۲۰ دی

مکان های دیدنی اطراف ازمیر           

وقتی سخن از مکان های زیبا و دیدنی ازمیر باشد ، گرینه های زیادی به ذهن خطور می کند . با این حساب مکان های دیدنی اطراف ازمیر کجاها هستند ؟ در زیر برخی از این مکان ها را برای شما گرد آورده ایم :

آلاچاتی

 

وقتی سخن از آلاچاتی باشد چیزی که به ذهن خطور می کند کوچه های رنگی ، خانه های سنگی تاریخی ، فرفره های کاغذی ، هتل های کوچک ، کوچه های شلوغ ، موج سواری و فستیوال گیاهان که شهرتش در کل کشور پخش شده می باشد . این شهرستان که در نزدیکی چشمه قرار دارد ، در سال های اخیر تبدیل به مرکز توریستی شده است . افرادی که از معروفیت زیادی آلاچاتی ناراضی اند ، به دیدن این شهرستان در فصل های خلوت تری مثل بهار و زمستان می روند . به ویژه در فصل تابستان آمادگی رویارویی با قیمت های بالای رنج طبیعی را باید داشته باشید .

چشمه

 
 

چشمه ، شهرستانی در همسایگی اورلا و کارابورون می باشد . هر چند به نظر می رسد که به لحاظ محبوبیت کم رنگ تر از آلاچاتی است اما چشمه در هر فصلی زیبایی خود را دارد . زمانی که به این جا سفر می کنید می توانید به قلعه رفته ، در دریا شنا کرده و در اسکله یا رستوران های ساحلی غذا بخورید . قمری چشمه در کل ترکیه معروف است . هر چند تهیه اصل آن با قرار گرفتن قمری ، گوجه فرنگی ، پنیر و فلفل سبز لای نان می باشد اما در طول زمان انواع مختلف قمری تهیه شده است .

وقتی به این جا آمدید باید سری به قمری سرای شوکی بزنید . (چشمه ، کوچه ۵۰۶۵ ،  محله ایلیجا ، قمری سرای Şevki ، ۷۲۳۲۳۴۵-۰۲۳۲) . چشمه با آدامسش نیز معروف می باشد . همان گونه که می توانید خود آدامس را از بازار تهیه کنید ، مربا ، شیرینی آدامسی و بستنی آن را نیز می توانید از مغازه ها خریداری نمایید .

اورلا

 
 

این شهرستان که در ۳۵ کیلومتری مرکز ازمیر واقع شده برای کسانی که می خواهند از دغدغه و شلوغی شهر به جایی دنج پناه برده و ضمنا مسافت زیادی طی نکنند ، مقصد ایده آلی به شمار می رود  . اسکله اورلا توسط بسیاری از مسافران زیارت می شود . اینجا می توانید کنار دریا قدم زده ، در رستوران ها ماهی و غذاهای دریایی تازه صید شده را میل کنید . «کاتمر» معروف اورلا را می توانید در رستوران معروف برادران کاتمر اورلا امتحان کنید .

کمی آنطرف تر از اسکله که به ویژه برای صبحانه به آن مراجعه می کنند رستوران دنیزآلتی نیز توصیه می شود که دارای گزینه های متفاوت تری  نیز می باشد . این اسکله ارزش دیدن را دارد . (رستوران کاتمر برادران اونال ، اسکله اورلا ، ۷۵۲۱۳۲۰-۰۲۳۲ – کافه و رستوران دنیزآلتی ، اورلا ، پارک تانژو اوکان ، محله اسکله ، ۷۵۲۲۴۹۲-۰۲۳۲) .

کوچه ای در مرکز اورلا که منطقه مسکونی قدیمی به شمار می رود تحت عنوان «کوچه صانات» مجددا بازسازی شده است . در این جا تعداد زیادی آتلیه هنری ، کافه و رستوران قرار گرفته است . حتی قدم زدن در کوچه نیز برای انسان آرام بخش می باشد . در طول سال با فستیوال های «فستیوال کنگر فرنگی اورلا» و «فستیوال گیاهی» در ۹ ام مارس ، شهر جلوه ای دیگر به خود می گیرد .

در این فستیوال ها اهالی شهر با کنگرها و گیاهان طبیعی پرورش داده شده در شهر گرد هم می آیند . با پیوستن به راهپیمایی های طبیعت گردی در این فستیوال ها می توانید انواع مختلف گیاهان را جمع کرده و در مورد آنها اطلاعات کسب کنید . اورلا با پرورش بامیه نیز معروف می باشد . هنگام سفر خرید بامیه از فروشگاها را فراموش نکنید .

سفرحصار

 
 

سفرحصار جزو مناطق نادری است که در کشور ملقب به شهر کند (cittaslow ) می باشد . اگر بخواهیم راجع به معنای cittaslow توضیح دهیم باید چنین بگوییم که این اصطلاح نامی است که به مکان های منحصر به فرد و صلح آمیز در هویت خود ، توسط انجمن شهرداری های بین المللی که در سال ۱۹۹۹ در ایتالیا تاسیس شده است ، داده می شود .

سفرحصار که در مسافت ۴۵ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است به جهت پرورش زیتون ، کنگر و مرکبات به شهرت رسیده است . اگر به این جا سفر کرده اید ، بدون خرید روغن زیتون ، نارنگی و در صورت بودن در فصل کنگر آن را فراموش نکنید ! با فستیوال های کنگر و نارنگی برگزار شده در طول سال این شهر جلوه ای دیگر به خود می گیرد . در سفرحصار جاهای زیادی برای شنا کردن وجود دارد که یکی از دنج ترین و زیباترین آن ها «سیآجیک» می باشد . قلعه سفرحصار نیز ارزش دیدن دارد . هم چنین شهر باستانی تئوس ، معبد Dionysus ، شهر باستانی لپدوس جزو مکان هایی هستند که باید زیارت کرد  .

دیکیلی

 
 

دیکیلی در فاصله ۱۲۰ کیلومتری ازمیر واقع شده و در همسایگی برگاما قرار دارد . این شهر که دارای دیرینه ای کهن است به لحاظ زیبایی های طبیعی نیز غنی می باشد . دریاچه های چاله ای ، غارها و جنگل ها ارزش دیدن دارند . این مکان برای کسانی که به دنبال جایی آرام و دنج در فصل تابستان هستند ایده آل می باشد .

کارابورون

 
 

کارابورون بخشی متشکل از ۱۳ ده و ۱ شهرستان در ازمیر می باشد . به دلیل آرامشی که تقریبا در طول سال در آن حاکم است بسیاری از مسافرین به طور ویژه ای این بخش را انتخاب می کنند . دنج بودن آن باعث شده دریای تمیزی نیز داشته باشد . عکاسان حرفه ای و آماتور نیز به میزان زیادی از این شهر دیدن می کنند . در فصل بهار طبیعت در این منطقه به گونه ای دیگر جان گرفته و رنگین می شود . عکاسانی که از پروانه ها و گل ها عکس می گیرند باید حتما به این منطقه سری بزنند . اگر به این جا سفر کردید از لذت ماهی های تازه از آب گرفته شده غافل نمانید .

فوچا

 
 

فوچا شهرستانی دوست داشتنی در شمال ازمیر می باشد که نامش را از فوک هایی که در دروارن باستانی در آن زندگی می کرده اند گرفته است . در فوچا که کنار زیبایی های طبیعی ، به لحاظ تاریخی نیز پربار است مسجد فاتح و مسجد کایالار که توسط سلطان سلیمان قانونی بنا شده نیز جزو مکان هایی اند که باید از آن ها دیدن کرد . مکان معروف دیگری که باید در این جا از آن دیدن شود ، صخره های سیرن می باشد که هومروس نیز از آنها سخن گفته است .

فستیوال بین المللی فوچا که همه ساله در تابستان برگزار می شود ، بالاترین آمار بازدید کننده را در این شهر دارد . این شهر کوچک واقع در اژه که تداعی کننده آرامش است ، حتما باید دیده شود .

چیچکلی کوی

 
 

چیچکلی کوی مکانی وابسته به بورنوآ و واقع در مسیر ازمیر–  مانیسا می باشد و در مسافتی حدود ۱۰ دقیقه ای بورنوآ قرار گرفته است . آنچه باعث شده این مکان از جایگاه ویژه ای برخوردار شود ، واقع شدن در طبیعت است که از طریق خدمات دهی در بخش صبحانه امرار معاش می کند .

در این ده که داخل جنگل واقع شده با محصولات تهیه شده از سبزیجات و میوه های پرورشی در محل ، پنیر طبیعی ، مربا ، عسل ، نان خانگی ، گوجه فرنگی خشک شده و ترخینه به مراجعین عرضه می شود . دلیل خوشمزه بودن و رغبت زیاد به این صبحانه نیز همین امر می باشد . در برخی جاها امکان فروش محصولات نیز وجود دارد . می توانید بعد مصرف ، محصولات مورد علاقه تان را خریداری کنید .

با توجه به گزینه های متنوع پیش رو ، می توان «خانه صبحانه کویوم» را توصیه کرد . بعد صبحانه حتما به طبیعت گردی رفته و از هوای پاک استفاده کنید . اگر مقصد خاصی در نظر نداشته باشید می توانید از ایستگاه متروی اوکا۳ ، سوار مینی بوس ها شده و به این جا بیایید . (خانه صبحانه کویوم ، مسیر ازمیر- مانیسا کیلومتر ۷ دوراهی چیچکلی کوی- یاکاکوی ، ۳۷۷۵۵۱۴-۰۲۳۲)

افسس

 

 

افسس شهری باستانی واقع در منطقه سلجوق ازمیر می باشد . شهر باستانی افسس که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ، علاوه بر توریست های داخلی ، نظر گردشگران خارجی را نیز توانسته به خود جلب کند . مسیحیان با آمدن به این جا ، حاجی ، می شوند . پرستشگاه آرتمیس ، که یکی از عجایب هفتگانه جهان می باشد در این جا قرار گرفته است . همچنین خانه مادر مریم ، غار اصحاب کهف ، تئاتر آنتیک ، کتابخانه سلسوس و مسجد عیسی بی نیز از جمله مکان هایی هستند که ارزش دیدن دارند .

شیرینجه

 

 

شیرینجه منطقه ای مسکونی وابسته به سلجوق می باشد . اگر تا افسس آمده اید بدون دیدن شیرینجه از آن جا نروید ! طبق افسانه های باستانی این محل زیبا که نام قبلی آن «چیرکینجه» بوده به مرور زمان نام شیرینجه را به خود گرفته است . دو کلیسای رومی و خانه های سفید کوچک و کوچه های تنگ ارزش دیدن دارند . یکی دیگر از دلایل محبوبیت شیرینجه در سال های اخیر نیز به سبب تصور وقوع قیامت در راه سال ۲۰۱۲ بوده که تنها جای امن کره زمین را این محل می دانسته اند .

در این دوره شیرینجه میزبان هزاران نفر بوده است . اگر به شیرینجه رفتید حتما سری به خانه های قدیمی تبدیل شده به هتل زده و از «گوزلمه» و نوشیدنی های تهیه شده از انواع مختلف میوه ها حتما امتحان کنید .

اودمیش

 
 

اودمیش یکی از بزرگترین شهرستان های ازمیر می باشد . هنگام سفر به این جا می توانید تاریخ ، طبیعت ، معماری و عناصر مذهبی را یکجا ببینید . این مکان که در بسیاری از سریال ها و فیلم معروف چاغان ایرماک به نام «اگر فراموش کردم ، زمزمه کن»

نیز در این منطقه تصویر برداری شده اند . به دلیل این که زادگاه خواننده معروف «  بدیا آکارتورک» است ، میزبان موزه بدیا آکارتورک نیز می باشد . اگر به این جا سفر کردید ، بدون دیدن مسجد قدیمی مرکزی و دعا کردن در امام بییرگی ، از آنجا نروید .

ایستگاه بعدی در مسیرتان عمارت چاکیرآقا می باشد . چاکیرآقا که دارای دو همسر از اهالی ازمیر و استانبول بوده ، اتاق های عمارت را به سبک ازمیر و دیگری را به سبک استانبول چیده است . این جزئیات ارزش دیدن را دارند . اگر در وسط سفر می خواهید استراحتی داشته باشید ، می توانید به خانه صبحانه ناردانه سی در جوار چاکیرآقا رفته و لذت آبلیموی خانگی و یا قهوه ترک را به امتحان کنید . وقتی اسم اودمیش به زبان می آید اولین چیزی که به ذهن می رسد کوفته اودمیش است .

تمام مغازه هایی که در بازار هستند با طبیعی ترین مواد این کوفته را تهیه می کنند ، حتما آن را امتحان کنید ! هنگام ترک آنجا نیز خرید سیب زمینی و بلوط معروف محلی را از یاد نبرید .

تیره

 
 

تیره ، شهرستانی کوچک اما دوست داشتنی واقع در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی ازمیر می باشد . در این شهرستان که واقع در قلب طبیعت است مکانی با نام «derekahve» وجود دراد که یک تفرجگاه بوده و دیدن آن خالی از لطف نیست . قدم زدن در کوچه های قدیمی و تنفس هوای اژه حس خوبی به شما خواهد داد . بدون امتحان کوفته معروف تیره نمی توان آن جا را ترک کرد . در رستوران های واقع در مرکز شهر این لذت را باید چشید .

اگر دیر وقت بروید ممکن است کوفته تمام شده باشد ، از این رو باید قبلا رزرو کرده و یا در ساعات اولیه به آن جا بروید . تیره ، از جمله جاهای پیشگام در تولید محصولات لبنی و روغن زیتون می باشد .  محصولات به واسطه گاوداری های تعاونی و یا بازارهای دهات به فروش می رسند . پنیر ، کره ، شیر و خامه را حتما باید امتحان کنید . هرچند به میزان محصولات لبنی نباشد اما تولید روغن زیتون و فروش آن نیز وجود دارد . در این  منطقه که پرورش زنبور عسل نیز موجود است ، امتحان کردن عسل در آن خالی از لطف نیست .

باییندیر

 
 

باییندیر در ۷۸ کیلومتری شرق ازمیر واقع شده است . این شهرستان که با فستیوال گل هایش معروف است ، همه ساله در ماه مه با برگزاری فستیوال میزبان تولید کنندگان گل از سراسر ترکیه و دنیا می باشد . حتی اگر خریدی نداشته باشید ، باید از این جو رنگارنگ لذت ببرید . باییندیر به لحاظ کشاورزی نیز مطرح می باشد ، میوه و سبزی آن فراوان و طبیعی است . منابع بسیاری از بازارهای ازمیر از این جا تامین می شود . اگر راهتان به اینجا افتاد ، حتما از بازار هم خرید کنید .

برگاما

 
 

برگاما واقع در شمال ازمیر و در مسافت ۱۰۳ کیلومتری از آن می باشد . این بخش با ۱۱۴ ده و ۵ شهرستان جزو یکی از بزرگترین شهرستان های ترکیه است . برگاما در سال ۲۰۱۱ در فهرست آثار ملی یونسکو به ثبت رسیده و دارای تاریخ کهنی می باشد . تئاتر باستانی برگاما ، شهر باستانی آکروپل ، معبد آسکلپیون و خرابه های برگاما جزو مناطقی اند که باید از آن ها دیدن کرد .

کشاورزی، صنعت و بافندگی منابع اصلی درآمد برای منطقه می باشد . اگر به این منطقه سفر کردید ، حتما از بادام زمینی و زیتون تولید شده در آن خورده و از فرش ها و گلیم های بافته شده دیدن نمایید .

 

منبع :    https://gezipgordum.com/izmir-civarinda-gezilecek-yerler/

دیدگاه خود را بنویسید