۳۱ خرداد

آنچه که زبان آموزان ترکی باید بدانند

زبان ترکی یکی از زبان های کهن جهان می باشد. این زبان که در لیست بیشترین زبان های تکلم شده جای دارد، به لحاظ یادگیری آسان بوده و از قواعد ساده ای تشکیل شده است. این زبان که جزء گروه زبانی اورال- آلتای است، زبانی با هجای پیوندی محسوب می شود. هر چند گاهی از جنبه های اطلاعات زبانی و گرامر دارای سختی های است، اما زبان مکالمه ترکی از قواعد ساده ای تشکیل شده و تلفظ کلمات در آن بسیار ساده است.

آثار نشر شده به منظور رواج زبان ترکی و تسهیل یادگیری آن به دوره های قدیمی باز می گردد. اثر « دیوان لغات ترک» که در سال ۱۰۷۲ از سوی محمود قشقارلی نوشته شده و به خارجیان نکاتی که ضمن یادگیری زبان باید به آنها توجه شود را ذکر کرده نمونه ای از این آثار می باشد.

  • در آموزش زبان ترکی، نخست باید با مثال ها در این راه گام برداشت و نه قواعد. باید از مثال به قواعد رسیده شود و بدین ترتیب ماندگاری یادگیری هر گونه اطلاعات فراگیری شده، بیشتر خواهد بود. ( این قانون امروزه در آموزش زبان خارجی پذیرفته شده است).
  • در آموزش زبان ترکی ، خواندن متون نوشته شده خیلی مهم می باشد. ضرب المثل ها، عبارات و تمام معنی های مَجازی، با این روش بهتر آموخته خواهند شد.
  • در ترکی، تکرار از اهمیت برخوردار است و زمانی که تمرینی صورت نگیرد به سادگی فراموش خواهد شد.

زبان ترکی آنطور که نوشته می شود، خوانده نمی شود

کسانی که می خواهند ترکی بیاموزند نخست باید این امر را بدانند. چون در رابطه با این موضوع سال های درازیست که اطلاعات غلط در حال رواج است و این اطلاعات بعد از مدتی به مانند اطلاعات صحیح پذیرفته می شوند. زبان ترکی آنطور که نوشته می شود، خوانده نمی شود.

البته که مثل زبان های دیگر تفاوت بزرگی بین خواندن و نوشتن وجود ندارد. اما بین زبان نوشتاری با گفتار تفاوت هایی دیده می شود. به ویژه فاعل های بیان کننده عمل هیچ وقت مانند نوشتار، خوانده نمی شوند و در زبان گفتاری ساختارهای آوایی متفاوتی را به میان می گذارد. برای مثال جمله  « Yarın sabah çok erken saatte uyanacağım» در زبان گفتاری کلمه uyanacağım به هیچ عنوان آنگونه که نوشته می شود، خوانده نمی شود. این جمله در حالت گفتاری به شکل« Yarın sabah çok erken saatte uyanıcam» تلفظ می شود.

در ترکی لهجه و گویش های مختلفی وجود دارد

همانند سایر زبان ها که ویژگی های تلفظی مختلفی دارند، در زبان ترکی نیز تلفظ های گوناگونی با ویژگی های صوتی مختلفی به چشم می خورد. در نقاط مختلف ترکیه، می توانید گویش ها و لهجه های مختلفی را بشنوید. در ترکیه که به لحاظ فرهنگی کشوری غنی به شمار می رود، لهجه های متنوعی از قبیل لهجه کارادنیز، لهجه شرق ترکیه، لهجه منطقه اژه و منطقه آناتولی داخلی وجود دارند.

در  لهجه های مختلف هر چند معانی کلمات تغییر نمی کند، اما ویژگی های آوایی دگرگون شده و به ساختار زبان متفاوتی تبدیل می شوند. در آموزش زبان ترکی کسب اطلاعات در مورد گویش های مختلف زبانی مفید خواهد بود. چرا که حتی اگر به حدی به ترکی مسلط باشیدکه بتوانید منظورتان را برسانید، به دلیل تفاوت در لهجه برقراری ارتباط با یک ترک ممکن است برایتان مشکل شود.

جایگاه زبان ترکی در دنیای دیجیتالی

نظیر بسیاری از زبان های موجود در جهان زبان ترکی را نیز می توانید از طریق اینترنت و برنامه های کاربردی بیاموزید. نکته ای که باید برای زبان آموزان به آن اشاره کرد سیستم مجانی آموزش زبان  تهیه شده از طرف موسسه Yunus Emre می باشد. با تکنیک های مدرن آموزشی از قبیل محتوای سرگرم کننده، توضیحات تصویری، دروس تعاملی، آموزش زبان با بازی، فعالیت های خواندن، نوشتن و گوش دادن، برای کسانی که می خواهند در مدت کوتاهی ترکی را فراگیرند، فرصت مناسبی عرضه می شود.

آموزش زبان ترکی در ترکیه

مناسب ترین روشی که برای آموزش زبان جدید به کار می رود، رفتن به آن کشور می باشد. مهم ترین موردی که زبان آموزان برای یادگیری زبان ترکی باید بدانند این است که باید شهرهایی را برای این منظور انتخاب کنند که لهجه، گویش و ساختارهای زبانی متفاوتی نداشته باشند. صحیح ترین تصمیم انتخاب شهرهایی از قبیل استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا، اسکی شهیر که تقریبا گویش های خاصی ندارند، خواهد بود.

 

منبع :

 https://www.atakurumsal.com/turkce-ogrenmek-isteyenlerin-mutlaka-bilmesi-gerekenler/

دیدگاه خود را بنویسید