۲۲ فروردین

هزینه کرایه تاکسی در کشورهای مختلف جهان و ترکیه

برخی کشورها در جهان وجود دارند که برای سوار شدن به تاکسی در آنها حداقل دوبار باید در این باره فکر کرد . در زیر تعرفه های کرایه تاکسی برای ترکیه و برخی کشورها آورده شده است .

در گزارش « هزینه ها و درآمد ها»ی منتشر شده در سال ۲۰۱۵ توسط موسسه مالی UBS سوئیس در شهرهای کشورهای مختلف هزینه سفرهای تاکسی در مسافت ۳ مایلی (حدودا ۵ کیلومتر) بر حسب دلار بیان شده است .

طبق این گزارش به ازای سفر ۵ کیلومتری بالاترین هزینه در شهر اسلو پایتخت نروژ دریافت می شود . هزینه سفر در مسافت ۵ کیلومتری در اسلو معادل ۳۲ دلار است . ارزان ترین سفر با تاکسی در جهان نیز در شهر دهلی نو در هندوستان می باشد، هزینه سفر ۵ کیلومتری معادل ۱/۵۴ دلار است . در استانبول نیز برای همان مسیر، مبلغ ۵/۶۶ دلار یعنی حدودا ۱۶ لیر باید پرداخت شود . باید این را هم در نظر گرفت که شروع هزینه تاکسی متروهای استانبول از ۳/۲۰ لیر می باشد .

هزینه اولیه و سفر توسط تاکسی مترهای برخی شهرهای ترکیه

اگر بخواهیم به هزینه سفر با تاکسی در برخی شهرهای ترکیه بنگریم، می توان بگوییم هزینه اولیه و سفر برای ۱۰۰ متر در شهری مثل موغلا خیلی بیشتر از استانبول می باشد . البته نباید فراموش کنیم که فاکتور بودروم، در هزینه های موغلا باید در نظر گرفته شود .

استانبول :

 هزینه شروع : ۳/۲ لیر، هزینه تاکسی به ازای ۱۰۰متر: ۰/۲ لیر

آنکارا :

هزینه شروع : ۲/۷ لیر، هزینه تاکسی به ازای ۱۰۰متر: ۰/۲۴ لیر

ازمیر :

هزینه شروع : ۳ لیر، هزینه تاکسی به ازای ۱۰۰متر: ۰/۲۴۵ لیر

آنتالیا :

هزینه شروع : ۲/۳ لیر، هزینه تاکسی به ازای ۱۰۰متر: ۰/۲۵ لیر

بورسا :

هزینه شروع : ۲/۹ لیر، هزینه تاکسی به ازای ۱۰۰متر: ۰/۲۵ لیر

موغلا :

هزینه شروع : ۴ لیر، هزینه تاکسی به ازای ۱۰۰متر: ۰/۴۵ لیر

 

تعرفه های تاکسی بر حسب شهرهای مختلف جهان

استاتیسا از روی گزارش UBS جمع بندی ای انجام داده که در آن هزینه سفر ۳ مایلی معادل ۵ کیلومتر را در شهرهای مختلف جهان با گرافیکی نشان می دهد :

کرایه تاکسی در شهرهای جهان – منبع: استاتیسا

نکته: هزینه های سفر با تاکسی را محاسبه کنید

چنانچه می خواهید از هر نقطه ای مسافتی را با تاکسی طی کنید و هزینه ای که باید پرداخت کنید را نمی دانید ، با استفاده از ابزارهای محاسباتی بر مبنای وب، هزینه پرداختی تقریبی را می توانید محاسبه کرده و متناسب با بودجه تان عمل کنید .

برای مثال اگر در موتورهای جست و جوی ترکیه عبارت « taksi ücreti hesaplama» یعنی محاسبه هزینه تاکسی را تایپ کنید به ابزارهای محاسباتی زیادی بر می خورید . بعد آن باید مکانی که در آن هستید و نیز مقصد را به طور صحیح وارد نموده و در ادامه نتیجه را مشاهده کنید . بر حسب نتیجه بدست آمده مقدار تقریبی هزینه اولیه تاکسی و نیز قیمت به ازای هر متر را می توانید بدانید .

محاسبات مشابه را می توانید با استفاده از ابزارهای مبتنی بر وب در خارج از کشور نیز انجام دهید.

منبع : https://ekonomist.co/kisisel-finans/dunya-ulkeleri-ve-turkiyede-taksi-ucretleri-6679/

دیدگاه خود را بنویسید