۲۸ فروردین

مرکز تمدن دوران باستان: شهر باستانی افس در ازمیر

شهر باستانی افس که یکی از مهم ترین مراکز تمدن، فرهنگ، علم و هنر عصر باستانی بوده است، در محدوده مرزهای داخلی شهر سلجوک از توابع ازمیر واقع شده است. حفاری ها در افس که یکی از زیباترین شهر باستانی ترکیه با میانگین سالانه ۱/۵ میلیون نفر بازدید کننده است، از صد سال پیش همچنان ادامه دارد. جذاب ترین سازه های تاریخی که هر یک در نوع خود شاهکار معماری محسوب می شوند از جمله کتابخانه سلسوس، خانه های شیب دار، تئاتر آنتیک، راه پادشاه و بسیاری از آثار کهن در این شهر واقع شده اند.

در حفاری های صورت گرفته در افس که قدمت آن به ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد به آثاری از عصر حجر برخورده شده است. این شهر که در عصر باستانی نقطه یکی شدن شرق و غرب بوده، به همراه پیشرفت های سیاسی و تجاری تبدیل به پایتخت دولت روم در آسیا شده است. قرار گرفتن معبد آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه جهان در افس، باعث جذب بازدیدکنندگان بیشتری به این نقطه شده است. به نظر می رسد با ثبت موقت در فهرست آثار یونسکو در سال ۱۹۹۴ و ثبت دائم در سال ۲۰۱۵ در آمار گردشگران این منطقه افزایش چشم گیری مشاهده شود

اطلاعاتی پیرامون تاریخ شهر باستانی افس

افس که از بزرگترین شهرهای باستانی منطقه مدیترانه محسوب می شود، در مجموع شهری بی نظیر است که دارای نمونه های معماری برگزیده و ناب از دوره های مختلف می باشد. این شهر به شکل امروزی اش، از سوی یکی از جانشینان اسکندر کبیر به نام Lysimakhos در دره بین کوه های پاناییر و بلبل در سال ۳۰۰ قبل از میلاد تاسیس شده است. افس که دارای یکی از بزرگترین بنادر زمان خود بوده ۱۳۳ سال قبل از میلاد تحت تصرف قلمرو رومیان درآمده بود. در قرن های پنجم و ششم به عنوان مرکز مهم سیاسی، تجاری و دینی و پایتخت آسیای صغیر به شمار می رفته. در عصر هلنیستیک و روم این شهر که بهترین دوران خود را سپری می کرده دارای جمعیت ۲۰۰هزار نفری بوده است. بسیاری از بقایای امروزی مشاهده شده از دوران روم ها مانده اند. در قرن هفتم بعد از میلاد، در دوران بیزانس در نتیجه پر شدن بندر افس با گِل به تپه آیاسولوک که نخستین بقایای افس در آن یافته شده، مهاجرت صورت گرفته است.

جاهای دیدنی شهر باستانی افس

ورودی این شهر متشکل از دو درب می باشد. با ورود از درب بالایی میراث به جا مانده شگفت انگیز این شهر را به خوبی نظاره خواهید کرد. برای گشتن در شهر باید حداقل ۳ ساعت را مد نظر قرار دهید.

خیابان لیمان

خیابان لیمان (Arkadiane) درازترین راه افس می باشد که بندر باستانی و Odeon را به هم وصل می کند. این جا که با راه رفتن در آن خود را در گذرگاهی تاریخی حس خواهید کرد در دو طرف، مزین به ستون های مجلل است. این راه که برای استقبال پادشاهان و برگزاری مراسم دینی به کار می رفته، زندگی مجلل آن دوران را به نمایش می گذارد.

کلیسای مریم

 شهر باستانی افس

 

کلیسای مریم در شمال خیابان لیمان واقع شده است که یکی از هفت کلیسای مسیحیت جهان می باشد. همچنین محل ظهور مذهب کاتولیک نیز است. از آنجایی که مریم در این کلیسا به عنوان «مادر خدا» قبول می شده برای مسیحیان از اهمیت ویژه ای برخوردار می بوده. در این جا با بوی مطبوع آویشن کوهی پر شده در فضا، روحتان جانی تازه به خود خواهد گرفت.

کتابخانه سلسوس

کتابخانه سلسوس واقع در داخل خرابه های سلسوس یکی از زیباترین مکان هایی است که توانسته تا به امروز حفظ شود. روی چهار دیوار کشیده شده در اطراف آن با تمام هیبت مجسمه ۴ زن قرار گرفته است. این کتابخانه که پس از مرگ سناتور رومی سلسوس، به یاد وی ساخته شده است همزمان در حکم گورستان تاریخی نیز می باشد. در زیر دیوار غربی تابوت سلسوس قرار دارد. این کتابخانه که به وقت خود ۱۴ هزار جلد کتاب داشته است جزو غنی ترین کتابخانه های عصر به شمار می رفته است. به نحوی که در تعلیم افرادی از قبیل هراکلیتوس حکیم، آرتمیدوروس تعبیر کننده خواب، کالینوس شاعر و سورانوس پزشک نقش مهمی ایفا کرده است. خورشید بعد از ظهر در حال غروب از پشت کتابخانه مناظر زیبایی برای عکاسی ایجاد می کند.

تئاتر بزرگ

شهر باستانی افس

احداث این تئاتر در دوران امپراطوری کلادیوس آغاز شده و در سال ۱۱۷ بعد میلاد ساخت آن به پایان رسیده است. با ساختار بسیار مزین و سن سه طبقه ای و پله های نشیمن ۲۴ هزارتایی، بزرگ ترین تئاتر دوران باستان بی شک این جا بوده است. در کنار نمایش های تئاتر این مکان به عنوان صحنه گلادیاتورها نیز به کار می رفته است. در جشنواره های باغات تشکیل شده به افتخار خدای شراب دیونیوس، نمایش های مختلفی ترتیب داده می شده. صورت های خندان و گریان که نماد تئاتر هستند، بر گرفته از این جا می باشند. این مکان پذیرای معروف ترین ارکسترهای جهان نظیر Sting، Elton John، Joan Baez، Mikis Theodorakis، Ray Charles و Jose Carreras بوده است.

خیابان مرمری

خیابان مرمری امکان برقراری ارتباط بین کتابخانه سلسوس و اودئون را فراهم می کند. در این راه که خودروها در آن تردد می کنند، افراد پیاده نیز فراموش نشده است. سکوهای بلندتر از سطخ خیابان واقع شده در کنار راه در واقع نقش پیاده روهای امروزی را ایفا می کنند. درک عمیق شهرسازی انسان محور در قرن ها قبل واقعا تحسین برانگیز می باشد. در مسیر مرمری ، سر و پای یک زن حک شده قرار گرفته است. این سنگ مرمر که به نظر می رسد نخستین بیلبورد تبلیغاتی جهان باشد تداعی کننده خانه عشق کمی بالاتر از آن می باشد.

خانه عشق

از جمله مکان های محبوب دریانوردانی که به افس می آیند، خانه عشق می باشد که در تقاطع خیابان کورتلر و خیابان مرمرین واقع شده است. این خانه با گذرگاه مخفی به کتابخانه سلسوس و حمام اسکولاستیکا راه دارد. تصور می شود مردان بعد برگزاری آیینی کوچک جلوی مجسمه آفرودیت در ورودی، به داخل می رفتند. چه کسی می داند که این خانه مزین به موزاییک هایی با طرح چهار فصل شاهد کدامین عشق ها بوده است.

خیابان کورِتلَر

شهر باستانی افس

این خیابان که از درب هراکلِس تا کتابخانه سلسوس امتداد دارد، پرتردد ترین خیابان شهر محسوب می شود. سیستم فاضلاب وسیع واقع شده در زیر پلاک های بزرگ مرمری نشان دهنده سطح تمدن آن زمان می باشد. سازه های تاریخی از قبیل چشمه Traianus، معبد هادریانوس و حمام های اسکولاستیکا در این مسیر قرار گرفته اند. ساکنین امروزی این شهر که در وصف آن کتاب ها نوشته شده است، گربه های دوست داشتنی می باشد که حین پیاده روی در آن هر لحظه می توانید به آنها برخوردید.

حمام اسکولاستیکا

شهر باستانی افس

حمام اسکولاستیکا سازه ای سه طبقه در ورودی واقع در خیابان کورتلر می باشد. دو ویژگی این حمام را متمایز می کند. یکی از آن عدم دریافت هزینه ورودی از افراد بی بضاعت می باشد. آنچه دیده می شود این است که در مبارزه با اصلی ترین عنصر تمدن ها یعنی جدایی طبقات بوده و پاکیزگی که نیازی اصلی هر انسانی است را قابل دسترس برای همه کرده اند. ویژگی مهم دیگر نیز کاربرد فناوری پیشرفته نسبت به دوره ای که در آن واقع شده است، می باشد. حمام نه تنها برای پاکیزگی بلکه به عنوان محیطی جهت اجتماعی تر شدن و تفریح نیز به کار می رفته است. به نظر می رسد هنگام قدم زدن در میان بقایا صدای قهقهه های پیچیده در محیط را می توان شنید.

معبد هادریان

این معبد به افتخار هادریانوس امپراطوری روم ساخته شده که جزو سازه های نادری است که از عصر باستان تا به امروز رسیده است. نقش های برجسته جلب توجه کننده ای در روی درب ورودی که حاکی از افسانه تاسیس افس می باشد، قرار گرفته است. به رغم زمان طولانی سپری شده نقش و نگارهای روی آن واقعا خیره کننده می باشند. به نظر می رسد ستون های حکاکی شده جلوی معبد با  قدرت گرفتن از حمل مجسمه های امپراطورهای روم باستان تا کنون توانسته اند محکم و استوار قامت برافراشند.

ساختمان شهرداری

ساختمان شهرداری (Prytaneion) جایی است که روابط دیپلماتیک در مورد اداره شهر برقرار شده و سالن های آن با مجسمه های خدایان و امپراطورها مزین شده اند. مجسمه های آرتمیس که جزو آثار ارزشمند موزه افس می باشند در حفاری های این منطقه به دست آمده اند. در محراب الهه هستیا واقع در کنار ساختمان آتشی که مقدس تلقی می شد، روشن بود. از آنجایی که این آتش نماد استقلال و جاودانگی شهر بوده از خاموش شدن آن جلوگیری می شده است.

اودئون

در آن زمان جلسات شورای شهر، تئاتر و مسابقات در محلی تحت عنوان اودئون برگزار می شد. اودئون واقع در شهر باستانی افس، محوطه ای تئاتر گونه با ظرفیت ۱۴۰۰ نفر بود. این مکان امروزه هر از گاهی میزبان کنسرت های موسیقی کلاسیک و فستیوال جاز می باشد. تاثیر بهبود دهندگی و وحدت موسیقی را با نشستن در ردیف های به جای مانده از تمدن قدیمی را درونتان حس خواهید کرد.

معبد دومیتیان

شهر باستانی افس

معبد دومیتیان در مسیر اودئون تا ورودی خیابان کورتلر قرار گرفته. اهالی افس برای نشان دادن قدرانی خویش به امکانات مهیا شده توسط امپراطور دومیتیان، این معبد را ساخته اند. دومیتیان نخستین امپراطوریست که به نامش در افس معبد بنا شده است. با پذیرش مسیحیت، مجسمه واقع در آن تخریب شده و به غیر از بخش های سر و بازو هیچ قسمت آن باقی نمانده است.

شهر باستانی افس در کجا قرار دارد؟

شهر باستانی افس در منطقه سلجوق واقع در جنوب ازمیر قرار گرفته است. این شهر در مسافت ۸۳ کیلومتری از ازمیر، ۳/۵ کیلومتری از سلجوق، ۱۹ کیلومتری از کوش آداسی، ۵۵۲ کیلومتری از استانبول و ۶۲۸ کیلومتری از آنکارا قرار گرفته است. نزدیک ترین فرودگاه به افس، فرودگاه عدنان مندرس ازمیر است. نزدیک ترین ایستگاه قطار نیز در سلوجوق قرار دارد.

ساخت پروژه ای که ورود قایق های بادبانی را به بندر افس فراهم خواهد کرد شامل ساخت کانال ورودی به ساحل پاموجوک به طول ۶۰۰ متر و عرض ۳۰ متر آغاز شده است. گفته شده این پروژه که شهرت شهر باستانی به ثبت رسیده در لیست میراث جهانی یونسکو را دوچندان خواهد کرد، به بافت تاریخی شهر لطمه ای نخواهد زد. این بندر که امکان توقف کوتاه مدت را به قایق ها خواهد داد به طول ۲۵۰ و عرض ۱۰۰ متر خواهد بود. در نخستین مرحله در این منطقه که مسکونی نیز می باشد، ۱۶۲۰ ستون احداث خواهد شد. دیوارهای کانال مناسب با بافت تاریخی با بلوک های سنگی مستطیلی شکل محلی پوشانده خواهد شد.

هزینه ورودی افس چقدر است؟

هزینه ورودی افس ۳۰ لیر می باشد. با موزه کارت از افس به مدت یک سال ۲ بار و با موزه کارت پلاس نیز به طور نامحدود می توان بازدید کرد. قیمت موزه کارت که اعتبار آن یک سال می باشد ۴۰ لیر و موزه کارت پلاس نیز ۵۰ لیر است.

ساعات بازدید افس

شهر باستانی افس

ساعات بازدید از شهر باستانی افس که ۳۶۵ روز از سال را باز است در ماه های آوریل- اکتبر ۱۹:۰۰- ۰۸:۰۰ و در ماه های نوامبر- مارس ۱۷:۰۰- ۰۸:۰۰ تنظیم شده است.

شهر رومی افس که از دوران هلنیستیک تا سلجوقیان به خوبی محافظت شده است، تنها کلان شهریست که در عصر مدرن سازه های جدید در آن بنا نشده است. همه خیابان ها و کوچه ها در زوایای مقابل به یکدیگر قرار گرفته اند. موقعیت امروزی خانه های شیب دار ساخته شده توسط اقشار منتخب آسیای صغیر امروزه قابل مقایسه با شهرهای معروفی چون پومپی و هرکولانیوم می باشد. از دیگر مکان های قابل بازدید می توان به کتابخانه سلسوس، تئاتر بزرگ و خانه های تراس اشاره کرد. میانگین زمان گردش در افس ۳ ساعت به طول می انجامد.

کوش آداسی که در کنار افس واقع شده است از معروفترین مقصد گردشگران در اژه به شمار می رود. کوش آداسی که پذیرای هزاران مسافر داخلی و خارجی است، با طبیعت، تاریخ و فرهنگ غنی خود امکان تعطیلات متفاوتی را ارائه می کند. این منطقه که تلفیق زیبای تاریخ و طبیعت در آن به چشم می خورد، با سواحل و دریای آبی رنگش امکان سپری کردن اوقات خاطره انگیزی را برای گردشگران فراهم می کند. مکان های تفریحی مرکزی کوش آداسی که برای سلیقه های مختلف وجود دارد، رستوران هایی که غذاهای متنوع و لذیذ منطقه اژه را عرضه می کنند، مکان های تاریخی، پارک ملی، شبه جزیره دیلک و مناظر عجین شده با طبیعت خاطره زیبایی را برایتان رقم خواهد زد. بنابه موقعیتش نیز امکان بازدید از افس، Priene، میلِت، مادر مریم نیز وجود دارد.

برای کسانی که می خواهند سفر در زمان را تجربه کنند، شهر افس گزینه مناسبی خواهد بود. روستای شیرینجه، خانه مادر مریم، موزه قطار چاملیک نیز که از ماکان های نزدیک به افس هستند که ارزش دیدن را دارند.

نیکه، الهه پیروزی

شهر باستانی افس

نیکه که نام آن در اساطیر یونانی ذکر شده با تلفظ Nee-key به زبان یونانی به معنای کلمه «پیروزی» می باشد. در اساطیر رومی نیز با نام Victoria شناخته می شود. هرچند الهه نیکه در حماسه های هومروس جای نگرفته است، اما طبق نظر Hosiodos وی از Styks دختر Pallas و Okeanos زاده شده است. خواهران او Kratos، Bia و Zelus هستند.

مجسمه بی سر و بالدار نیکه در سال ۱۸۶۳ در جزیره Samothrace – Semadirek واقع در شمال دریای یونان یافته شده است. طبق اعتقاد اهالی جزیره محل تولد نیکه همین منطقه می باشد. تخمین زده می شود در سال ۱۸۶۳ که قطعاتی از مجسمه در جزیره  Semadirek یافته شد از سنگ مرمر سفید در سال ۱۹۰-۲۲۰ قبل میلاد ساخته شده است.

مجسمه نیکه الهه بالدار از سال ۱۸۸۴ به بعد در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است. تفاوت محل آغاز بال سمت راست مجسمه با بال سمت چپ آن مشهود است. فرورفتگی در ابتدای بال راست مشخصه ای از باد موجود در منطقه جزیره Semadirek می باشد.

Ludovic Laugier رئیس پروژه موزه لوور در مورد مجسمه نیکه که یکی از شناخته شده ترین مجسمه های جهان می باشد چنین گفته است: « در کنار شاهکار بودن مجسمه که متعلق به عصر هلنیستی است، به دلیل بازسازی های صورت گرفته در آن نمونه هنری قرن نوزدهم به شمار می رود. »

لوح برجسته نیکه را می توانید در شهر افس مشاهده نمایید. در یک دست مجمسه برگ بو و در دست دیگر آن شاخه نخل به تصویر کشیده شده است.

این الهه نام برند معروف نایک را در ذهن تداعی می کند. در واقع انتخاب این نام برای این برند تصادفی نیست. Phil Knight موسس شرکت نایک، این نام را خود برای شرکتش انتخاب کرده است. جایگاه الهه پیروزی اساطیر یونانی در معروف شدن این برند بسیار مهم می باشد.

منابع :

 https://yoldaolmak.com/efes-antik-kenti-izmir.html

http://www.gezgincift.com/zafer-tanricasi-nike

دیدگاه خود را بنویسید