۱۷ خرداد

کشور ترکیه و آشنایی با اقتصاد آن

کشور ترکیه با ۷۴ میلیون نفر جمعیت یکی از پرجمعیت ترین کشورهای منطقه می باشد.;کشور ترکیه ششمین اقتصاد برتر اتحادیه ی اروپاست.

ترکیه در ۸ سال گذشته بالغ بر ۹۴ بیلیون دلار سرمایه جذب کرده است;و یکی از جذابترین کشورهای دنیا برای تاجران و کارآفرینان است.;ترکیه که با مناظر ساحلی خود در دنیا شناخته شده است.;در واقع هفت منطقه ی آب و هوایی متفاوت دارد.

بخش های شرقی و مرکزی ترکیه آب و هوای سردتری نسبت به بخشهای دیگر دارند.;شرایط جغرافیایی، فرهنگ و آداب و رسوم کشور ترکیه سالیانه چندین میلیون توریسم را به سوی این کشور می کشاند.
سالیانه بیش از ۲۸ میلیون توریست به کشورترکیه سفرمی کنند;و صنعت توریسم ترکیه یکی از بزرگترین صنعت های توریسم دنیا است.;نیروی کار این کشوربسیار جوان هستند بطوریکه نیمی از جمعیت ترکیه زیر ۲۹ سال هستند.
فضای کسب وکار در ترکیه بسیار رقابتی است و بیش از ۲۵۰۰۰ شرکت بین المللی در ترکیه وجود دارد.;بطور میانگین برای راه اندازی یک شرکت در ترکیه فقط ۶ روزلازم است;درحالیکه در سایر کشورهای عضو OECD این زمان بطورمیانگین ۱۳ روز می باشد.

موقعیت جغرافیایی ۲ میلیارد مشتری اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا را میسر نموده .;نساجی و تولید پوشاک یک سوم شغل های کشور ترکیه را ایجاد کرده است.;صنایع الکترونیک، اتومبیل سازی و ساخت و ساز ترکیه در حال رشد می باشند.

در ده سال گذشته صنعت نرم افزار ترکیه ۳۳% درصد رشد داشته است.;در تجهیزات مخابرات ۱۹ درصد رشد را شاهد بوده;و در تکنولوژی مخابراتی ۳۴ درصد رشد داشته است.;ترکیه راه انتقال انرژی به اروپا است.;هفتاد درصد منابع انرژی ترکیه در جنوب و شرق این کشور واقع شده است.

تاريخچه قانون متقابليت در کشور ترکیه

قانون شماره ۲۶۴۴ مورخه ۲۲ نوامبر ۱۹۳۴: به ۱۰ سال پس از تاريخ تحرير نخستين قانون اساس تركيه در سال ۱۹۲۴ ميلادی بر مي گردد.;اين قانون در زمان رهبری مصطفی كمال پاشا (آتاترک) و پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشكيل جمهوری تركيه در سال ۱۹۲۳ميلادی (۱۳۰۲ شمسی) وضع گرديد.;اين بند از قانون اساسی تركيه، دولت را موظف مينمود که:

صرفاً به اتباع آندسته از كشورهائی “سند مالکيت” ملک (موسوم به تاپو) خريداری شده را بشکل مستقيم ارائه نمايد,;كه متقابلاً كشور مذكور نيز حق مشابه “و به عبارتی صدور سند مالکيت ملک خريداری شده در کشور خود” را به اتباع کشور تركيه بدهد.;اخذ ويزا و حق خريد اموال غير منقول مانند زمين و ساختمان (املاک) شامل اين بند از قانون اساسی تركيه بودند.;مراحل خريد ملک در ترکيه نيز، بر اين اصل تنظيم گرديد.

حذف قانون متقابليت در کشور ترکیه

بر اساس نتايج همه پرسی كه جهت تغيير قانون اساسی تركيه، در تاريخ ۱۲سپتامبر ۲۰۱۰ صورت پذيرفت اين اختيار به مجلس و دولت تركيه تفويض گرديد که ضمن بررسی مجدد مفاد قانون اساسی لوايح و پيشنهادات خود را كه در جهت حفظ منافع ملی و جذب سرمايه گذاری و … مي باشند، پس از تصويب اعمال نمايند.

پس از گذشت يكسال در اولين مرحله از طرح اصلاح قانون اساسی، و در اين راستا، حذف ماده  حقوقی مرسوم به “اصل متقابليت” به مجلس تركيه ارائه و تصويب گرديد.

حذف اين ماده حقوقی “اصل متقابليت” در قانون “خريد املاک ترکيه” با هدف جذب سرمايه های خارجی به تركيه انجام پذيرفت.;در نتيجه تصويب اصلاحيه جديد،;دارندگان گذرنامه ايرانی نيز از داشتن حق مالكيت مستقيم (بدون نياز به ثبت شرکت در ترکيه) بهره مند گرديدند.
به عبارتی ديگر دارندگان گذرنامه ايرانی ميتوانستند،;با خريد ملک دلخواه خود سند مالکيت “تاپو”دريافت نمايند. وضعيت خريد ملک در ترکيه، در نتيجه حذف قانون “متقابليت” بشکل شگفت انگيزی دگرگون شد.

کشور ترکیهترکيه طی سالهای آينده، عدم نیاز به ویزای مسافرت به اروپا

کشور ترکیه با برداشتن گامی جدید در اتحاديه اروپا، پروسه عضويت کامل خود را ارتقاء بخشيد.;شهروندان ترکیه در سالهای آينده ميتوانند بدون درخواست ويزا به اروپا مسافرت نمايند.;اين توافق در روز ۵ دسامبر ۲۰۱۳ (برابر با ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۲) توسط وزیر امور خارجه ترکیه داوود اوغلو و اعضای کمیسیون اروپا Füle en Malmström به توافق رسيد.

پس از گذشت ۱ روز و به نقل از روزنامه “حريت” رئیس جمهور ترکیه، عبدالله گل، این گشايش را بسیار خوشحال کننده و سرفصلی جديد در روند عضويت کشورش در اتحاديه اروپا ناميد.;تفاهمنامه جديد طی هفته های آينده در ترکيه در راستای معاهدات بين المللی به امضاء طرفين خواهد رسيد.

انتظار می رود که سیاست جدید در سال ميلادی ۲۰۱۶ در سطحی گسترده اجرا شود.;وزير امور خارجه ترکيه داوود اوغلو در عين حال،;به پيوند تاريخی و مستحکم ترکيه – اروپا نيز اشاره نمود.;وزیر امورخارجه ترکیه در رابطه با این دست آورد کشورش  گفت:
بسیاری از موانع را به اتفاق رفع کردیم و امروز با خوشحالی می گویم مردم ترکیه که در طول تاریخ جزیی از اروپا بودند،;حداکثر در مدت ۳ سال و نیم به امکان معافیت کامل روادید دست خواهند یافت.

در حال حاضر دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک ترکیه  و همچنین دارندگان گذرنامه های خدمت ترکیه از شرط دارا بودن ویزای ورود به اتحادیه اروپا معاف هستند.

همچنین از این به بعد زبان ترکی بعنوان زبان رسمی وارد مجلس نمایندگان شورای اروپا شد.;مجلس نمایندگان شورای اروپا، قانون مربوط به پذیرفته شدن زبان ترکی بعنوان زبان رسمی و کاری این پارلمان و نیز افزایش تعداد اعضای ترکیه را از ۱۲ عضو به ۱۸ عضو پذیرفت.;از این به بعد ترکیه نیز همانند کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا و روسیه دارای ۱۸ نماینده در مجلس نمایندگان شورای اروپا خواهد بود.

ترکیه سومین کشور پرجمعیت اروپاست و این امر در اتخاذ این تصمیم نقش مهمی داشت.پذیرفته شدن این قانون بدین معنی است که از این به بعد در نشست های شورای عمومی پارلمان، نمایندگان ترکیه به زبان ترکی سخن خواهند گفت،

سخنان بقیه اعضا به شکل همزمان به ترکی ترجمه خواهد شد و صورتمجلس های نشت به زبان ترکی نیز تهیه خواهد شد.;مجلس نمایندگان شورای اروپا دارای ۳۱۸ عضو از ۴۷ کشور مختلف جهان می باشد.;ترکیه نیز از سال ۱۹۴۹ عضو مجلس نمایندگان شورای اروپا می باشد.

مزایای تاسیس شرکت در کشور ترکیه :

۱- خارجی ها بدون نیاز به مشارکت شهروندان ترکیه میتوانند شرکت تاسیس کنند;، بنابراین بر خلاف کشورهایی مانند امارات متحده عربی ، نیازی به پرداخت بی مورد وجه به شهروندان بومی آن کشور نیست.

۲- هزینه های تاسیس و نگهداری شرکت در ترکیه به مراتب پایین تر از بسیاری کشورهای دیگر است.

۳- برای کسب در آمد نیاز به کار سطح بالایی نیست;، با ثبت شرکت حتی میتوانید رستوران ایرانی در ترکیه دایر کنید .

۴- با تاسیس شرکت به شما اجازه اقامت یکساله داده میشود.

۵- در صورت فعال نگه داشتن شرکت ،;۳ الی ۵ سال پس از تاسیس میتوانید از ترکیه اقامت دائم بگیرید و از امتیازات کامل شهروندی استفاده کنید.

۶- با داشتن گذرنامه ترکیه میتوانید بدون نیاز به ویزا به ۱۱۰ کشور در تمام قاره ها مسافرت نمایید .

۷- با ثبت شرکت میتوانید به نام شرکت ملک مسکونی و مستغلات خرید و فروش نمایید .

۸- امکان افتتاح حساب یانکی برای شما بوجود خواهد آمد .

رشد روز افزون اقتصاد ترکیه

اقتصاد پر رونق این کشور با نرخ رشد بیش از ۳ برابر تولید ناخالص داخلی این تولیدات در سال ۲۰۰۲ مبلغی معادل ۲۳۱ میلیارد دلار بوده است;که این تولیدات در سال ۲۰۱۱ با رشد ۳ برابر به مبلغی معادل ۷۷۲ میلیارد دلار رسیده است;رشد اقتصادی پایدار تولیدات ناخالص داخلی، دارای نرخ رشد میانگین ۵٫۲ درصد در طی ۹ سال گذشته.

اقتصاد امیدوارکننده در این منطقه باعث شده است که این کشور به سریعترین رشد اقتصادی در میان اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ با نرخ رشد سالانه تولیدات ناخالصی داخلی ۷٫۵ درصد تبدیل گردد(نظریه سازمان همکاری توسعه اقتصادی شماره ۶۸);و نیز هجدهمین کشور بزرگ اقتصادی در جهان;و هفتمین کشور بزرگ اقتصادی در مقایسه با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ .

کشور ترکیه در دهه اخیر به یکی از بزرگترین قطب های اقتصادی در اروپا بدل شده است;و در بخش های مختلف نیز بسیاری از کشورهای اروپایی توان رقابت با این کشور را ندارد.;در کنار پیشرفت های قابل توجه در بخش های مختلف ،;ترکیه در بخش تولیدات صنعتی نیز اروپا را پشت سر گذاشته است .

به گزارش تی آر تی فارسی ، تولیدات بخش صنعتی ترکیه با ۴.۷ درصد افزایش ، ۱۸ کشور از ۲۴ کشور اتحادیه اروپا را پشت سر گذاشته است.;تولیدات بخش صنایع کشورهای اتحادیه اروپا نیز به میزان ۲ درصد در سال افزایش یافته است.;در همان دوره تولیدات بخش صنعتی در منطقه یورو ۱.۸ درصد افزایش داشته است .

کشورهایی که تولید ماهانه بخش صنایع بیشترین کاهش را داشته هلند با ۳.۶ درصد ، لیتوانی با ۳.۴ درصد و استونی با ۱ درصد بود .;تولیدات بخش صنعتی در آلمان به عنوان اقتصاد برتر اروپا ۰.۷ درصد در ماه و فرانسه ۰.۲ درصد در ماه کاهش قید کرده است . تولیدات این بخش در اسپانیا ۱ درصد در ماه ، انگلستان ۰.۵ درصد و ایتالیا ۰.۴ درصد در ماه افزایش داشته است.

از این به بعد در نشست های شورای عمومی پارلمان، نمایندگان ترکیه به زبان ترکی سخن خواهند گفت و صورتمجلس های نشت به زبان ترکی نیز تهیه خواهد شد

تمایل تجار و فعالات اقتصادی ایرانی برای ورود به بازار ترکیه

تلاش برای پاسخ گفتن به این سوال واداشته که راز رشد سریع اقتصادی و کاهش نابرابری های اجتماعی در ترکیه چیست؟;موقعیت ترکیه زمانی بیشتر به چشم می آید که به همسایگان این کشور توجه کنیم.;ترکیه در غرب با قبرس و یونان همسایه است و درمرکز بحران یورو قراردارد.
درجنوب شرق نیز با سوریه هم مرز است که گرفتار جنگ خانمان سوز و تحمیلی شده است و تقریباً ۴۴۰ هزارآواره روانه این کشور شده است;.در شرق کشورهای عراق و ایران قرار دارند که مصیبت جنگ را به دوش می کشند;ودر شمال شرقی این کشور نیز ارمنستان و گرجستان واقع شده اند.

در یک نگاه اجمالی می توانیم مشاهده کنیم که تمام کشورهای هم مرز با ترکیه به نوعی درگیر جنگ و مشکلات اقتصادی، اجتماعی تبعات پس از جنگ می باشند.

اقتصاد ترکیه از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۱ با بدترین دوران رکود اقتصادی خود روبرو بود;اما به ناگهان از سال ۲۰۰۱ به بعد سالیانه با رشد ۵% روبروگشت.;شاید بتوان گفت یکی از دلایل اصلی لیکن نه تنها دلیل رشد اقتصادی کشور ترکیه وضعیت کشورهای هم مرز ترکیه واستفاده بهینه این کشور از وضعیت پیش آمده برای همسایگان خود برای رشد و توسعه اقتصاد کشور ترکیهمی باشد.
کشور ترکیه همچون اغلب همسایگان خود از منابع نفت و گاز برخوردار نیست.;آنها با تکیه بر زیرساخت های کشورخود و با رقابتی کردن صنعت و خدمات در کشورشان جای خالی منابع فسیلی را به خوبی پرکنند،;کاری که ما هنوز موفق به انجام آن نشده ایم.

ترکیه در سال ۲۰۱۲ توانست ۳۶ میلیون گردشگر را جذب کند;و یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی جهان لقب بگیرد.

حتی با یک توقف کوتاه در آنکارا می توان متوجه رشد;خارق العاده سال های اخیر ترکیه شد.;فرودگاهها، بزرگراهها و سایر زیرساخت ها همگی در وضعیت بسیارخوبی هستند;و شبکه قطار سریع السیر بین شهری، آنکارا را به دیگر نقاط کشور مرتبط می سازد.

شرکت های ساخت و ساز ترکیه در سطح بین المللی فعالیت می کنند;و پروژه های بسیار زیادی را درکشورهای آفریقایی خاورمیانه وکشورهای CIS )خصوصاً قزاقستان،آذربایجان و ترکمنستان( در دست اجرا دارند.;اما چگونه ترکیه توانسته به این مرحله از رشد برسد؟;اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع سنتی و مدرن است که روز به روز بردامنه آن افزوده می شود.

تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه در سال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد.;با توجه به پیشرفت های بدست آمده در اقتصاد،;کشور ترکیه در دسته بندی کشورهای توسعه یافته قرارگرفته است و رتبه ششم اقتصادی اروپا و جزء۲۰ کشورصنعتی جهان محسوب میگردد.;براساس اعلام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها;شهراستانبول پس از مسکو با ۴۰ میلیاردر، نیویورک با ۴۹ میلیاردر ولندن با ۶۳ میلیاردر در رده چهارم جهان و بالاتر از شهرهایی همچون توکیو، هنگ کنگ، لس آنجلس و دالاس قراردارد.

ترکیه در سال ۱۴۴۵ جزو ۲۰ کشور برتراقتصادی جهان از لحاظ تولیدات صنعتی جای گرفت .
صنایع الکترونیکی وستل ترکیه (Vesttle) بزرگترین تولیدکننده تلویزیون در اروپا است;و یک چهارم تلویزیون های خریداری شده توسط مشتریان اروپایی توسط وستل (Vesttle) تولید می شوند.
مجموع تولیدتلویزیون های تولید شده توسط شرکت های Vesttle و Beko در ترکیه یشتر از نصف تولید تلویزیون اروپاست.
لوازم خانگی ترکیه حدود ۱۸ % بازارهای اروپا را به تسخیر درآورده است.;صنعت خودروسازی ترکیه پس از آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و ایتالیا در رده ششم اروپا جا دارد.;ترکیه سالیانه حدود ۱۴ میلیارد دلار خودرو و قطعات خودرو به سایر کشورهای جهان صادر می کند.

دیدگاه خود را بنویسید