۰۳ خرداد

ظرفیت ایجاد اشتغال ترکیه در سال ۲۰۱۸ افزایش می‌یابد

وزیر اقتصاد ترکیه، لطفی الوان، در رابطه با نرخ بیکاری و آمارهای مربوط به تولیدات صنایع بیانیه‌ای کتبی صادر کرد. به گفته وی نرخ بیکاری در ماه ژانویه ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲/۲ کاهش داشته است. به علاوه این که، برحسب داده‌های فصلی تنظیم شده نیز نرخ بیکاری طی سه ماه اخیر روند کاهشی خوبی را طی کرده است. الوان با تاکید بر اشتغال‌زایی برای ۱ میلیون نفر در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: « این روند در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد داشت. از ماه ژانویه سال جاری نیز افزایش قطعی اشتغال‌زایی برای ۱ میلیون و ۳۵۷ هزار نفر را شاهد خواهیم بود. »

کاهش نرخ بیکاری جوانان ادامه دارد

الوان ضمن اشاره به این که تحت تاثیر حمایت‌هایی که در زمینه اشتغال‌زایی از سوی دولت صورت گرفته انتظار می‌رود امسال نیز ظرفیت اشتغال‌زایی با حداکثر توان ادامه یابد، افزود: « افزایش میزان اشتغال برای نیروی کار جوان در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد یافت. نرخ بیکاری نیروی جوان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰/۶ کاهش داشته است. در این میان کاهش نرخ بیکاری زنان با سرعت در حال ادامه است. این موضوع نشان‌دهنده اقتصاد پویا و ظرفیت‌های بالایی است که ترکیه در این زمینه دارد. البته توقع ما از این نیز بیشتر است و می‌بایست نرخ بیکاری را برای جوانان به صفر برسانیم. »

الوان ادامه داد: « استخدام در ارگان‌های خصوصی و دولتی نه تنها به لحاظ کمی بلکه به لحاظ کیفی نیز روند خوبی دارد. امنیت شغلی و حقوق قابل قبول از اولویت‌های ما برای اشتغال جوانان هستند. »

اقتصاد ترکیه قدرت خود را حفظ خواهد کرد

وزیر اقتصاد که نظرات خود را در زمینه آمارهای مربوط به صنایع بیان کرد، ادامه داد: « از نیمه دوم سال ۲۰۱۷، اشتغال در حوزه صنعت افزایش چشمگیر داشته است و این روند ادامه خواهد داشت. » وی افزود: « در بخش خدمات نیز روند استخدامی خوبی را شاهد هستیم. به طوری که تعداد استخدام‌شدگان امسال در این بخش نسبت به زمان مشابه در سال پیش ۹۹۲ هزار نفر بیشتر بوده است. در بخش کشاورزی نیز پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم و در این بخش نیز نسبت به سال قبل تعداد استخدامی‌ها بیشتر شده است. »

الوان اذعان کرد: « در کنار آمارهای مربوط به استخدام، تولیدات بخش صنایع نیز رشد چشمگیر خود را ادامه داده‌اند. تولیدات صنایع در ماه ژانویه ۹/۹ درصد افزایش یافته است. در نتیجه، در دو ماه نخست سال میانگین افزایش تولیدات بخش صنایع نزدیک به ۱۱ درصد بوده است. این میزان تقریبا سه برابر مدت مشابه سال قبل می‌باشد. »

در مجموع، رشد مشاهده شده در تولیدات صنعتی طی ماه‌های اخیر، میزان بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در این زمینه و شاخص صادرات و خرید، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. این وضعیت بیانگر این است که رشد چشمگیری که در سال ۲۰۱۷، وجود داشت، در سال ۲۰۱۸ نیز به طور مناسبی در حال ادامه است. وزیر اقتصاد در پایان گفت: « اقتصاد ترکیه با وجود اهمیت‌ ژئوپلتیک در منطقه و جهان با گام‌های مطمئن به راه خود ادامه داده، قدرت و ثبات خود را حفظ خواهد کرد. »

منبع :

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/kalkinma-bakani-elvan-istihdam-olusturma-kapasitesinin-2018de-de-devam-etmesini-bekliyoruz-360891.html

دیدگاه خود را بنویسید