۱۸ فروردین

افزایش حجم تجارت بین ترکیه و ایران به ۳۰ میلیارد دلار

نایب رئیس اتاق بازرگانی ازمیر جونیت گولچ، از احتمال افزایش حجم تجارت بین ترکیه و ایران به ۳۰ میلیارد دلار سخن گفت.

سمینار «تجارت با ایران» با حضور نایب رئیس اتاق بازرگانی ازمیر جونیت گولچ، بختیار اسدزاده شیخ جانی سرکنسول ایران در استانبول، حمید زادبوم مشاور بازرگانی، داریوش عبداللهی معاون سیاسی، امیر انصاری معاون افتخاری وزیر بازرگانی ایران در ازمیر در اتاق بازرگانی ازمیر برگزار شد.

جونیت گولچ نایب رئیس اتاق بازرگانی ازمیر که سخنرانی آغازین جلسه را به عهده داشت گفت به عنوان اتاق بازرگانی ازمیر به روابط ایران- ترکیه خیلی اهمیت می دهیم، رئیس جمهور محترم جناب آقای اردوغان در اکتبر گذشته با هیئت شلوغی به تهران رفت. در این دیدار طرفین به گسترش روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تاکید کردند. هدف جلسه امروز نیز اطلاع رسانی به اعضایی که در حال همکاری و یا قصد همکاری با ایران را دارند و نیز پاسخگویی به سوالاتشان می باشد. همان گونه که از سوی ریاست های محترم جمهوری دو کشور نیز به زبان آورده شده است در هدف داریم تا حجم تجارت بین دو کشور را به ۳۰ میلیارد دلار برسانیم.

باید همکاری های سرمایه گذاران ایرانی و ترک را حمایت کنیم

گولچ با اشاره به حجم تجارت ۱۰/۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ گفت: «ترکیه در حالی که به طور عمده طلا، وسایل جواهرات، لوازم یدکی خودرو، محصولات چوبی صادر می کند از سویی نیز بخش عمده وارداتمان را نفت خام و گاز طبیعی تشکیل می دهد. اجناس ترک در بازار ایران مورد استقبال قرار گرفته و از سویی دیگر وجهه جنس ترک در ایران خوشایند می باشد. سهم بخش اژه ۳۴۴ میلیون دلار بوده، در حالی سهم ازمیر تنها ۲۰۵ میلیون دلار می باشد. از تاریخ ۲۰۱۷/۱۲/۳۱ تعداد شرکت های با سرمایه ایرانی در ترکیه ۴۶۲۴ عدد می باشد. از این تعداد تنها ۱۶۰ عدد آن در ازمیر می باشند. حجم تجارتی که در سطح پایینی قرار دارد را باید افزایش دهیم. در دوره جدید چه در ایران و چه در ترکیه و البته در ازمیر از همکاری تاجران ایرانی و ترک باید حمایت کنیم.»

همکاری های موثر با دیدارهای متقابل و نمایشگاه ها باید صورت گیرد

گولچ ضمن یادآوری افتتاح مرکز تجارت ترک در تهران در جولای گذشته به منظور حمایت از شناساندن اجناس صادراتی ترک گفت: در حال حاضر در این مرکز ۵۳ شرکت متشکل از نساجی، پوشاک حاضری، شیمیایی و مبلمان قرار دارند. در ایران و از تهران بیش از ۲۰۰ شرکت با سرمایه ترک در حال فعالیت هستند. توافق نامه تجاری ترجیحی نیز در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ به اجرا درآمد. با این توافق نامه ضمن اعمال تخفیف گمرکی در ۱۴۰ محصول کشاورزی برای ایران، از ایران نیز در ۱۲۵ محصول صنعتی تخفیف کسب شد. برای افزایش این ارقام، مذاکرات در حال انجام می باشند. به عنوان اتاق بازرگانی مسئولیت بزرگی به عهده ماست . خلاصه مطلب این که، با دیدارها و نمایشگاه های متقابل ایجاد همکاری های موثر ممکن می باشد.

پتانسیل همکاری در زمینه گردشگری نیز وجود دارد

گولچ با اشاره به پتانسیل قوی همکاری در خصوص گردشگری در کنار اقتصاد و تجارت اذعان کرد در سال ۲۰۱۴ تعداد ایرانیانی که به ترکیه آمده بودند ۱/۶ میلیون نفر بوده در حالی که در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۲/۵ میلیون نفر رسیده است. ارزیابی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رقم در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۳ میلیون نفر خواهد رسید. همکاری در موضوع گردشگری بسیار پر اهمیت می باشد.

بختیار اسدزاده شیخ جانی سرکنسولگر ایران در استانبول نیز با بیان این که هر دو طرف نقاط قوت خود را شناسایی کرده و در این زمینه همکاری ها باید قوت گیرد افزود: بین ایران و ترکیه زمینه های همکاری زیادی وجود دارد. در حال حاضر سالانه ۴-۴/۵ میلیون گردشگر ایرانی به نقاط مختلف جهان مسافرت می کنند. ۲/۵ میلیون از این تعداد ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. پتانسیل بالاتر از این رقم موجود می باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد. اولا، وجود اجناس ارزان قیمت در ترکیه ؛ ثانیا استقبال خوب ترک ها از ایرانیان و حس راحتی آنها در ترکیه. در هدف داریم تا به شهرهای مختلف ترکیه، گردشگر بفرستیم.

حمید زادبوم مشاور بازرگانی نیز که در ارتباط با اقتصاد ایران و گزینه های همکاری بالقوه اطلاع رسانی کرد گفت: از ایران صادرات مس، کود اوره، آلومینیوم، روی، بادام زمینی، قیر و تعدادی از محصولات نفتی و پتروشیمی را به ترکیه انجام می دهیم. این محصولات غیر از نفت و گاز در صدر مواد صادراتی به ترکیه قرار دارند. سال گذشته ۷/۵ میلیارد دلار صادرات به ترکیه انجام دادیم که ۵/۵ میلیارد دلار آن نفت و محصولات نفتی بود. در صدر لیست محصولات وارداتی نیز موز، گندم، روغن آفتابگردان، ذرت، کلرید پتاسیم، جو، تنباکو، پنبه و سیگار، خودرو و لوازم یدکی، الیاف، پارچه و برخی از عوامل دارویی مکمل قرار دارند.

کسانی که می خواهند تجارت انجام دهند، فرصت ها را باید در محل مربوطه ببیند

زادبوم با بیان این که تمام افرادی که خواهان تجارت با ایران هستند باید سری به آنجا زده و از نزدیک موقعیت ها را ارزیابی کنند گفت: «در شمال و جنوب ایران بنادر مختلفی وجود دارند. به واسطه این بنادر امکان فرستادن اجناس به شرق وجود دارد. در ۱۴ بندر تجاری مان امکان ارائه خدمات به طور جدی وجود دارد.

وی افزود شرکت هایی که می خواهند با ایران تجارت کنند می توانند از مناطق آزاد بهره گیرند، او سخنانش را چنین ادامه داد: در ایران ۷ منطقه آزاد وجود دارد و دوتا از این ها در گمرک های ترکیه واقع شده اند. اگر سرمایه گذاران به ایران آمده و در اینجا تولیدات خود را انجام دهند امکان فروش مستقیم به بازار های ایران و کشورهای همسایه وجود خواهد داشت.

منبع:  http://www.izto.org.tr/tr/ehaber/type/read/id/4793

 

دیدگاه خود را بنویسید