۲۱ اسفند

تعریف سفیر کانادا از ترکیه    

Christopher John Cooter  سفیر کانادا در آنکارا در مورد ترکیه چنین گفت: با این که ترکیه در سال های اخیر مهاجمان زیادی را پذیرفته و با مشکلات زیادی مواجه بوده اما همچنان جزو سریع ترین کشورهای رو به رشد جهان می باشد.

 

کانادا

 

با مشارکت اتاق بازرگانی ازمیر (ایتو) و سرکنسولگری کانادا در استانبول سمینار «فرصت های کار و سرمایه گذاری در کانادا» صورت گرفت. در این جلسه که مورد توجه اعضای ایتو قرار گرفت اکرم دمیرتاش سخنرانی آغاز جلسه را به عهده داشت. وی گفت کانادا به لحاظ موقعیت جغرافیایی نه تنها از ترکیه بلکه از بسیاری کشورهای دیگر جهان نیز دور می باشد، این نیز باعث دوری این کشور از تنش های سیاسی شده است. دمیرتاش ضمن اشاره به این که تجارت بین دو کشور دائما تمایل به افزایش دارد ولی با این حال هنوز هم به اندازه کافی نرسیده گفت حجم تجاری بین ترکیه و کانادا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، ۸ برابر شده است. تعادل تجارت خارجی مان، علیه کشورمان می باشد. در سال ۲۰۱۷ صادرات به کانادا با افزایش ۴۷/۴درصدی به میزان ۱۰/۵ میلیارد دلار رسید. وارداتمان نیز نسبت به سال گذشته با افزایش ۱۰۳/۹ درصدی به ۲/۲ میلیارد دلار رسید. وی با یادآوری این که بین کانادا و ترکیه توافقنامه آزاد تجاری وجود ندارد، ضمن اشاره به این که مذاکرات جهت توافقنامه باید آغاز شود به فرصت های زیاد سرمایه گذاری در ازمیر اشاره کرده و گفت بیشترخواهان جذب سرمایه گذاران کانادایی در شهر هستند.

کریستوفر جان کوتر سفیر کانادا در آنکارا نیز از توجه زیاد به این سمینار ابراز خرسندی کرد. کوتر با اشاره به این که بزرگ ترین مشکل بین ترکیه و کانادا عدم داشتن شناخت کافی می باشد و این امر در مورد شرکت ها نیز صدق می کند گفت برای حل این مشکل اقداماتی در دست انجام می باشد. وی با اشاره به این که در کنار تجارت بین دو کشور باید فرصت های سرمایه گذاری نیز ارزیابی شود، اذعان کرد که سرمایه گذاری، امکانات دیگر را نیز با خود به همراه می آورد. او گفت اقداماتی در خصوص آمدن شرکت های ترک به کانادا و بالعکس صورت می گیرد، کانادا جزو ۱۰ اقتصاد برتر جهان می باشد، در رابطه با اقتصاد ترکیه نیز او چنین گفت: «ترکیه در سال های اخیر با وجود پذیرش میلیون ها مهاجر و قرارگیری در شرایط سخت، جزو سریع ترین کشورهای رو به رشد جهان شده است.» کوتر افزود که همراه با سرمایه گذاران ترک به کشورهای دیگری می توانند صادرات و سرمایه گذاری انجام دهند. به دنبال آن وفا آتاغ،  معاون وزیر تجارت در رابطه با اقتصاد کانادا سخنرانی ارائه کرد و بعد آن نیز به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد.

دیدگاه خود را بنویسید