۱۵ فروردین

گردشگری سلامت در ازمیر

« گردشگری سلامت » از لحاظ کشورهایی که خدمات سلامت با کیفیت ارائه داده و پتانسیل کافی در این زمینه دارند بسیار پر اهمیت می باشد. گردشگری سلامت، نوعی گردشگری با قابلیت انعطاف پذیری پایین به لحاظ تقاضا می باشد. چرا که عموما بخش گردشگری شکننده است. گردشگر؛ به دلایل مختلف از قبیل زمینه ریسک کشور ، سیاست قیمت گذاری کشوری که قصد سفر به آن را دارند ، شاخه جدید اضافه شده به تنوع تقاضا ، بودجه شخصی و … مستعد تغییر انتخاب خویش و یا هنگام دیدن هر گونه ریسک ، منصرف شدن از شرکت در فعالیت گردشگری می باشند.

اما ، در کنار سفر گردشگری که برای برخورداری از خدمات بهداشتی به جایی مراجعه می کند و قبلا برای این کار اقدام به رزرو کردن نماید، منصرف شدن از فعالیت گردشگری خویش چندان هم ساده نمی باشد. از این رو ترکیه و نیز شهر ازمیر که به لحاظ گردشگری سلامت دارای پتانسیل بالایی می باشد بنابه شرایطش به لحاظ جغرافیایی و سرمایه گذاری مناسب برای انجام گردشگری سلامت است .

Akslepion که نخستین بیمارستان تاریخ در آن تاسیس شده در مرزهای داخلی ازمیر ، در برگاما واقع شده است. در طول تاریخ ازمیر به عنوان شهری که مرگ وارد آن نمی شده و شهری که وصیت نامه ها در آن باز نمی شده، یاد می شده است.

ازمیر با ارائه گردشگری سلامت موجود این بخش را مجددا کشف نخواهد کرد بلکه ، تنها پتانسیل موجود در آن را احیا خواهد کرد. در واقع از ۴۱۰ منبع آب گرم موجود در ترکیه که با گرما و جریان خود مطرح هستند ،۱۲۳ عدد از آن در بخش اژه واقع شده که از این تعداد نیز ۵۹ منبع در ازمیر قرار گرفته اند.

در ازمیر در مجموع ۵۶ بیمارستان اعم از دولتی و خصوصی در حال فعالیت می باشند . همچنین ۶ مرکز سلامت دهان و دندان، ۷۶ پلی کلینیک دندانپزشکی، ۴۴ مرکز بهداشتی،۳۰ مرکز خدمات پزشکی، ۳۰ پلی کلینیک و ۲۵۷ پزشک خانواده در حال خدمت رسانی هستند.

تعداد شرکت های ثبت شده در اتاق بازرگانی ازمیر در ۳۰ رده تجهیزات پزشکی ۸۹۹ ، در ۳۱ رده سلامت فردی ۷۴۴، در ۳۲ رده عینک فروشی ۵۰ و در ۳۳ رده سلامت دهان و دندان ۵۰ شرکت فعال وجود دارند.

مطابق تعریف هماهنگ کننده گردشگری سلامت  مدیریت کل خدمات بهداشتی درمانی وزارت بهداشت ترکیه:

 • در سفر برنامه ریزی شده از محل سکونت به هر مقصد دیگر به هر دلیلی جهت برخورداری از خدمات بهداشتی « گردشگری سلامت » و به شخص سفر کننده نیز « گردشگر سلامت » گفته می شود.
 • گردشگر سلامت :به  گردشگرانی که از محل سکونت خود به کشوری دیگر به قصد تعطیلات می روند و مجبور به دریافت خدمات بهداشتی درمانی در بیماری هایی که حین سفر به طور آنی و ناگهانی پیش می آید می شوند ، گفته می شود .
 • گردشگری سلامت : سلامت محیط اقامت و گردش توریست و (آب های استخر ، غذاهای سالم و آب آشامیدنی و …) تاثیر محیط بر گردشگر و گردشگر بر محیط را به لحاظ سلامت در بر می گیرد.

به عبارتی دیگر، تمامی سفرهای بین کشوری که به هدف حفظ سلامت اشخاص، شفا یافتن و درمان صورت می گیرد تحت عنوان « گردشگری سلامت » شناخته می شود. خدمات گردشگری سلامت ، بهبود بیمار و همچنین ارائه خدمات متفاوت تر به خانواده ها را در هدف دارد.

افزایش هزینه های تامین اجتماعی در کشورهای توسعه یافته باعث می شود تا پرداخت های موسسات تأمین اجتماعی با مشکل مواجه شده و این باعث می شود موسسات خصوصی بهداشتی با موسسات امنیت اجتماعی برای ایجاد ارتباط با سازمان هایی که خدمات با کیفیت مناسب در کشورهای مختلف ارائه می دهند اقدام نمایند.

کشورهای شرق دور از قبیل سنگاپور ، هندوستان ، تایلند و مالزی جزو کشورهایی هستند که از گردشگری سلامت سهم بزرگی را از آن خود می کنند.

JCI  که یکی از بزرگترین سازمان های اعتبار سنجی بخش بهداشت و سلامت در جهان می باشد ۱۵ عدد بیمارستان مورد تایید در ترکیه دارد که هرسال بر این تعداد اضافه می شود.

هر کشوری دارای موسساتی است که از طریق آن ها استانداردهای جهانی را در موسسات بهداشتی خود پیاده می کند و در ترکیه این وظیفه را انجمن ملی اعتبار بخشی بیمارستان ها (UHAD) که در سپتامبر ۲۰۰۷ تاسیس شد ، انجام می دهد.

استانداردهای جهانی گردشگری سلامت مورد تایید در دنیا به شرح زیر می باشند :

 • ارائه خدمات بهداشتی در چارچوب ارزش های اخلاقی
 • دسترسی راحت به لحاظ فیزیکی و اقتصادی
 • ارتباط فرهنگی بین ارائه کننده گان خدمات بهداشتی و دریافت کنندگان آن
 • استانداردهای فیزیکی
 • فناوری کافی طبی
 • فناوری های بین المللی طبی
 • پروتوکل های درمانی مشترک بین المللی
 • فناوری های کافی اطلاعاتی
 • استاندرادهای انتقال و دسترسی
 • استانداردهای پرسنلی

عناصری که یک سازمان گردشگری بهداشتی باید پوشش دهد عبارتند از:

 • گردشگری سلامت باید شامل مقطع زمانی قبل خروج بیمار از منزل تا زمان بازگشت به منزل را در بر گیرد
 • با شرکت های بیمه بصورت هماهنگ شده باید کار شود
 • نهاد یا موسساتی که گردشگری سلامت انجام می دهند باید تعیین و تایید شوند
 • در چارچوب پک های معینی باید خدمات سلامت و گردشگری یک جا ارائه شوند
 • کمپین ها و تبلیغات معرفی گردشگری سلامت باید افزایش یابند
 • با حمایت از نهادهای کمکی که در گردشگری سلامت می توانند خدامت ارائه دهند با همکاری در کار و عملیات بین المللی باید خدمات بی وقفه ارائه گردد .

موسساتی که خدمات بهداشتی ارائه می دهند در چارچوب قرار دادهایی که بسته اند با لیدرهای خدمات گردشگری از قبیل بلیط رفت و برگشت هواپیما ، انتقال با خودروهای ويژه ، اقامت در هتل های با کیفیت ، معاینه ، آزمایشات اولیه ، جراحی و کنترل های بعد از آن را ارائه می دهند.

مفاهیم دیگر مربوط به گردشگری سلامت در زیر آمده است.

نهادهای واسط

نهاد واسطه یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی ای که در رابطه با خدمات درمان و توانبخشی بیماران بین المللی در ترکیه کار و عملیات مربوطه را انجام داده ، پیگیری مراحل درمانی و بعد از درمان در موسسات بهداشت و درمان را به عهده داشته و خدمات کمک رسانی ، مشاوره و مترجمی را به بیماران ارائه می دهند.

آژانس مسافرتی سلامت

آژانس هایی که طبق قانون ۱۶۱۸ آژانس های مسافرتی و انجمن آژانس های مسافرتی از آژانس های مسافرتی تشکیل شده؛ آن هایی که دارای معیارهای گردشگری سلامت تعیین شده از سوی TURSAB (انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه) بوده و از سوی TURSAB تایید می شوند، در زمینه گردشگری ترمال و گردشگری افراد سالخورده فعالیت می کنند، برای دریافت خدمات پزشکی به ترکیه آمده و به بیماران سرپایی و نزدیکان آن خدمت رسانی می کنند، همچنین دارای صلاحیت برای ارائه خدماتی از قبیل پک های مختلف تورها ، اقامت ، حمل و نقل ، گردش ، ورزش و سرگرمی برای چنین افراد می باشند ، گفته می شود.

گردشگری سلامت، شامل ۳ بخش پزشکی، ترمال و معلولین می باشد. مفهوم گردشگری افراد بازنشسته نیز که در اواخر مطرح شده است در حوزه گردشگری سلامت قرار می گیرد .

گردشگری پزشکی

گردشگری پزشکی یعنی ارائه درمان های پزشکی و گردشگری به طور همزمان. دوره درمان قبل از خروج بیمار از کشور خود آغاز شده و تا زمان بازگشت به کشورش ادامه می یابد. معاینات و آزمایشات اولیه، حمل و نقل و دسترسی ، درمان و دوره کنترل ، فعالیت های گردشگری و حمل و نقل های دربرگیرنده بازگشت به کشور بیمار ، جزو این مفهوم به شمار می روند.

در ابتدا، ثروتمندان جهان بیشتر به بیمارستان های آمریکایی از قبیل Johns Hopkins ، Mayo Clinic ، Cleveland Clinic و MD Anderson که در سطح جهانی مطرح هستند سفر می کردند و هنوز هم به این مکان ها سفر می کنند. در سال های اخیر نیز شهروندان آمریکایی ، درمان های با کیفیت عالی را به صورت اقتصادی تر و مخفیانه در خارج از کشور خود دریافت می کنند.

امروزه، شهروندان بسیاری از کشورها برای گردشگری سلامت بین کشورها سفر می کنند.

درمان های صورت گرفته در گردشگری سلامت شامل :

 • روشهای جراحی پیشرفته (جراحی قلب و عروق ، پرتودرمانی و غیره)
 • پیوند
 • ناباروری (لقاح مصنوعی و…)
 • جراحی پلاستیک
 • درمان های چشم ، دندان و دیالیز و …

گردشگری ترمال

جنبش گردشگری برای آب های گرم معدنی و گِل ها و ترکیب فاکتورهای محیط اطراف منبع و آب و هوا ، به منظور کمک مثبت در سلامت انسانی در برنامه و نظارت پزشک متخصص ، هماهنگی درمان های کمکی نظیر فیزیوتراپی ، توانبخشی ، نرمش ، روانشناسی و رژیم درمانی را گفته می شود.

سفر از یک کشور به کشوری دیگر به هدف برخورداری از مجتمع های آب گرم درمانی که درمان با آب های معدنی به لحاظ پزشکی طی مدراک تعیین شده ، به همراه استراحت و بهبود بیشتر بهره برداری از خدمات وسیع هتل داری در فضای مناسب و استفاده از آب گرم درمانی را گفته می شود.

آب های درمانی در کنار فواید فیزیکی برای انسان ها،  زیبایی ، سلامت ، زندگی بدون استرس ، راحتی جسمی و روحی نیز فراهم می کند.

در گردشگری آب های درمانی در کنار درمان های مختلفی از قبیل حمام ترمومینرال ، آب آشامیدنی ، نفس درمانی ، حمام گِل روش هایی از قبیل :

 • Thalassotherapy (درمان با آب دریا)
 • Hydrotherapy (درمان با آب)
 • Balneotherapy (درمان با آب گرم)
 • Peloidotherapy (گِل درمانی)
 • Climatotherapy (درمان با آب و هوا) و … نیز وجود دارند.

همچنین گردشگری آب گرم و Wellness نیز در سال های اخیر خیلی گسترش یافته است. کلمه SPA از Salus Per Aquam به معنی سلامت ناشی از آب می باشد.

Wellness  نیز نشان دهنده بانشاط و سرزنده بودن در روابط، روح، جسم و ذهن می باشد. کسب سلامت از طبیعت و محصولات طبیعی نظیر ماساژ ، مراقبت های پوستی ، حمام گل و لجن ، تالاسو تراپی نیز در این حوزه قرار دارند.

گردشگری افراد سالخورده و معلول

این نوع از گردشگری در برگیرنده درمان های مستلزم مراقبت در راستای افزایش میانگین سنی به ویژه طی ۲۰-۳۰ سال اخیر برای افراد سالخورده بالای ۶۵ سال و معلولین می باشد.

 • گردشگری افراد مسن (تورهای گردشگری، درمان های سرگرم کننده)
 • خدمات مراقبت از سالمندان (خانه سالمندان و یا خدمات توانبخشی)
 • خدمات توانبخشی در هتل کلینیک ها
 • تورهای گردشگری و مراقبت های ویژه از معلولین در این حوزه قرار دارند.

در ایالات متحده آمریکا جمعیت افراد بالای ۶۵ سال ۱۲٪ و در ترکیه نیز ۵/۶٪ جمعیت را تشکیل می دهند. پیش بینی می شود در سال ۲۰۵۰ نیز نزدیک به ۲۰٪ جمعیت جهان را سالخوردگان تشکیل خواهند داد.

بازار گردشگری افراد سالخورده که برای توریسم ترکیه حائز اهمیت می باشد باید به دقت بررسی شده و مناسب با این بازار برنامه ریزی انواع گردشگری که بسیار مهم می باشد صورت گیرد.

همچنین، ۱۵٪ جمعیت جهان را معلولین تشکیل می دهند. این میزان در ترکیه در حدود ۱۲٪ است.

مطابق بررسی های مختلف در ترکیه بین قشرهای مختلف با درآمد متوسط و بالا دیده شده که ۵ میلیون معلول هیچ مسافرتی نداشته و بخش اعظمی از ۱۵ میلیون معلولین و سالخوردگان اروپایی که دچار معلولیت شده اند تا کنون به ترکیه نیامده اند. در این جا تبدیل ازمیر به شهری بی مانع و قابل دسترس از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . طبق داده های وزارت بهداشت و درمان در سال ۲۰۱۵ ، ۶۰۰ هزار نفر به ترکیه برای گردشگری سلامت سفر کرده اند. بسیاری از شهر ها از قبیل استانبول ، بورسا ، آنکارا ، ازمیر ، آفیون در گردشگری سلامت در صدر قرار گرفته اند .

وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده مطابق برنامه ریزی ها در هدف دارد تا در سال ۲۰۱۹ ، دو میلیون بیمار بین المللی را به ترکیه بیاورد . درآمد حاصل از گردشگری در سلامت در سال ۲۰۱۹ نیز ۸ میلیارد دلار پیش بینی شده است .

بین سال های ۲۰۱۸- ۲۰۱۴ گردشگری سلامت به عنوان بخش اصلی توسعه در ترکیه تعیین شده است . از سال ۲۰۱۹ نیز در هدف است تا نزدیک به دو میلیون بیمار بین المللی از گردشگری سلامت در ترکیه بهره مند شوند .

پرسنل مسلط به زبان های خارجی و با روابط عمومی قوی به کمک زیر ساخت های سالم ازمیر باعث می شود این شهر در مدت کوتاهی به لحاظ گردشگری سلامت دارای ظرفیت توسعه باشد . در ازمیر به ویژه در دانشگاه اقتصاد آن در بخش بهداشت و درمان شروع به جذب نیروهایی اعم از پزشک های مسلط به زبان خارجی ، بهیار ، پرستار ، پرسنل سلامت از لحاظ توسعه شهری اقدامی مهم به شمار می رود .

منبع:  http://www.izto.org.tr/tr/izmirde-saglik-turizmi

دیدگاه خود را بنویسید