کار در ترکیه

شرایط کار برای خارجی ها در ترکیه

کشور ترکیه طی 8 سال گذشته و با جذب سرمایه ای بالغ بر 94 میلیارد دلار، به عنوان ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا جهت سرمایه گذاری از سوی تاجران و کارآفرینان می باشد. نیروی کار بسیار جوان این کشور که نیمی از آن زیر 29 سال هستند، موجب شده تا از پتانسیل بالایی در این حوزه برخوردار باشد. فضای کسب و کار بسیار رقابتی ترکیه با بیش از 25,000 شرکت بین المللی موجود، بخوبی بیانگر این امر می باشد. گواه دیگر این موضوع، مدت زمان اندازی یک شرکت فقط طی 6 روز در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصاد (OECD)، است که این امر در آنها فرایندی تقریبا 13 روز می باشد.

نیروی کار واجد شرایط، جمعیت جوانی که به سرعت در حال رشد می باشد و موقعیت ژئوسیاسی کشور ترکیه، فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاران عرضه می کند؛ همچنین، توجه به آمار جذب نیروی در بخش های مختلف صنعتی ترکیه، به خوبی بیانگر فراوانی انواع موقعیت های کاری و سرمایه گذاری است. بطور مثال: صنعت نساجی و تولید پوشاک، یک سوم شغل های این کشور را در اختیار دارند و صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساخت و ساز نیز به سرعت در حال پیشرفت و رشد می باشند.

آنچه باید قبل از کار در ترکیه بدانید، عنوان مقاله ای با مضمون اطلاع رسانی در خصوص آشنایی با زندگی کاری، راهکارهای لازم و ویژگی های کلی مردم کشور ترکیه می باشد تا اطلاعات مفیدی را قبل از شروع کار به شما ارائه بدهد.

نکته مهم: پیش از پرداخت به هر موضوعی درخصوص کار و شرایط آن در کشور ترکیه، باید بدانید شرط آشنایی و تسلط به زبان ترکی استانبولی، یک پیش شرط اساسی جهت برقراری ارتباط و فعالیت در این کشور می باشد. لذا، خواندن دو مقاله زیر را مصرانه به شما توصیه می کنیم:

انواع مجوز کار در ترکیه

انواع مجوز کار در ترکیه

مجوز کار در ترکیه که درخواست آن می بایست بصورت آنلاین پر و ارائه گردد، به شرح زیر سه نوع می باشد و توضیحات تکمیلی مربوطه آنها در مقاله انواع مجوز کار در ترکیه، در اختیار شماست:

 • مجوز کار مدت دار: در این نوع مجوز کار که برای بار اول یک ساله می باشد، درصورت تمدید آن و تمایل به ادامه کار در همان حرفه یا محل کار سابق، مجوز کار 2 ساله می شود؛ در پایان 2 سال نیز مجور کار برای 3 سال تمدید خواهد شد. مطابق ماده 27 قانون 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مجوز کارهای معتبر می توانند به عنوان مجوز اقامت نیز به کار روند.
 • مجوز کار نامحدود: صدور این مجوز مطابق ماده 6 قانون 4817 و مشروط به حفظ حقوق اتباع خارجی که مجوز کارشان تا پیش از تاریخ 2014/04/11 صادر شده، یا آنهایی که بدون وقفه برای حداقل 8 سال در ترکیه با مجوز اقامت ساکن بوده اند، اتباع خارجی که دارای حداقل 8 سال سابقه کاری قانونی در ترکیه هستند و همچنین مطابق قانون 6458 برای افرادی که دارای مجوز اقامت طولانی مدت هستند، امکان پذیر می باشد.
 • مجوز کار مستقل: برای آن دسته از اتباع خارجی که مستقلا قصد کار در ترکیه را دارند، حداقل برای 5 سال مشروط به اقامت مستمر و قانونی، ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی حوزه فعالیتشان و نیز اشتغال زایی، این نوع مجوز صادر می شود.

تمدید مجوز کار برای اتباع خارجی

بر اساس قوانین ترکیه درخصوص صدور مجوزهای کار، در بار اول دولت آنها را برای یک ساله ارائه می دهد؛ اما هنگام تمدید، امکان صدور دوساله آنها نیز موجود می باشد که باید محل کاری که فرد در آن اشتغال دارد، یک سری شرایط را فراهم آورد. برای کسانی که مجوز دو ساله آنها به پایان رسیده، این مجوز برای 3 سال دیگر نیز تمدید شود. شایان ذکر است، تمدید مجوز کار همانند دریافت آن در بار نخست نیز، می بایست از سوی کارفرما یا شرکت مشاورِ تحت وکالت نامه وی، صورت بپذیرفته؛ اتباع خارجی، به هیچ عنوان نمی توانند شخصا و به نام یا حساب خود، اقدام به دریافت یا تمدید مجوز کار بکند.

آگاهی از شرایط تمدید مجوز کار برای شرکت ‎ها، خدمات خانگی، موسسات آموزشی خصوصی و سازمان‎ های غیر دولتی، نحوه ارزیابی و نتیجه گیری درخواست ها، راهکارهای اعتراض به رد درخواست مجور کار، امکان ارائه مجددا درخواست و…، از جمله موارد اشاره شده در مقاله های زیر می باشد:

رد درخواست مجوز کار

طبق مقررات مندرج در ماده 14 قانون مجوز کار برای اتباع خارجی در کشور ترکیه و همچنین بدلایل موجود در بند یک ماده 22 قانون و ماده 16 قانون مجوز کار برای اتباع خارجی، احتمال رد درخواست تمدید مجوز کار به به دلایل زیر ممکن می باشد:

 1. امکان تامل نیروی کار مورد نیاز از بازار داخلی
 2. وضعیت نامساعد بازار
 3. جهت حفظ امنیت ملی، نظم، امنیت، منافع، اخلاق و سلامت عمومی
 4. عدم وجود مجوز اقامت معتبر از سوی تبعه خارجی
 5. عدم دریافت گواهینامه های لازم چون: صلاحیت، عضویت یا فعالیت، از سوی سازمان های تخصصی و مربوطه داخلی و بین المللی
 6. دریافت حکم ممنوعیت از انجام فعالیت حرفه ای توسط تبعه خارجی
 7. نداشتن تحصیلات دانشگاهی کافی
 8. عدم تایید صلاحیت تبعه خارجی
 9. اتخاذ تصمیم اخراج یا ممنوعیت ورود برای تبعه خارجی
 10. عدم تمدید اعتبار گذرنامه
 11. خروج بیش از 6 ماه تبعه خارجی از ترکیه

شرح کامل این مطالب در مقاله دلایل در درخواست مجوز کار در ترکیه، موجود می باشد.

دستمزد خارجی ها در ترکیه

حقوق قانون کار در ترکیه
در خصوص کارفرمایانی که در ترکیه خواهان به کارگیری نیروی کار خارجی (اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی)، هستند، میزان دستمزد پرداختی بر حسب وظایف پرسنل (در سال 2019)، متغیر می باشد. بر این اساس، با مد نظر قرار دادن مبلغ حقوق پایه (پس از تاریخ درخواست)، میزان مبلغی که باید به تبعه خارجی پرداخت شود، بدین شکل محاسبه می شود:

– حداقل دستمزد برای خارجی هایی که در خدمات مربوط به خانه کار خواهند کرد:

2.558,40 لیر

– حداقل دستمزد برای خارجی هایی که در شرکت های گردشگری و شرکت های تشریفات و سرگرمی مجالس که به عنوان ماساژور و خدمه تشریفات، کار خواهند کرد:

2.558,40 لیر

– حداقل دستمزد برای خارجی هایی که به عنوان فروشنده، بازاریاب و صادرکننده کار خواهند کرد، یک و نیم برابر حداقل دستمزد محاسبه می شود:

2.558,00 x 1,5 = 3.837,60 لیر

– کسانی که در مشاغلی که مستلزم تخصص و مهارت است کار خواهند کرد، معلمان و پزشکان، سه برابر دستمزد پایه محاسبه می شود:

2.558,00 x 3  = 7.675,20 لیر

– حداقل دستمزد برای مدیران پایه، مهندسین اداری و معماران، چهار برابر حداقل دستمزد محاسبه می شود:

2.558,00 x 4 = 10.233,60 لیر

– حداقل دستمزد برای مدیران ارشد، خلبانان، مهندسین اجرایی و معمارانی که درخواست مجوز اولیه داده اند، شش و نیم برابر حداقل دستمزد محاسبه می شود:

2.558,00 x 6,5 = 16.629,60 لیر
نکته مهم: حقوق پرسنل خارجی باید بر اساس معیارهای مصوب وزارت کار و رفاه اجتماعی پرداخت شود. حق بیمه اتباع خارجی نیز باید بر اساس ارقام مذکور پرداخت گردد، در غیر این صورت هنگامی که زمان تمدید مجوز کار فرا می رسد، درخواست تمدید تایید نخواهد شد. تمامی ضرر و زیان هایی که در نتیجه حق بیمه ناقص پرداخت شده ایجاد می شود، متوجه کارفرما خواهد بود؛ حتی در صورتی که از اخذ مجوز برای تبع خارجی منصرف شوید نیز باید این جریمه را پرداخت نمایید.

شما می توانید اطلاعات تکمیلی را در مقاله حداقل دستمزد اتباع خارجی در سال 2019 در ترکیه، مطالعه و از آنها اطلاع پیدا کنید.

هزینه های زندگی در ترکیه

طبق تحقیقات انجام گرفته توسط موسسات معتبر، در مجموع هزینه زندگی در ترکیه تقریبا 62% کمتر از نیویورک آمریکا، 24% کمتر از برلین آلمان، 52% کمتر از لندن انگلستان، 19% کمتر از استانبول (تقریبا برابر با آنکارا)، و 12% کمتر از هزینه زندگی در تهران می باشد (در این رابطه توصیه می کنیم مقاله های: هزینه زندگی در ازمیر کمتر از هزینه زندگی در تهران، استانبول و سایر شهرهای بزرگ است و مقایسه هزینه های زندگی تهران با ازمیر، را حتما مطالعه کنید).

شرایط راه اندازی کسب و کار در ترکیه

دولت ترکیه در قانون تجاری خود موسوم به «TTK» امکان تاسیس انواع شرکت ها توسط سرمایه گذاران خارجی را مشخص نموده است. در حقیقت، TTK ارائه دهنده: یک رویکرد مدیریت سازمانی مطابق با استانداردهای بین المللی، ترویج دهنده سرمایه گذاری خصوصی و فعالیت های عمومی، فراهم سازی شفافیت در فرآیند مدیریتی و هم ترازی محیط کسب و کار ترکیه با قوانین اتحادیه اروپا و همچنین روند پیوستن به آن، می باشد. در حوزه TTK، انواع شرکت های سازمانی و غیرسازمانی می توانند تاسیس شوند که توجه به قوانین و رعایت مقررات آن، هنگام تاسیس شرکت در ترکیه بسیار الزامی است.

دولت ترکیه در قانون تجاری خود موسوم به «TTK» امکان تاسیس انواع شرکت ها توسط سرمایه گذاران خارجی را مشخص نموده است. در حقیقت، TTK ارائه دهنده: یک رویکرد مدیریت سازمانی مطابق با استانداردهای بین المللی، ترویج دهنده سرمایه گذاری خصوصی و فعالیت های عمومی، فراهم سازی شفافیت در فرآیند مدیریتی و هم ترازی محیط کسب و کار ترکیه با قوانین اتحادیه اروپا و همچنین روند پیوستن به آن، می باشد. در حوزه TTK، انواع شرکت های سازمانی و غیرسازمانی می توانند تاسیس شوند که توجه به قوانین و رعایت مقررات آن، هنگام تاسیس شرکت در ترکیه بسیار الزامی است.

انواع شرکت ها و ساختارهای جایگزین تحت قوانین تجاری ترکیه

الف) شرکت های سازمانی

 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تعاونی

ب) ساختارهای غیرسازمانی

 • شرکت مختلط
 • شرکت با مسئولیت محدود

همچنین، هنگام تاسیس شرکت در ترکیه، قوانین و مقررات ذیل باید رعایت گردند:

 • ارسال آنلاین گزارش و قرارداد اصلی به سیستم مرسیس (MERSİS)
 • انجام معاملات، ثبت نام تجاری، مطابق مقررات بازرگانی از طریق MERSİS

مقاله شرایط راه اندازی کسب و کار در ترکیه، به طور مفصل این قوانین را شرح و درصورتی که مایل به تاسیس شرکت و ایجاد اشتغال در کشور ترکیه هستید، خواندن آن را به شما توصیه می کنیم.

شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

در ترکیه وجود شریک خارجی یک شرکت خصوصی نیازمند اخذ مجوز می باشد. باید توجه داشت که ضرورت اجازه کار یک شریک خارجی، امری مستقل از ساختار شرکت است و اگر شرکتی جزو سهامی خاص یا عام نباشد، می بایست طبق قوانین کشور ترکیه، مجوز کار برای این اشخاص دریافت نمود تا بتوانند جزئی از شرکت محسوب شوند. نکته مهم دیگر در این خصوص، متفاوت بودن بازه زمانی درخواست مجوز کار برای شرکت هایی است که یا با سرمایه خارجی و یا مستقیما، در رده شرکت های خارجی قرار می گیرند. شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها و مدارک مورد نیاز جهت دریافت این مجوز، در مقاله شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه، ارائه شده است.

ویزای کار تحت قانون سرمایه گذاری خارجی

به موجب قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی (ماده 1 قانون شماره 4874)، اهداف آن به این صورت بیان شده است: «هدف این قانون تشویق سرمایه گذاران خارجی، حفظ حقوق آنان، تعریف مفهوم سرمایه گذاری با استانداردهای بین‎المللی، ارتقای سرمایه گذار به این سطح از استانداردها، ایجاد یک سیستم هشدار دهنده برای مشاهده و تایید سرمایه گذاری‎ های مستقیم خارجی و همچنین افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی با سیاست‎‎های مشخص شده، می ‎باشد. در یک کلام، این قانون مدیریت عملیات سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تنظیم می‎کند.»

در ماده 4 همان قانون، یک شرکت با سرمایه خارجی باید حداقل یکی از شرایط زیر را به عنوان سرمایه گذاری خارجی مستقیم دارا باشد:

 1. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل 10,626,991 لیر است، آخرین گردش مالی یک سال اخیر شرکت یا شعبه باید حداقل 8 میلیون لیر باشد.
 2. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل 10,626,991 لیر است، مقدار صادرات واقعی یک سال اخیر شرکت یا شعبه باید حداقل 1 میلیون دلار آمریکا باشد.
 3. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل 10,626,991 لیر است، شرکت یا شعبه طی سال گذشته حداقل باید 250 کارمند ثبت شده داشته باشد.
 4. شرکت یا شعبه باید دارای حداقل سرمایه گذاری ثابت حداقل 6 میلیون لیر داشته باشد.
 5. کشوری که مرکز اصلی شرکت مادر سرمایه گذار مستقیم خارجی در آن واقع شده، حداقل باید در یک کشور دیگر دفتر مدیریتی تاسیس کرده باشد.

اطلاعات بیشتر در این خصوص، در مقاله چگونه تحت قوانین سرمایه‌گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟، موجود می باشد.

اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه

مطابق قوانین موجود درخصوص صدور مجوز کار برای کارفرماها و جویندگان خارجی کار، وجود یک سری شرایط الزامی است که در صورت واجد شرایط بودن، می توان انتظار صدور و دریافت مجوز کار برای آنها را داشت ( توجه به این معیارها بسیار ضروری است). ارزیابی جهت صدور یا عدم صدور این مجوز، توسط کارشناسان وزارت کار و امور اجتماعی صورت می گیرد و تابع متغیرهای گوناگونی از قبیل: وضعیت بازار کار، وضعیت اقتصادی، ساختار مالی کارفرما، سهم اشتغال زایی و تحقیقات امنیتی در مورد تبعه خارجی، می باشد.

درخواست های اجازه کار

در حالت کلی، درخواست های مجوز کار از طریق کنسولگری های ترکیه در خارج از کشور صورت می گیرد. در شرایطی که طی 6 ماه اخیر مجوز اقامت معتبر وجود داشته باشد، اتباع خارجی ساکن در ترکیه می توانند درخواست های خود را مستقیما به وزارت کار و رفاه اجتماعی ارائه دهند. در صورتی که حیطه کاری پرسنل کلیدی ارتباطی با تحصیلات کاری وی نداشته باشد، وزارتخانه از مراجع ذی ربط در خصوص بازدهی تخصصی نظر نخواهد خواست.همانطور که در اصول مطرح شده ماده 14 قانون کار اتباع خارجی آمده، امکان رد درخواست مجوز کار ترکیه پرسنل کلیدی که در سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویژه کار خواهند کرد، ممکن نمی باشد؛ اما برطبق همین ماده، چنانچه طی 4 هفته در ترکیه فردی با مهارت لازم درخواست داده و آماده کار باشد، وزارت کار و رفاه اجتماعی می تواند مجوز کار را رد کند.

مقاله اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه، بطور جامع شرایط لازم جهت اخذ مجوز کار، توضیح داده است.

معیارهای صدور مجوز کار برای خارجی ها در ترکیه

از شروط درنظر گرفته شده برای دریافت مجوز کار توسط اتباع خارجی، وجود حداقل 5 نفر تبعه ترک با بیمه تامین اجتماعی است. از این رو، می بایست به ازای هر نیروی کار خارجی که برایش مجوز کار درخواست شده، می بایست 5 نیروی کار ترک در محل مشغول به کار باشند.

مقررات جذب پرسنل در سرمایه گذاری مستقیم خارجی

 1. بطور کل، افرادی از قبیل شریک تجاری شرکت، رئیس هیئت مدیره، عضو هیئت مدیره، مدیر کل، معاون مدیر کل، مدیر شرکت و دستیار وی دارای نفوذ و صاحب اختیار که در حوزه پیش رو دارای نفوذ و صاحب اختیار باشند: الف) کار به عنوان مدیر ارشد یا مدیر شرکت ب) اداره تمام یا بخشی از شرکت ج) امور مربوط به حسابرسی شرکت، بازرسی سرپرستان و کارکنان فنی و کنترل د) افراد صاحب نظر در زمینه جذب یا اخراج پرسنل
 2. افرادی که اطلاعاتی در مورد خدمات، ابزار تحقیق، تکنیک ها و روش های لازم برای شرکت ارائه می کنند.
 3. یک نفر (حداکثر)، با حق امضا در دفتر ارتباطی متعلق به شرکت مادر

نحوه دریافت مجوز کار و معیارهای موجود برای اتباع خارجی، در مقاله فوق (اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه)، موجود می باشد.

شغل های غیر مجاز برای خارجی ها در ترکیه

از اصلی ترین شروط کار برای اتباع خارجی در ترکیه، ممنوع نبودن آن کسب و کار برای تبعه خارجی می باشد. مطابق بند 1 ماده 15 قانون اقامت و مسافرت اتباع خارجی، این افراد صرفا می توانند در زمینه های شغلی اجازه داده شده در ترکیه، کار کنند. قانون گذرنامه نیز با حکمی مشابه در خصوص اشتغال اتباع خارجی، محدودیت هایی را اعمال نموده است. مشاغل غیر مجاز و ممنوع برای افراد خارجی را می توانید به مراجعه به لینک عناوین شغلی غیر مجاز برای اتباع خارجی در ترکیه از آنها اطلاع پیدا کنید.

مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه

پزشکان در ترکیه

مطابق اظهارات موذن اوغلو (وزیر بهداشت ترکیه)، در جلسه تشکیلی در دفتر ریاست جمهوری در ادیرنه، کشور ترکیه در حال حاضر با کمبود 20 هزار متخصص و 10 هزار پزشک عمومی مواجه است؛ از این رو، برای آنکه مراکز خصوصیِ سلامت، بتوانند با پزشکان خارجی در ترکیه همکاری کنند، نخست می بایست درخواست مجوز اولیه از وزارت بهداشت بدهند.

البته باید توجه داشت که در حالت کلی، مهمترین مقررات اجراییِ وضع شده درخصوص شغل های انحصاری برای شهروندان ترک (طبق قانون 1219)، در حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی می باشد. در مورد سایر موارد ذکر شده در این قانون و لزوم رعایت شروط وضع شده، مشاغل دیگری چون: دندانپزشکی، مامایی و مراقبت از بیماران، نیز مشروط به تُرک بودن، شرط اصلی برای فعالیت می باشند اما برای سایر تخصص ها این ممنوعیت وجود ندارد.

دریافت مجوز فعالیت برای پزشکان ایرانی در ترکیه

برای امکان فعالیت و همکاری پزشکان ایرانی در مراکز سلامت و کلینیک‌های ترکیه، نخست می بایست  برای «مجوز اولیه» به وزارت بهداشت درخواست بدهند. بمنظور شروع اقدامات جهت دریافت مجوز، ابتدا می بایست اطلاعات و مدارک شما در سایت هیئت تحصیلات عالیه ترکیه موسوم به Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)، ثبت شود. پس از تایید و معادل سازی مدارک شما توسط YÖK، با در دست داشتن این تاییدیه و کسب حداقل نمره قبولی B از آزمون زبان ترکی و دریافت نمره قبولی از آزمون تعیین سطح STS، می توانید دوره کارآموزی 6 ماهه خود را آغاز کنید.

دوره کارآموزی 6 ماهه

پس از پشت سر گذاشتن آزمون STS، برای شما یک دوره کارآموزی 6 ماهه در یک موسسه و یا کلینیک درمانی، درنظر گرفته خواهد شد. زمان و مکان دقیق این دوره، توسط وزارت بهداشت ترکیه تعیین و اعلام خواهد شد. توجه داشته باشید که این دوره شش ماهه، بدون حقوق می باشد و پس از گذراندن آن که می تواند برای شما علاوه بر نوعی کارآموزی، فرصتی برای آشنایی با اصطلاحات پزشکی در زبان ترکی باشد، می توانید در مراکز درمانی خصوصی استخدام و مشغول به کار شوید.
اطلاعات بیشتر در این خصوص، در مقاله های بطور کامل شرح داده شده اند:

شرایط استخدام معلمین خارجی در ترکیه

وزارت کار دولت ترکیه براساس آخرین به روز رسانی در تاریخ 2017/10/31، جهت صدور مجوز کار برای معلمین خارجی در این کشور، که در موسسات آموزش غیرانتفاعی مشغول به کار خواهند شد، الزامات و شروطی را مدنظر قرار داده است که شامل موارد زیر می شوند:

 • ضمن صدور مجوز به اتباع خارجی که در موسسات آموزش غیرانتفاعی به عنوان دبیر اشتغال خواهند داشت، تعداد دانش آموزان موسسه و پرسنل ترک، مد نظر قرار خواهد گرفت؛ در موسساتی که تعداد دانش‌ آموزان کم باشد، برای مجوز های اخذ شده در سمت هایی نظیر پرسنل روابط عمومی، پرسنل روابط مهمان و …، امکان اجرای محدودیت هایی وجود خواهد داشت.
 • در شرایطی که موسسات آموزش غیرانتفاعی در خارج از کشور دارای شعبه و دانش آموزان خارجی باشند، محدودیت ذکر شده در بالا کم تر اجرا خواهد شد.
 • تبعه خارجی می بایست علل همکاری خود را در زمینه ای قصد فعالیت دارد و سمت شغلی درخواستیش، بطور جداگانه آن را در تقاضانامه ای نوشته و برای وزارت خانه توضیح بدهد.
 • برای معلمینی که از وزارت آموزش و پرورش مجوز اولیه را اخذ کرده اند، تغییری در معیارهای مجوز کار ایجاد نشده است.

همچنین، برای معلمینی که در موسسات آموزش غیرانتفاعی وابسته به وزرات آموزش و پرورش ایفای وظیفه خواهند کرد مدرک معادل دریافت شده از انجمن آموزش عالی و پیش نویس مجوز (سند صلاحیت شغلی)، اجباری می باشد.

 • برای موسساتی که دبیران خارجی استخدام خواهند کرد «مجوز تاسیس و آغاز به آموزش» و «مجوز کار» ضروری می باشد.
 • برای اینکه شهروندان انگلیسی بتوانند به عنوان دبیر زبان کار کنند نیازی به مدرک و یا صلاحیت شغلی نمی باشد.

دبیران خارجی متاهل با شهروندان ترک در صورت اتمام 3 سال و یا داشتن فرزند، به غیر از مدرک معادل نیازی به چیز دیگری نخواهند داشت.

مقاله شرایط استخدام معلمین خارجی در ترکیه، حاوی اطلاعات تکمیلی جهت مطالعه شما می باشد.

اجازه کار برای مهندسین خارجی در ترکیه

اجازه کار مهندسین در ترکیه

بر اساس ماده 21 قانون جدید 6735 نیروی کار بین المللی، دولت ترکیه شروط مربوط به صدور مجوز کار برای مهندسان و معماران را تعیین نموده است. از این رو، مهندسین و معمارانی که آموزش های خود را در دانشکده های تحصیلات تکمیلی یا در خارج از کشور در مراکزی که از سوی مقامات ذیربط یا موسسه آموزش عالی (که توسط شورای عالی آموزش به رسمیت شناخته شده است)، سپری کرده اند، مشروط به ارائه مدارک خویش، می توانند به صورت پروژه ای یا موقت در ترکیه به کار مشغول شوند. در نتیجه، مهندسین و معمارانی که جزو پرسنل واجد شرایط محسوب شده و در پروژه های مهم کشور ترکیه نقش کلیدی ایفا می کنند، بدون نیاز گذراندن سایر مراحل، می توانند مجوز کار خود را دریافت کنند.

نکته‌ی مهم برای مهندسین علاقمند برای کار در ترکیه:

شرکت هایی که برای مهندسین مجوز کار دریافت خواهند کرد، ملزم به دریافت مدرک معادل از YÖK (انجمن آموزش عالی)، و ثبت نام در اتاق مهندسین مربوطه هستند؛ برای مثال: مهندسین فروش، مهندسین مواد غذایی، مهندسین نرم افزار، مهندسین ساختمان، مهندسین مکانیک و…، بدون استثنا تمام اتباع خارجی که مدرکشان مهندسی است، چنانچه قرار باشد به عنوان مهندس مشغول به کار شوند، باید مدرک معادل سازی شده خود را از YÖK دریافت کنند.

نکته‌ی مهم برای مهندسین علاقمند برای کار در ترکیه:

شرکت هایی که برای مهندسین مجوز کار دریافت خواهند کرد، ملزم به دریافت مدرک معادل از YÖK (انجمن آموزش عالی)، و ثبت نام در اتاق مهندسین مربوطه هستند؛ برای مثال: مهندسین فروش، مهندسین مواد غذایی، مهندسین نرم افزار، مهندسین ساختمان، مهندسین مکانیک و…، بدون استثنا تمام اتباع خارجی که مدرکشان مهندسی است، چنانچه قرار باشد به عنوان مهندس مشغول به کار شوند، باید مدرک معادل سازی شده خود را از YÖK دریافت کنند.

نحوه دریافت مجوز کار برای مهندسین خارجی

در کشور ترکیه، متولی صدور مجوز کار برای اتباع خارجی، وزارت کار و امور اجتماعی است و مطابق مقررات، این دسته از مهندسین می بایست از YÖK، مدرک معادل برای گواهینامه آموزش عالی خود در یافت کنند. از این رو، متقاضی باید مدرکی مبنی بر فعالیت خود در این حرفه طی 6 ماه گذشته، عضویت در سازمان مرتبط با حرفه خود و گواهی عدم تخلف و مجازات در زمینه شغلی خویش را، دریافت کند. این مدرک باید حاوی مهر آپوستیل از اداره مربوطه در شهر متقاضی باشد. متقاضی می بایست این مدارک را به تایید نمایندگی های کشور ترکیه در کشور خود رسانده و پس از آن به ترکیه ارسال نمایند. چنانچه مدارک کامل و بدون کم و کاست فرستاده شوند، طی 30 روز نتیجه درخواست مجوز مشخص می شود (درصورت ارائه مدارک ناقص، بمنظور تکمیل نواقص اطلاعیه ای به متقاضی فرستاده می شود). این دوره 30 روزه، از تاریخ ارسال مدارک به وزارت خانه محاسبه می شود. ضمنا، اصل مدرک مهندسی نیز باید به وزارت خانه ارائه شود.باید توجه داشت، محل کاری که متقاضی به آن درخواست داده، ملزم به استخدام حداقل 5 نیروی کار ترک بیمه شده می باشد. همچنین، در موسساتی که با مهندسین خارجی همکاری می کنند، می بایست حداقل یک مهندس ترک نیز در آن مجموعه مشغول به کار باشد. درخصوص دستمزد پرداختی نیز، ضمن این که مبلغ پرداختی از سوی کارفرما تعیین می شود، حداقل دستمزد پس از تاریخ درخواست، مبنا قرار خواهد شد. حقوق مهندسین خارجی ای که در ترکیه مشغول به کار خواهند شد، باید حداقل 4 برابر حقوق پایه تعیین شود.

مقاله، مجوز کار برای مهندسین خارجی چگونه دریافت می شود؟، شرحی کاملی است، از هر آنچه شما ملزم به دانستن آن می باشید.

کارت فیروزه و نحوه دریافت آن

کارت فیروزه ترکیه

کارت فیروزه یک حرکت انقلابی جدید جهت صدور مجوز کار و اقامت نامحدود برای اتباع خارجی است که توسط دولت ترکیه به اشخاص زیر صادر می گردد: دانشمندان خارجی، ورزشکاران، هنرمندان، افرادی که در ترکیه ملک خریداری نموده اند و اتباع خارجی سرمایه گذار؛ این اشخاص با دارا بودن این کارت، جهت اعطای حق تابعیت ترک و نیز دریافت حق تابعیت نامحدود برای همسر و فرزندان تحت حمایت، در اولویت قرار می گیرند.

به بیان دیگر، کارت فیروزه همچون گرین کارت آمریکا یا کارت آبی اتحادیه اروپا به شمار آورد؛ ولی به معنای واقعی، مشابه آن نمی باشد. اتباع خارجی که می خواهند صاحب کارت فیروزه شوند، نخست باید برای ادامه یا عدم ادامه زندگی در ترکیه تصمیم بگیرند. از این رو داشتن خانه ای در ترکیه، می تواند درهای دریافت این کارت را به رویتان بگشاید؛ اما این نیز به تنهایی برای تکمیل فرآیند کافی نخواهد بود چراکه افراد صاحب این کارت، حداکثر تا یک سال باید آغاز به کار کنند و افرادی که وارد مشاغل نشوند، کارت های آنها ابطال خواهد گردید.

کارت فیروزه برای اتباع خارجی که به طور رسمی در ترکیه شاغل هستند نیز، فرصت بزرگی محسوب می شود. اتباع خارجی که حداقل 2 سال در ترکیه شاغل بوده اند، می توانند برای دریافت کارت فیروزه اقدام و به مدت نامحدودی صاحب مجوز اقامت و اشتغال شوند؛ از این روش آنها می توانند به راحتی نزد کارفرمای مورد علاقه خود بدور از درگیر شدن در روش های سخت و رسمی کار کرده و یا شغل مورد نظر خود را تاسیس کنند.

اطلاعات تکمیلی در این خصوص، در مقاله  کارت فیروزه چیست؟ چه کسانی می توانند آن را دریافت کنند؟، در دسترس شما می باشد.

آینده شغلی تان را در ترکیه ارتقا بدهید

به گفته Damnon: «ترکیه برای مدیران در تمامی بخش ها فرصت های آموزش و تجربه ارائه می کند؛ این کشور نه تنها به لحاظ اقتصادی بلکه به لحاظ برقراری ارتباط بین دو قاره و فرهنگ های مختلف نیز، کشور مهمی به شمار می رود»

شرکت های چند ملیتی برای کارهای خود در بازار ترکیه عموما مدیران خارجی را ترجیح می دهند. تعداد شرکت های خارجی که با مدیران ترک همکاری می کنند، بسیار کم است. مدیران خارجی که در ترکیه به کار گماشته می شوند یا از سایر کشورها فرستاده شده اند و یا به طور مستقیم از مرکز به این جا آمده اند. افرادی که دوران تحصیل خود را در ترکیه گذرانده یا در برنامه های آموزشی این کشور شرکت کرده اند در اولویت قرار می گیرند.

از طرف دیگر، سیاست گذاری ها درست، در کنار فراهم آوردن زیرساخت های لازم و بهره گیری بجا از استعدادهای بالقوه ترکیه، موجب جلب توجه و استقبال کشورهای دیگر  و به تبع آن، رشد سرمایه گذاری طی سال های اخیر شده و کشور ترکیه را در رده ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا قرار داده است؛ بر این اساس، ترکیه طی 8 سال گذشته بالغ بر 94 میلیارد دلار سرمایه داشته و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا برای تاجران و کارآفرینان بوده است. همین مسائل موجب شده بسیاری از سرمایه گذاران در ترکیه، علاوه بر اهداف اقتصادی-تجاری خود نظیر: راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری و بهره مندی از سودآوری سرمایه گذاری خود، بدنبال مهاجرت به این کشور نیز باشند؛ روشی مناسب برای افرادی که در پی مهاجرتی مطمئن و برنامه ریزی شده هستند.

به منظور کمک به دستیابی شما به این مهم، ما خواندن سه مقاله زیر را به شما توصیه می کنیم. مطلب نخست، درخصوص الزاماتی است که می بایست پیش از آغار هرگونه فعالیت کاری در ترکیه، نسبت به آن آگاهی پیدا کنید؛ مطلب دوم نیز پیرامون افرادی است که در حوزه های مختلف کاری، با کسب شهروندی کشور ترکیه و تغییر آگاهانه در روند زندگی خود، توانسته اند در مسیر موفقیت قرار بگیرند.

شرایط کار برای خارجی ها در ترکیه

کشور ترکیه طی 8 سال گذشته و با جذب سرمایه ای بالغ بر 94 میلیارد دلار، به عنوان ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا جهت سرمایه گذاری از سوی تاجران و کارآفرینان می باشد. نیروی کار بسیار جوان این کشور که نیمی از آن زیر 29 سال هستند، موجب شده تا از پتانسیل بالایی در این حوزه برخوردار باشد. فضای کسب و کار بسیار رقابتی ترکیه با بیش از 25,000 شرکت بین المللی موجود، بخوبی بیانگر این امر می باشد. گواه دیگر این موضوع، مدت زمان اندازی یک شرکت فقط طی 6 روز در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصاد (OECD)، است که این امر در آنها فرایندی تقریبا 13 روز می باشد.

نیروی کار واجد شرایط، جمعیت جوانی که به سرعت در حال رشد می باشد و موقعیت ژئوسیاسی کشور ترکیه، فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاران عرضه می کند؛ همچنین، توجه به آمار جذب نیروی در بخش های مختلف صنعتی ترکیه، به خوبی بیانگر فراوانی انواع موقعیت های کاری و سرمایه گذاری است. بطور مثال: صنعت نساجی و تولید پوشاک، یک سوم شغل های این کشور را در اختیار دارند و صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساخت و ساز نیز به سرعت در حال پیشرفت و رشد می باشند.

آنچه باید قبل از کار در ترکیه بدانید، عنوان مقاله ای با مضمون اطلاع رسانی در خصوص آشنایی با زندگی کاری، راهکارهای لازم و ویژگی های کلی مردم کشور ترکیه می باشد تا اطلاعات مفیدی را قبل از شروع کار به شما ارائه بدهد.

نکته مهم: پیش از پرداخت به هر موضوعی درخصوص کار و شرایط آن در کشور ترکیه، باید بدانید شرط آشنایی و تسلط به زبان ترکی استانبولی، یک پیش شرط اساسی جهت برقراری ارتباط و فعالیت در این کشور می باشد. لذا، خواندن دو مقاله زیر را مصرانه به شما توصیه می کنیم:

انواع مجوز کار در ترکیه

انواع مجوز کار در ترکیه

مجوز کار در ترکیه که درخواست آن می بایست بصورت آنلاین پر و ارائه گردد، به شرح زیر سه نوع می باشد و توضیحات تکمیلی مربوطه آنها در مقاله انواع مجوز کار در ترکیه، در اختیار شماست:

 • مجوز کار مدت دار: در این نوع مجوز کار که برای بار اول یک ساله می باشد، درصورت تمدید آن و تمایل به ادامه کار در همان حرفه یا محل کار سابق، مجوز کار 2 ساله می شود؛ در پایان 2 سال نیز مجور کار برای 3 سال تمدید خواهد شد. مطابق ماده 27 قانون 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مجوز کارهای معتبر می توانند به عنوان مجوز اقامت نیز به کار روند.
 • مجوز کار نامحدود: صدور این مجوز مطابق ماده 6 قانون 4817 و مشروط به حفظ حقوق اتباع خارجی که مجوز کارشان تا پیش از تاریخ 2014/04/11 صادر شده، یا آنهایی که بدون وقفه برای حداقل 8 سال در ترکیه با مجوز اقامت ساکن بوده اند، اتباع خارجی که دارای حداقل 8 سال سابقه کاری قانونی در ترکیه هستند و همچنین مطابق قانون 6458 برای افرادی که دارای مجوز اقامت طولانی مدت هستند، امکان پذیر می باشد.
 • مجوز کار مستقل: برای آن دسته از اتباع خارجی که مستقلا قصد کار در ترکیه را دارند، حداقل برای 5 سال مشروط به اقامت مستمر و قانونی، ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی حوزه فعالیتشان و نیز اشتغال زایی، این نوع مجوز صادر می شود.

تمدید مجوز کار برای اتباع خارجی

بر اساس قوانین ترکیه درخصوص صدور مجوزهای کار، در بار اول دولت آنها را برای یک ساله ارائه می دهد؛ اما هنگام تمدید، امکان صدور دوساله آنها نیز موجود می باشد که باید محل کاری که فرد در آن اشتغال دارد، یک سری شرایط را فراهم آورد. برای کسانی که مجوز دو ساله آنها به پایان رسیده، این مجوز برای 3 سال دیگر نیز تمدید شود. شایان ذکر است، تمدید مجوز کار همانند دریافت آن در بار نخست نیز، می بایست از سوی کارفرما یا شرکت مشاورِ تحت وکالت نامه وی، صورت بپذیرفته؛ اتباع خارجی، به هیچ عنوان نمی توانند شخصا و به نام یا حساب خود، اقدام به دریافت یا تمدید مجوز کار بکند.

آگاهی از شرایط تمدید مجوز کار برای شرکت ‎ها، خدمات خانگی، موسسات آموزشی خصوصی و سازمان‎ های غیر دولتی، نحوه ارزیابی و نتیجه گیری درخواست ها، راهکارهای اعتراض به رد درخواست مجور کار، امکان ارائه مجددا درخواست و…، از جمله موارد اشاره شده در مقاله های زیر می باشد:

رد درخواست مجوز کار

طبق مقررات مندرج در ماده 14 قانون مجوز کار برای اتباع خارجی در کشور ترکیه و همچنین بدلایل موجود در بند یک ماده 22 قانون و ماده 16 قانون مجوز کار برای اتباع خارجی، احتمال رد درخواست تمدید مجوز کار به به دلایل زیر ممکن می باشد:

 1. امکان تامل نیروی کار مورد نیاز از بازار داخلی
 2. وضعیت نامساعد بازار
 3. جهت حفظ امنیت ملی، نظم، امنیت، منافع، اخلاق و سلامت عمومی
 4. عدم وجود مجوز اقامت معتبر از سوی تبعه خارجی
 5. عدم دریافت گواهینامه های لازم چون: صلاحیت، عضویت یا فعالیت، از سوی سازمان های تخصصی و مربوطه داخلی و بین المللی
 6. دریافت حکم ممنوعیت از انجام فعالیت حرفه ای توسط تبعه خارجی
 7. نداشتن تحصیلات دانشگاهی کافی
 8. عدم تایید صلاحیت تبعه خارجی
 9. اتخاذ تصمیم اخراج یا ممنوعیت ورود برای تبعه خارجی
 10. عدم تمدید اعتبار گذرنامه
 11. خروج بیش از 6 ماه تبعه خارجی از ترکیه

شرح کامل این مطالب در مقاله دلایل در درخواست مجوز کار در ترکیه، موجود می باشد.

دستمزد خارجی ها در ترکیه

حقوق قانون کار در ترکیه
در خصوص کارفرمایانی که در ترکیه خواهان به کارگیری نیروی کار خارجی (اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی)، هستند، میزان دستمزد پرداختی بر حسب وظایف پرسنل (در سال 2019)، متغیر می باشد. بر این اساس، با مد نظر قرار دادن مبلغ حقوق پایه (پس از تاریخ درخواست)، میزان مبلغی که باید به تبعه خارجی پرداخت شود، بدین شکل محاسبه می شود:

– حداقل دستمزد برای خارجی هایی که در خدمات مربوط به خانه کار خواهند کرد:

2.558,40 لیر

– حداقل دستمزد برای خارجی هایی که در شرکت های گردشگری و شرکت های تشریفات و سرگرمی مجالس که به عنوان ماساژور و خدمه تشریفات، کار خواهند کرد:

2.558,40 لیر

– حداقل دستمزد برای خارجی هایی که به عنوان فروشنده، بازاریاب و صادرکننده کار خواهند کرد، یک و نیم برابر حداقل دستمزد محاسبه می شود:

2.558,00 x 1,5 = 3.837,60 لیر

– کسانی که در مشاغلی که مستلزم تخصص و مهارت است کار خواهند کرد، معلمان و پزشکان، سه برابر دستمزد پایه محاسبه می شود:

2.558,00 x 3  = 7.675,20 لیر

– حداقل دستمزد برای مدیران پایه، مهندسین اداری و معماران، چهار برابر حداقل دستمزد محاسبه می شود:

2.558,00 x 4 = 10.233,60 لیر

– حداقل دستمزد برای مدیران ارشد، خلبانان، مهندسین اجرایی و معمارانی که درخواست مجوز اولیه داده اند، شش و نیم برابر حداقل دستمزد محاسبه می شود:

2.558,00 x 6,5 = 16.629,60 لیر
نکته مهم: حقوق پرسنل خارجی باید بر اساس معیارهای مصوب وزارت کار و رفاه اجتماعی پرداخت شود. حق بیمه اتباع خارجی نیز باید بر اساس ارقام مذکور پرداخت گردد، در غیر این صورت هنگامی که زمان تمدید مجوز کار فرا می رسد، درخواست تمدید تایید نخواهد شد. تمامی ضرر و زیان هایی که در نتیجه حق بیمه ناقص پرداخت شده ایجاد می شود، متوجه کارفرما خواهد بود؛ حتی در صورتی که از اخذ مجوز برای تبع خارجی منصرف شوید نیز باید این جریمه را پرداخت نمایید.

شما می توانید اطلاعات تکمیلی را در مقاله حداقل دستمزد اتباع خارجی در سال 2019 در ترکیه، مطالعه و از آنها اطلاع پیدا کنید.

هزینه های زندگی در ترکیه

طبق تحقیقات انجام گرفته توسط موسسات معتبر، در مجموع هزینه زندگی در ترکیه تقریبا 62% کمتر از نیویورک آمریکا، 24% کمتر از برلین آلمان، 52% کمتر از لندن انگلستان، 19% کمتر از استانبول (تقریبا برابر با آنکارا)، و 12% کمتر از هزینه زندگی در تهران می باشد (در این رابطه توصیه می کنیم مقاله های: هزینه زندگی در ازمیر کمتر از هزینه زندگی در تهران، استانبول و سایر شهرهای بزرگ است و مقایسه هزینه های زندگی تهران با ازمیر، را حتما مطالعه کنید).

شرایط راه اندازی کسب و کار در ترکیه

دولت ترکیه در قانون تجاری خود موسوم به «TTK» امکان تاسیس انواع شرکت ها توسط سرمایه گذاران خارجی را مشخص نموده است. در حقیقت، TTK ارائه دهنده: یک رویکرد مدیریت سازمانی مطابق با استانداردهای بین المللی، ترویج دهنده سرمایه گذاری خصوصی و فعالیت های عمومی، فراهم سازی شفافیت در فرآیند مدیریتی و هم ترازی محیط کسب و کار ترکیه با قوانین اتحادیه اروپا و همچنین روند پیوستن به آن، می باشد. در حوزه TTK، انواع شرکت های سازمانی و غیرسازمانی می توانند تاسیس شوند که توجه به قوانین و رعایت مقررات آن، هنگام تاسیس شرکت در ترکیه بسیار الزامی است.

انواع شرکت ها و ساختارهای جایگزین تحت قوانین تجاری ترکیه

الف) شرکت های سازمانی

 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تعاونی

ب) ساختارهای غیرسازمانی

 • شرکت مختلط
 • شرکت با مسئولیت محدود

همچنین، هنگام تاسیس شرکت در ترکیه، قوانین و مقررات ذیل باید رعایت گردند:

 • ارسال آنلاین گزارش و قرارداد اصلی به سیستم مرسیس (MERSİS)
 • انجام معاملات، ثبت نام تجاری، مطابق مقررات بازرگانی از طریق MERSİS

مقاله شرایط راه اندازی کسب و کار در ترکیه، به طور مفصل این قوانین را شرح و درصورتی که مایل به تاسیس شرکت و ایجاد اشتغال در کشور ترکیه هستید، خواندن آن را به شما توصیه می کنیم.

شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

در ترکیه وجود شریک خارجی یک شرکت خصوصی نیازمند اخذ مجوز می باشد. باید توجه داشت که ضرورت اجازه کار یک شریک خارجی، امری مستقل از ساختار شرکت است و اگر شرکتی جزو سهامی خاص یا عام نباشد، می بایست طبق قوانین کشور ترکیه، مجوز کار برای این اشخاص دریافت نمود تا بتوانند جزئی از شرکت محسوب شوند. نکته مهم دیگر در این خصوص، متفاوت بودن بازه زمانی درخواست مجوز کار برای شرکت هایی است که یا با سرمایه خارجی و یا مستقیما، در رده شرکت های خارجی قرار می گیرند. شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها و مدارک مورد نیاز جهت دریافت این مجوز، در مقاله شرایط دریافت مجوز کار برای شرکای خارجی شرکت ها در ترکیه، ارائه شده است.

ویزای کار تحت قانون سرمایه گذاری خارجی

به موجب قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی (ماده 1 قانون شماره 4874)، اهداف آن به این صورت بیان شده است: «هدف این قانون تشویق سرمایه گذاران خارجی، حفظ حقوق آنان، تعریف مفهوم سرمایه گذاری با استانداردهای بین‎المللی، ارتقای سرمایه گذار به این سطح از استانداردها، ایجاد یک سیستم هشدار دهنده برای مشاهده و تایید سرمایه گذاری‎ های مستقیم خارجی و همچنین افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی با سیاست‎‎های مشخص شده، می ‎باشد. در یک کلام، این قانون مدیریت عملیات سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تنظیم می‎کند.»

در ماده 4 همان قانون، یک شرکت با سرمایه خارجی باید حداقل یکی از شرایط زیر را به عنوان سرمایه گذاری خارجی مستقیم دارا باشد:

 1. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل 10,626,991 لیر است، آخرین گردش مالی یک سال اخیر شرکت یا شعبه باید حداقل 8 میلیون لیر باشد.
 2. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل 10,626,991 لیر است، مقدار صادرات واقعی یک سال اخیر شرکت یا شعبه باید حداقل 1 میلیون دلار آمریکا باشد.
 3. تحت شرایطی که کل سهم شریک خارجی حداقل 10,626,991 لیر است، شرکت یا شعبه طی سال گذشته حداقل باید 250 کارمند ثبت شده داشته باشد.
 4. شرکت یا شعبه باید دارای حداقل سرمایه گذاری ثابت حداقل 6 میلیون لیر داشته باشد.
 5. کشوری که مرکز اصلی شرکت مادر سرمایه گذار مستقیم خارجی در آن واقع شده، حداقل باید در یک کشور دیگر دفتر مدیریتی تاسیس کرده باشد.

اطلاعات بیشتر در این خصوص، در مقاله چگونه تحت قوانین سرمایه‌گذاری خارجی ویزای کاری ترکیه را بگیرید؟، موجود می باشد.

اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه

مطابق قوانین موجود درخصوص صدور مجوز کار برای کارفرماها و جویندگان خارجی کار، وجود یک سری شرایط الزامی است که در صورت واجد شرایط بودن، می توان انتظار صدور و دریافت مجوز کار برای آنها را داشت ( توجه به این معیارها بسیار ضروری است). ارزیابی جهت صدور یا عدم صدور این مجوز، توسط کارشناسان وزارت کار و امور اجتماعی صورت می گیرد و تابع متغیرهای گوناگونی از قبیل: وضعیت بازار کار، وضعیت اقتصادی، ساختار مالی کارفرما، سهم اشتغال زایی و تحقیقات امنیتی در مورد تبعه خارجی، می باشد.

درخواست های اجازه کار

در حالت کلی، درخواست های مجوز کار از طریق کنسولگری های ترکیه در خارج از کشور صورت می گیرد. در شرایطی که طی 6 ماه اخیر مجوز اقامت معتبر وجود داشته باشد، اتباع خارجی ساکن در ترکیه می توانند درخواست های خود را مستقیما به وزارت کار و رفاه اجتماعی ارائه دهند. در صورتی که حیطه کاری پرسنل کلیدی ارتباطی با تحصیلات کاری وی نداشته باشد، وزارتخانه از مراجع ذی ربط در خصوص بازدهی تخصصی نظر نخواهد خواست.همانطور که در اصول مطرح شده ماده 14 قانون کار اتباع خارجی آمده، امکان رد درخواست مجوز کار ترکیه پرسنل کلیدی که در سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویژه کار خواهند کرد، ممکن نمی باشد؛ اما برطبق همین ماده، چنانچه طی 4 هفته در ترکیه فردی با مهارت لازم درخواست داده و آماده کار باشد، وزارت کار و رفاه اجتماعی می تواند مجوز کار را رد کند.

مقاله اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه، بطور جامع شرایط لازم جهت اخذ مجوز کار، توضیح داده است.

معیارهای صدور مجوز کار برای خارجی ها در ترکیه

از شروط درنظر گرفته شده برای دریافت مجوز کار توسط اتباع خارجی، وجود حداقل 5 نفر تبعه ترک با بیمه تامین اجتماعی است. از این رو، می بایست به ازای هر نیروی کار خارجی که برایش مجوز کار درخواست شده، می بایست 5 نیروی کار ترک در محل مشغول به کار باشند.

مقررات جذب پرسنل در سرمایه گذاری مستقیم خارجی

 1. بطور کل، افرادی از قبیل شریک تجاری شرکت، رئیس هیئت مدیره، عضو هیئت مدیره، مدیر کل، معاون مدیر کل، مدیر شرکت و دستیار وی دارای نفوذ و صاحب اختیار که در حوزه پیش رو دارای نفوذ و صاحب اختیار باشند: الف) کار به عنوان مدیر ارشد یا مدیر شرکت ب) اداره تمام یا بخشی از شرکت ج) امور مربوط به حسابرسی شرکت، بازرسی سرپرستان و کارکنان فنی و کنترل د) افراد صاحب نظر در زمینه جذب یا اخراج پرسنل
 2. افرادی که اطلاعاتی در مورد خدمات، ابزار تحقیق، تکنیک ها و روش های لازم برای شرکت ارائه می کنند.
 3. یک نفر (حداکثر)، با حق امضا در دفتر ارتباطی متعلق به شرکت مادر

نحوه دریافت مجوز کار و معیارهای موجود برای اتباع خارجی، در مقاله فوق (اجازه کار برای پرسنل اتباع خارجی در ترکیه)، موجود می باشد.

شغل های غیر مجاز برای خارجی ها در ترکیه

از اصلی ترین شروط کار برای اتباع خارجی در ترکیه، ممنوع نبودن آن کسب و کار برای تبعه خارجی می باشد. مطابق بند 1 ماده 15 قانون اقامت و مسافرت اتباع خارجی، این افراد صرفا می توانند در زمینه های شغلی اجازه داده شده در ترکیه، کار کنند. قانون گذرنامه نیز با حکمی مشابه در خصوص اشتغال اتباع خارجی، محدودیت هایی را اعمال نموده است. مشاغل غیر مجاز و ممنوع برای افراد خارجی را می توانید به مراجعه به لینک عناوین شغلی غیر مجاز برای اتباع خارجی در ترکیه از آنها اطلاع پیدا کنید.

مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه

پزشکان در ترکیه

مطابق اظهارات موذن اوغلو (وزیر بهداشت ترکیه)، در جلسه تشکیلی در دفتر ریاست جمهوری در ادیرنه، کشور ترکیه در حال حاضر با کمبود 20 هزار متخصص و 10 هزار پزشک عمومی مواجه است؛ از این رو، برای آنکه مراکز خصوصیِ سلامت، بتوانند با پزشکان خارجی در ترکیه همکاری کنند، نخست می بایست درخواست مجوز اولیه از وزارت بهداشت بدهند.

البته باید توجه داشت که در حالت کلی، مهمترین مقررات اجراییِ وضع شده درخصوص شغل های انحصاری برای شهروندان ترک (طبق قانون 1219)، در حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی می باشد. در مورد سایر موارد ذکر شده در این قانون و لزوم رعایت شروط وضع شده، مشاغل دیگری چون: دندانپزشکی، مامایی و مراقبت از بیماران، نیز مشروط به تُرک بودن، شرط اصلی برای فعالیت می باشند اما برای سایر تخصص ها این ممنوعیت وجود ندارد.

دریافت مجوز فعالیت برای پزشکان ایرانی در ترکیه

برای امکان فعالیت و همکاری پزشکان ایرانی در مراکز سلامت و کلینیک‌های ترکیه، نخست می بایست  برای «مجوز اولیه» به وزارت بهداشت درخواست بدهند. بمنظور شروع اقدامات جهت دریافت مجوز، ابتدا می بایست اطلاعات و مدارک شما در سایت هیئت تحصیلات عالیه ترکیه موسوم به Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)، ثبت شود. پس از تایید و معادل سازی مدارک شما توسط YÖK، با در دست داشتن این تاییدیه و کسب حداقل نمره قبولی B از آزمون زبان ترکی و دریافت نمره قبولی از آزمون تعیین سطح STS، می توانید دوره کارآموزی 6 ماهه خود را آغاز کنید.

دوره کارآموزی 6 ماهه

پس از پشت سر گذاشتن آزمون STS، برای شما یک دوره کارآموزی 6 ماهه در یک موسسه و یا کلینیک درمانی، درنظر گرفته خواهد شد. زمان و مکان دقیق این دوره، توسط وزارت بهداشت ترکیه تعیین و اعلام خواهد شد. توجه داشته باشید که این دوره شش ماهه، بدون حقوق می باشد و پس از گذراندن آن که می تواند برای شما علاوه بر نوعی کارآموزی، فرصتی برای آشنایی با اصطلاحات پزشکی در زبان ترکی باشد، می توانید در مراکز درمانی خصوصی استخدام و مشغول به کار شوید.
اطلاعات بیشتر در این خصوص، در مقاله های بطور کامل شرح داده شده اند:

شرایط استخدام معلمین خارجی در ترکیه

وزارت کار دولت ترکیه براساس آخرین به روز رسانی در تاریخ 2017/10/31، جهت صدور مجوز کار برای معلمین خارجی در این کشور، که در موسسات آموزش غیرانتفاعی مشغول به کار خواهند شد، الزامات و شروطی را مدنظر قرار داده است که شامل موارد زیر می شوند:

 • ضمن صدور مجوز به اتباع خارجی که در موسسات آموزش غیرانتفاعی به عنوان دبیر اشتغال خواهند داشت، تعداد دانش آموزان موسسه و پرسنل ترک، مد نظر قرار خواهد گرفت؛ در موسساتی که تعداد دانش‌ آموزان کم باشد، برای مجوز های اخذ شده در سمت هایی نظیر پرسنل روابط عمومی، پرسنل روابط مهمان و …، امکان اجرای محدودیت هایی وجود خواهد داشت.
 • در شرایطی که موسسات آموزش غیرانتفاعی در خارج از کشور دارای شعبه و دانش آموزان خارجی باشند، محدودیت ذکر شده در بالا کم تر اجرا خواهد شد.
 • تبعه خارجی می بایست علل همکاری خود را در زمینه ای قصد فعالیت دارد و سمت شغلی درخواستیش، بطور جداگانه آن را در تقاضانامه ای نوشته و برای وزارت خانه توضیح بدهد.
 • برای معلمینی که از وزارت آموزش و پرورش مجوز اولیه را اخذ کرده اند، تغییری در معیارهای مجوز کار ایجاد نشده است.

همچنین، برای معلمینی که در موسسات آموزش غیرانتفاعی وابسته به وزرات آموزش و پرورش ایفای وظیفه خواهند کرد مدرک معادل دریافت شده از انجمن آموزش عالی و پیش نویس مجوز (سند صلاحیت شغلی)، اجباری می باشد.

 • برای موسساتی که دبیران خارجی استخدام خواهند کرد «مجوز تاسیس و آغاز به آموزش» و «مجوز کار» ضروری می باشد.
 • برای اینکه شهروندان انگلیسی بتوانند به عنوان دبیر زبان کار کنند نیازی به مدرک و یا صلاحیت شغلی نمی باشد.

دبیران خارجی متاهل با شهروندان ترک در صورت اتمام 3 سال و یا داشتن فرزند، به غیر از مدرک معادل نیازی به چیز دیگری نخواهند داشت.

مقاله شرایط استخدام معلمین خارجی در ترکیه، حاوی اطلاعات تکمیلی جهت مطالعه شما می باشد.

اجازه کار برای مهندسین خارجی در ترکیه

اجازه کار مهندسین در ترکیه

بر اساس ماده 21 قانون جدید 6735 نیروی کار بین المللی، دولت ترکیه شروط مربوط به صدور مجوز کار برای مهندسان و معماران را تعیین نموده است. از این رو، مهندسین و معمارانی که آموزش های خود را در دانشکده های تحصیلات تکمیلی یا در خارج از کشور در مراکزی که از سوی مقامات ذیربط یا موسسه آموزش عالی (که توسط شورای عالی آموزش به رسمیت شناخته شده است)، سپری کرده اند، مشروط به ارائه مدارک خویش، می توانند به صورت پروژه ای یا موقت در ترکیه به کار مشغول شوند. در نتیجه، مهندسین و معمارانی که جزو پرسنل واجد شرایط محسوب شده و در پروژه های مهم کشور ترکیه نقش کلیدی ایفا می کنند، بدون نیاز گذراندن سایر مراحل، می توانند مجوز کار خود را دریافت کنند.

نکته‌ی مهم برای مهندسین علاقمند برای کار در ترکیه:

شرکت هایی که برای مهندسین مجوز کار دریافت خواهند کرد، ملزم به دریافت مدرک معادل از YÖK (انجمن آموزش عالی)، و ثبت نام در اتاق مهندسین مربوطه هستند؛ برای مثال: مهندسین فروش، مهندسین مواد غذایی، مهندسین نرم افزار، مهندسین ساختمان، مهندسین مکانیک و…، بدون استثنا تمام اتباع خارجی که مدرکشان مهندسی است، چنانچه قرار باشد به عنوان مهندس مشغول به کار شوند، باید مدرک معادل سازی شده خود را از YÖK دریافت کنند.

نکته‌ی مهم برای مهندسین علاقمند برای کار در ترکیه:

شرکت هایی که برای مهندسین مجوز کار دریافت خواهند کرد، ملزم به دریافت مدرک معادل از YÖK (انجمن آموزش عالی)، و ثبت نام در اتاق مهندسین مربوطه هستند؛ برای مثال: مهندسین فروش، مهندسین مواد غذایی، مهندسین نرم افزار، مهندسین ساختمان، مهندسین مکانیک و…، بدون استثنا تمام اتباع خارجی که مدرکشان مهندسی است، چنانچه قرار باشد به عنوان مهندس مشغول به کار شوند، باید مدرک معادل سازی شده خود را از YÖK دریافت کنند.

نحوه دریافت مجوز کار برای مهندسین خارجی

در کشور ترکیه، متولی صدور مجوز کار برای اتباع خارجی، وزارت کار و امور اجتماعی است و مطابق مقررات، این دسته از مهندسین می بایست از YÖK، مدرک معادل برای گواهینامه آموزش عالی خود در یافت کنند. از این رو، متقاضی باید مدرکی مبنی بر فعالیت خود در این حرفه طی 6 ماه گذشته، عضویت در سازمان مرتبط با حرفه خود و گواهی عدم تخلف و مجازات در زمینه شغلی خویش را، دریافت کند. این مدرک باید حاوی مهر آپوستیل از اداره مربوطه در شهر متقاضی باشد. متقاضی می بایست این مدارک را به تایید نمایندگی های کشور ترکیه در کشور خود رسانده و پس از آن به ترکیه ارسال نمایند. چنانچه مدارک کامل و بدون کم و کاست فرستاده شوند، طی 30 روز نتیجه درخواست مجوز مشخص می شود (درصورت ارائه مدارک ناقص، بمنظور تکمیل نواقص اطلاعیه ای به متقاضی فرستاده می شود). این دوره 30 روزه، از تاریخ ارسال مدارک به وزارت خانه محاسبه می شود. ضمنا، اصل مدرک مهندسی نیز باید به وزارت خانه ارائه شود.باید توجه داشت، محل کاری که متقاضی به آن درخواست داده، ملزم به استخدام حداقل 5 نیروی کار ترک بیمه شده می باشد. همچنین، در موسساتی که با مهندسین خارجی همکاری می کنند، می بایست حداقل یک مهندس ترک نیز در آن مجموعه مشغول به کار باشد. درخصوص دستمزد پرداختی نیز، ضمن این که مبلغ پرداختی از سوی کارفرما تعیین می شود، حداقل دستمزد پس از تاریخ درخواست، مبنا قرار خواهد شد. حقوق مهندسین خارجی ای که در ترکیه مشغول به کار خواهند شد، باید حداقل 4 برابر حقوق پایه تعیین شود.

مقاله، مجوز کار برای مهندسین خارجی چگونه دریافت می شود؟، شرحی کاملی است، از هر آنچه شما ملزم به دانستن آن می باشید.

کارت فیروزه و نحوه دریافت آن

کارت فیروزه ترکیه

کارت فیروزه یک حرکت انقلابی جدید جهت صدور مجوز کار و اقامت نامحدود برای اتباع خارجی است که توسط دولت ترکیه به اشخاص زیر صادر می گردد: دانشمندان خارجی، ورزشکاران، هنرمندان، افرادی که در ترکیه ملک خریداری نموده اند و اتباع خارجی سرمایه گذار؛ این اشخاص با دارا بودن این کارت، جهت اعطای حق تابعیت ترک و نیز دریافت حق تابعیت نامحدود برای همسر و فرزندان تحت حمایت، در اولویت قرار می گیرند.

به بیان دیگر، کارت فیروزه همچون گرین کارت آمریکا یا کارت آبی اتحادیه اروپا به شمار آورد؛ ولی به معنای واقعی، مشابه آن نمی باشد. اتباع خارجی که می خواهند صاحب کارت فیروزه شوند، نخست باید برای ادامه یا عدم ادامه زندگی در ترکیه تصمیم بگیرند. از این رو داشتن خانه ای در ترکیه، می تواند درهای دریافت این کارت را به رویتان بگشاید؛ اما این نیز به تنهایی برای تکمیل فرآیند کافی نخواهد بود چراکه افراد صاحب این کارت، حداکثر تا یک سال باید آغاز به کار کنند و افرادی که وارد مشاغل نشوند، کارت های آنها ابطال خواهد گردید.

کارت فیروزه برای اتباع خارجی که به طور رسمی در ترکیه شاغل هستند نیز، فرصت بزرگی محسوب می شود. اتباع خارجی که حداقل 2 سال در ترکیه شاغل بوده اند، می توانند برای دریافت کارت فیروزه اقدام و به مدت نامحدودی صاحب مجوز اقامت و اشتغال شوند؛ از این روش آنها می توانند به راحتی نزد کارفرمای مورد علاقه خود بدور از درگیر شدن در روش های سخت و رسمی کار کرده و یا شغل مورد نظر خود را تاسیس کنند.

اطلاعات تکمیلی در این خصوص، در مقاله  کارت فیروزه چیست؟ چه کسانی می توانند آن را دریافت کنند؟، در دسترس شما می باشد.

آینده شغلی تان را در ترکیه ارتقا بدهید

به گفته Damnon: «ترکیه برای مدیران در تمامی بخش ها فرصت های آموزش و تجربه ارائه می کند؛ این کشور نه تنها به لحاظ اقتصادی بلکه به لحاظ برقراری ارتباط بین دو قاره و فرهنگ های مختلف نیز، کشور مهمی به شمار می رود»

شرکت های چند ملیتی برای کارهای خود در بازار ترکیه عموما مدیران خارجی را ترجیح می دهند. تعداد شرکت های خارجی که با مدیران ترک همکاری می کنند، بسیار کم است. مدیران خارجی که در ترکیه به کار گماشته می شوند یا از سایر کشورها فرستاده شده اند و یا به طور مستقیم از مرکز به این جا آمده اند. افرادی که دوران تحصیل خود را در ترکیه گذرانده یا در برنامه های آموزشی این کشور شرکت کرده اند در اولویت قرار می گیرند.

از طرف دیگر، سیاست گذاری ها درست، در کنار فراهم آوردن زیرساخت های لازم و بهره گیری بجا از استعدادهای بالقوه ترکیه، موجب جلب توجه و استقبال کشورهای دیگر  و به تبع آن، رشد سرمایه گذاری طی سال های اخیر شده و کشور ترکیه را در رده ششمین اقتصاد برتر اتحادیه اروپا قرار داده است؛ بر این اساس، ترکیه طی 8 سال گذشته بالغ بر 94 میلیارد دلار سرمایه داشته و یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا برای تاجران و کارآفرینان بوده است. همین مسائل موجب شده بسیاری از سرمایه گذاران در ترکیه، علاوه بر اهداف اقتصادی-تجاری خود نظیر: راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری و بهره مندی از سودآوری سرمایه گذاری خود، بدنبال مهاجرت به این کشور نیز باشند؛ روشی مناسب برای افرادی که در پی مهاجرتی مطمئن و برنامه ریزی شده هستند.

به منظور کمک به دستیابی شما به این مهم، ما خواندن سه مقاله زیر را به شما توصیه می کنیم. مطلب نخست، درخصوص الزاماتی است که می بایست پیش از آغار هرگونه فعالیت کاری در ترکیه، نسبت به آن آگاهی پیدا کنید؛ مطلب دوم نیز پیرامون افرادی است که در حوزه های مختلف کاری، با کسب شهروندی کشور ترکیه و تغییر آگاهانه در روند زندگی خود، توانسته اند در مسیر موفقیت قرار بگیرند.

توصیه ما به شما

با توجه به تغییرات و تحولات سریع اخیرِ اقتصاد چه در سطح جهان، منطقه و کشور، پیدا کردن راهکار و شرایطی مناسب جهت بهبود وضعیت زندگی و کسب و کار امری طبیعی می باشد. در این راستا، افراد بسیاری تلاش به استفاده از چنین موقعیت هایی در کشور ترکیه بویژه شهر ازمیر بدلایل ذکر شده در بالا کرده اند. هرچند گرفتن چنین تصمیمی خود اولین گام می باشد، اما آگاهی کامل از شرایط و ضوابط کسب و کار، نحوه اقامت، شرایط استخدام، زندگی، سرمایه گذاری، راه اندازی کسب و کار، صدور مجوز کار و …، بیش از هر موضوع دیگری مهم است.

توصیه ما به شما در وهله اول، مطالعه کامل این مقاله و مقاله های توصیه شده در آن می باشد و در قدم بعد، دریافت مشاوره از کارشناسان آگاه و مجرب مجموعه ایپک اویز است تا با راهنمایی های لازم، به شما در تصمیم گیری هرچه بهتر کمک کنند. ما با توجه به نیاز، خواسته و موقعیت شما، بهترین راهکار و مسیر را به شما پیشنهاد خواهیم داده و در کنارتان خواهیم بود.

ارائه هرگونه مشاوره در زمینه خرید ملک، دریافت انواع اقامت، اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه، سرمایه گذاری، کار در ترکیه، اخذ مجوز کار، راه اندازی کسب و کار و آگاهی از شرایط کار برای معلمین، مهندسین و پزشکان، تخصص ماست؛ پس هم اکنون با مشاورین و کارشناسان ما تماس بگیرید.

Switch The Language

  ایپک اِویز (IPEK EVIZ) یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ “ایپک یولی آراز” ؛ یک شرکت مشاور و کارگزار حرفه ای املاک در ازمیر ترکیه است که از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است.

  ایپک اِویز بصورت بین‌المللی با استفاده از یک شبکه قوی از مشاوران و عوامل املاک و مستغلات با تجربه و قابل اعتماد کار می‌کند و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ایرانیان و خارجیان ارائه می‌دهد.

  تلفن

  0090-543-413-1173

  ایمیل

  info@Ipekeviz.com