۲۰ دی

روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

۱- روستای بارباروس- روستایی با دیدگاه های شگفت انگیز

 

اینجا دهی دور از چشم ، در قسمت داخلی ، دنج و آرام ، بارباروس ازمیر است . عجب دهی ! آب های آرام آن در حال جاری شدن است . دیدگاه حاکم بر این ده کوچک را از زبان اهالی آن بشنوید : « بدون آسیب رساندن به آرامش روستایمان ، بدون ایجاد اختلال در بافت طبیعی ، برای احیای سنت ها ، نشان دادن قدرت تولید ، بدون به خطر انداختن برکت زندگی روستایی عرضه شده به ما ، بتوانیم توسعه پایدار مان را تضمین کنیم ! » این قدرت بیان نظیر پتکی کوبنده ای بر فارغ التحصیلان دانشگاهی به نظر می رسد ! دیدگاهی روشن فکرانه !

این دیدگاهشان را با جشنواره مترسک با هدف حفظ سنت های برخاسته از خاک و اتحاد در کارهای زراعی اهالی روستا جشن می گیرند . اهالی روستا مترسک های ساخته شده شان را به مسابقه می گذارند و در آن جشن به خورد و خوراک می پردازند . سپس آن مترسک ها را در کوچه های روستا به نمایش می گذارند . مترسک ها هم دوست داشتنی و هم دروغ چرا کمی ترسناک به نظر می رسند . به من کمی حس هالووین القا کردند . فکر می کنم وقتی هوا کمی تاریک شود ، عجیب تر به نظر خواهند رسید .

در این روستا خانه هایی به نام خانه های سرزده ساخته اند . می توانید به خانه هایی که روی درب آن ها «خانه سرزده» نوشته اند به عنوان مهمان سرزده  وارد شوید . اگر تا اینجا آمده اید در مسیر باغیولی اورلا ، باغ گردی را فراموش نکنید .

روستای بارباروس کجاست و چگونه می توان آن جا رفت ؟

در مسیر اتوبان E881 ازمیر- چشمه وارد O-32 شده و ۵ کیلومتر داخل تر ، در مسافت نیم ساعتی از مرکز ازمیر قرار گرفته است

۲- روستای گرمیان- اولین روستای slow food ترکیه

 

این ، یک داستان متفاوت کردن روستا به دست روستایینانش می باشد . ماجرا نخست با به دست گرفتن پالت رنگ و قلم مو توسط نوران خانم رنگ عوض شروع شده . اینجا روستایی از توابع چشمه است که پر از نقاشی های رنگی به روی دیوارهای روستا می باشد . به علاوه پیشگام در عنوان گرفتن نخستین روستای اسلوفود ترکیه نیز می باشد .

نخستین روستای slow food در ترکیه

به دنبال روند ۳ ساله ای که توسط شورای روستا و مقامات محلی با ایتالیا طی کرده اند ، از تاریخ می ۲۰۱۶ با هدف حمایت از تولید و سنت های داخلی ، ادامه و بقای روش های سنتی مختص هر فرهنگ طی جریانی جدید این روستا توانسته است عنوان نخستین اسلو فود ترکیه را از آن خود کند . تبریک می گوییم !

از این پس محصولات تولید شده از بذرهای باقی مانده از اجداد روستاییان که به روش مختص گرمیان بدون هرنوع ماده شیمیایی در محتوا و به طور کاملا تمیز و عادلانه پرورش داده می شوند ، می توانند با برچسب حلزونی که شاخه ای زیتون در دهانش قرار گرفته به فروش برسند . همچنین در مراکز تجاری که محصولاتی با این برچسب وجود دارد ، اجناس خارج از فصل و گلخانه ای تولید شده با روش های غیرطبیعی نیز عرضه نخواهند شد .

 در روستای گرمیان چه کاری می توان انجام داد ؟

غذاهای مختص این منطقه شامل نان گرمیان که با خمیرمایه ترش تهیه و در ذغال پخته می شود و نیز پنیر کوپانیستی می باشد . در قهوه خانه روستا نیز باید چای مریم گلی و اسطوخودوس را امتحان کنید . پیشنهاد می کنیم سری به خانه معتبر دیلک خانم ازا هالی روستا نیز بزنید . در این منزل مسکونی به روی گردشگران باز است . یکی از بهترین خانه هایی است که تا به امروز دیده ایم . اشیای ۱۰۰-۱۵۰ ساله خانه را مزین کرده است . به قدری که از این خانه در تهیه سریال ها نیز استفاده می شود . این روستا عادت چندانی به گردشگران ندارد از این رو قبل رفتن باید اطلاع دهید ، دیلک خانم ۰۵۳۳۳۶۹۶۸۶۳ .

روستای گرمیان کجاست و چگونه می توان به آن جا رفت ؟

روستای گرمیان در مسافت ۱ ساعتی به مرکز ازمیر قرار دارد . از مسیر ازمیر- چشمه در D300 به سمت راه انحرافی داخل گرمیان می پیچید .

۳- روستای بادملر – روستایی روشن فکر و صاحب تئاتر و با بازیافت زباله

 

روستای بادملر از توابع اورلا واقع به روی تپه ای مابین شهرستان های گوزل باغچه و سفرحصار و روستایی شیعه نشین می باشد . طبق روایتی نام آن برگرفته از درختان بادامی است که در زمان تشکیل این روستا در آن وجود داشته اند . میزان بهایی که اهالی این روستا برای تحصیلات ، سلامتی ، محیط زیست و فرهنگ و هنر می دهند قابل مقایسه با شهرهای بزرگ می باشد . میزان  باسوادی در اینجا ۱۰۰٪ است .

همچنین دارای کتابخانه ، موزه ، انجمن فرهنگ و هنر و باشگاه ورزشی نیز می باشد . کوچه ها هر روز شسته می شوند و تمیز هستند . زباله ها برای بازیافت جداسازی می شوند ، آگاهی های زیست محیطی بسیار بالا می باشد . در مسابقه ای که در سال ۲۰۱۲ توسط وزارت محیط زیست و برنامه ریزی شهری برگزار شد ، عنوان تمیزترین شهر ترکیه را داراست . جوانان این جا به طور فعالی در زندگی روستایی حضور دارند . نوروز و روزخضر به باشکوه ترین حالت در این جا جشن گرفته می شوند . زن و مرد به هر معنایی برابرند . هر کاری که قرار است در روستا انجام شود ، همگی باهم و با همکاری کامل انجام می دهند .

نخستین تئاتر روستایی ترکیه

مراسم بز گردانی ، اعیاد ، جشن ها ، مسابقات ، کارهای گروهی روستایی ، ظاهر شدن در قالب نقش های مختلف ، طنز پردازی ، انواع بازی ها و البته که مشخصه روستا یعنی تئاتر که ۸۴ سال است در حال فعالیت می باشد . سنت تئاتر در سال ۱۹۳۲ با تلاش های شخصی فردی به نام مصطفی آنارات که معلم و افسر بوده و تشکیل و فعالیت گروهی از جوانان در آن آغاز  شد و تا به  امروز که تئاترها  یکی پس از دیگری در حال بسته شدن هستند توانسته فعالیت خود را ادامه دهد .

امروزه این تئاتر تبدیل به جزء جدایی ناپذیر این روستا شده است . همه کادر آن را  روستاییان تشکیل می دهند . صبح ها در مزرعه و عصرها در تئاتر ! اگر بخواهیم ریشه سنت تئاتر را بیابیم می توان به انجمن هنرمندان دیونیسوس که در عصر هلنیستیک در شهر باستانی تئوس تشکیل شده اشاره کنیم که در نزدیکی آنجا قرار دارد و این یک اتفاق نیست !

در روستای بادملر چه کاری می توان انجام داد ؟

طبیعتا اولین جایی که در این روستا باید دیده شود تئاتر آن است . در این مکان که تا به امروز بالغ بر ۱۵۰ نمایش به روی صحنه رفته ، همه ساله نخستین هفته ماه می جشنواره تئاتر بادملر اجرا می شود . یک مکان جالب دیگر هم نخستین موزه اسباب بازی های کودک می باشد که توسط باستان شناس دکتر موسی باران به واسطه تبدیل خانه خود به موزه به نمایش گذاشته شده است .

در این موزه واقع در میدان روستا ضمن اسباب بازی های سنتی کودکان ، مدارکی در مورد تاریخ روستا نیز عرضه می شود . ولی همیشه باز نیست . در این میدان یکشنبه های هر هفته بازار محلی نیز دائر می شود . اگر روز یکشنبه در این جا هستید ، حتما سری به رستوران شرمین آنه بزنید در آن جا می توانید در کنار آتش ذغال گوزلمه ، چای ، دوغ ، آبلیمو (البته اگر خوش شانس باشید چرا که همیشه موجود نمی باشد) را امتحان کنید .

نان روستایی و کالبورا باستی آنهم معروف می باشد . این روستا همچنین محل فیلم برداری یکی از فیلم های مشهور ترکیه نیز بوده است . در سال ۱۹۶۳ فیلم « تابستان خشک » در جشنواره فیلم برلین جایزه خرس طلایی را از آن خود کرده و کاندید نامزدی جایزه اسکار برای بهترین فیلم خارجی بوده است . این فیلم برگرفته از کتاب نجاتی جومالی بوده که راجع به افراد زحمت کش در کاشت تنباکو ساخته شده . بدین وسیله این روستا به شهرتی جهانی رسید .

چه کسی فکر می کرد که این روستا روزی بتواند جایگزینی برای کلاس های تابستانی ریاضی ، شنا ، بسکتبال و تنیس باشد ؟ امسال در روستای بادملر به پیشوایی معلم با سابقه ۳۰ ساله در ریاضیات «طوفان دولنکن» مزرعه ریاضیات نیز شکل گرفته . نخستین نوع از این مزرعه در روستای شیرینجه تشکیل شده و در واقع بر پایه این فلسفه بنا شده است که در زندگی هر چیزی دارای حساب های ریاضی است و در این مزرعه این درس از حالت تئوری خارج شده و به صورت بازی ها ، فعالیت ها ، هنر ، ورزش و طبیعت به کمپ تابستانی تبدیل می شود .

روستای بادملر کجاست ؟ چگونه می توان به آن جا رفت ؟

این روستا در مسافت ۳۵ کیلومتری و ۴۰ دقیقه ای به ازمیر ، ۱۰ کیلومتری سفرحصار و ۹ کیلومتری اورلا واقع شده است . در مسیر ازمیر- سفر حصار از ۱۵۰۰۰ امین کوچه به سمت راست می پیچید . از ایستگاه فخرالدین آلتای در کاراباغلار ازمیر هر یک ساعت یکبار اتوبوس به این جا حرکت می کند .

۴- روستای کئوس دره

 

این جا روستای کئوس دره از توابع کارابورون ، با خانه های سنگی قدیمی ، مسجد تاریخی ، آرایشگاه محلی دمیرباش ، قهوه خانه روستایی و زندگی دست نخورده روستایی اش است . این روستا در ۳ کیلومتری دریا قرار گرفته است و مرکز میدان روستا جایی است که در آن  قهوه خانه و مسجد ۱۲۹۹ ساله تاریخی واقع شده  .

در روستای کئوس دره چه کاری می توان انجام داد ؟

کارهایی که در این جا می توان انجام داد : ۱) گشتن در مسجد و کوچه های با خانه های سنگی تاریخی . ۲) استراحت برای نوشیدن چای در قهوه خانه تاریخی . ۳) امتحان کردن غذاهای کئوس دره .

تنوع غذایی کئوس دره زیاد می باشد : زیتون خرمایی ، گیاهان بومی منطقه اژه ، پکسیمت ، مانتی کئوس دره ، بورک ماسیر ، چوللاما ، زینگاتا ، بازینا ، جیزلمبه ، دلمه گل کدو تنبل ، دلمه خام ، بورک قارچ و برنج ، کاتمر ، بورک پوف ، کوفته کورمن ، بورک پخته شده در فر ، پنیر کوپانیستی ، سوندورمه ، دسر داماد ، باقلوای خانگی و … غذای ناب این جا کوفته اوکوز (پخته شده از گوش گاو نر) می باشد . علت نام گذاری آن هم به کار بردن گوشت کوبیده شده با ساتور و نه گوشت چرخ کرده است .

مسافران می توانند روزهای شنبه و یکشنبه به رستوران شکران کاندیرالی واقع در میدان روستا رفته و از غذاهای لذیذ امتحان کنند . به شما پیشنهاد می کنیم قبل رفتن تماس بگیرید : ۰۵۵۵۶۶۲۱۸۵۸ . همچنین زیتون خرمایی که تازه برداشت شده نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد .

کئوس دره نیز از جمله جاهایی است که سعی می کند میراث باغداری کهن را حفظ کند . زیتون و انگور به عنوان محصول زراعی نظیر هزاران سال قبل در رده اول قرار گرفته است . همه ساله در هفته سوم آگوست جشنواره انگور برگزار می شود . قابل توجه کسانی که دوست دارند آن را ببینند .

این روستا محل فیلم برداری بسیاری از سریال های تابستانی نیز می باشد . روستاهای ایلن هوجا و اینجیک نیز به گفته مسافران جاهای زیبایی هستند که ارزش دیدن دارند .

روستای کئوس دره کجاست و چگونه می توان به آنجا رفت ؟

این روستا واقع در ۹۳ کیلومتری ازمیر در فاصله ۱/۵ ساعتی از آن قرار گرفته است . از راه ازمیر- کارابورون به مسیر روستای اینجیک وارد شده تا رسیدن به روستای کئوس دره مسیر را ادامه دهید . فاصله آن از مرکز کارابورون نیز ۱۴ کیلومتر و ۲۰ دقیقه می باشد .

۵- روستای اوزبک- روستای ماهیگیری

 
 

روستای اوزبک همانطور که از نامش هم پیداست در دوران عثمانی ها توسط اهالی ازبکستان که به آنجا کوچ کرده اند تشکیل شده است . این روستا بر خلاف سایرین که در دامنه کوه ها هستند در ساحل بوده و دهکده ماهیگیری معروف با خانه های سنگی می باشد . در نتیجه منبع اصلی درآمد نیز از ماهیگیری به دست می آید . قزل آلا ، سردوز ، سوف ، مرجان ، کفال ، راک فیش ، میگو و .. برخی از انواع این ماهی ها هستند .

متاسفانه مدارک مربوط به پیشینه این روستا ( زمانی که هنوز کامپیوتری در کار نبوده) در آتش سوزی رخ داده درخانه دولت اورلا نابود شده اند . از این رو اثبات زنده پیشینه این روستا درخت سرو موجود در حیاط مسجد تاریخی می باشد که ۱۰۰۰ ساله اند .

در روستای اوزبک چه کاری می توان انجام داد ؟

حراج ماهی که آخر هفته ها در ساحل آککوم صورت می پذیرد ، با تجمع زیادی همراه می باشد . در این جا به حالت ردیفی رستوران های زیادی وجود دارند . همه آن ها به لحاظ کیفیت عین هم هستند ولی در بین آن ها رستوران آکین که نسل در نسل از پدر به پسر انتقال یافته ، از همه معروفتر است .

به طوری که پاتوق افراد مشهور زیادی نیز به شمار می رود . بازار آخر هفته که توسط زنان برپا می شود هم ارزش دیدن دارد . هزاران نوع گیاه منطقه اژه ای ، ادویه ، رب خانگی ، مربا ، رشته و ترخینه ، زیتون ، انگور ، نان روستایی و … به ویژه کاتمر اوزبک همگی مشخصه این جا هستند . گل سرسبد صبحانه هم نوعی خمیر سرخ شده به نام یونگا می باشد .

روستای ازبک در کجاست و چگونه می توان به آنجا رفت ‌؟

این روستا واقع در ۴۸ کیلومتری و مسافت ۵۰ دقیقه ای به مرکز ازمیر می باشد . با اورلا نیز ۲۳ دقیقه و ۱۸ کیلومتر فاصله دارد . از اتوبان ازمیر- چشمه به جاده ارتباطی و انحرافی اورلا پیچیده نخست در مسیر ازمیر – چشمه و سپس خیابان اوزبک پیش روید . از ترمینال اورلا نیز اتوبوس به آنجا حرکت می کند .

۶- روستای سائیپ- قهوه خانه ای در چمن و با منظره ای زیبا

 
 

زمانی که از کاربرانمان در این زمینه که در ازمیر در کجا و چه چیزی باید خورد ، سوال کردیم همگی با اتفاق نظر به قهوه خانه سرسبز سائیپ اشاره کردند . برخی ها اسم آن را به یاد نیاورده و مکانش را توضیح دادند برخی نیز نام را به خاطر آورده و بیان کردند که صبحانه در آنجا تعریف کردنی نیست بلکه باید امتحان کرد . جایی که این قهوه خانه معروف در آن قرار گرفته در مسافت ۳ کیلومتری به مرکز کارابورون در سمتی از یاریم آدا که رو به فوچا است ، مشرف به دریا بوده و روستایی به نام سائیپ می باشد .

تاریخ این روستا که زمانی در آن روم ها و مسلمانان باهم زندگی می کردند نیز دارای دیرینه ای قدیمی است . متاسفانه به دلیل کوچ های صورت گرفته در این روستا نظیر روستاهای اطراف ، جمعیت کمی در آن زندگی می کنند . این در حالی است که این روستا دارای اسکله ای به نام سائیپ آلتی می باشد که از مراکز تجاری قدیم به شمار می رود . منابع اصلی درآمد روستاییان از کشاورزی ، دامپروری و ماهی گیری تامین می شود .

در روستای سائیپ چه کارهایی می توان انجام داد ؟

وجه مشخصه این روستا قهوه خانه سرسبز سائیپ می باشد که مدیریت آن را کارمند بازنشسته آقای اشرف و همسرش خانم نهال که بازنشسته امور مالی است به عهده دارند . این جا به قدری محبوب است که اگر بگوییم تبدیل به سنبلی برای این روستا گشته ، هیچ اغراقی نکرده ایم . این دو همسر که از دغدغه استانبوی به این جا کوچ کرده و در آن باهم آشنا شده و ازدواج کرد اند ، نخست این قهوه خانه را به منظور سرویس دهی برای چای و قهوه باز کرده اند اما بعد ها تبدیل به مکانی برای فرهنگ- هنر ، اجتماعی شدن ، آموزش جایگزین و مرکز توسعه محلی شده است .

غذاها را زنان روستایی و مربا را خانم نهال آماده می کند . آنهم با ۴۰ نوع تنوع محلی ! این مکان بیشتر به خاطر صبحانه محلی اش شهرت دارد اما شربت های عثمانی آن هم نمی توان نادیده گرفت . این جا برای اهداف چندگانه نیز به کار می رود : کلاس زبان ، محوطه نمایشگاهی ، ایستگاهی برای توقف پیاده روی ها … داستان یک موفقیت واقعی !

روستای سائیپ کجاست و چگونه می توان به آن جا رفت ؟

این روستا از مرکز ازمیر با ماشین ۱/۵ ساعت فاصله دارد . از مرکز کارابورون نیز در مسافت ۶ دقیقه ای می باشد .

۷- روستای ایلدیر(ایلدیری) – مکان مورد علاقه سریال های ترکی

 

در اینجا به یکی دیگر از روستاهای نادری که صنعت سریال سازی برای صنعت توریسم به ارمغان آورده است اشاره می کنیم ! با مجموعه تلوزیونی گناه فاطما گل چیست این روستا شهرت زیادی به دست آورد . با جذب مخاطب زیاد توسط این مجموعه تلوزیونی نیز زیبایی های ایلدیر و اطراف آن را دیده و بیشتر کنجکاو شدیم .

نام روستا برگرفته از شهر باستانی Erythrai می باشد

سکونت در ایلدیر با نام قدیمی اریترای ( به معنای قرمز . تصور می شود این نام برگرفته از پسر رادامانتیس بنیان گذار شهر ، یعنی اریتروس باشد ) به دوران برنز برمی گردد و در واقع منطقه مسکونی درجه دو به حساب می رود چرا که به قدری قدیمی است که هر جایی از آن را حفر کنید حتما به بقایای تاریخی برخواهید خورد . بلافاصله بعد ایلدیر شهر آنتیک اریترای از بقایای گریت (جزیره ای در یونان) برای بازدید کنندگان باز می باشد .

در این جا می توان به آثار بسیاری از  تمدن های مختلفی که از ۳۰۰ سال قبل میلاد پشت سر هم  حاکمیت کرده اند ، برخورد . تماشای غروب آفتاب در این منطقه فوق العادع زیباست ! به قدری که فیلسوف معروف پلاتون در باره آن چنین گفته : زیباترین غروب آفتاب در اریترای می باشد .

در ایلدیر چه بخوریم ؟

 میدیه (نوعی صدف) اوزگور در نوع خود افسانه به شمار می رود . دلمه کنگرفرنگی با میدیه را در جای دیگری نمی توان یافت . تلفن : ۱۸۴۲۳۵۶ ۰۵۰۷ . لقمه ایلدیر هم خیلی مشهور است . شایان ذکر است که ایلدیر دهکده ماهیگیری بوده و برخی از بهترین ماهی فروشی های یاریم آدا در این جا قرار دارند . پیشنها ما به شما رستوران ماهی ایلدیر علی می باشد . اما غذای مخصوص این روزهای منطقه ، گیاه شیپیلداک می باشد . چراکه در سریال «زندگی با عشق زیباست» ، گویا ظریفه که شخصیت اصلی سریال می باشد با این گیاه که بومی این منطقه است ، مرهم هایی برای زخم تهیه کرده !

ایلدیر کجاست و چگونه می توان به آن جا رفت ؟

این جا به فاصله ۷۱ کیلومتری از مرکز ازمیر و در مسافت ۱ساعت و ۱۰ دقیقه ای به آن واقع شده است . از اتوبان ازمیر- چشمه به سمت جاده انحرافی روستای بارباروس بپیچید و در مسیر کوچه۷۰۲۶ ادامه دهید . سپس در امتداد ۷۰۳۲ ادامه داده در جهت خیابان کمال توغرول تا ساحل بروید . فاصله آن به مرکز چشمه ۳۵ کیلومتر و ۲۳دقیقه می باشد .

۸- روستای بیرگی

 
 

مکان زیبای دیگری در دامنه کوه : روستای بیرگی . روستای بیرگی از توابع اودمیش که در دامنه بوزداغ گسترده شده با مکان های تاریخی ، میراث فرهنگی با تاریخچه ۲۰۰۰سال قبل از میلاد ، درختان چنار چندصدساله و خانه های سنگی با پنجره های چوبین نه تنها زیباترین روستای ازمیر بلکه یکی از قشنگ ترین روستاهای ترکیه نیز می باشد .

این روستا که در دوران بیزانس با نام پیرگیون شناخته می شد ، در دوارن خان آیدین اوغولاری پایتخت بوده است . در این زمان که بیرگی بهترین دوران خود را سپری می کرده ، یکی از مراکز مهم فرهنگ ، علم و دین در اژه به شمار می رفته است . این ویژگی اش را در دوران عثمانی نیز ادامه داده . سپس در حین تعرض بزرگ در سال ۱۹۲۲ زمانی که یونانیان از منطقه خارج می شدند با آتش زدن روستا آن را ترک کرده اند . متاسفانه بیرگی با خاک یکسان شده . همزمان با آتش بسیاری از آثار تاریخی نیز از بین رفتند . اکنون این جا منطقه ای مسکونی است . معماری سنتی ، عمارت های تاریخی ، مکتب ، مساجد و زیارتگاه ها حفاظت می شوند .

در روستای بیرگی چه کاری می توان انجام داد ؟

من جمله مکان هایی که ارزش دیدن دارند می توان به عمارت های چاکیرآقا و صاندیک اوغولاری ، مسجد جامع ، مسجد درویش آقا و زیارتگاه بیرگی اشاره کرد . با وجود این که بسیاری چیزها حین آتش سوزی از بین رفته اند اما با این حال وقتی به این جا آمدید میراث تاریخی و فرهنگی در روستایی به این کوچکی انسان را به تعجب وا می دارد . جزئیات بیشتر در مورد بیرگی را می توانید در سایت Yolda Olmak / Being On The Road  بیابید . در این جا کمال کیا نوشته ای زیبا در مورد بیرگی دارد . ایشان وبلاگ نویسی در سطح جهانی هستند . ما به شما پیشنهاد می کنیم آنرا دنبال کنید .

لذت منحصر به فرد این منطقه هم پیده منحصر به فرد اودمیش ، تونگول می باشد .

بیرگی در کجاست و چگونه می توان به آن رفت ؟

بیرگی واقع در ۱۱۰ کیلومتری مرکز ازمیر است . فاصله اش با اودمیش هم ۱۱ کیلومتر و حدود نیم ساعت است . با پیشروی در اتوبان ازمیر- آیدین از راه انحرافی اودمیش بپیچید . همچنین از مرکز اودمیش به اینجا هر نیم ساعت یکبار مینی بوس حرکت می کند .

۹- روستای لوب بی- روستای ارواح

 
 

نام دیگر روستای لوب بی ، روستای ارواح می باشد . روستایی در دامنه کوه از توابع اودمیش و با ریشه ترکمن که تعداد ساکنین آن انگشت شمار بوده و از جمله روستاهای اژه می باشد که جمعیتش در نتیجه کوچ دهی تخلیه شده . هیچ صدایی از اطراف به گوش نمی رسد و سکوتی سنگین در آن حاکم است . افرادی که در اینجا مانده اند جزء قدیمی ها و یک دنده های روستا هستند . به نوعی با دامپروی گذران زندگی کرده و به هیچ عنوان روستای خود را ترک نمی کنند .

در روستای لوب بی چه کارهایی می توان انجام داد ؟

عکس مربوط به مسجد روستای لوب بی پله ای که طبقه دوم را به پشت بام وصل می کند .نوشته های علی و حسین روی دیوار

هر چند این روستا به امان خدا رها شده و تعداد ساکنینش انگشت شمارند ، این روزها این جا تبدیل به مکان مورد علاقه براب عکاسان شده است . به ویژه بافت تاریخی و خانه هایی ترکیبی از وسایلی با سقف کاشی ، سنگ ، خاک ، خشت و چوبی هرچند بسیاری از آنها از بین رفته باشد ، بازهم فتوژنیک هستند . همچنین بنیاد ÇEKÜL از سال ۱۹۹۷ تلاش های خود را در راستای حفظ و بقای سکونت در این منطقه ادامه می دهد . شایعاتی مبنی بر این وجود دارد که اگر فعالیت های زیرساختی لازم انجام گیرد ، این روستا نیز می تواند نظیر روستای جومالی کیزیک از توابع بورسا و شیرینجه از توابع ازمیر به جاذبه توریستی تبدیل شود

روستای لوب بی کجاست و چگونه می توان به آن جا رفت ؟

در نقشه گوگل این منطقه با نام چام یایلا نمایش داده می شود . فاصله آن از مرکز ازمیر ۲ ساعت و ۱۲۷ کیلومتر می باشد ، از اودمیش نیز ۱۳ کیلومتر فاصله دارد و در دامنه بوزداغ گسترانیده شده . از اودمیش صبح و عصر اتوبوس به سمت لوب بی حرکت می کند .

۱۰-  روستای شیرینجه- روستایی مهم از نظر مایاها

 

این جا روستایی قدیمی رومی از توابع شهرستان سلجوق ازمیر می باشد . معروفیت آن به دلیل باغداری ، شراب سازی و خانه های بازسازی شده رومی می باشد . همچنین دارای تشکل های فوق العاده ای نظیر روستای ریاضیات و مکتب تئاتر است . شیرینجه دارای توریست های خارجی مختص خود نیز می باشد . البته برای گردشگران داخلی نیز یک مقصد به شمار می رود . اما این نکته نیز نباید فراموش شود که این روستا جدا از مکان های لوکس و گران قیمت توریستی است . جاذبه این جا به دلیل بافت حفاظت شده معماری خانه های رومی می باشد که تبدیل به پانسیون شده اند ، انواع نوشیدنی های تهیه شده از میوه های گوناگون در سطح تولیدی های کوچک ، امتحان کردن لذت غذاهای متنوع محلی …

حتی کسانی که اسم این منطقه را نشنیده بودند در تاریخ ۲۱دسامبر ۲۰۱۲ مطابق تقویم تمدن مایا که وقوع قیامت را پیش بینی می کرد و تنها نقطه امن روی کره زمین را این منطقه دانسته و از این رو نام شیرینجه بیش از پیش شناخته تر شد . از سرتاسر دنیا کسانی که این نبوت را باور داشتند به شیرینجه آمده بودند .

در روستای شیرینجه چه کاری می توان انجام داد ؟

از جمله ویژگی هایی که باعث شده شیرینجه در سال های اخیر به این حد محبوبیت یابد ، شربت های تولیدی از میوه های مختلف در سطح خرده فروشی ها و امکان چشیدن آن در خانه های شربت در تولیدی های کوچک می باشد . حقیقت این است که عمولا نوشیدنی های میوه های گوناگون با ذائقه ما سازگار نیست اما چشیدن شربت گل مورور که در کافه کلیسای John Baptist  می توانید آن را امتحان کنید به شما توصیه می شود .

البته گشتن در بازار روستایی دائر شده در مرکز و پیاده روی در سنگفرش آرناووت که پر از خانه های تاریخی رومی است جزو کارهایی اند که در شیرینجه نباید از آن ها غافل شد . اما اگر می خواهید بدانید که چه جاهای دیدنی در شیرینجه وجود دارد باید بگوییم کلیسای باپتیست سنت جان ، برج هودری میدان برای دیدن تمامی روستا به شکل پانارومیک (وسیع) ، مدرسه تئاتر ، مکانی برای یادگیری و اجرا برای کسانی که در بخش هنرهای نمایشی فعالیت دارند و روستای ریاضیات نسین که فراگیری ریاضیات از حالت چهار دیواری را به حالتی نا محدود تبدیل کرده و کاملا با حمایت های داوطلبین و خیریه فعالیت می کند را می توانید ببینید .

روستای شیرینجه در کجاست و چگونه می توان به آن جا رفت ؟

مسافت آن از مرکز ازمیر ۸۷ کیلومتر و ۱/۵ ساعت و از مرکز سلجوق ۸ کیلومتر و ۱۵ دقیقه می باشد . با ماشین از اتوبان ازمیر- آیدین به سمت سلجوق رفته و وارد اتوبان سلجوق- ازمیر شده در مسیر خیابان شهید سرباز یوکسل اوزاولکو به سمت شیرینجه رفته می توانید به این روستا برسید  .

منبع:    https://www.bizevdeyokuz.com/izmir-cevresi-gezilecek-yerler-izmir-koyleri

دیدگاه خود را بنویسید