیه می باشد.

 • مجوز اقامت کوتاه مدت
 • مجوز اقامت بلند مدت
 • اخذ شهروندی یا تابعیت

توضیحات جامع تر پیرامون این موضوع را در مقاله های: اخذ اقامت ترکیه و انواع اجازه اقامت در کشور ترکیه، دانستنی هایی درمورد مجوز اقامت خانواده در ترکیه، برایتان گردآوری کرده ایم.

اخذ شهروندی در کشور ترکیه

در سال جاری تغییرات مهمی در قوانین شهروندی ترکیه رخ داده است که جهت آگاهی از آنها، خواندن مقالات زیر را اکیدا به شما توصیه می کنیم:

برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما در خصوص دریافت پاسپورت کشور ترکیه و اخذ شهروندی،

کافیست با یکی از شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

0090-543-413-1173

0090-531-617-1953

اجازه کار برای اتباع خارجی در ترکیه

یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند ماده 6458، قانونی است که به موجب آن می توان از مجوز کار نیز برای اقامت استفاده کرد. انواع مجوزهایی که می توان تحت عنوان «مجوز کار» در ترکیه اخذ نمود، سه نوع می باشد:

 • مجوز کار مدت دار (یک ساله: دریافت برای بار اول – دو ساله: تمدید پس از پایان یک سال – سه ساله: تمدید پس از پایان دو سال)
 • مجوز کار نامحدود (صدور برای اتباعی که دارای: مجوز اقامت طولانی مدت، اقامت یکسره بیش از 8 سال یا دارای سابقه کار قانونی بیش از 8 سال در ترکیه)
 • مجوز کار مستقل (صدور به شرط: اقامت مستمر و قانونی بیش از 5 سال، ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی در حوزه فعالیت و اشتغال زایی)

هر کدام از این موارد، دارای شرایط و قوانین خاصی هستند که می توانید با کلیک بر روی انواع مجوز کار در ترکیه، از شرایط و قوانین آن اطلاع پیدا کنید. همچنین، می توانید مقالاتی چون: کار در ترکیه، شرایط کار برای اتباع خارجی در ترکیه و نیز راه اندازی کسب و کار در ترکیه، را مطالعه نمایید.

بطور کلی، درخواست‎های مجوز کار، از طریق کنسولگری ‎های ترکیه در خارج از این کشور صورت می ‎گیرد. درصورتیکه طی 6 ماه اخیر، اتباع خارجیِ ساکن در ترکیه مجوز اقامتِ معتبری داشته باشند، می ‎توانند درخواست ‎های خود را مستقیما به وزارت کار و رفاه اجتماعی ارائه کنند. شرح کامل این قوانین در مقاله: چگونه تحت قوانین سرمایه گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟، اشاره شده است.

دستمزد اتباع خارجی در ترکیه

در خصوص کارفرمایانی که در ترکیه خواهان به کارگیری نیروی کار خارجی (اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی)، هستند، میزان دستمزد پرداختی بر حسب وظایف پرسنل، متغیر می باشد. بر این اساس، با مد نظر قرار دادن مبلغ حقوق پایه (پس از تاریخ درخواست)، میزان مبلغی که باید به فرد خارجی پرداخت شود و همچنین در ارتباط با مزایای بیمه آنها، مقاله: حداقل دستمزد اتباع خارجی در سال 2019 در ترکیه، می تواند اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار بدهد.

شغل های غیر مجاز برای افراد خارجی در ترکیه

از اصلی ترین شروط کار برای اتباع خارجی در ترکیه، ممنوع نبودن آن کسب و کار برای فرد خارجی می باشد. مطابق بند 1 ماده 15 قانون اقامت و مسافرت اتباع خارجی، این افراد صرفا می توانند در زمینه های شغلی اجازه داده شده در ترکیه، کار کنند. قانون گذرنامه نیز با حکمی مشابه در خصوص اشتغال اتباع خارجی، محدودیت هایی را اعمال نموده است. مشاغل غیر مجاز و ممنوع برای افراد خارجی را می توانید به مراجعه به لینک عناوین شغلی غیر مجاز برای اتباع خارجی در ترکیه از آنها اطلاع پیدا کنید.

سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه

ترکیه به دلیل جمعیت جوان در حال رشد، نیروی کار متخصص و موقعیت جغرافی-سیاسی خود، در صدر کشورهای مورد نظر سرمایه گذاران خارجی است. اتباع خارجی که سرمایه گذاری مستقیم انجام می دهند، می توانند بطور مساوی از امکانات فراهم شده برای سرمایه گذاران داخلی بهره مند شوند. این افراد می توانند از کسر مالیات، تخصیص محل سرمایه گذاری، حق بیمه و حمایت های مشابه دولتی، بهره مند شوند. برخلاف آن، سرمایه گذاری های غیرمستقیم که با خرید سهام یا اوراق بهادار انجام می شوند، هیچ نوع حمایتی از سوی این کشور شامل سرمایه گذاران خارجی نمی شود (مراجعه به مقاله: سرمایه گذاری در ترکیه).

بر این اساس، سرمایه گذاران خارجی می توانستند از طریق سرمایه گذاری با مبالغ پایین و مشخص در ترکیه، شهروندی و پاسپورت این کشور را اخذ نمایند. این قوانین عبارتند از:

 • خرید خانه به ارزش 250 هزار دلار (بهترین و کم هزینه ترین روش)
 • سپرده گذاری نیم میلیون دلاری در یکی از بانک های ترکیه
 • سرمایه گذاری ثابت 500 دلار و ایجاد اشتغال برای حداقل 50 شهروند ترک

مزایایی موجود برای سرمایه گذاران خارجی، نوع شرکت هایی قابل تاسیس توسط آنها، میزان مالیات و امکان دریافت تابعیت ترک به سرمایه گذاران خارجی، موضوعاتی هستند که در مقاله: مزایای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه چیست؟، بدانها پرداخته شده است.

با این حال، عمده ترین عللی که می توان برای سرمایه گذاری در نظر گرفت، شامل 10 مزیت سرمایه گذاری در ترکیه، به شرح زیر می باشد:

 • وضعیت مناسب و پایدار اقتصادی
 • جمعیت جوان و تحصیل کرده
 • نیروی کار ماهر
 • فضای سرمایه گذاری آزاد و مطمئن
 • موقعیت مناسب جغرافیایی
 • وجود زیر ساخت های مناسب و به روز
 • تشویق ها و حمایت های دولتی
 • تجارت آزاد با 20 کشور مطرح دنیا
 • نقطه کلیدی در انتقال انرژی به اروپا
 • وجود بازار بزرگ داخلی

در آخر به یاد داشته باشید، کسانی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند، برنده خواهند بود.

شرایط افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی در ترکیه

پیش از هرچیز، باید اشاره داشت امکان افتتاح حساب به شرط داشتن اقامت یا تابعیت ترکیه برای اتباع خارجی مقدور می باشد؛ لذا داشتن اقامت دائم (یا حداقل گردشگری)، و نیز دارا بودن آدرس محل سکونت از جمله شروط اصلی برای افتتاح حساب در این کشور می باشد. ذکر این نکته ضروری است که داشتن اقامت کشور ترکیه، ایمن و راحت ترین راه برای افتتاح حساب در بانک های این کشور و دریافت کارت اعتباری بانکی می باشد.

از این رو، دولت ترکیه جهت افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی به دو صورت: شرکتی و شخصی، و نیز انجام عملیات بانکی، قوانین مختلفی آسانی وضع کرده است. امروزه افتتاح حساب در ترکیه برای اتباع خارجی بسیار راحت شده است و با وجود شرایط مختلف هر یک از بانک های این کشور، باز این کار برای آنها راحت و به دور از دردسرهای معمول می باشد. در اولین گام، می بایست مدارک و اطلاعات زیر توسط تبعه خارجی فارغ از نوع حساب بانکی، به بانک موردنظر ارائه شوند:

 • داشتن پاسپورت (وجود آن ضروری)
 • آدرس محل سکونت (الزامی و می تواند متعلق به یکی از بستگان یا آشنایان تبعه خارجی نیز باشد)
 • شماره مالیاتی
 • شماره تلفن همراه

ارائه این مدارک جهت افتتاح حساب برای اشخاص کفایت می کند، اما برای شرکت ها، می بایست مدارک مربوط به شرکت و امضای مدیر مجموعه نیز ضمیمه گردند. شما می توانید در مقاله: شرایط افتتاح حساب بانکی برای اتباع خارجی در ترکیه، اطلاعات تکمیلی و مورد نیازتان را مطالعه نمایید.

مزایای خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی

در کشوری نظیر ترکیه که بخش املاک حوزه ای بسیا فعال و پویاست، خرید ملک یک روش مناسب جهت سرمایه گذاری محسوب می شود. راه اخذ این تابعیت برای اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به خرید مسکن می کنند، با تسهیل قانون جدید بسیار آسان شده و شما به راحتی می توانید با خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار در ترکیه، مجوز اقامت و شهروندی را اخذ نمایید. از این رو، خرید ملک در کنار اخذ شهروندی و اقامت، مزایای بسیاری برای شما در پیش خواهد داشت که اطلاعات لازم را می توانید با کلیک روی مقاله: خريد خانه در ترکيه و زندگی رویایی دریک کشور اروپایی، بدست آورید.

همچنین، برای آگاهی از اقدامات لازم جهت خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی و محدودیت های خرید ملک برای آنها، مراجعه به مقاله: مزایای خرید خانه در ترکیه برای افراد خارجی توصیه می شود؛ همچنین، در زمینه شرایط وراثت در مورد املاک خریداری شده توسط اتباع خارجی، می توانید مقاله: شرایط وراثت در مورد اموال غیر منقول شخص بیگانه در ترکیه و اخذ حکم وراثت، را مطالعه کنید.

فروش اموال غیر منقول به اتباع خارجی در ترکیه

مقررات مربوط به خرید اموال غیرمنقول توسط اتباع خارجی در قانون ثبتی به شماره 2644، بطور کامل مشخص شده است. با توجه به این که میزان سرمایه گذاری اتباع خارجی در کشور ترکیه سالانه به 5 میلیارد دلار رسیده، انتظار می رود این میزان در طول سال های آینده افزایش یابد. ما در مقاله: فروش اموال غیر منقول به اتباع خارجی در ترکیه، قوانین مربوطه و مسائلی که در این خصوص باید بدانید را مورد بررسی قرار داده ایم.

شرایط ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

برای آنکه در ترکیه ازدواج دو فرد با تابعیت خارجی یا یک فرد ترک با یک فرد خارجی، معتبر شناخته شود، می بایست عقدشان توسط مسئولینِ مجاز، صورت بگیرد. زمانی که شما با یک شهروند ترک ازدواج می کنید، می توانید پس از گذراندن 3 سال از 5 سالی که تعیین شده، درخواست اقامت دائم نمایید؛ این امر توسط مراجعه ذی صلاح و با بررسی همه جانبه در مورد روند زندگی شما و اطمینان از سوری نبودن آن، صورت می پذیرد تا نهایتا در مورد درخواست اقامت دائم شما تصمیم گرفته شود. مدارک مورد نیاز برای ازدواج با فرد خارجی و قوانین مربوط به آن در مقاله: شرایط ازدواج خارجی ها در ترکیه، در دسترستان می باشد.

شرایط وراثت برای اتباع خارجی در ترکیه

در کشور ترکیه و پس از فوت شهروند غیر ترکیه، مواردی چون: چگونگی انتقال اموال غیرمنقول مورثی، بررسی امکان تایید وصیتنامه و ضرورت اخذ گواهی وراثت، همگی با توجه به قوانین و حکم دادگاه صورت می گیرد. باید در نظر داشت، از آنجاییکه دادگاه های ترکیه دارای اختیارات انحصاری در مورد اموال غیرمنقول می باشند، تایید وصیتنامه یا حکم وراثت اخذ شده از دادگاه های خارجی، امکان پذیر نمی باشد. لذا، وصیتنامه مورد نظر به تنهایی برای انتقال اموال غیرمنقول کافی نبوده و باید برای اخذ حکم وراثتی که شامل تاییدیه دادگاه های ترکیه برای انتقال اموال غیرمنقول نیز می باشد، اقدام شود.

توضیحات تکمیلی در این خصوص در مقاله: شرایط وراثت در مورد اتباع خارجی در ترکیه، در اختیار شما می باشد.

خدمات تامین اجتماعی ایران برای ایرانیان در ترکیه

به منظور آسایش و امنیت بیشتر سلامتی ایرانیان در خارج از کشور بویژه ترکیه، سازمان تامین اجتماعی اقدام به ارائه خدماتی در این خصوص نموده است. بر این اساس، دکتر احمد رضا خزاعی (مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی)، در تاریخ 1398/01/10 و طی جلسه ای اظهار داشت: «شرایط بیمه پردازی برای همه ایرانیان چه داخل کشور و چه خارج از آن، برای همه یکسان می باشد و از این پس، ایرانیان خارج از کشور نیز می توانند از خدمات تامین اجتماعی بهره مند شوند»

از این رو، بیمه ایرانیان خارج از کشور در قالب یک بسته خدماتی، دربرگیرنده تعهدات زیر می باشد:

 • بیمه اجتماعی بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان
 • بیمه درمان (همانند بیمه شدگانِ داخل کشور و با تعرفه داخلی)
 • کمک هزینه کفن و دفن
 • کمک هزینه وسایل پزشکی ارتروز و پروتز

به منظور آگاهی از: مشمولین این طرح، شرایط، ارائه درخواست و …، مطالعه مقاله: خدمات تامین اجتماعی برای ایرانیان خارج از کشور ممکن شد، بسیار ضروری می باشد و ما خواندن ان را به شما بطور جِد تاکید می کنیم.

خدمات بهداشت و درمان برای اتباع خارجی در ترکیه

اخیرا با سرمایه گذاری ‎های صورت گرفته در حوزه سلامت در کشور ترکیه، بهره‎ مندی از خدمات بهداشتی بسیار تسهیل گشته و توانسته استاندارهای خود را در این حوزه به سطح سایر کشورهای مطرح اروپایی و امریکایی برساند. شما می توانید با بهره گیری از فناوری های روز و اختصاص یافته برای شبکه بهداشت و درمان  همچون: وب سایت و App، به راحتی از مراکز درمانی موردنظر خود وقت بگیرید یا نتایج آزمایشگاهی لازم دسترسی پیدا کنید. در این خصوص نیز، سه راهکار برای وقت گرفتن از بیمارستان های ترکیه وجود دارد که با مطالعه مقاله: برای وقت گرفتن از بیمارستان های دولتی ترکیه به عنوان خارجی چه باید کرد؟، می توانید از آنها آگاهی پیدا کنید.

اتباع خارجی نیز می توانند با احراز شرایط زیر، از بیمه عمومی یا خصوصیِ سلامت و خدمات مربوط به آن بهره مند شوند:

 • دارا بودن مجوز اقامت
 • اتباع بیمه شده در کشوری غیر از ترکیه
 • اتباعی که بیش از یک سال در ترکیه زندگی و برای بیمه درمانی درخواست داده اند

در ادامه، مقاله های: خدمات بهداشتی ترکیه برای خارجیان و دانستینی های خدمات بهداشت و درمان برای اتباع خارجی، حاوی جزییات بیشتر در این باره می باشند تا اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه بدهند.

خدمات دندانپزشکی برای اتباع خارجی در ترکیه

در ارتباط با حوزه بهداشت و درمانِ دهان و دندان، باید اشاره داشته ترکیه از نظر کیفیت خدمات و نیز رضایت بیماران، جزو کشورهای پیشگام در جهان به شمار می آید. خدمات و کیفیت ارائه شدهء ترکیه در این حوزه، موجب شده سالانه پذیرای بیماران فراوانی از سراسر جهان باشد. در ترکیه افرادی قصد استفاده از خدمات دندانپزشکی را دارند، به سه طریق می توانند از آن بهره مند شوند:

 • بیمه عمومی سلامت (بطور رایگان در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی)
 • بیمه خصوصی (بیمارستان های دولتی و خصوصی)
 • معاینات ویژه (بدون پوشش بیمه در مطب های خصوصی دندانپزشکان و با تعرفه های بالاتر)

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله: اتباع خارجی چگونه می توانند از خدمات دندانپزشکی بهره مند شوند؟، مراجعه و از جزییات این خدمات آگاه شوید.

توصیه ما به شما

با توجه به اهمیت و حساسیت قوانین هر کشور درخصوص اتباع خارجی، آگاهی از آنها برای هر تبعه خارجی بسیار حیاتی است؛ چرا که زندگی شخصی، خانوادگی، کار، سرمایه و کلیه فعالیت هایی که درحال انجام آن می باشد یا قصد انجام آنها را دارد، بر اساس این قوانین تعریف می گردد. از این رو، بسیار ضروری است پیش از اقدام به هر کاری، اطلاعات لازم و کافی را در این خصوص بدست آورید.

هر کشوری پیش از هر چیز و طبیعتا، به حفظ امنیت مردم، تمامیت ارضی و آینده خود می اندیشد؛ لذا، هر چند کشور مورد نظر علاقمند به جذب اتباع جدید بواسطه: سرمایه گذاری، گردشگری، مسائل بشردوستانه و …، باشد، اما باز در مواقعی که ضرورت ایجاب کند، از طریق قوانینی که وضع شده اقداماتی را در جهت حفظ منافع خود و مردمش صورت خواهد داد. در نتیجه، توصیه ما به شما این است که در وهله اول حتما پس از کسب اطلاعات اولیه، با مشاوره با کارشناسان آگاه و مجرب مجموعه ایپک اویز تماس برقرار کنید و در گام بعد و تکمیل اطلاعات خود، اقدامات لازم را به انجام برسانید.

با توجه به تخصص و تجربه مجموعه ایپک اویز در امر: خرید ملک، دریافت انواع اقامت، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، سرمایه گذاری، کار در ترکیه، اخذ مجوز کار، راه اندازی کسب و کار و آگاهی از شرایط کار برای معلمین، مهندسین و پزشکان، امن ترین و بهترین راه را برای آینده خود، خانواده وحرفه تان انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که آگاهی از قوانین کشور ترکیه و ارائه راهکارهای قانونی، تخصص ماست؛ پس هم اکنون با مشاورین و کارشناسان ما تماس بگیرید… منتظر تماس شما و آماده پاسخگویی 24 به شما می باشیم.

Switch The Language

  ایپک اِویز (IPEK EVIZ) یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ “ایپک یولی آراز” ؛ یک شرکت مشاور و کارگزار حرفه ای املاک در ازمیر ترکیه است که از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است.

  ایپک اِویز بصورت بین‌المللی با استفاده از یک شبکه قوی از مشاوران و عوامل املاک و مستغلات با تجربه و قابل اعتماد کار می‌کند و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ایرانیان و خارجیان ارائه می‌دهد.

  تلفن

  0090-543-413-1173

  ایمیل

  info@Ipekeviz.com