۲۸ بهمن

ساخت و ساز در ازمیر

بخش ساخت و ساز که به آن به عنوان نیرو محرکه ترکیه نگاه می شود به سبب رونق اقتصاد و بخش مستلزم به تلاش فراوان جزء بخش هایی است که به زمینه استخدام نیز کمک شایانی می کند. بخش ساخت و ساز به رونق دیگر بخش هایی که با آن در ارتباطند نیز کمک می کند . در کنار بخش های تامین کننده مواد اولیه از قبیل شیشه، بتن، آهن- فولاد، محصولات چوبی، سنگ- آجر، انرژي، مواد شیمیایی، پلاستیک، ماشین و موتور، بخش های خدماتی از قبیل  بیمه، مشاوره فنی هم مرتبط با ساخت و ساز بوده و از تغییرات بخش متاثر می شود.

در رشد اقتصادی، بخش ساخت و ساز نقش مهمی دارد. در سال ۲۰۱۶ اقتصاد ترکیه به میزان ۳/۲٪ رشد داشته، سهم بخش ساخت و ساز در تولید ناخالص داخلی نیز ۸/۶٪ بوده است . این بخش بعد افت در سه ماهه سوم ۲۰۱۶، در سه ماه سوم ۲۰۱۷ رشد ۱۸/۷٪ از خود نشان داده است. در چنین وضعیتی سهم رشد اقتصادی این بخش ۸/۷٪ بوده است.

نمودارتولید ناخالص داخلی، حجم شاخص های زنجیره ای و نرخ تغییرات با توجه به شاخه های فعالیت اقتصادی (۲۰۰۹=۱۰۰)

ساخت و ساز در ازمیر

منبع: موسسه آمار ترکیه، تولید ناخالص داخلی دوره ای، سه ماهه سوم: ژوئیه – سپتامبر۲۰۱۷

پیش بینی شده که بخش ساخت و ساز که در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل افزایش گردش مالی معادل ۱۰/۸٪ را داشته است، همین افزایش را در ۲۰۱۷ نیز از خود نشان دهد. طبق داده های موسسه آمار ترکیه جمعیت سال ۲۰۱۶ ، ۷۹/۸ میلیون نفر بوده که از این تعداد ۹۲٪ در مراکز استان و شهرستان ها در حال زندگی می باشند. طبق پیش بینی جمعیتی ترکیه تا سال ۲۰۳۰ به رقم ۸۸/۴ و تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۹۳/۴ میلیون نفر خواهد رسید. به همراه جمعیت در حال رشد مهاجرت به شهرهای بزرگ نیز افزایش می یابد.

در چنین وضعیتی نیاز به مسکن در شهرهای بزرگ نیز رو به رشد است. مطابق داده های موسسه آمار ترکیه، تعداد خانوارها در کشور حدود ۲۲ میلیون نفر است. متوسط افراد خانوار نیز ۳/۵ نفر می باشد. در حالی که نرخ مالکیت در سال ۲۰۰۶، ۶۰/۹٪ بوده این رقم در ۲۰۱۵ به ۶۷/۳٪ رسیده است. با در نظر گرفتن این آمار با افزایش روز افزون شهرنشینی و به سبب نیاز به نوسازی بافت های قدیمی دیده می شود که احتیاج به مساکن جدید وجود دارد.

با بررسی ۲۰ میلیون ساختمان موجود در ترکیه دیده می شود که تعداد ۷ میلیون از آن مستلزم نوسازی هستند. با اجرای قانون «تغییر مناطق تحت خطر» در سال ۲۰۱۲ افزایش گسترش پروژه های شهرنشینی سهم بزرگی در رشد بخش ساختمان سازی داشته است. به ویژه در سال ۲۰۱۶ یکی از دلایل رشد بخش ساخت و ساز افزایش تقاضا برای مسکن می باشد.

در سال ۲۰۱۶ در ترکیه ۱.۳۴۱.۴۵۳ عدد مسکن به فروش رفته است. در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل آن فروش با افزایش ۵/۱ درصدی به رقم ۱.۴۰۹.۳۱۴ رسیده است. در این سال ۵ شهری که بیشترین فروش مسکن را داشته اند بدین ترتیب بوده: استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا و بورسا.

در ازمیر نیز فروش مسکن در ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل آن با افزایش ۳/۵ درصدی به رقم ۸۴.۱۸۴ رسیده. هنگام بررسی فروش در شهرستان ها نیز بیشترین میزان را بخش های بوجا(۱۰۲۰۸) و کارشی یاکا(۹۵۲۰) به خود اختصاص داده اند.

ازمیر هم یکی از شهرهایی است که در زمان های اخیر در بخش ساخت و ساز فعالیت زیادی داشته و پروژه های در حال رشد توانسته توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند. در کنار پروژه های دولتی مسکن سازی در منطقه ای که به عنوان مرکز جدید شهر ازمیر اعلام شده است شرکت های پیشرو در زمینه املاک ترکیه تعداد ساختمان های مسکونی و دفاتر کاری روز به روز در حال افزایش است. اجرای پروژه های عظیم از قبیل اتمام اتوبان استانبول- ازمیر در ۲۰۱۸، قطار سریع السیری که ازمیر را به آنکارا نزدیک تر خواهد کرد فاکتور موثری در افزایش پروژه های ساختمانی به شمار می رود.

اتاق بازرگانی ازمیر قبل تصویب قانون ۶۳۰۳ تغییر مناطق تحت خطر، اقدامات گسترده ای را در خصوص مناطق مورد نظر در تغییر بافت شهری آغاز کرده و با شناسایی این مناطق در روی نقشه کار روی آنها کرده بود. در نتیجه این امر در ازمیر مجموعا مساحتی به بزرگی ۱۲۲۳۶۷ هکتار به عنوان منطقه « تحت خطر/ پروژه توسعه و منطقه تحول شهری» اعلام شد است. بخشی از این پروژه ها توسط وزارت محیط زیست و شهرسازی و بخشی دیگر نیز توسط شهرداری در حال اجرا هستند.

 

ساخت و ساز

 

پروژه های اوزون دره، محله اژه، اورنک کوی، بایراکلی، باللی کویو، محله های آک تپه و امرز و گوزل تپه از طرف شهرداری ازمیر اجرا می شوند.

به طور نتیجه: چه پروژه های مربوط به اقشار با درآمد متوسط و کم درآمد و چه پروژه های مسکونی به حالت مجتمع و لوکس برای قشر مرفه جامعه، هر دو سبب رونق بخش ساختمان سازی می شوند . توجه کشورهای حومه خلیج از قبیل عراق، عربستان سعودی و کویت به پروژه های لوکس ترکیه همچنان ادامه دارد.

به دلیل کمبود اراضی برای مسکن سازی در منطقه و به ویژه ازمیر، کمبود زیرساخت ها، مشکلات ناشی از قوانین مناقصه و نوسازی عدم رشد این بخش از سوی سرمایه گذاران در هر فرصتی بیان می شود. در زمینه ساخت و ساز کاهش سرمایه گذاری های عمومی و بخش خصوصی ، بخش عمومی که پویایی مهمی دارد، باید افزایش داده شود.

پروژه های توسعه و تحول مناطق شهری، به لحاظ بازیافت و شیوه های مدیریت زباله فرصت های مهمی به همراه می آورد. با موقعیت های شغلی جدید ، افزایش در استخدام نیز به وجود خواهد آمد. از آنجایی که این بخش دچار کمبود نیروی کار ماهر، تحصیل کرده با مدرک دانشگاهی می باشد، با سیستم گواهینامه فنی حرفه ای، اهمیت تحصیل شاغلین در راستای تکنولوژی های جدید به چشم می خورد. به این ترتیب، با دستیابی به اهداف بهره وری و کیفیت در بخش، رقابت افزایش خواهد یافت.

دیدگاه خود را بنویسید