۰۹ خرداد

تحصیل در ترکیه و نکات مهم

تحصیل در ترکیه شامل چه مراحلی است؟

  • تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیل در ترکیه با تحصیلات‌ ابتدایی (Ilk Ogertim) و از سن هفت‌ سالگی‌ آغاز می‌شود و هشت‌ سال‌ ادامه‌ دارد. سپس‌ تحصیلات‌ دبیرستان‌ (Lise)  شروع‌ می‌شود. مجموع‌ دوره‌ تحصیلات‌ ابتدیی و دبیرستانی‌ یازده‌ الی‌ دوازده‌ سال‌ است. دوره‌ دبیرستان‌ شامل‌ رشته‌های‌ علوم‌ انسانی، ریاضی، فیزیک، فنی‌ و علوم‌ تجربی است. بعد از اتمام‌ دوره‌ ابتدایی می‌توان‌ تحصیلات‌ دبیرستان را در رشته‌های‌ علوم‌ دینی و هنرستان‌های‌ صنعتی‌ نیز ادامه‌ داد که‌ طول‌ تحصیلات‌ در این‌ رشته‌ها معمولاً‌ دوازده‌ سال‌ است.

در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک‌ دیپلم ‌(Lise Diplomasi)   اعطا می‌شود.

  • ‌تحصیلات دانشگاهی‌

‌برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ کشور و تحصیل در ترکیه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و گذراندن‌ آزمون‌ سراسری‌ (کنکور) الزامی‌ است. آزمون‌ سراسری‌ برای‌ متقاضیان‌ خارجی‌ و محلی متفاوت‌ است‌ و برای‌ خارجیان‌ به‌ زبان‌های‌ ترکی‌ و انگلیسی‌ و برای‌ مردم‌ ترکیه‌ به‌ زبان‌ ترکی‌ برگزار می‌شود. دروس‌ امتحانی‌ شامل‌ ریاضی، فیزیک، شیمی، معلومات‌ عمومی‌ و هوش‌ است. پذیرش‌ دانشجو در دانشگاه‌ها نیز بر اساس‌ رتبه‌ آنان‌ در آزمون‌ سراسری‌ صورت‌ می‌گیرد.

  • دوره‌های‌ تحصیلی‌

Ön Lisans Diplomasi .1 شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

‌Lisans Diplomasi .2 شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حداقل‌ ۱۴۷ واحد است.

Yuksek Lisans Diplomasi .3 شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi  الزامی‌ است. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و دو نیم‌ سال‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ می‌شود.

‌Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi .4 شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

‌DOKTORA (Ph.D.) . 5 شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasi  الزامی است.

‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار و نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ ۴چهار و نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. قبل‌ از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ دکتراست.

  • نکات مهم برای تحصیل در ترکیه

شروع و یا ادامه تحصیل در ترکیه بسته به مقطع تحصیلی به دو صورت امکان‌پذیر است:

  • الف) مقطع دبستان تا پیش از دانشگاه

تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان ترک و خارجی‌ها رایگان است و مدارس خصوصی شهریه دارد که میزان آن بر اساس نوع مدارس و سرویس‌های مختلف متفاوت می‌باشد .

دوره ابتدایی ۴ سال، دوره راهنمایی ۴ سال و دوره متوسطه ۴ سال می‌باشد. زبان رسمی برای تدریس تمام دروس زبان ترکی است. دانش آموزانی که با زبان ترکی آشنایی ندارند هم می‌بایست برای تحصیل در ترکیه به مرور زمان و در کنار دیگر دانش آموزان، زبان ترکی را فرا بگیرند؛زیرا تمام امتحانات به زیان ترکی خواهد بود.

در مدارس دولتی زبان انگلیسی مانند یکی از دروس تدریس می‌شود، اما مدارس خصوصی به آموزش زبان‌های خارجی اهمیت بیشتر می‌دهند و گاهی به جز زبان انگلیسی، دو یا سه زبان دیگر را نیز در برنامه آموزش خود دارند.

بعد از سال چهارم دبیرستان دانش آموزان می‌باست امتحان نهایی بدهند و برای ورود به دانشگاه آماده شوند. شرط ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل در ترکیه قبولی در این امتحانات است و بسته به نمراتی که در دروس مختلف کسب می‌شود دانش آموز می‌تواند در رشته های مختلف دانشگاهی ثبت نام کنند.

غیز از دانشگاه آزاد آناتولی برای ورود به مابقی دانشگاه‌ها، دانش آموزان می‌بایست از طریق آزمون ورودی وارد دانشگاه‌ها شوند.

  •  ادامه تحصیل پیش از دانشگاه برای دانش آموزان خارجی

۱- برای شروع یا ادامه تحصیل دانش آموز خارجی در ترکیه، اولیا دانش آموز می‌بایست دارای یکی از انواع اقامت‌های ترکیه باشند.

۲- قبل از ثبت نام می‌بایست معادل سازی (Denklik) مقطع تحصیلی دانش آموز انجام شود.

۳- سپس امور اقامتی دانش آموز از طریق اداره امنیت پیگیری و می‌بایست کد ملی (TC Kımlık) ترکیه برای دانش آموز دریافت گردد.

۴- تشریفات لازم برای ثبت نام در مدرسه انجام می‌گیرد.

  • ب) ادامه تحصیل در دانشگاه یا مقاطع بالاتر برای دانشجویان خارجی

۱- داوطلبان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید دارای مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسطه باشند و یا دانش آموز سال آخر تلقی شوند.

۲- داوطلبان ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید تابعیت خارجی داشته و یا در صورت داشتن دو تابعیت می‌توانند شهروند یکی از کشورهای ترکیه یا جمهوری ترک نشین قبرس باشند.

۳- افرادی که خارجی بوده ولی به جهت آیین نامه انضباطی از یکی از دانشگاه‌ها و یا موسسات آموزش عالی اخراج شده‌اند، نمی‌توانند به عنوان دانشجوی خارجی و داوطلب ورود به دانشگاه‌های ترکیه برشمرده شوند.

۴- تمامی‌ دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستند، باید مدرکی دال بر احاطه و آشنایی به زبان ترکی استانبولی داشته باشند. این مدرک در کنار سایر مدارک در هنگام ثبت نام درخواست می‌شود.

۵- مهمترین مدارک مورد نیاز شامل موارد ذیل است:

۵-۱) دیپلم ۳ ساله (برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی)

۵-۲) مدرک پیش دانشگاهی (برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی)

۵-۳) برگه معادل سازی مدرک تحصیلی (برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی)

۵-۴) ریز نمرات کل ۴ سال دبیرستان (برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی)

۵-۵) ترجمه پاسپورت

۵-۶) مدرک زبان ترکی (Tomer) یا زبان انگلیسی (Toefl)

۵-۷) دانشنامه لیسانس (برای دوره‌های کارشناسی ارشد)

۵-۸) ریزنمرات دانشگاه (برای دوره‌های کارشناسی ارشد)

به غیر از مدارک بالا، ممکن است دانشگاه متناسب با نوع رشته، مدارک دیگری نیز درخواست کند.

  • تحصیل در ازمیر

ازمیر سومین شهرر بزرگ و مهم ترکیه است. بعد از استانبول و آنکارا، ازمیر به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری دارای موقعیت ممتازی است. جمعیت ازمیر طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۸ میلادی ۳٫۷۳۹٫۳۵۳ نفر می‌باشد. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد و همه ساله میزبان تعداد زیادی از دانشچویان خارجی است. دانشگاه‌های معتبری در این شهر وجود دارد که از جمله بارزترین آن‌ها می‌توان به دانشگاه صنعتی ازمیر اشاره نمود که رشته‌های فنی و مهندسی در آن تدریس می‌شود. شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها مطابق شرایط عمومی دیگر دانشگاه‌های ترکیه است.

دانشگاههای شهر ازمیر

دولتی

Dokuz Eylül University
Ege University
Izmir Institute of Technology
Izmir Katip Celebi University

خصوصی

Gediz University
İzmir University
Izmir University of Economics
Sifa University
Yaşar University

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت زیر مراجعه فرمایید:

www.studyinizmir.com

دیدگاه (2)
علیرضا اتابکی
بهمن ۲۵, ۱۳۹۶

سلام پسر من سال چهارم پزشکی است. من و خانواده ام تصمیم داریم که خانه ای در ترکیه و در شهر ازمیر خریده و ساکن شویم . پسر بزرگ من رشته IT خوانده و الان برنامه نویس است در تهران . پسر دوم من هم که سال چهار پزشکی است. سوالی که من دارم اینه که با چه شرایط و احیانا بودجه ای میتوانیم آنجا ساکن شوده و اجازه اقامت بگیریم؟ آیا امکان کار برای رشته IT و ادامه تحصیل پزشکی در آنجا است ؟ برای اخذ اجازه اقامت از کجا باید شروع کرد ؟ آیا باید از طریق سفارت اقدام کنم و یا حضورا باید در ترکیه باشیم؟ متشکر می شوم راهنمائی بفرمائید.

پاسخ
modir
فروردین ۲۳, ۱۳۹۷

سلام دوست عزیز
بله شما با خرید ملک میتونین در ازمیر اقامت بگیرین و نیازی نیست به سفارت برین ، شرکت ما به محض خرید ملک اقامت شمارو حل میکنه. می تونین برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسامون در ارتباط باشین.
۰۲۱۴۴۲۸۲۶۳۱

پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید