۲۲ اسفند

 رشد اقتصادی ترکیه امیدوار کننده است

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ازمیر، اکرم دمیرتاش با وجود تمامی ناملایمات موجود  رشد ۵/۱ درصدی در سه ماهه دوم سال موفقیت بزرگی به شمار می رود؛ «با وجود انتقادات غیرعادلانه اتحادیه اروپا، حوادث تروریستی و شرایط متشنجی که در آن قرار گرفته ایم این میزان نرخ رشد برای آینده روزنه امید محسوب می شود. این جریان تلاطمی و ارقام صعودی برای آینده خیلی امیدوار کننده است.»

اکرم دمیرتاش گفت: به دنبال رشد ۵/۲ درصدی اقتصاد ترکیه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ ، در سه ماهه دوم سال نیز رشد ۵/۱ درصدی موفقیت بزرگی محسوب می شود. وی با اشاره به سهم صادرات و سرمایه گذاری ها در این میزان از افزایش رشد افزود: «در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ میزان صادرات و سرمایه گذاری ها ۱-۲٪ افزایش داشته، در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ نیز به رقم۱۰- ۹٪ رسیده است.

در حالی که سرمایه گذاری ها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۷ به میزان ۳٪ افزایش نشان داده اند، در سه ماهه دوم به صعود ۹/۵ درصدی دست یافته است. در این رشد جای هزینه های عمومی را، سرمایه گذاری ها گرفته است. افزایش سرمایه گذاری ها خوشنود کننده بوده و برای استخدام نیز ضروری می باشد. از سویی دیگر رشد ۶/۸ درصدی در بخش ساخت و ساز نیز در سه ماهه دوم جایگاه ۵/۱ درصدی اش را توانست حفظ کند. این بخش که در سه ماهه نخست زیر میزان رشد کلی قرار گرفته بود، این بار به رشد دست یافت.»

با وجود مشکلات خارجی رشد همچنان ادامه دارد

دمیرتاش، با وجود شرایط متشنج موجود در منطقه خاورمیانه، حملات تروریستی و توضیحات منفی توام با نگرانی از سیاست داخلی اتحادیه اروپا، در سه ماهه دوم سال، رشد در محور صادرات و سرمایه گذاری را امید مهمی قلمداد می کند. وی افزود چنین رشدی برای ما امیدوار کننده است. ما به عنوان اتاق بازرگانی ازمیر، همواره به اهمیت سرمایه گذاری، تولید و فروش تولیدات به ويژه به بازارهای خارجی به عنوان نقش کاتالیزوری در توسعه اقتصادی، تاکید کرده ایم.

اگر رشد اقتصادی متمرکز بر سرمایه گذاری و صاردات به این رویه ادامه یابد، خواهیم توانست اهداف برنامه میان مدت را پشت سر گذاشته و بی کاری را که در صدر مشکلات قرار دارد حل کنیم. وی با اشاره به درآمد سرانه ۱۰ هزار و ۸۸۳ دلار گفت :  این مبلغی که در آن درجا می زنیم، باید جهش نشان دهد. برای این نیز باید به نوآوری و تحقیق- توسعه اولویت داده و با تولید محصولات با ارزش افزوده بالا صادرات را افزایش دهیم.

دیدگاه خود را بنویسید