۰۸ فروردین

وسایل نقلیه عمومی در ترکیه کدامند ؟ چگونه از آن ها استفاده می شود ؟

یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده کیفیت و قابلیت زندگی در شهر  خدمات حمل و نقل عمومی در آن شهر می باشد . تردد راحت انسان ها به مدرسه ، محل کار و عدم برخورد به مشکلی خاص در زندگی اجتماعی در زمینه حمل و نقل از اهمیت زیادی برخوردار است .

هنگام بررسی از این نقطه نظر می توانیم بگوییم در بسیاری از شهرهای ترکیه ، سیستم حمل و نقل با کیفیت در حال خدمت رسانی می باشد .

در اینجا برای شما برخی سیستم های حمل و نقل معین در سرتاسر ترکیه را بررسی کرده  و در مورد نحوه استفاده از این وسایل اطلاعاتی را گرد آوری کرده ایم.

۱) اتوبوس

اتوبوس های شهرداری که در مراکز شهری خدمت رسانی می کنند، جزو پر کاربردترین وسایل نقلیه در ترکیه هستند که به بیشترین نقاط دسترسی را فراهم می کنند . در برخی شهرها این خدمات از سوی شهرداری و در برخی دیگر نیز از طریق نهادهای خصوصی ارائه می شود .

چگونه از اتوبوس های شهرداری استفاده کنیم ؟

در هر شهری جهت بهره مندی از اتوبوس می بایست کارت های خاصی تهیه شود . در استانبول از استانبول کارت، آنکارا ، آنکارا کارت و در ازمیر، ازمیر کارت و … . بدین ترتیب در هر شهری برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی کارت مخصوص آن را باید تهیه شود . به وسیله این کارت به غیر از مینی بوس های شخصی می توانید از تمام وسایل نقلیه عمومی فراهم شده توسط شهرداری بهره مند شوید . علاوه بر آن، باید بگوییم که در آینده ای نزدیک به واسطه وزارت حمل و نقل امور دریایی و ارتباطات ترکیه پروژه کارت مشترک سراسری در کشور در دست اجرا می باشد .

بیایید نگاهی اجمالی به اتوبوس های شهرداری در ۳ تا از بزرگترین شهرهای ترکیه داشته باشیم :

 • حمل و نقل محلی با اتوبوس در استانبول

در استانبول عموما اتوبوس های شهرداری از ساعت ۰۵:۰۰ صبح تا ۰۱:۰۰ شب در حال خدمت رسانی می باشند . اما این ساعات بسته به خطوط مختلف، ممکن است متغیر باشد . در نگاهی کلی به هزینه های حمل و نقل عمومی در استانبول :

 • بلیط یک طرفه : ۵ لیر
 • بلیط دو طرفه : ۸ لیر
 • هزینه حمل و نقل اول با استانبول کارت : ۲/۶۰لیر ، محصلین : ۰/۵۵لیر
 • هزینه حمل و نقل انتقالی : ۱/۸۵ لیر ، محصلین : ۰/۵۵ لیر
 • هزینه ماهانه کارت آبی : عموم ۲۰۵ لیر، محصلین : ۸۵ لیر

برای اطلاعات تکمیلی می توانید به سایت http://www.iett.istanbul/ مراجعه نمایید .

 • حمل و نقل محلی با اتوبوس در آنکارا

اتوبوس های شهرداری در آنکار نیز از ساعت ۰۵:۳۰ صبح تا ۰۰:۰۰ شب خدمات رسانی می کنند . اما از اواخر سال ۲۰۱۷ در راستای تصمیم اتخاذ شده از سوی شهرداری آنکارا در برخی خطوط اتوبوس های شهری در حال ارائه خدمات به طور ۲۴ ساعته می باشند .

 • هزینه اولیه برای سوار شدن با آنکارا کارت : ۲/۵۰ لیر ، محصلین ۱/۷۵
 • هزینه حمل و نقل انتقالی : ۱لیر ، محصل : ۰/۲۵ لیر
 • هزینه تک نفره : ۳ لیر

می توانید خطوط اتوبوس و ساعات حرکت را از سایت http://www.ego.gov.tr  مشاهده کنید .

 • حمل و نقل محلی با اتوبوس در ازمیر

در ازمیر که سومین شهر بزرگ ترکیه  می باشد اتوبوس های شهرداری عموما بین ساعات ۰۶:۳۰-۰۰:۰۰ خدمات رسانی می کنند.

 • هزینه اولیه ازمیر کارت : ۲/۸۵ لیر ، محصل : ۱/۶۵
 • هزینه تک نفره : ۲/۸۰ لیر

برای اطلاع از خطوط و ساعات حرکت می توانید به سایت http://www.eshot.gov.tr مراجعه کنید .

۲) مینی بوس

وسایل نقلیه عمومی در ترکیه

بعد از حمل و نقل با اتوبوس، مینی بوس یکی از وسایل نقلیه ای است که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله ها با اخذ اجازه از شهرداری به طور شخصی در حال فعالیت می باشند . بسته به مسافت قیمت نیز متغیر است . چراکه در تردد با مینی بوس ، از کارت های حمل و نقل عمومی استفاده نمی شود . بلکه هزینه به طور مستقیم به خود راننده پرداخت می شود . از این رو هنگام سوار شدن به مینی بوس ، با خود پول خرد به همراه داشته باشید .

برای مثال تعرفه مینی بوس برای استانبول بدین شرح است :

 • مسافت ۰-۲ کیلومتر : ۲ لیر
 • مسافت ۲-۴ کیلومتر : ۲/۱۵ لیر
 • ۱۵-۲۰ کیلومتر : ۲/۹۵ لیر

در دیگر شهرها نیز بر حسب مسافت هزینه ها متغیر می باشد . اما به طور میانگین می توان قیمتی حدود ۲/۵-۳ لیر را در نظر گرفت .

۳) مترو

در ترکیه خطوط مترو در سطح استانداردهای جهانی در ۵ شهر موجود می باشد . این شهر ها به قرار آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا هستند . توسعه یافته ترین شبکه، در استانبول قرار دارد . به طوری که طول شبکه خطوط مترو در بخش های داخلی به ۹۲ کیلومتر می رسد که این خطوط در حال توسعه در آینده ای نزدیک هستند . همچنین خط مارمارای (Marmaray) که از زیر بوغاز عبور می کند، تنها خط متروی جهان می باشد که قاره آسیا و اروپا را بهم وصل می کند .

دومین خط متروی پیشرفته نیز در آنکارا وجود دارد . طول  شبکه خطوط شهری به ۵۵ کیلومتر می رسد . در هر دو شهر نیز نقاط انتقالی مختلفی وجود دارد . با استفاده از این نقاط انتقالی می توانید به بخش هایی که دسترسی مترو در آنها محدود است، به راحتی تردد نمایید .

۴) متروبوس

وسایل نقلیه عمومی در ترکیه

متروبوس که تنها منحصر به شهر استانبول می باشد، نامی است که به اتوبوس هایی که در قالب مترو کار می کنند داده شده است. بر این اساس متروبوس ها در خطوط اصلی درون شهری، دارای مسیر ویژه ای برای خود می باشند . در نتیجه بدون توقف در ترافیک در این مسیرها به صورت روان رفت و آمد می کنند . شایان ذکر است که متروبوس به صورت یکپارچه با سایر وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل کشتی، مترو، اتوبوس های شهرداری کار می کند. در نتیجه این یکپارچگی به راحتی می توان با سایر وسایل نقلیه به مکان های مختلف انتقال یافته و به راحتی به مقصد مورد نظر برسید .

۵) تراموای

وسایل نقلیه عمومی در ترکیه

تراموای با حال و هوای نوستالژیک و امکان دسترسی آسان و راحت فراهم شده درون شهری، وسیله نقلیه عمومی است که در برخی شهرهای ترکیه از آن استفاده می شود . به ویژه در شهرهایی از قبیل استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهر، کایسری و گازی آنتپ ، حمل و نقل با تراموای از دیگر شهرها رایج تر است .

۶) کشتی بخاری

وسایل نقلیه عمومی در ترکیه

حمل و نقل دریایی نیز جزو گزینه هایی است که از نظر حمل و نقل عمومی شهری باید مورد توجه قرار گیرد . چرا که ترکیه شبه جزیره ای محصور در آب از سه طرف بوه و در حمل و نقل عمومی از تردد در دریا نیز بهره می برد . به ویژه در استانبول و ازمیر تردد با کشتی بسیار رایج می باشد . در خطوط کشتی استانبول، شما می توانید از سمت آسیا به اروپا دسترسی پیدا کرده و به تماشای منظره تاریخی استانبول بپردازید.

منبع :        https://www.atakurumsal.com/turkiyede-toplu-tasima-araclari-nelerdir-nasil-kullanilir/

دیدگاه خود را بنویسید