۳۱ اردیبهشت

بزرگترین کنفرانس تجارت الکترونیک اروپا در استانبول

نشست بین‌المللی تجارت الکترونیک فرامرزی در اوراسیا ۲۰۱۸ با حضور هزاران شرکت کننده داخلی و خارجی در استانبول برگزار شد. اجرای برنامه این نشست بین‌المللی را Elif Saygılıer مجری و تهیه کننده سرشناس برعهده داشت. در نخستین روز کنفرانس مشکلات تجارت الکترونیک، راه‌حل‌ها و آینده آن مورد بحث قرار گرفت. در روز دوم نیز مذاکراتی پیرامون  B2B برگزار شد.

چین: الگوی تجارت الکترونیک

عمر نارت، یکی از بنیان‌گذاران انجمن جهانی تجارت الکترونیک، که سخنرانی افتتاحیه کنفرانس را برگزار کرد، گفت: « مأموریت اصلی ما در انجمن جهانی تجارت الکترونیک باز کردن راه تجارت الکترونیک و خرده فروشی ترکیه در خارج از کشور است. در این زمینه می‌توانیم چین را الگو قرار دهیم. بنابراین، برگزاری کنفرانس‌ها، سفرهای تجاری و آموزش‌های ما ادامه خواهد داشت. کنفرانس‌هایمان را به خارج از کشور نیز انتقال خواهیم داد. برای نمونه، در آینده‌ای نزدیک این کنفرانس را در دبی برگزار خواهیم کرد. »

مخاطبان تجارت الکترونیک به ۲/۵ میلیارد نفر خواهد رسید

حسن علی جسور، رئیس انجمن بازرگانان آناتولی آسلانلاری (ASKON)، گفت: « انتظار می‌رود که تجارت الکترونیک تا سال ۲۰۲۰ ارزش بازار را تا ۳/۵ تریلیون دلار افزایش دهد. همچنین پیش‌بینی می‌شود مخاطبان تجارت الکترونیک در ۳ سال آینده به ۲/۵ میلیارد رسیده، تقریبا ۳۰ درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل دهند. »

شرکت ها با تجارت الکترونیک رشد می‌کنند

به عقیده بوغاچ اوزسان، معاون رئیس کارشناس فروش شرکت DHL Express، تجارت الکترونیک عمر شرکت‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین از این راه ارزش بازار آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

مصطفی علی یوردوپاک، رئیس بخش پشتیبانی از SME وزارت اقتصاد، نیز گفت: « طی دوره یک ساله ۱۵هزار شرکت عضو پلت فرم تجارت الکترونیک شده‌اند و در مجموع ۷۰ میلیون لیر پشتیبانی برای این منظور در نظر گرفته شده است.»

هدف مهم ترکیه: بهترین بودن در عرصه دیجیتال

جم کیباراوغلی، رئیس مدیریت ایمنی MasterCard، گفت: « طی بررسی‌های انجام شده درباره کشورهایی که سیستم پرداخت آن‌ها مناسب است، در این زمینه سرمایه گذاری‌های بیشتری انجام خواهد شد. هرچند ترکیه در این حوزه موقعیت خوبی دارد، اما هدف ما بهترین بودن است. برای این که در جایگاه بهترین‌ها باشیم باید بتوانیم خدمات دیجیتال را در سراسر کشور افزایش دهیم. برای مثال، اگر جنس تقلبی‌ای فروخته شود و افراد آن را گزارش کنند، صحت گزارش‌ها را بررسی می‌کنیم. سپس اگر اطمینان پیدا کنیم که آن جنس واقعا تقلبی بوده است، شرکت مربوطه را از سیستم MasterCard اخراج می‌کنیم؛ به طوری که امکان بازگشت مجدد برای این شرکت وجود نخواهد داشت. به این ترتیب، خدمات دیجیتال مدیریت مناسبی خواهد داشت. »

احمد الخطیب، عضو هیئت رئیسه JollyChic، که در کنفرانس تجارت الکترونیک سخنرانی‌ای با موضوع فرصت‌های فروش در خاورمیانه ارائه کرده بود، گفت: « برای شناساندن محصولات ترکیه به خاورمیانه تلاش می‌کنیم. ترکیه و خاورمیانه دارای نقاط مشترکی هستند و به همین دلیل، پیش‌بینی می‌کنیم محصولات ترکیه در این کشورها با استقبال خوبی رو‌به‌رو شود. »

برای گسترش تجارت الکترونیک نیاز به تغییرات زیرساختی داریم

در کنفرانس تجارت الکترونیک اروپا میزگرد‌هایی نیز تشکیل شد. در میزگردی با عنوان تجارت الکترونیک، راهی برای اعتلای تجارت ترکیه که مدیریت آن را هاکان گول داغ، سردبیر ارشد روزنامه دنیا، به عهده داشت، اسماعیل گوله، معاون رئیس انجمن صادرکنندگان مواد خام و نساجی استانبول و سلیمان اوراکچی اوغلو، رئیس هیئت مدیره هولدینگ اورکا، به عنوان سخنران حضور داشتند. گول داغ در این میزگرد با اشاره به اهمیت گسترش حوزه‌های دیجیتال گفت: « در بررسی‌های صورت گرفته، دیده شده که تعداد بنگاه‌های کوچک و متوسطی که دارای حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های اینترنتی هستند بسیار کم است. »

وی اذعان کرد: « تجارت الکترونیک در ترکیه باید بیشتر شناخته شود. درک بیشتر از تجارت الکترونیک برای ما بسیار ضروری است. دولت نیز در این زمینه حمایت‌های مهم و بزرگی می کند. اما بیش از دولت، این مردم هستند که باید تقاضا داشته باشند. باید تجارت را با امکانات دیجیتال همراه کنیم. تغییرات زیرساختی جهت رسیدن به اهداف‌مان در تجارت الکترونیک از مهم‌ترین گام‌هایی است که می‌توان در این زمینه برداشت. »

سلیمان اوراکچی اوغلو نیز با بیان این که فروش اینترنتی امرزوه معادل فروش ۱۵-۱۶ فروشگاه است، چنین ادامه داد: « در حالی که ما به روش کلاسیک در مغازه‌هایمان در حال فروش اجناس بودیم، به ما گفتند که جنس هایمان در سایت‌های اینترنتی به فروش می‌رسد. سایت متعلق به ما نبود. روی این موضوع متمرکز شدیم. متوجه شدیم که دو دانشجو از حراجی‌ها جنس‌هایمان را می‌خرند، در بسته‌بندی دیگر در سایت می‌فروشند. به آن‌ها پیشنهاد دادیم که این کار را با هم انجام دهیم. طی ۲ سال نخست ضرر کردیم. اما اکنون در روسیه فروش داریم و کشورهای خاورمیانه نیز را هدف بازار آینده خود در نظر داریم. »

 

منبع: http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/avrupanin-en-buyuk-e-ihracat-konferansi-istanbulda-gerceklestirildi-363069.html

دیدگاه خود را بنویسید