۳۰ خرداد

رکورد صادرات در بخش خودروسازی ترکیه

صنعت خودروسازی ترکیه برای نخستین بار مجموعاً در صادرات ۱۲ ماهه خود با عبور از مرز ۳۰ میلیارد دلار، رکورد جدیدی را  رقم زد. مطابق داده های مجمع صادر کنندگان ترکیه (TIM) در ماه آوریل بخشی که بیشترین حجم صادراتی را داشته با ۲ میلیارد و ۹۰۳ میلیون بخش خودروسازی بوده است. صنایع خودروسازی که صادرات آن در ماه آوریل در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶/۶٪ افزایش یافته، توانسته است سهم ۲۱/۴ درصدی را از کل فروش خارجی از آن خود کند.

صادرات صنعت خودروسازی در ۴ ماه نخست ۲۰۱۸ نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۹/۸ درصدی داشته و به ۱۱ میلیارد و ۱۳۰ میلیون رسیده است.

مجموع فروش خارجی ۱۲ ماه اخیر بخش مذکور به ۳۰ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار رسید و بدین ترتیب توانست بالاترین رقم فروش ۱۲ ماه تمامی دوره ها را از آن خود کند. صادرات ۱ ساله این بخش در ماه مارس ۲۹/۸ میلیارد دلار، در ماه فوریه ۲۹/۳ میلیارد دلار و در ژانویه نیز ۲۸/۸ میلیارد دلار بوده است.

سهم اصلی در صادرات از آن اتحادیه اروپا است

 

صادرات ترکیه

صنعت خودروسازی طی ۴ ماه نخست سال جاری بیشترین صادرات را به ارزش ۱میلیارد و ۶۵۷ میلیون و ۳۴۰ هزار دلار به آلمان انجام داد. این میزان صادرات در ماه های ژانویه- فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷/۰۵٪ رشد داشته است.

در همین دوره بین کشورهایی که بخش خودروسازی بیشترین صادرات را به آنها داشته بعد از آلمان، ایتالیا با ۱ میلیارد و ۲۷۳ میلیون و ۳۸۳ هزار دلار و فرانسه با ۱ میلیارد و ۱۹۳ میلیون و ۷۸۰ هزار دلار در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

بورسا، در جایگاه نخست صادرات خودرو

۸۸/۳٪ از صادرات ۱۱ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلاری بخش خودروسازی طی ۴ ماه نخست سال که معادل با ۹ میلیارد و ۸۳۰ میلیون دلار می باشد، از ۴ شهر واقع در منطقه دریای مرمره صورت گرفته است.

بورسا با صادرات ۳ میلیارد و ۴۳ میلیون دلاری در رتبه نخست صادرات بخش خودروسازی قرار گرفت. به دنبال آن استانبول با ۲ میلیارد و ۵۳۱ میلیون دلار در رتبه دوم، کوجا اِلی با ۲ میلیارد و ۳۶۶ میلیون دلار در رتبه سوم و ساکاریا با ۱ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار در رتبه چهارم قرار گرفتند. صادرات این بخش طی ۴ ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته برای شهرهای استانبول ۴۱٪ ، کوجا اِلی ۳۱ ٪ ، ساکاریا ۱۵٪ و بورسا ۱٪ افزایش یافت.

رقم صادرات در بخش خودروسازی برای شهرهای آنکارا ۴۱۲/۶ میلیون دلار، ازمیر ۲۲۶/۸ میلیون دلار و مانیسا ۱۱۴/۱ میلیون دلار بوده است.

 

منبع :

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/otomotiv-sektorunden-ihracat-rekoru-363708.html

دیدگاه خود را بنویسید