گرفتن پاسپورت ترکیه | اخذ شهروندی ترکیه | ایپک اویز

گرفتن پاسپورت ترکیه

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه

اگر بر روی این بخش کلیک کرده و این موضوع را برای مطالعه انتخاب نموده اید، حتما پیش از بارها با واژه هایی مانند اخذ پاسپورت، تابعیت و اقامت، برخورد داشته اید. این گونه کلمات، واژگان کلیدی و مهمی هستند که در ذهن همه افرادی که قصد زندگی و اقامت در جایی غیر از کشور خود را دارند، خطور می کنند. در همین راستا، کشور ترکیه نیز همانند بسیاری از کشورهایی که درهای خود را به روی بخش مشخصی از اتباع خارجی گشوده اند، قوانینی را اعمال و حقوقی را برای آنها درنظر گرفته است که در راستای قوانین بین المللی و به موازات قوانین داخلی ترکیه می باشند.

یکی از مهمترین حقوقی که یک تبعه خارجی باید در ترکیه از آن برخوردار باشد، بی شک اجازه اقامت است. بطور کلی، فردی که تصمیم می گیرد قانونا در جایی اقامت داشته باشد، ابتدا باید از دولت محلی نسبت به اخذ اقامت در کشور موردنظر اقدام نماید. فردی که به واسطه داشتن اجازه اقامت در کشوری مانند ترکیه مقیم می شود، هر زمان که بخواهد می تواند بدون نیاز به اخذ ویزا، ورود و خروج کند؛ همچنین، بدون خروج از ترکیه و به شرط آن که شرایط لازم را کماکان داشته باشد، می تواند این اجازه را تمدید نماید.

بدیهی است با اخذ تابعیت، اقامت نیز بدست می آید اما صرف داشتن اقامت (چه دائم و چه موقت)، به معنی داشتن تابعیت یا گرفتن پاسپورت نیست. در زیر می توانید با کلیک بر روی لینک مقاله های موجود، اطلاعات تکمیلی را بدست آورید:

اهمیت و مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه

هر کشور بنا بر سیاست ها و توانمندی های داخلی و نیز میزان گستردگی روابط بین الملل خود، امکانات و فرصت هایی را برای اتباع خود فراهم می آورد. ناگفته پیداست، هرچه کشور موردنظر از حیث مسائل: اقتصادی، تجاری، تعامل با سایر کشورها و …، در سطح بالایی قرار داشته باشد، نه تنها خودِ کشور و اتباعش از وجه خوبی در عرصه بین المللی برخوردار خواهند بود، بلکه پاسپورت آن نیز ارزش قابل توجهی پیدا می کند.

از این رو، در زیر به برخی از اصلی ترین ویژگی ها و مزایای پاسپورت کشور ترکیه اشاراتی می شود:

 • اخذ تابعیت کشور ترکیه
 • تسهیل در اخذ ویزای شینگن و امریکا
 • تجارت آزاد و به دور از تحریم
 • سفر به 113 کشور جهان بدون دریافت ویزا
 • امکان دریافت نام و نام خانوادگی ترک
 • بهره مندی از مزایا و حمایت های دولتی (برابر با سایر اتباع ترک)
 • تحصیل رایگان فرزندان (در مراکز دولتی)، و وجود مراکز آموزشی بین المللی
 • راه اندازی کسب و کار یا استخدام در مراکز دولتی
 • تجارت آزاد به دور از انواع تحریم های در سراسر جهان
 • حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه های دولتی

با توجه به میزان ارزش و تعدد مزایای پاسپورت کشور ترکیه، ما مطالعه مقاله های: آیا می دانید دریافت پاسپورت ترکیه چه مزایایی دارد؟ و مقایسه شرایط و امتیازات شهروندی و پاسپورت ترکیه با دیگر کشورها، را به شما توصیه می کنیم.

روش های اخذ پاسپورت کشور ترکیه (شهروندی)

با توجه به رابطه مستقیم واژه های «دریافت پاسپورت» و «اخذ شهروندی» در ادبیات سیاسی و قوانین مهاجرتی، می توان گفت این واژگان تقریبا دارای معنای یکسانی در این حوزه می باشند. در نتیجه، بهترین و ساده ترین راه برای دریافت شهروندی یا همان پاسپورت کشور ترکیه، از طریق خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار ممکن می باشد؛ با وجود این، شما با سپرده نیم میلیون دلاری در یکی از بانک های ترکیه یا راه اندازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 تبعه ترک (با بیمه)، نیز می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید.

رجوع به مقاله های: دریافت شهروندی ترکیه با 250,000 دلار و شهروندی و پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی چه مزایایی دارد؟

مراحل گرفتن پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت در کشور ترکیه

کشور ترکیه چهار نوع پاسپورت را در شرایط مرتبط با وضعیت موجود، به متقاضیان ارائه می دهد که عبارتند از:

 • پاسپورت معمولی (عمومی): این پاسپورت برای شهروندان ترک و سرمایه گذاران خارجی که شهروندی ترکیه را دریافت کرده اند، صادر می شود.
 • پاسپورت مخصوص: برای آن دسته از شهروندان ترکی که در شغل یا موقعیت خاصی مشغول به کار هستند، بطور مثال بازنشستگان MPs (اعضای پارلمان)، صادر می شود.
 • پاسپورت دیپلماتیک: که فقط برای مقامات رسمی ترکیه صادر می شود.
 • پاسپورت خدماتی: این پاسپورت برای تمامی کارمندان دولتی که در خارج از کشور مشغول به کار هستند، صادر می گردد.

شرایط گرفتن پاسپورت کشور ترکیه

با توجه به ماده 11 قانون شهروندی در ترکیه (به شماره 5901)، اتباع خارجی برای دریافت پاسپورت ترکیه باید: طبق قانون ملی کشور خودشان و نیز اشخاص بدون ملیت به شرط بالغ بودن و داشتن توانایی تشخیص (طبق قانون مدنی شماره 4721 ترکیه)، حائز شرایط زیر باشند:

 • داشتن اقامتِ بدون وقفه به مدت 5 سال پیش از تاریخ مراجعه (در طول مدت اقامت خود، فرد می تواند حداکثر 6 ماه خارج از ترکیه حضور داشته باشد).
 • خرید اموال ملک در ترکیه، ایجاد کسب و کار، سرمایه گذاری، انتقال محل کار و تجارت به ترکیه، اشتغال در یک محل کار با مجوز مورد تائید، ازدواج با یک شهروند ترک، مراجعه به صورت خانوادگی، ادامه تحصیل در ترکیه، داشتن عضوی از خانواده (مادر، پدر، خواهر، برادر یا فرزند) که پیش از این موفق به اخذ حق شهروندی از کشور ترکیه شده باشد.
 • داشتن رفتار مناسب با حس مسئولیت لازم جهت زندگی اجتماعی، جلب اعتماد از طرف اطرافیان، عدم داشتن سوء رفتار یا عادات مغایر ارزش های جامعه (عدم داشتن سوء پیشینه در کشور ترکیه).
 • توانایی صحبت کردن به زبان ترکی به میزانی که بتواند با زندگی اجتماعی سازگار شوند.
 • داشتن درآمد کافی برای تامین معاش خود و افراد تحت تکفلشان در ترکیه.
 • عدم وجود موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی.
 • عدم ابتلا به بیماری های واگیردار و لاعلاج.

البته، راه های دیگری نیز برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه وجود دارند که قوانین و پیچیدگی های مختص به خود را دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. اطلاعات تکمیلی تر نیز در مقاله های: قوانین اتباع خارجی در ترکیه و شرایط اخذ شهروندی در ترکیه، برای آگاهی بیشتر شما گردآوری شده اند.

گرفتن پاسپورت ترکیه با تولد فرزند

گرفتن پاسپورت ترکیه با تولد فرزندان و با توجه به ارتباط خانوادگی، از طریق شخصی که با او ارتباط فامیلی درجه یک دارید (یعنی پدر یا مادری با تابعیت ترک دارد)، به دست می آید. تابعیتی که با تولد به دست می آید، از لحظه به دنیا آمدن، موجه شناخته می شود.

پاسخ به سوالاتی از قبیل: آیا نوزادانی که در ترکیه متولد شده اند، می توانند تابعیت تُرک داشته باشند؟ راهکارهای ثبت هویت نوزادان متولد شده از والدین خارجی چیست؟ چه روندی را در ثبت هویت نوزادان متولد شده در ترکیه که به دلیل پدر یا مادر (و یا هر دو)، جزو اتباع خارجی هستند، می بایست در پیش گرفته شود؟ با کلیک بر روی مقاله آیا نوزادانی که در ترکیه متولد شده اند می توانند تابعیت ترک داشته باشند؟ در اختیار شماست.

شرایط ازدواج اتباع خارجی در کشور ترکیه

برای آنکه در ترکیه ازدواج دو فرد با تابعیت خارجی یا یک فرد ترک با یک تبعه خارجی، معتبر باشد، می بایست مراحل عقد آنها از سوی یک مسئول معتبر و مجاز به این امر، صورت بگیرد. درصورت ازدواج شما با یک شهروند ترک و پس از بررسی همه جانبه زندگی شما و اطمینان مراجع ذی صلاح از سوری نبود آن، می توانید پس از گذراندن 3 سال از 5 سالی که تعیین شده، درخواست اقامت دائم بدهید. شما می توانید به منظور اطلاع از مدارک لازم برای ازدواج با تبعه خارجی و آشنایی با قوانین آن، مقاله شرایط ازدواج خارجی ها در ترکیه، را مطالعه نمایید.

پاسخ به برخی سوالات رایج شما

در مقاله حاضر، ما برخی سوالات رایج که توسط متقاضیان دریافت پاسپورت کشور ترکیه پرسیده می شود را، به همراه پاسخ های قانونی آن، برای مطالعه شما فراهم کرده ایم. با وجودی که تلاش شده سوالات و پاسخ های ارائه شده ما به تمام جزئیات لازم اشاره کند، اما با این حال، می توانید جهت دریافت هرگونه اطلاعالت تکمیلی، بدون درنگ با مشاوران مجرب ما تماس گرفته و اطلاعات لازم خود را دریافت نمایید.

  1. خرید خانه با سرمایه 250,000 دلاری و اخذ شهروندی بر اساس کدام قانون است؟

* این تصمیم ابتدا توسط دولت ترکیه اتخاذ و سپس رئیس جمهور حاضر (رجب طیب اردوغان)، در تاریخ 2018/09/18 در بند 106 ماده 42 قانون تابعیت به شماره (590)، آن را تایید کرده است.

  1. آیا در حال حاضر قانون جدید شهروندی ترکیه، معتبر و قابل اجرا است؟

* بله؛ قوانین دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک به ارزش 250,000 دلار، سرمایه گذاری به مبلغ نیم میلیون دلار و ایجاد فرصت شغلی برای حداقل 50 شهروند ترک، از سال 2017 به صورت قانونی به اجرا درآمده است.

  1. قانون اخذ شهروندی (دریافت پاسپورت ترکیه)، با خرید ملک به ارزش 250,000 دلار کجا منتشر شده است؟

* این قانون در سپتامبر 2018، در روزنامه رسمی ترکیه به چاپ رسیده است.

  1. آیا قانون اخذ شهروندی (دریافت پاسپورت ترکیه)، با خرید ملک به ارزش 250,000 دلار، خانواده فرد خریدار را نیز شامل می شود؟

* بله؛ شخصی که ملکی به مبلغ 250,000 دلار از ترکیه خریداری نموده می تواند به همراه خانواده اش (با فرزندان زیر 18 سال)، شهروندی کشور ترکیه را دریافت کند.

  1. آیا آن دسته از اتباع خارجی که پیش از سپتامبر 2018 از ترکیه ملک خریداری نموده اند نیز شامل این قانون می شوند؟

* نخیر؛ تنها کسانی شامل این قانون می شوند که پس از سپتامبر 2018 اقدام به خرید ملک کرده باشند؛ زیرا هدف از این قانون، جذب بیشتر ارز خارجی و تشویق برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه می باشد.

  1. آیا می توان به صورت قسطی، اخذ شهروندی از طریق خرید خانه به ارزش 250,000 دلار، را دریافت کرد؟

* نخیر؛ خرید ملک با حداقل مبلغ 250,000 دلار، صرفا بصورت نقدی بوده و امکان آن به صورت قسطی امکان پذیر نمی باشد؛ لذا، ملبغ 250,000 دلار می بایست یکجا پرداخت شود.

  1. آیا پس از خرید خانه در ترکیه، می توان اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کرد؟ در صورت امکان، این فرایند چقدر زمان می برد؟

* بله؛ شما به محض اقدام برای خرید خانه، تیم ایپک اویز شهروندی شما را در مدت 55 روز آماده و می توانید در ترکیه به عنوان یک شهروند ترک اقامت نموده و یک زندگی جدید و پر از آرامش را شروع کنید.

  1. کدام املاک (مغازه، هتل یا املاک داخل شهری)، شامل این قانون می شوند؟

* تمامی املاک ازجمله: زمین، هتل، مغازه، زمین کشاورزی، خانه و آپارتمان، شامل این قانون می شوند.

  1. آیا امکان فروش ملک خریداری شده پس از دریافت پاسپورت ترکیه (از طریق خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار)، وجود دارد؟

* نخیر؛ تا 3 سال پس از خرید خانه، امکان فروش آن را امکان پذیر نمی باشد.

  1. آیا شهروندان سوریه نیز می توانند از طریق خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار، اخد شهروندی کنند؟

* از سال ها پیش و بنا به تصمیمات سران دو کشور سوریه و ترکیه، این امر تا پیش از این برای شهروندان کشور سوریه ممکن نبوده و نیست. از این رو، حتی تاسیس شرکت برای اتباع سوری نیز ممکن نمی باشد. ولی اخیرا به دلیل اصلاحات کلی در قانون «اخذ شهروندی» یا همان دریافت پاسپورت ترکیه، شهروندان کشور سوریه می توانند با سرمایه گذاری (500,000) دلار آمریکا، یا ایجاد فرصت شغلی برای حداقل 50 شهروند ترک، در این کشور شرکت تاسیس کنند. اما این بدان معنا نیست که شهروندان سوریه می توانند شهروندی ترکیه را نیز از این طریق بدست بیاورند.

  1. مراحل و فرایندهای لازم برای دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار، چگونه است؟

* کشور ترکیه همانند سایر کشورها، برای اعطای حق شهروندی دارای فرایند و مراحل پیچیده ای است که بهترین راه برای طی این مراحل، اقدام از طریق یک شرکت کاردان و مجرب است. اقدام انفرادی برای این امر، دارای ریسک بزرگی است که ممکن است عواقب آن بعدها غیر قابل بازگشت باشد. بنابراین، در هنگام خرید خانه یا اخذ شهروندی (دریافت پاسپورت ترکیه)، یا حتی اخذ اقامت، سعی کنید پس از تحقیقات مناسب، انجام مراحل کار را به یک شرکت قابل اعتماد بسپارید.

مطالب مرتبط دیگری که می توانند اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار بدهند، عبارتند از: پاسپورت ترکیه با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار و خرید خانه در ترکیه.

گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق خرید خانه در شهر ازمیر

در سال های اخیر کشور ترکیه و بالاخص شهر ازمیر، شاهد رشد بالایی در زمینه خرید ملک توسط اتباع ترک و خارجی و نیز سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخش ساخت و ساز بوده است. در بین پروژه های متعدد مسکونی که در حال اجرا یا به پایان رسیده اند، می توان به پروژه های مطرحی در شهر ازمیر همچون: کارشی یاکا گرین، باغ زیتون و جنگل طلایی، اشاره داشت که بهترین موقعیت برای کسب شهروندی و دریافت پاسپورت کشور ترکیه می باشند..

پروژه های مسکونی ایپک اویز

توصیه ما به شما

با توجه به حساسیت قوانین حاکم بر دریافت پاسپورت کشور ترکیه، توصیه اولیه ما به شما مطالعه اطلاعات ارائه شده در این مقاله و مقالات مشابه می باشد. در گام بعد نیز از شما می خواهیم تمام سوالات و نکاتی که در ذهن دارید را یادداشت نموده و با تماس با مجموعه ایپک اویز و صحبت با کارشناسان مجرب آن، پاسخ های تکمیلی را دریافت نمایید.
مجموعه ایپک اویز با توجه به تخصص و تجربه کارشناسان و وکلای خود در زمینه های: کسب شهروندی و دریافت پاسپورت، خرید ملک، سرمایه گذاری، اخذ انواع اقامت، کار در ترکیه و دریافت مجوزهای مربوط به آن، قوانین راه اندازی کسب و کار و آگاهی از شرایط کار برای معلمین، مهندسین و پزشکان، قادر است امن ترین و بهترین راه را برای آینده شما، خانواده وحرفه تان پیشنهاد داد و یاریتان کند.

به یاد داشته باشید، آگاهی از قوانین کشور ترکیه و ارائه راهکارهای قانونی، تخصص ماست؛ پس هم اکنون با مشاورین و کارشناسان ما تماس بگیرید… با تکمیل فرم زیر، منتظر تماس شما و آماده پاسخگویی 24 به شما می باشیم.

مشاوره جهت دریافت پاسپورت ترکیه

به منظور تماس سریع کارشناسان ما با شما جهت مشاوره و آگاهی از شرایط دریافت پاسپورت ترکیه، فرم زیر را تکمیل نمایید.

Switch The Language

  ایپک اِویز (IPEK EVIZ) یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ “ایپک یولی آراز” ؛ یک شرکت مشاور و کارگزار حرفه ای املاک در ازمیر ترکیه است که از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است.

  ایپک اِویز بصورت بین‌المللی با استفاده از یک شبکه قوی از مشاوران و عوامل املاک و مستغلات با تجربه و قابل اعتماد کار می‌کند و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ایرانیان و خارجیان ارائه می‌دهد.

  تلفن

  0090-543-413-1173
  0090-531-617-1953

  ایمیل

  info@Ipekeviz.com