۲۱ اسفند

ده مزیت سرمایه گذاری در ترکیه

برای کسانی که می‎خواهند در ترکیه سرمایه گذاری کنند دلایل موجه زیادی وجود دارد. درست است که مالیات‎های پایین و امکانات حمایت‎های دولتی جزو مهم‎ترین دلایل هستند، اما مزیت‎های سرمایه گذاری در ترکیه تنها محدود به این موارد نمی‎‎شود.

سرمایه گذاری در ترکیه هم برای سرمایه گذاران داخلی و هم سرمایه‎ گذاران خارجی مزیت‎های زیادی به همراه دارد. طبق ارزیابی‎های آژانس معرفی و پشتیبانی سرمایه گذاری وزات خانه ده دلیل برای سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر می‎باشد:

۱. اقتصاد

مطابق داده‎های موسسه آمار ترکیه در ۱۲ سال اخیر تولید ناخالص داخلی از ۲۳۱ میلیارد دلار آمریکا به ۸۰۰ میلیارد دلار رسیده است. مجددا در همین سال‎ها در ترکیه که رشد پایدار خود را ادامه می‎داده متوسط تولید ناخالص داخلی واقعی سالانه به طور میانگین ۴/۷ درصد افزایش یافته است.

۲. جمعیت

مطابق داده‎های دفتر آماری اروپا ترکیه در مقایسه با اتحادیه اروپا دارای بیشترین جمعیت جوان می‎باشد. جمعیت آن طبق داده های موسسه آماری ۷۷/۷ میلیون نفر است. نصف جمعیت زیر مرز ۳۰/۷ سالگی قرار دارند. ترکیه هنوز هم دارای جمعیتی جوان، پویا و چند فرهنگی می‎باشد. ( موسسه آمار ترکیه، ۲۰۱۴ )

۳. نیروی کار ماهر

طبق داده‎های موسسه آمار ترکیه، با افزایش بازده کاری دارای جمعیت بیش از ۲۹/۲ میلیون جوان و تحصیل کرده می‎باشد. ترکیه سالانه ۶۱۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی ( ۲۰۱۲، مرکز گزینش و انتصاب دانشجویی ) و بالای ۷۰۰ هزار فارغ التحصیل دبیرستان ( ۲۰۱۲، موسسه آمار ترکیه) دارد.

۴. فضای سرمایه گذاری آزاد

ترکیه به سرمایه گذاران با صنعت قوی‎، فرهنگ خدماتی، قدرت بین المللی، ضمانت انتقال و شرایط سرمایه گذاری رقابتی را ارائه می‎دهد.

۵. موقعیت مرکزی

ترکیه به دلیل قرار گرفتن در مرکز اروپا‎، آسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی دارای موقعیت مرکزی می‎باشد. با این موقعیت ترکیه، دسترسی به ۱/۵ میلیارد مشتری ممکن می‎باشد. همچنین به لحاظ موقعیت دارای عملکرد ارتباطی به مانند پلی بین مناطق شرق و غرب و شمال و جنوب می‎باشد.

۶. زیر ساخت

هنگام بررسی بخش‎های حمل و نقل، ارتباطات از راه دور و انرژی در ترکیه می‎بینیم که زیرساخت‎های فنی پیشرفته‎ای در آن قرار دارند. ضمن وجود مزیت دسترسی به اروپای مرکزی و شرقی از طریق شبکه ریلی، جایگزین‎های حمل و نقل دریایی ارزان قیمت نیز روش دیگری در آن می‎باشند.

۷. تشویق‎های دولت

با امکانات تشویقی و مقادیر مالیاتی کاهش یافته برای سرمایه گذاری‎های استراتژیک، سرمایه گذاری‎های بزرگ و سرمایه گذاری‎های منطقه‎ای، سرمایه گذاری در ترکیه مزیت‎های زیادی را برای اشخاص به ارمغان می‎آورد.

۸. تجارت آزاد

از سال ۱۹۹۶ به بعد ترکیه دارای توافق نامه اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا و تجارت آزاد با بیست کشور می‎باشد.

۹. نقطه کلیدی در انتقال انرژی

بیش از ۷۰ درصد ذخایر انرژی اولیه ثابت شده در جهان در مناطق نزدیک به ترکیه واقع شده‎اند. اروپا که بیشترین مصرف انرژی را دارد، با قرار گرفتن در غرب ترکیه، آن را تبدیل به نقطه مرکزی در انتقال انرژی و پایانه انرژی در منطقه کرده است.

۱۰. بازار بزرگ داخلی

طبق داده‎های موسسه آمار ترکیه با داشتن ۳۵/۹ میلیون نفر گردشگر، بیش از ۱۶۶ میلیون مسافر هوایی، ۵۷ میلیون کاربر کارت اعتباری، ۷۱/۹ میلیون مشترک تلفن همراه و ۳۹/۹ میلیون مشترک اینترنت باند پهن دارای بازار داخلی بزرگی می‎باشد.

 

منبع:

ekonomist.co

دیدگاه خود را بنویسید