۰۸ فروردین

پروژه های جدید اتاق بازرگانی ازمیر برای کمرآلتی

اتاق بازرگانی ازمیر که پروژه نوسازی مسجد باش دوراک در کمرآلاتی را با مغازه های همراه آن به عهده گرفته و آن را به عنوان بازار صنایع دستی توریستی تبدیل به مکانی برای گردشگری کرده بود، بازار بنام جدیدی را برای ازمیر به ارمغان آورد. به گفته دمیرتاش این پروژه که با صرف ۱ میلیون و ۳۵۰هزار لیر تحقق یافته، در تمامی ۲۸مغازه موجود در بازار، صنایع دستی سنتی و محصولات سنتی به نمایش گذاشته شده است.

اکرم دمیرتاش پروژه بازار صنایع دستی و گردشگری باش دوراک کمرآلتی را شرح داد. در این جلسه که با شرکت اعضای کمیسیون املاک اتاق بازرگانی تالات اوز ایشیک، ارول اراوغلو، جنگیز کاساپ اوغلو، موژدات یاووز، بهجت کیلیچ، ابراهیم آل دمیر، شرف علی گوندور تشکیل یافت ضمن گردش در این بازار به رسانه ها نیز در این زمینه اطلاع رسانی گردید.

از سال ۱۹۹۲  برای کمرآلتی کار می کنیم

دمیرتاش با اشاره به این که بازار تاریخی کمرآلتی برای ازمیر میراث مهمی است گفت: «متاسفانه ما به عنوان اهالی ازمیر از این میراث به خوبی مراقبت نکرده ایم. اتاق بازرگانی ازمیر با آغاز از سال ۱۹۹۲ در زمینه کمرآلتی اقدامات زیادی انجام داده است. در همین سال جشنواره ای ترتیب دادیم. در ادامه نیز شروع به بازسازی قسمت های قدیمی آن کردیم. به عنوان نمونه در سال ۱۹۹۶ خیابان Kestelli را ساختیم. موضوعی که ما را بیش از همه منزجر می کند، اشغال اطراف مساجد و عدم یافتن مسجد مناسب برای نشان دادن به گردشگران است.

از این رو در سال ۲۰۱۲ با هزینه ۲ میلیون لیر مسجد صعلبچی اوغلی را از سیستم گرمایشی و فرش گرفته تا مناره و مرمرهایش بازسازی کردیم. بعد از آن به کمک مدیریت بنیاد و اداره کل به مسجد باش دوراک نیز رسیدگی کردیم. این مسجد قبلا در مکانی که در آن واقع شده بود به چشم نمی خورد. در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶ فعالیت های خود را آغاز کردیم. به طور کلی ارزش تاریخی آن را به نمایش گذاشتیم و مسجد را بازسازی کردیم. در کمرآلتی مساجد زیادی قرار دارند. بار دیگر با انتخاب مدیریت بنیاد مسجد دیگری را در نظر قرار داده و آن را مرمت خواهیم کرد. در حال شروع به اقدامات اولیه در این زمینه هستیم.

برند باش دوراک کمرآلتی را ایجاد کردیم

دمیرتاش با توجه به این نکته که در بازار اجناس غیر صنایع دستی فروخته نمی شود گفت: «ما خواستیم تا این بازار را تبدیل به مکانی منحصر به فرد کنیم که در آن گردشگران بتوانند هدایا و اجناس غیر قابل تولید در کشورهای دیگر را به عنوان سوغاتی تهیه کنند. از این رو برند باش دوراک کمرآلتی را به وجود آوردیم. این جا تبدیل به مکانی جهت خرید هدایای سمبلیک ازمیر برای خود اهالی نیز شده است.

در اینجا اجازه فروش اجناس غیر صنایع دستی و خارجی را نمی دهیم. امید آن را دارم که گردشگرانی که به ازمیر می آیند حتما هدایای خاطره انگیز و سوغاتی های منحصر به فرد خریداری کنند. کشتی های مسافرتی در حال حاضر سفری به ازمیر ندارند. چنانچه سفرها دایر می شد، این بازار پر از ازدحام می بود. هزینه صرف شده برای این جا ۱میلیون و ۳۵۰ هزار لیر بوده و ۲۸ مغازه در آن موجودمی باشد. در این مغازه ها نیز می توان نمونه های سفال، چینی، سرامیک، مینیاتورکاری، لعاب کاری، خطاطی، بویز ازمیر، شیرینی های ازمیر، شربت های عثمانی و .. که صنایع دستی سنتی ازمیر می باشد را پیدا کرد.»

هدف گردشگران چینی است

دمیرتاش سخنان خود را چنین ادامه داد: زمانی که وارد کوچه های کمرآلتی می شوید امکان ندارد چیزی که می خواهید را نتوانید پیدا کنید اما کمی نیاز به مرتب سازی دارد. بخش های معینی باید با پوشانده شدن سقف تبدیل به بازار سرپوشیده شود تا مغازه ها نیز بتوانند خود را سروسامان دهند. در فضای بیرونی سایبان ها محیط را زشت تر جلوه می دهند. در اصل این جا نقطه مناسبی است.به علاوه شهرداری بازار ماهی را نیز جمع آوری کرده است.

رستوران های ماهی نیز احداث خواهند شد. این مکان تا ساعت ۱۲ شب باز خواهد بود. اما مهم ترین امر برای اینکه مغازه ها بتوانند تا پاسی از شب باز بمانند، داشتن مشتری می باشد. ما این مکان را برای کشتی های مسافرتی ساخته بودیم اما به دلایل معلوم دیگر این کشتی ها سفری به ازمیر ندارند. چین و روسیه بزرگ ترین بازارها هستند.سال ۲۰۱۸ در چین سال ترکیه است. در انتظار سفر حداقل ۱میلیون چینی می باشیم.

در هدف داریم تا ۲۵۰ هزار نفر از این گردشگران را به ازمیر بکشانیم. برای این کار هم با آژانس  Ionic Medya توافق کرده ایم. در حال حاضر به طور پیوسته در چین ، تبلیغ ازمیر را می کنیم. انتظار داریم این اقداماتمان نتایج مثبت و موثری داشته باشد. البته که نه تنها از چین و روسیه بلکه از تمام نقاط جهان منتظر گردشگران می باشیم. امیدواریم که طی سال های آتی ازمیر، مجددا بتواند عنوان «ازمیر، شهر گردشگری» را بدست آورد.

منبع:  http://www.izto.org.tr/tr/ehaber/type/read/id/4378

دیدگاه خود را بنویسید