۲۰ دی

اجازه اقامت برای خارجیان در ترکیه

در کشور ترکیه فرد خارجی دارای یک سری حقوق است. این حقوق در راستای قوانین بین‌المللی و به موازات قوانین داخلی ترکیه می‌باشد. یکی از مهم‌ترین حقوقی که یک فرد خارجی در ترکیه می‌بایست از آن برخوردار باشد بی شک اجازه اقامت است. به صورت قانونی، فردی که تصمیم می‌گیرد در جایی اقامت داشته باشد، می‌بایست از دولت محلی اجازه اقامت داشته باشد. اجازه اقامت برای خارجیان در ترکیه نه تنها یک قانون، بلکه یک نظم اجتماعی است. دولت ترکیه تصمیم می‌گیرد که به دلیل مشخص و برای مدت زمان مشخص به یک حارجی اجازه اقامت دهد.

اجازه اقامت که از طریق مقامات ذی‌صلاح تنظیم می‌شود، در راستای درخواست فرد خارجی واجد شرایط لازم، است. این اجازه اقامت به طور قانونی به فرد این اجازه را می‌دهد که ظرف مدت تعیین شده حق اقامت در ترکیه را داشته باشد. این اجازه اقامت باعث می‌شود فرد بتواند در ترکیه کار کند، به تحصیل بپردازد و حتی کسب و کار راه بیندازد.

افراد خارجی‌ای که اجازه اقامت ترکیه را کسب می‌کنند بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانند به ترکیه ورود و خروج کنند. فردی که به واسطه داشتن اجازه اقامت، در ترکیه باشد، هر زمان که بخواهد می‌تواند بدون خروج از ترکیه، این اجازه را تمدید کند، به شرط آن که شرایط لازم را کماکان داشته باشد. فرمانداری محل سکونت و اداره اقامت وضعیت فرد را از جهت دارا بودن شرایط بررسی کرده، اجازه اقامت را دوباره صادر می‌کنند.

در فرآیند درخواست اجازه اقامت مطابق ماده ۶۴۵۸ قانون حمایت از حقوق بین‌الملل و اتباع خارجی هر فرد می‌بایست به صورت مجزا اجازه اقامت داشته باشد. البته فرد می‌تواند در دفترخانه رسمی در ترکیه به وکیل یا یکی از اطرافیان خود وکالت‌ داده، تا آن‌ها برای او اجازه اقامت را از ادارات مربوطه کسب کنند. البته در بعضی مواقع نیز ممکن است مسئول پذیرنده، حضور شخص را الزامی بداند. بنابراین،توصیه می‌شود هر یک از خارجیانی که قصد دریافت اجازه اقامت ترکیه را دارند، شخصا به مراکز مربوطه مراجعه نمایند.

یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند ماده ۶۴۵۸، قانونی است که طبق آن می‌توان از مجوز کار نیز برای اقامت استفاده کرد. به این ترتیب، طبق ماده ۲۷ قانون، در صورت اخذ مجوز کار توسط فرد خارجی، دریافت جداگانه مجوز اقامت نیاز نبوده، در طول مدت مجوز کار حق اقامت در ترکیه نیز به فرد خارجی داده می‌شود. البته مجوز کاری گرفتن در ترکیه به این آسانی‌ها نیست!

شرایط کسب اجازه اقامت برای خارجیان

یکی از مهم‌ترین و راحت‌ترین عواملی که به طور مستقیم باعث کسب اجازه اقامت برای خارجیان می‌شود خرید خانه در ترکیه است. طبیعتا شما به عنوان یک خارجی، زمانی که قصد می‌کنید در ترکیه خانه‌ای خریداری کنید، جزو افراد سرمایه گذار محسوب می‌شوید و دولت ترکیه از شما حمایت خواهد کرد. شما با خرید خانه در ترکیه سند قطعی آن را تحویل می‌گیرید و سپس شما و خانواده‌تان اجازه اقامت در ترکیه را دریافت خواهید کرد.

 

منبع : http://www.betadanismanlik.com/oturma-izni/

دیدگاه خود را بنویسید